اخبار خارجی

ادعای جدید درباره هویت ساتوشی ناکاموتو؛ ارتباط او با کارتل مواد مخدر اسکوبار!

با یاسوتاکا ناکاموتو (Yasutaka Nakamoto) آشنا شوید؛ مسئول تجارت مواد مخدر پابلو اسکوبار، برادر دوریان ناکاموتو و احتمالا خالق واقعی بیت کوین؛ ساتوشی ناکاموتو است.

نظریه جدید در خصوص هویت واقعی خالق ناشناس بیت کوین به وجود آمده است. با هم نگاهی به خانواده اسکوبار و داستان آنها درباره یاسوتاکا ناکاموتو می‌اندازیم.

داستان به این شکل است:

یاسوتاکا ناکاموتو یکی از مهندسان عالی رتبه در هواپیمایی Pacific West Airlines بود که برای پابلو اسکوبار سلطان مواد مخدر کلمبیایی کار می‌کرد و مواد مخدر را از آمریکای جنوبی به ایالات متحده قاچاق می‌کرد. یاسوتاکا در سال ۱۹۹۲ و پس از نجات یافتن از ترور توسط کارفرمای سابق خود به طور کامل از دید عموم ناپدید شد. وی سال ها بعد خود را برای ایجاد و عرضه بیت کوین نشان داد. وی احتمالا برادر دوریان ساتوشی ناکاموتو است.

این داستانی است که اولاف گوستافسون (Olof Gustaffson) مدیرعامل Escobar Inc شرکت هلدینگ چندملیتی مرتبط با پابلو اسکوبار به کوین تلگراف گفته است. گوستافسون کارآفرین ۲۷ ساله سوئدی است که کسب و کار اول خود را در سن ۱۳ سالگی شروع کرده است. وی تا سن ۲۱ سالگی مدیرعامل شرکت چندملیتی اسکوبار شده بود.

چرا اکنون این داستان بیان شده است؟

گوستافسون (دست راست رابرت برادر پابلو) در مصاحبه اخیر با کوین تلگراف، داستان خیالی خود را بیان کرده است تا داستان های عجیب کریگ رایت که خود را ساتوشی ناکاموتو می‌داند را بی اساس بخواند.

اولاف گوستافسون (Olof Gustaffson) مدیرعامل Escobar Inc

طبق گفته های گوستافسون، جایگاه یاسوتاکا به عنوان مهندس ارشد Pacific West Airlines باعث شده بود که نفوذی بسیار خوبی برای قاچاق مواد مخدر توسط اسکوبار باشد. از آنجایی که بری سیل (Barry Seal) مواد مخدر اسکوبار را تحویل میداد، یاسوتاکا به لطف دسترسی نامحدود خود و نقشی که در خطوط هواپیمایی داشت می‌توانست کار او را ادامه دهد.

گوستافسون در ادامه مدعی شد که تجربه یاسوتاکا در خصوص ریزپردازنده ها و نیمه رساناها به او دانش فنی ارائه داده بود که بعداً بر روی بیت کوین اعمال کرد. طبق گفته های گوستافسون، یاسوتاکا به اندازه کافی یاغی بود تا برای اسکوبار کار کند اما به حد کافی نیز یکدنده بود تا صرفا به اسکوبار وفادار نباشد.

وجهه عمومی یاسوتاکا

فقط یک اشاره عمومی به یاسوتاکا ناکاموتو وجود دارد. گوستافسون به مقاله ۱ اکتبر ۱۹۹۲ نشریه لس آنجلس تایمز اشاره کرده است که داستان یکی از کارمندان شرکت هواپیمایی Hughes AircraftCo به اسم یاسوتاکا ناکاموتو را گفته است. وی در بمب گذاری خودروی خود آسیبی ندید. در این مقاله آمده است:

یاسوتاکا ناکاموتو ۳۹ ساله کارمند Hughes Aircraft Co در ابتدا به دلیل شکسته شدن شیشه ماشین تصور می‌شد مورد سرقت قرار گرفته است. اما سپس دستگاهی را زیر صندلی خودروی خود پیدا کرد.

پلیس اطلاعات بیشتری درباره بمب گذاری ارائه نداد. هم چنین از اظهارنظر در خصوص اینکه چرا مهندس شرکت هواپیمایی باید هدف بمب گذاری شود امتناع کرد.

گوستافسون گفت که این تلاش برای ترور باعث پایان یافتن دوران همکاری ناکاموتو و اسکوبار شد. هم چنین آخرین بار بود که به طور عمومی اسمی از یاسوتاکا ناکاموتو به میان آمد.

شرکت Escobar Inc یک هیولای چندسر حاضر در عرصه بیت کوین

شرکت Escobar Inc قبل از این نیز در عرصه ارزهای دیجیتال فعالیت داشته است. در سال ۲۰۱۸، روبرتو اسکوبار، Diet Bitcoin را عرضه کرد که فورکی از بلاک چین بیت کوین بود و سرانجام در سال ۲۰۱۹ به معماری ERC-20 اتریوم منتقل شد.

در سال ۲۰۱۶ اسکوبار کمپین GoFundMe را آغاز کرد که در صدد جذب ۵۰ میلیون دلار سرمایه برای تسریع استیضاح دونالد ترامپ بود. روبرتو اسکوبار مدعی شده بود که اطلاعات مهمی درباره بازرسی های رابرت مولر دارد. صفحه GoFundMe به دلیل عدم شفافیت درباره اختصاص دادن و استفاده از سرمایه مورد نظر توسط پلتفرم جذب سرمایه حذف شد. این کمپین طی ۱۰ ساعت، بیش از ۱۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرده بود.

در همان سال، اسکوبار شبکه نتفلیکس را به شکایت یک میلیارد دلاری تهدید کرده بود. دلیل این شکایت، نمایش غیر دقیق از شخصیت وی در مجموعه تلویزیونی نارکوس (Narcos) بود. روبرتو اسکوبار هم چنین درخواست کرده بود تا حق ویرایش فصل های بعدی این مجموعه را داشته باشد.

در سال های گذشته، روبرتو اسکوبار مدعی شده بود که خود ساتوشی نزد او رفته است تا در ایجاد بیت کوین به وی کمک کند. بار دیگر اسکوبار مدعی شده بود که ساتوشی در واقع یکی از کارمندان سایبری CIA و دولت آمریکا است.

کشمکش نشان تجاری بیت کوین اسکوبار

در سال ۲۰۱۹، یکی از خبرنگاران بیان کرد که گوستافسون و اسکوبار مالکان قبلی نشان تجاری بیت کوین بوده اند که در دفتر نشان های تجاری و ثبت اختراع آمریکا ثبت شده است.

کریگ رایت در سال ۲۰۱۹ در صدد کسب حق نام تجاری بیت کوین برآمد. پس از آنکه شرکت بریتانیایی گوستافسون به اسم Coin Legal Ltd نتوانست در دوره ۶ ماهه به ادعای رایت پاسخ دهد، کنترل نشان تجاری بیت کوین را از دست داد.

اما اکنون به نظر می‌رسد شرایط به سمت دیگری متمایل شده است. درخواست اخیر در وبسایت USPTO نشان می‌دهد که حق نام تجاری بیت کوین مجددا تحت کنترل شرکت Coin Legal Ltd قرار گرفته است. آخرین تغییرات این درخواست در تاریخ ۱۴ آوریل ۲۰۲۰ انجام شده است و در حال حاضر فرآیند بررسی در حال انجام است.

همانند تمام نظریه ها درباره هویت ساتوشی ناکاموتو طی سالیان اخیر، داستان یاسوتاکا ناکاموتو نیز با مدارک مختص به خود همراه است. تنها فردی که می‌تواند این داستان ایجاد بیت کوین را رد یا تایید کند، دوریان ساتوشی ناکاموتو است که گوستافسون مدعی است برادر یاسوتاکا می‌باشد.

بازگشت دوریان ناکاموتو

دوریان ناکاموتو در معرض یک دوره بررسی اندک اما شدید در سال ۲۰۱۴ قرار گرفته بود. دلیل این بررسی این بود که یکی از خبرنگاران نشریه نیوزویک مدعی شده بود که دوریان خالق بیت کوین است. دوریان قبل از آنکه هرگونه حضور و تاثیر در بیت کوین را انکار کند، به خبرنگاران گفته بود دیگر در بیت کوین حضور ندارد و نمی‌تواند در مورد آن صحبت کند.

گوستافسون به صفحه دوریان ناکاموتو در سایت Whitepages اشاره کرد که مطابق با سن و محل زندگی دوریان بود. در این صفحه به ۶ فرد خانواده دوریان اشاره شده است که یاسوتاکا یکی از آنها می‌باشد. طبق گفته گوستافسون این همان ناکاموتویی است که به دنبال آن هستیم. وی گفت:

ما معتقدیم اسم میانی او آکیکو (Akiko) است و بعدا او با اسم آکیکو به زندگی خود ادامه داد. مردی به اسم آکیکو در آدرس دوریان در کالیفرنیا ثبت شده است.

اما چنین موضوعات و فهرست هایی مدرک معتبر نیستند و می‌توانند توسط اشخاص ثالث دستکاری شده باشند.

بزرگداشت بیشتر برای ایجاد بیت کوین

گوستافسون بیان کرد که دوریان تمام اطلاعات درباره حضور یاسوتاکا در بیت کوین را می‌داند و خود دوریان پس از ناپدید شدن یاسوتاکا پس از بمب گذاری خودرو به کلمبیا مسافرت کرده است تا در سال ۲۰۱۴ با روبرتو اسکوبار رابط تجاری برقرار کند.

اگر این داستان واقعیت داشته باشد اکنون فقط می‌تواند یادبود و بزرگداشتی برای ایجاد بیت کوین برای یاسوتاکا به همراه داشته باشد. گوستافسون مدعی است ایجاد بیت کوین آخرین اقدام یاسوتاکا قبل از مرگ در اوایل دهه ۲۰۱۰ بوده است. در این بین، دوریان پس از سالها مزاحمت ایجاد شده به دلیل مقاله نیوزویک از طرفداران و مشتاقان بیت کوین درخواست کرده است که او را رها کنند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا