متوسط مقالات عمومی

آیا می‌توان دوباره در سال ۲۰۲۰ به پروژه تزوس امیدوار بود ؟

مدت زیادی است که تزوس (Tezos) این آلتکوین (altcoin) محصول مشترک سوئیس و ایالات متحده بسیار مورد بحث قرار می‌گیرد و اعتبار خوبی کسب کرده است. در این اواخر بود که قیمت این ارز دیجیتال افزایش پیدا کرد و مشخص شد که افراد زیادی به پروتکل (protocol) این ارز اعتقاد دارند. حال این سوال پیش می‌آید که آیا این افزایش قیمت تزوس قابل توجیه است یا تنها ناشی از احساسات و ترس عقب افتادن از قافله بوده است؟

سخنی در مورد بازار تزوس 

تزوس

تزوس در فوریه امسال بود که به قله ۳.۹۰ دلار رسید و بعد از آن با افت قیمت مواجه شد، اما به نظر می‌رسد که این افت قیمت ناشی از کاهش علاقه افراد به این ارز نباشد. ایده تزوس در ۲۰۱۴ پایه‌ریزی شد و این ارز دیجیتال در روز‌های خوب سال ۲۰۱۷ عرضه اولیه داشت و توانست حدود ۲۳۲ میلیون دلار جمع‌آوری کند. این ارز با همکاری دو سازمان سوئیسی و آمریکایی ایجاد شده است.

سازمان سوئیسی درگیر در ایجاد تزوس یک سازمان غیر‌انتفاعی بود و این مدل در سال ۲۰۱۷ و اوایل سال ۲۰۱۸ برای عرضه اولیه ارز‌های دیجیتال رایج بود و بعد از آن بود که اوضاع تغییر کرد. کم‌کم این سازمان سوئیسی با بنیان‌گذاران پروژه اختلاف پیدا کرد و بدین ترتیب اعتبار این سازمان خدشه‌دار شد و تزوس هم در این میان متحمل خسارات زیادی شد.

تغییر وضعیت تزوس

در اوایل سال ۲۰۱۹ بود که تزوس به دلیل ویژگی‌های بنیادینی که داشت، احیا شد و به مسیر رشد برگشت. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به وجود یک پلتفرم (platform) سه لایه اشاره کرد که متشکل از یک شبکه، تراکنش‌ها و اجماع است. پروتکل تزوس گواه اثبات سهم است و این ارز توسط افراد برجسته‌ای مانند تیم دراپر (Tim Draper) پشتیبانی می‌شود.

چیزی که در این میان تغییر کرد و به نفع تزوس تمام شد، قابلیت استیک (stake) کردن این کوین در صرافی‌های بزرگی مثل کوین بیس (coinbase) بود که باعث می‌شد که دارندگان این کوین (coin) درآمد کسب کنند و همین امر منجر به افزایش تقاضا برای این کوین شد.

بسیاری معتقدند که سه ویژگی این ارز دیجیتال باعث افزایش تقاضا برای آن شده است. یکی از این ویژگی‌ها این است که این ارز قرار است به عنوان توکن اوراق بهادار اعلام شود. ویژگی دوم این است که بنیاد این ارز دارای سرمایه خوبی است و ویژگی سوم هم به زیرساخت و ویژگی‌های فنی تزوس برمی‌گردد.

سخنی در مورد عرضه توکن اوراق بهادار یا STO

بسیاری در جامعه کریپتو (crypto) بر این باورند که تزوس تبدیل به نیروی محرکه فرآیند‌های عرضه توکن اوراق بهادار خواهد شد. این افراد بر این باورند که این ارز دیجیتال به دلیل امنیت قرارداد‌های هوشمند خود، توانایی حفاظت و قابلیت ارتقا‌پذیری موفق به انجام این مهم خواهد شد.

اخیرا تزوس در پستی اعلام کرده که در آینده این ارز بسیار بیشتر از اتریوم (Ethereum) برای فرآیند‌های عرضه توکن اوراق بهادار مورد استفاده قرار خواهد گرفت و دلایل این امر نیز در پست مذکور بیان شده است.

گزارش‌ها حاکی از آن هستند که فرآیند‌های عرضه‌ای به ارزش ۲.۶ میلیارد دلار در صدد استفاده از تزوس و ورود به عرصه هستند که این باعث می‌شود که یک بازار با فروش ۵۰۰ میلیون دلاری در چهار ماه آینده ایجاد شود.

گزارش‌ها حاکی از آن هستند که تا چند ماه آینده بسیاری از شرکت‌ها با استفاده از تزوس اقدام به عرضه اولیه خواهند کرد. شرکت‌هایی مانند Vertalo، BTG Pactual و غیره برای این کار اعلام آمادگی کرده‌اند. جامعه این ارز دیجیتال نیز از لحاظ فنی برای این ورود آماده شده است و ارتقا‌های لازم را انجام خواهد داد.

پول باعث قدرت و تاثیر‌گذاری می‌شود

با توجه به اینکه قیمت تزوس حدود شش برابر قیمت عرضه اولیه آن بالا رفته است، این سازمان اینک باید در وضعیت مالی خوبی باشد. این پروژه همان طور که گفته شد، قابلیت استیکینگ و وامدهی را نیز از طریق توکن‌های خود فراهم کرده است و در صرافی بزرگی مانند کوین بیس می‌توان به استیکینگ این کوین‌ها پرداخت و این باعث افزایش جاذبه این پروژه خواهد شد و تقاضا برای آن را افزایش می‌دهد. به نظر می‌رسد که تزوس در سال ۲۰۲۰ بسیار قوی‌تر از سال ۲۰۱۹ ظاهر شود.

فناوری زیربنای این پروژه

تزوس از یک زبان برنامه‌نویسی بسیار گمنام با نام Michelson استفاده می‌کند که این زبان طرفداران و منتقدان خاص خود را دارد. بسیاری از افراد موجود در جامعه این ارز دیجیتال از استفاده پروژه از این زبان خشنود هستند و بر این باورند که هر چه زبان گمنام‌تر باشد و کدنویسان کمتری از آن مطلع باشند، بهتر است و باعث کاهش حملات و خرابکاری‌ها خواهد شد.

اما منتقدان تزوس بر این باورند که تعداد کم کاربران و توسعه‌دهندگان باعث ورود این پروژه به تاریکی و ابهام می‌شود و این امر نوآوری را سخت خواهد کرد و شانس رسیدن به پذیرش جدی را از میان برخواهد داشت.

یکی از دلایل استفاده از این زبان، پشتیبانی آن از تایید رسمی است. چندین زبان سطح بالای قرارداد‌های هوشمند در این راستا وجود دارند که به زبان مبنا کامپایل (compile) می‌شوند و توسعه‌دهندگان نیازی به یادگیری آنها نخواهند داشت.

از طرف دیگر، منتقدان بر این باورند که یکی از بهترین عوامل برای انتخاب یک پلتفرم قرارداد هوشمند، فراوانی و کیفیت ابزار‌های توسعه است و ایجاد قرارداد هوشمند و کلاینت نود (node client) با زبانی گمنام و ناآشنا ایده خوبی نیست.

این موضوع که استفاده از زبان گمنام برای این پلتفرم خوب است یا بد، هنوز مشخص نشده است و گذر زمان همه چیز را روشن خواهد کرد. تزوس اگرچه جامعه توسعه‌دهنده کوچکی دارد اما آنها فعال هستند و جلسات آموزشی زیادی را نیز برای افراد برگزار می‌کنند تا آنها را با پروژه خود بیشتر آشنا کنند.

آیا تزوس واقعا آینده دارد؟

در مورد این پروژه گاهی این سخنان مطرح می‌شود که تبلیغات زیاد در مورد آن در تویتر (twitter)، صحبت از ثروتمند بودن بنیاد این پروژه و تعداد زیادی پروژه آماده برای شرکت در عرضه توکن اوراق بهادار از طریق آن، تنها برای ایجاد ترس عقب افتادن از قافله است و هدف جلب مشتری و خریدار برای این ارز دیجیتال است.

آنچه که باعث جذب افراد به این پروژه شده است، پیشرفت مداوم آن است. این پروژه مدام ترقی کرده است و به اهداف خود رسیده است و این باعث اعتماد افراد زیادی به آن شده است. این پروژه اهداف بسیار مهمی برای سال ۲۰۲۰ دارد و رسیدن به این اهداف ممکن است باعث پذیرش هر چه بیشتر آن شود.

تزوس به کجا خواهد رسید؟

علاقه به این ارز دیجیتال در چند ماه اخیر بسیار افزایش یافته است و اگرچه این ارز از ماه مارس به بعد با افت قیمت مواجه شده است، اما هنوز خوش‌بینی‌ها به نسبت این پروژه زیاد است و این پروژه از حمایت یک جامعه گسترده برخوردار است. افرادی که وارد این پروژه شده‌اند از آن راضی هستند و به نظر می‌رسد که توانایی نگه داشتن کوین‌ها در صرافی کوین بیس و کسب درآمد از آن بر قیمت این ارز دیجیتال تاثیر بسیار داشته است. نظر شما چیست؟ آینده این ارز چگونه خواهد بود؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

توجه: برای انتخاب هر ارز دیجیتال و سرمایه‌گذاری در آن باید تحقیقات عمیقی را انجام دهید و توجه داشته باشید که این فضا بسیار پرریسک است. این مقاله به هیچ عنوان توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری نیست و نباید چنین تلقی شود.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
11 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا