مقالات

دزدیدن نام ساتوشی ؛ چرا افراد زیادی به دنبال کسب تاج پادشاهی بیت کوین هستند؟

از زمان پیدایش بیت کوین یعنی بیش از یک دهه است که هویت واقعی موسس این ارز دیجیتال برتر با اسم مستعار ساتوشی ناکاموتو به صورت یک راز باقی مانده است.

بیش از ۱۰ سال است که افراد مختلفی مدعی شده‌اند که ساتوشی اسرار آمیز هستند اما ادعای آنها همواره با بدبینی و فاقد هرگونه مدرک برای اثبات ادعای خود همراه بوده است.

به نظر می‌رسد این موضوع در چند ماه اخیر مجددا به سرخط خبرها برگشته است، زیرا چندین نفر پا‌ را از ادعای صرف فراتر گذشته اند و ثبت کپی رایت و مارک تجاری وایت پیپر اصلی بیت کوین و کد اولیه ایجاد این ارز دیجیتال را درخواست داده اند.

کوین تلگراف به بررسی ادعاهای اخیر برای تصاحب تاج و تخت بیت کوین و دلایل احتمالی افراد در خصوص مالکیت ارز دیجیتال متن باز و غیرمتمرکز پرداخته است.

ادعاهای عجیب کریگ رایت

کریگ رایت مدعی ساتوشی ناکاموتو

کریگ رایت که یکی از تاجران استرالیایی می‌باشد مدت هاست که تبدیل به فرد مهمی در جامعه ارز دیجیتال شده است. وی از سال ۲۰۱۵ مدعی شده است که ساتوشی ناکاموتو می‌باشد. ادعاهای وی در سال ۲۰۱۹ قوت گرفت و رایت تمام تلاش خود را به کار بسته است تا ادعای خود را ثابت کند و در این مسیر حتی از راجر ور موسس بیت کوین کش که رقیب بیت کوین است و پادکستر معروف پیتر مک کورمک شکایت کرده است.

آخرین اقدامات رایت برای اثبات اینکه وی ساتوشی ناکاموتو می‌باشد هنگامی به اوج خود رسید که نمایندگان قانونی او در تاریخ ۲۱ می به درخواست ثبت کپی رایت وایت پیپر بیت کوین و هم چنین کد اولیه آن را ارائه دادند.

دفتر ثبت کپی رایت ایالات متحده درخواست رایت را مبنی بر نویسنده وایت پیپر بیت کوین دریافت کرد اما این خبر با انتقاد شدید از جانب متخصصین و صاحب نظران این صنعت مواجه شد.

گمانه زنی های بسیار زیادی در خصوص انگیزه رایت از بیان این ادعا وجود دارد. با این حال نمی‌توان ارتباط او با بیت کوین SV را کم اهمیت جلوه داد. رایت موسس nChain، شرکت ایجاد کننده بیت کوین SV است. هفته ای که رایت درخواست ثبت کپی رایت را اعلام کرد، بیت کوین SV با افزایش قیمت چشمگیری مواجه شد.

همانطور که دیوید جرارد هفته گذشته به کوین تلگراف گفت، ادعاهای رایت چیزی بیش از این نیست زیرا دفتر ثبت کپی رایت ایالات متحده، صحت و اعتبار تمام درخواست های ارائه شده را بررسی نمی‌کند.

دفتر ثبت کپی رایت ایالات متحده در گزارش رسمی خود پس از ادعای رایت تایید کرد که هیچکدام از نکات و حقایق را بررسی نکرده است و آن را بر فرض اعتبار مدارک ارائه شده پذیرفته است. در این گزارش آمده است:

به عنوان یک قانون کلی، هنگامی که دفتر ثبت کپی رایت، درخواستی را برای ثبت دریافت می‌کند، شخص درخواست دهنده با فرض بر اینکه ادعای وی بر اساس واقعیت بیان شده است مورد تایید قرار می‌گیرد. این دفتر به بررسی صحت هر درخواستی نمی‌پردازد.

علاوه بر این، دفتر ثبت کپی رایت ایالات متحده تایید می‌کند که بیش از یک درخواست برای ثبت یک کپی رایت می‌تواند ثبت شود که در مورد اخیر هم اینگونه است. این دفتر بیان کرد:

ثبت درخواست بیانگر این است که ادعای درخواست شده توسط قانون کپی رایت محافظت می‌شود اما به منزله تایید آن نمی‌باشد. امکان دارد که برای یک ادعا، چندین درخواست ثبت شود.

چند روز پس از ثبت درخواست رایت در آمریکا، یکی از شهروندان چینی به نام وی لیو در تاریخ ۲۴ می درخواست خود را برای ثبت وایت پیپر بیت کوین ارائه داد.

طبق گزارش خبرگزاری ها، لیو مدیرعامل شرکت تحقیقاتی بازار ارز دیجیتال کوین سامر (Coinsummer) است. وی در خصوص ارائه درخواست خود بیان کرد که می‌خواهد ثابت کند هرکسی می‌تواند درخواست ثبت کپی رایت وایت پیپر بیت کوین را ارائه دهد.

این خبر در شبکه های اجتماعی با پذبرش همراه شد به طوری که مشتاقان ارز دیجیتال، ماهیت طعنه آمیز این درخواست را به فال نیک گرفتند.

تلاش های کوین تلگراف برای تعیین جزییات بیشتر درباره هویت و محل زندگی لیو و هم چنین صحت سایر گزارشات به نتیجه ای نرسید. این موضوع هم چنین باعث ایجاد شک درباره صحت گزارش های مختلف شد، زیرا بعضی از خبرگزاری ها او را مرد و بعضی دیگر او را یک زن خطاب می‌کنند.

برادر پابلو اسکوبار نیز علامت تجاری بیت کوین را ثبت کرد

لوگوی بیت کوین

در ماجرایی عجیب تر، گزارشات متعددی وجود دارد که شرکت متعلق به خانواده پابلو اسکوبار سلطان کلمبیایی مواد مخدر، زمانی علامت تجاری بیت کوین را در اختیار داشت.

طبق اسناد دفتر ثبت علائم تجاری و اختراعات آمریکا، شرکتی به نام کوین لیگال (Coin Legal) علامت تجاری بیت کوین را در سال ۲۰۱۸ ثبت کرده است. جستجو در شرکت های انگلیسی که به صورت آنلاین ثبت شده اند نشان می‌دهد که مدیر این شرکت اولاف گوستافسون است.

بر اساس پروفایل توییتر گوستافسون، وی ملیتی سوئدی دارد و مدیرعامل شرکت اسکوبار است. اگرچه سایر خبرگزاری ها مدعی شده‌اند که روبرتو دخسوس اسکوبار گاویریا برادر پابلو اسکوبار سال گذشته این علامت تجاری را ثبت کرده است اما بررسی های کوین تلگراف نمی‌تواند این ادعاها را تایید کند.

شرکت کوین لیگال فقط گوستافسون را به عنوان مدیرعامل ثبت کرده است و اشاره ای به اسم اسکوبار گاویریا نشده است. هرچند وبسایت شرکت حقوقی اسکوبار، اسم روبرتو اسکوبار را به عنوان موسس کوین لیگال ثبت کرده است.

صفحه هیستوری این وبسایت مدعی است که روبرتو اسکوبار این شرکت را برای محافظت از دارایی ها تاسیس کرده است.

باید این نکته ذکر شود که جستجو در دیتابیس دفتر ثبت علائم تجاری و اختراعات آمریکا، طی دو سال گذشته چندین درخواست ثبت علامت تجاری بیت کوین را نشان می‌دهد. با افزایش درخواست ها برای ثبت علامت تجاری و کپی رایت وایت پیپر بیت کوین، اثبات مالکیت آن هر روز سخت تر می‌شود.

معیارهای قانونی کپی رایت چه چیزهایی است؟

در ابتدا، به دلیل معاهده ها و قراردادهای مختلفی که وجود دارد، تعیین کشور یا منطقه ای که درخواست ثبت کپی رایت در آن ارائه می‌شود بسیار مهم است. کپی رایت، علائم تجاری و اختراعات تحت اختیار سازمان جهانی دارایی های معنوی می‌باشد. در ایالات متحده قانون کپی رایت تحت نظارت فرمان لانهام است که چارچوب قانون کپی رایت را ارائه می‌دهد.

اقدامات خلاقانه از نظر بین المللی توسط معاهده ها و قراردادهای بین المللی مختلف محافظت می‌شوند. دادستان اندرو روسو به یکی از مسائل خاص اشاره می‌کند:

معاهده ها و قراردادهای بین‌المللی زیادی برای محافظت از اقدامات خلاقانه وجود دارد. قرارداد برن مهم ترین معاهده بین المللی است که به موضوع محافظت بین المللی از کپی رایت می‌پردازد. این قرارداد، کشورهای حاضر را از تحمیل تشریفات اداری برای محافظت از کپی رایت منع می‌کند.

نکته ای که در مباحث پیرامون بیت کوین وجود دارد این است که آیا ثبت کپی رایت ثابت می‌کند که شخص مورد نظر، مالک یا خالق آن کار است یا خیر. مهمترین نکته در این مورد، تفاوت بین ثبت کپی رایت و اعطای کپی رایت است که اغلب اوقات مردم این دو را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند.

در قانون کپی رایت آمریکا، برای کارهای اصیلی که افراد به انواع مختلف ایجاد می‌کنند، کپی رایت اعطا می‌شود. روسو هم چنین توضیح داد که ثبت کپی رایت به دارنده آن حق قانونی استفاده از آن را می‌دهد. وی گفت:

ثبت کپی رایت به دارنده آن امکان می‌دهد تا در دادگاه از کار خود دفاع کند. هم چنین به دارنده کپی رایت امکان می‌دهد تا تاریخ و محتوای کار مورد نظر خود را ثبت کند تا در صورت بروز ادعاهای قانونی، دارنده کپی رایت بتواند نسخه دیگری از کار خود را تولید کند.

مورد لیو برای ثبت کپی رایت دوم از وایت پیپر بیت کوین، بیانگر شرایط قانونی جالب دیگری است. اگر دو نفر یا بیشتر، مسئول ایجاد دارایی معنوی مورد نظر باشند، درخواست ثبت کپی رایت می‌تواند منجر به حق مالکیت اشتراکی می‌شود.

روسو معتقد است که ادعای رایت برای کپی رایت بیت کوین به دو دلیل است: رایت می‌تواند ادعا کند که یکی از نویسندگان وایت پیپر بیت کوین است (یعنی ساتوشی ناکاموتو است) یا می‌تواند مدعی شود که تنها نویسنده وایت پیپر بیت کوین است.

بنابراین، کپی رایت به دارنده خود دو حق را اعطا می‌کند: حق اقتصادی و حق اخلاقی. حقوق اقتصادی به دارنده کپی رایت امکان می‌دهد تا هنگامی که دیگران از اقدامات وی استفاده می‌کنند منفعت مالی ببرد. حقوق اخلاقی نیز به دارنده آن ابزارهای مختلفی برای حفظ و محافظت از اقدامات خود می‌دهد.

دفتر ثبت کپی رایت، درخواست های ثبت هویت را تایید نمی‌کند

کپی رایت در بلاکچین

شاید بزرگترین نقطه ضعف این مبحث در این موضوع باشد که دفتر ثبت کپی رایت آمریکا صحت و اعتبار ادعای فرد درخواست دهنده را بررسی نمی‌کند.

این مشکل بزرگی است که دفتر ثبت کپی رایت با آن مواجه است و شرایطی نظیر شرایط ایجاد شده اخیر باعث برجسته شدن کمبودهای این چنینی می‌شود. روسو در این خصوص گفت:

تعیین صحت درخواست، وظیفه دفتر ثبت کپی رایت نمی‌باشد. در این شرایط است که سیستم قضایی و دادگاه وارد می‌شوند. با این حال، ارزش کپی رایت کنار گذاشته نمی‌شود.

انگیزه های مبهم

در کل می‌توان گفت که انگیزه های کریگ رایت هم چنان پنهان باقی مانده است. بعضی از افراد معتقدند که درخواست ثبت کپی رایت برای اجرای چندین شکایت که در این مقاله نیز ذکر شد لازم بوده است.

با این حال، ذکر این نکته مهم است که اگر رایت به دنبال انجام اقدامات قضایی بیشتر بود، ثبت کپی رایت باید در کشور انجام میشد که پیرو معاهده های بین المللی باشد.

اما چیزی که موضوع را عجیب تر می‌کند، دو‌ درخواست دیگر برای علامت تجاری است که توسط افراد ناشناسی است که از برنامه آنها اطلاعاتی موجود نیست.

این نکته که افرادی با سوابق کاملا متفاوت سعی کرده اند که کپی رایت و علامت تجاری را تصاحب کنند، سوالات بی پاسخ بسیاری باقی می‌گذارد.

آیا این افراد این کارها را فقط برای منفعت شخصی انجام می‌دهند؟ آیا ساتوشی واقعا در صدد اثبات هویت واقعی خود است؟

در یک دهه اخیر، شخصیت های مختلف، بخشی از جامعه ارز دیجیتال بوده اند. انفجار ICO ها در سال ۲۰۱۷ مثال خوبی از این موضوع است که افراد بسیار زیادی برای کلاهبرداری از سرمایه گذار های بی اطلاع هجوم آوردند.

ادعاهای اخیر نیز می‌تواند از این دست اقدامات باشد. تنها نکته ای که خلاف این موضوع را ثابت خواهد کرد مدارک غیرقابل رد و محکمی است که این مدعیان را به بیت کوین متصل کند. تا فرا رسیدن آن زمان، جامعه ارز دیجیتال در خصوص این ادعاها بدبین خواهد بود.

 

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا