اخبار داخلی

صندوق مشترک ارز دیجیتال بین ایران و هند؛ راهکاری برای دور زدن تحریم‌ها

علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری امروز سه‌شنبه ۲ مرداد ۹۷ در دیدار با سائوراب کومار سفیر هند در ایران گفت:

فرهنگ در دنیای پرآشوب امروز نزدیک‌کننده قلب‌ها و ملت‌ها به یکدیگر است.

معاون رئیس‌جمهوری اضافه کرد:

با توجه به روابط خوب دو کشور در حوزه اقتصاد، سیاست و فرهنگ، تبادل گردشگران میان هند و ایران کم است، دو ملت روابط تاریخی خوبی با هم دارند و این قابلیت وجود دارد که تبادل گردشگر نیز بین ایران و هند افزایش پیدا کند.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در خصوص ایجاد صندوق مشترک ارز دیجیتال بین ایران و هند گفت:

با توجه به مشکلاتی که آمریکا به وجود آورده است، می‌توان برای توسعه گردشگری بین ایران و هند صندوق مشترک ارز دیجیتال ایجاد کرد، همچنین با توجه به صدور ویزای الکترونیکی، گردشگران هندی می‌توانند با ورود به ایران در فرودگاه ویزا دریافت کنند.

او ادامه داد:

زمینه‌های افزایش همکاری بین دو کشور ایران و هند در حوزه گردشگری وجود دارد، سازمان میراث‌فرهنگی آمادگی دارد تا مشکلات و موانع موجود در مسیر این همکاری را با کمک مسئولان کشور هند بررسی و مرتفع کند، با معرفی نمایندگانی از سوی دو کشور باید این موضوعات پیگیری شود.

مونسان با معرفی معاون صنایع‌دستی به‌عنوان نماینده سازمان برای بررسی راهکارهای افزایش همکاری‌ها در سه حوزه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، گفت:

از مسئولان کشور هند دعوت می‌کنیم تا از شهر همدان که به‌عنوان پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی در سال ۲۰۱۸ معرفی شده است بازدید کنند و در همایشی که در ماه آگوست به همین مناسبت توسط سازمان جهانی گردشگری در همدان برگزار خواهد شد، حضور داشته باشند.

همچنین در این دیدار سائوراب کومار سفیر هند در ایران گفت:

تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان میراث‌فرهنگی و شورای روابط فرهنگی هند وجود دارد و ما خوستار عملیاتی شدن مفاد این تفاهم‌نامه هستیم.

سفیر هند در ایران ادامه داد:

فستیوال هند که به معرفی آیین و فرهنگ این کشور اختصاص دارد در ماه آگوست در ایران برگزار خواهد شد و امیدواریم این جشنواره در افزایش ارتباط فرهنگی دو کشور موثر و مفید باشد.

او همچنین با اشاره به رویداد «همدان۲۰۱۸» گفت:

همدان یکی از شهرهای مهم تاریخی جهان است و بی‌شک نمایندگانی از کشور هند در مراسم مربوط به این رویداد بزرگ شرکت خواهند کرد.

سائوراب کومار اضافه کرد:

خوشبختانه با فراهم آمدن زمینه صدور ویزای الکترونیک، تعداد گردشگران ورودی از هند به ایران افزایش یافته است و امیدواریم با تسهیلاتی که در نظر گرفته می‌شود در آینده تبادل گردشگر بین دو کشور بیش از پیش افزایش داشته باشد.

سفیر هند در ایران همچنین به موضوع خروج آمریکا از برجام اشاره کرد و گفت:

ایران یکی از بزرگ‌ترین تامین‌کنندگان نفت هند است، با توجه به تحریم‌هایی که با تازگی اعمال شده است و نیاز کشور هند به نفت، مسئولان هندی در حال مذاکره و بررسی برای پیاده سازی مکانیسم‌های بانکی هستند تا با وجود این شرایط مبادلات اقتصادی بین دو کشور برقرار باشد.

او اظهار کرد:

همچنین هند از سه کشور دیگر اروپایی که عضو برجام هستند درخواست کرده است تا بسته پیشنهادی خود را به زودی آماده و اجرایی کنند، هند آماده همکاری با ایران برای عبور از این شرایط است و ما امیدواریم روابط بین دو کشور حفظ و ارتقا پیدا کند.

سائوراب کومار در پایان به چند برنامه فرهنگی هند اشاره کرد و گفت:

برنامه تبادل فرهنگی در مورد زبان سانسکریت با حضور اندیشمندان و صاحب‌نظران ایرانی و هندی این حوزه در کشور ایران برگزار خواهد شد، همچنین صدوپنجاهمین سالگرد مهاتما گاندی نیز هم‌زمان با هند در سایر کشورها از جمله ایران نیز برگزار خواهد شد.

سفیر هند در ایران افزود:

سفر دو بانوی خلبان هندی با یک هواپیمای تک موتوره به سراسر دنیا نیز از دیگر برنامه‌های فرهنگی است، این دو گردشگر در شهرهای بندرعباس، رفسنجان، اصفهان، تبریز و کرج نیز توقف خواهند داشت.

 

منبع
مهر

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا