ارز دیجیتال وی چین (VeChain)؛ استفاده از بلاک چین در دنیای واقعی!

وی‌چین (VeChain) یک پلتفرم فعال بلاکچینی است که برای ارتقا فرآیندهای مدیریت زنجیره تامین، طراحی شده است. وی‌چین با استفاده از تکنولوژی دفتر کل توزیع شده، به مشتریان و خرده فروشان امکان تعیین کیفیت و صحت محصولاتی که خریداری می کنند را می دهد.

از بخش مواد تولیدی تا سرویس دهی، تاریخ و جایگزینی قطعات یدکی، همه این اطلاعات که مربوط به زنجیره تامین یک محصول است می تواند روی بلاک چین ثبت و تأیید شود تا یک اکوسیستم مدیریت زنجیره تامین امن برای همه جامعه ایجاد کند. در ویدیو زیر با وی‌چین بیشتر آشنا شوید:

دارایی دیجیتال شده

وی‌چین (VeChain) قصد دارد تا از طریق روش دیجیتال سازی دارایی، این اکوسیستم مدیریت زنجیره تامین ایمن را ارائه دهد. این پروژه تولید کنندگان را قادر می سازد تا محصولاتی با هویت های منحصر به فرد را روی این پلتفرم ایجاد کنند. این پدیده به تولیدکنندگان، شرکای زنجیره تامین و حتی مصرف کنندگان اجازه می دهد تا حرکت محصولات را از طریق زنجیره تامین خود پیگیری کنند.

وی‌چین از تکنولوژی VID که مخفف VeChain Identity است استفاده می کند تا یک محصول را علامت گذاری و ردیابی کند. VID ها با استفاده از الگوریتم هش SHA۲۵۶ تولید می شوند. VID می تواند برای هر محصول داخل برچسب NFC، کد QR یا برچسب RFID نوشته شود. این روش برای محصول برچسب شده و تمام اطلاعات مربوطه مانند فعالیت های زنجیره تامین محصول مورد نظر، امکانی فراهم می کند تا از جهان واقعی تجارت به پلتفرم دیجیتال منتقل شود.

برای مثال، این پلتفرم و فناوری های همراه آن می توانند در صنعت خوراکی مورد استفاده قرار بگیرند. یک محصول خوراکی را می‌توان به یک VID مجهز کرد که این اتفاق اجازه می دهد تا تولید کننده و مصرف کننده، روند تولید و مصرف این محصول را از ابتدا تا انتها پیگیری کنند. هر گونه تلاش برای گمراه کردن مصرف کننده شناسایی خواهد شد، زیرا صحت محصول در هر مرحله از فرایند زنجیره تامین کاملا شفاف است.

جدای از ایجاد امکان دیجیتالی کردن محصولات، وی‌چین از مدیریت مالکیت دیجیتالی پشتیبانی می کند. این بدان معنی است که مالکیت محصولات می تواند به صورت دیجیتال در پلتفرم ارائه شود.

این کار از طریق استفاده از فناوری قرارداد هوشمند انجام می شود و به یک دارایی دیجیتال اجازه می دهد تا با یک حساب کاربری که دارای کلید عمومی و کلید خصوصی است، مرتبط شود. کلید عمومی در دسترس همه است و مانند یک آدرس ایمیل با نام مستعار نشان داده می شود و می تواند توسط دیگر کاربران شناسایی و مورد دسترسی قرار گیرد. کلید خصوصی مجوز کاربر و دسترسی به دارایی دیجیتال مربوطه را فراهم می کند و فقط خود کاربر به آن دسترسی دارد.

نودها و توکن ها

امنیت با استفاده از نودهای شبکه حفظ می شود. نودهای شبکه می تواند توسط شرکت ها و سازمان هایی که به طور مستقیم در این اکوسیستم حضور دارند کنترل شود. نودهای شبکه خدمات مختلفی ارائه می دهند مانند: بازرسی کیفی، خدمات کیف پول و حتی ممکن است به عنوان یک ارائه دهنده سرویس مدیریت کلید خصوصی عمل کنند.

این پلتفرم همچنین دارای یک توکن برای تبادل ارزش است که با نماد VEN نشان داده می‌شود. این توکن ها به عنوان سوخت مورد نیاز برای اجرای قرارداد هوشمند مورد استفاده قرار می گیرند. به همین ترتیب، VEN ها نیز به عنوان مکانیسم انگیزشی مورد استفاده قرار می گیرند؛ به این ترتیب آنها به نودهایی در شبکه اعطا می شوند که به تسهیل اکوسیستم کمک می کند.

بنیاد وی‌چین

وی‌چین بنیاد فعالی دارد. این بنیاد مسئول ساخت شبکه و تحقیق و توسعه فناوری است. این بنیاد همچنین نقش مهمی در توسعه تجارت و کسب و کار ایفا می کند. این نهاد، مشارکت با شرکت های علاقه مند به استفاده از فناوری بلاک چین به عنوان یک سرویس را تشویق و پشتیبانی می کند. این امر شامل خدمات پرداخت، مدیریت کلید خصوصی، توسعه قرارداد هوشمند و توسعه کیف پول است.

در حال حاضر وی‌چین با شرکتهای زیر در حال مشارکت است:

 • Babyghost
 • BitOcean
 • China Unicorn
 • Directed Imported Goods
 • DNV GL
 • Healthcare Co Ltd
 • Hyperledger
 • Jiangsu Printed Electronics Co Ltd
 • Kuehne & Nagel
 • MadeForGoods
 • Microsoft
 • PwC
 • Renault
 • Xiamen Innov Information Technology Co Ltd

آینده وی‌چین

شکی نیست که تکنولوژی بلاک چین می تواند یک نوآوری مهم برای مدیریت زنجیره تامین باشد. با رشد فهرست شرکا و پیشرفت های تکنولوژیکی، وی‌چین خود را به عنوان نیروی جسور و نوآورانه ای که باعث دوباره شکل گیری طرز تفکر و تلقی ما از پدیده زنجیره تامین می شود، معرفی می کند.


54321
امتیاز 4.4 از 14 رای

منبع mycryptopedia
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

جدید ترین قدیمی ترین محبوب ترین
ARAGOORN

با سلام
ایا VeChain هم مثل بیت کویین ماین کردن داره؟ برای اینکار چه باید کرد؟یا به صورت مستقل خرید و فروش می شه؟

ادمین سایت

سلام وقت بخیر، مکانیزمی که وی چین دنبال میکنه با بیت کوین تفاوت هایی داره، شما میتونین به شبکه وی چین خدمت رسانی کنین و برای اینکار پاداشی هم در نظر گرفته شده ولی الگوریتم رمزنگاریشون متفاوت هستش و وی چین از POA استفاده میکنه به جای POW پس قاعدتا تفاوت هایی در ماین کردن و پاداش وجود داره
این کوین رو هم میشه با اسیک استخراج کرد و هم با GPU ولی هر ماینری پاداش دریافت نمیکنه، پیشنهاد میکنم که قبل از راه اندازی ماینر حتما داکیومنت هایی که داخل سایت رسمیشون منتشر کردن رو مطالعه کنین

AliMOHAMMAD FAlAHATPISHE

Shoma aliwe hastid !!!! Ba tashakor az shoma

ادمین سایت

با سلام و سپاس از حسن نظر شما

عضویت در کانال تلگرام میهن بلاکچین