متوسط کریپتو کده

بیت کوین SV چیست؟ همه چیز درباره بیت کوین ساتوشی ویژن

بیت کوین SV یا ساتوشی ویژن یک ارز دیجیتال است که در اواخر سال ۲۰۱۸ توسط یک فورک در بلاک چین بیت کوین کش به وجود آمد. هدف از این کار افزایش سایز بلاک‌ها برای کاهش کارمزد تراکنش‌های آن بود.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

انتخاب این نام به دلیل اعتقاد طرفداران آن است که کارمزدهای ارزان‌تر را همسو با اعتقاد اصلی ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین برای این رمز ارز برتر بازار می‌دانند. توسعه بیت کوین اس وی توسط nChain انجام می‌شود و این رمز ارز جدید توسط حامیان اولیه بیت کوین کش مانند کریگ رایت (Craig Wright) و کالوین آیر (Calvin Ayre) بروزرسانی شد.

برای آشنایی بیشتر با بیت کوین اس وی، مفهوم ساتوشی ویژن، تاریخچه و موسسان این کوین و وضعیت حال حاضر آن، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

این مقاله در تاریخ ۱۶ دی ماه ۱۳۹۹ بروز رسانی شده است

بیت کوین sv چیست؟

بیت کوین sv چیست

بیت کوین ساتوشی ویژن که به طور اختصار به آن بیت کوین SV می‌گویند نتیجه هارد فورک بیت کوین کش است. این کوین یک نوع ارتقا و آپگرید تحمیلی بود که در بلاک چین بیت کوین کش صورت گرفت. پس از هارد فورک بیت کوین کش، بخشی از زنجیره مسیر جدیدی یافت و این مسیر جدید به عنوان بیت کوین SV شناخته میشود و پیدایش آن ماه‌ها به طول انجامید. اهداف اصلی BSV شامل ایجاد ثبات و دستیابی به مقیاس پذیری است، چیزی که بلاک چین اصلی BTC برای دستیابی به آن تلاش کرده است. برای حفظ امنیت شبکه آن بیت کوین SV مانند بیت کوین، از سازوکار اجماع گواه اثبات کار استفاده می‌کند.


بیشتر بخوانید : گواه اثبات کار (PoW) چیست؟ + ویدیو


طبق گفته سازندگان آن، BSV بازگشت به چشم انداز اولیه خالق بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو است. در حالی که هویت واقعی ساتوشی برای هیچ‌کس مشخص نیست، اما شخصی که وایت پیپر اصلی بیت کوین را در سال ۲۰۰۸ نوشته است، طرفداران زیادی دارد. در وبسایت بیت کوین اس وی اهداف به وجود آمدن این کوین را اینگونه بیان کرده است :

بیت کوین SV می‌تواند با تجربه کاربری بهتر، کم کردن کارمزد معاملات و سطح امنیتی بالا، جای هر سیستم پرداخت در جهان را بگیرد.

ساتوشی ویژن (Satoshi Vision) به چه معناست؟

ساتوشی ویژن چیست

ساتوشی ویژن یا همان دیدگاه ساتوشی به ایده اولیه‌ای اشاره می‌کند که زیربنای ایجاد بیت کوین بوده است. در اینجاست که مسئله پیچیده می‌شود زیرا خالق بیت کوین فرد یا افرادی هستند که خود را ساتوشی ناکاموتو معرفی کرده‌اند. البته هیچ کس نمی‌داند که ساتوشی ناکاموتو کیست اما با توجه به اسنادی که پیرامون ایجاد بیت کوین در دسترس هستند، واضح است که ساتوشی ایده یک ارز دیجیتال جهانی را داشته است که غیرمتمرکز باشد و کنترل ارز را در اختیار مردم قرار دهد. ساتوشی تقریبا دیدگاه مارکسیستی داشته است و فکر کرده که اگر مردم بتوانند ابزار تولید پول را به تصرف خود دربیاورند، قدرت دوباره به آنها باز خواهد گشت. این دیدگاه سرانجام منجر به توسعه بیت کوین شد.

از زمان حضور بیت کوین، شاهد شکل گیری هارد فورک‌هایی زیادی از این ارز دیجیتال بوده‌ایم. بیت کوین کش نیز در نتیجه هارد فورک بیت کوین به وجود آمد و بیت کوین SV نیز هارد فورکی از بیت کوین کش است. بیت کوین اس وی نسخه‌ای از بیت کوین است که ادعا می‌کند قصد دارد دیدگاه اولیه ساتوشی را دوباره احیا کند و تبدیل به محبوب‌ترین و مقبول‌ترین ارز دیجیتال جهان شود و کاملا غیرمتمرکز باشد.


برای آشنایی بیشتر با مفهموم فورک، مقاله فورک کردن چیست؟‌ همه چیز درباره هاردفورک و سافت فورک را بخوانید


در سایت بیت کوین SV ذکر شده است:

بیت کوین SV پیاده‌سازی نود کامل از بیت کوین کش (BCH) است و بر حفظ دیدگاه بیت کوین که توسط ساتوشی ناکاموتو در وایت پیپر سال ۲۰۰۸ ابراز شده، پافشاری می‌کند. بر اساس این وایت پیپر، بیت کوین یک سیستم نقدی الکترونیک همتا به همتا است و بیت کوین اس وی هم رسالتش تحقق این دیدگاه بیت کوین است. این پروژه قصد دارد دیدگاه ساتوشی (Satoshi Vision) را ارائه دهد که به اختصار SV نامیده می‌شود. بیت کوین اس وی در صدد ارائه پیاده‌سازی شفافی از بیت کوین کش برای ماینرها است و به کسب و کار‌ها اجازه می‌دهد که برنامه‌ها و وبسایت‌ها را بر بستر آن به طور مطمئن ایجاد کنند.

در حال حاضر دیدگاه واقعی بیت کوین SV متمرکز بر چهار موضوع مهم و کلیدی است و هدف این دیدگاه آن است که بیت کوین اس وی را تبدیل به ارزی بهتر از بیت کوین کش و بیت کوین کند. بیت کوین اس وی در ابتدای امر به موضوع پایداری می‌پردازد:

دیدگاه این ارز دیجیتال تضمین پایداری تنها با اعمال تغییرات محدودی است تا پروتکل بیت کوین را به صورت طرح اولیه خود احیا کند و بر بستر پروتکل پایه پایدار، نوآوری را امکان پذیر سازد. بخشی از اهداف آنها احیا کد عملیاتی ساتوشی است تا کسب و کار‌ها و تیم‌های توسعه در سراسر جهان را قادر سازند که راهکارهای ممکن را بر روی بلاک چین بیت کوین کش ایجاد کنند. از جمله این راهکارها می‌توان قرارداد‌های هوشمند، توکنیزه کردن، مبادلات اتمی و بسیاری از موارد دیگر را نام برد.

موضوع بعدی مسئله مقیاس پذیری است:

برای اینکه بیت کوین کش واقعا بتواند به عنوان یک پلتفرم پول جهانی عمل کند، لازم است ثابت کند که آمادگی برای پردازش حجم تراکنش در مقیاس مورد نیاز را دارد. خط مشی بیت کوین SV در درجه اول متمرکز بر افزایش ظرفیت است که قصد دارد آن را از طریق اندازه بلاک قابل تنظیم ماینر و بهبود در عملکرد ایجاد کند.

همچنین در سایت بیت کوین SV در مورد امنیت بیان شد:

بیت کوین کش ارز دیجیتال جهانی خواهد بود. برای اینکه چنین موضوعی محقق شود نیاز است که یک سطح امنیتی متناسب با سیستم پول جهانی فراهم شود. از اینرو، پروژه بیت کوین SV بر روی برنامه تضمین کیفیت نرم افزار نود استخراج متمرکز شده است.

تراکنش های آنی برای پرداخت‌های بیت کوین کش، همچون کلیدی برای بازکردن درب‌های بازار تجاری سنتی است. بهبود‌های امنیتی می‌توانند تراکنش‌های فوری ایمن و بهتری را برای آینده فراهم آورند و خط مشی بیت کوین SV، تراکنش‌های فوری ایمن را به عنوان اولویتی کلیدی مد نظر قرار می‌دهد.

 نگاهی به تاریخچه و دلایل پیدایش بیت کوین اس وی

تاریخچه بیت کوین اس وی

بیایید کمی به عقب برگردیم. همانطور که می‌دانید، بیت کوین در سال ۲۰۰۹ وارد صحنه شد و اولین بار در یک معامله در دنیای واقعی (در ازای دو پیتزا) در سال ۲۰۱۰ مورد استفاده قرار گرفت. از آن زمان، این رمز ارز برتر دنیا دلیل اصلی شناخت ارزهای دیجیتال به حساب می‌آید، و هنوز هم شناخته شده‌ترین و با ارزش‌ترین ارز دیجیتال دنیا است.

با این حال، این افزایش محبوبیت بیت کوین، دارای جنبه‌های منفی نیز بود، به ویژه افزایش کارمزدهای تراکنش‌ها آن. با محبوبیت بیشتر بیت کوین، اندازه بلاک یک مگابایتی آن محدودتر شد. به همین دلیل در سال ۲۰۱۷، برخی از توسعه دهندگان بیت کوین یک هارد فورک بر روی آن انجام داده و سبب پیدایش بیت کوین کش شدند.


بیشتر بخوانید : بیتکوین کش (Bitcoin Cash) چیست؟ شاخه‌ای مقیاس پذیر از بیت کوین


اما این پایان کار نبود، زیرا جامعه بیت کوین کش همچنان درباره آینده ارزهای دیجیتال و فعالیت آن تردید داشتند که سبب به وجود آمدن یک هارد فورک از بیت کوین کش، و پیدایش بیت کوین sv شد. این فورک به منظور افزایش اندازه بلاک از ۳۲ مگابایت به حداکثر ۱۲۸ مگابایت به منظور افزایش ظرفیت و مقیاس پذیری شبکه طراحی شده است. طرفداران BSV فلسفه “اولین استخراج کنندگان” را مطرح می‌کنند و ادعا می‌کنند که این اقدام با بازیابی پروتکل اصلی بیت کوین به درآمد طولانی مدت ماینرها منجر خواهد شد.

کراگ رایت، کارآفرین استرالیایی ، که ادعا می‌کرد ساتوشی ناکاموتو است، به سمت BSV حرکت کرد. جیمی نگوین، رئیس انجمن بیت کوین، نیز در انشعاب BSV نقش اساسی داشت. هنگامی که پیاده سازی کامل نود Bitcoin SV آغاز شد، نگوین اظهار داشت که

آینده بیت کوین بلاک‌های بزرگ، تجارت بزرگ و رشد بزرگ است. بیت کوین اس وی با پیشبرد حرفه‌ای شدن بیت کوین گام مهمی در جهت رسیدن به آن آینده بزرگ است.

با این حال  BSV هنوز هم یک عضو جدید در دنیای کریپتو به حساب می‌آید که تازه در سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی شده است. وب سایت آن نقشه راهی برای برنامه‌های آینده ترسیم می‌کند، اما ارزش‌های اصلی آن ثبات، مقیاس پذیری، امنیت و تجربه پرداخت عالی است.

نقشه راه بیت کوین ساتوشی ویژن

به دنبال هارد فورک بیت کوین کش که منجر به ایجاد بیت کوین  اس وی شد ، توسعه‌دهندگان آن نقشه راهی تهاجمی برای بازیابی آنچه پروتکل اصلی بیت کوین است تهیه کردند. نقشه راه چهار هدف اصلی، مقیاس‌‌پذیری، تقویت امنیت، بهبود تجربه پرداخت و بازیابی پروتکل را مورد تأکید قرار داده است. در حال حاضر تنها اعتبار‌سنجی موازی بلاک‌ها که در نقشه راه آمده است به دلیل مشکل مقیاس ‌پذیری اجرا نشده است. همه موارد دیگر در این لیست کامل شده است.

اولین ارتقا پروتکل، با نام Quasar، در ۲۴ ژوئیه ۲۰۱۹ اتفاق افتاد. این ارتقا عمدتاً بر روی مقیاس‌پذیری متمرکز شده است، بزرگترین تغییر آن در افزایش اندازه بلاک پیش فرض به ۲ گیگابایت است. قبل از ارتقا Quasar، بیت کوین اس وی می‌توانست بیش از ۳۰۰ تراکنش در ثانیه را بدون مشکل پردازش کند، اما اکنون انتظار می‌تواند از ۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه عبور کند.

اما برای خواندن کامل نقشه راه بیت کوین اس وی شما باید دارای رمز عبور باشید. زیرا انجمن بیت کوین اس وی تصمیم گرفت نقشه راه خود را از دید عموم بردارد. اگر اکنون به سایت رسمی بیت کوین SV بروید، خواهید دید که نقشه راه تنها از طریق رمز عبور قابل خواندن است. اکنون فقط کسانی که کلید عبور را دارند می‌توانند به نقشه راه دسترسی پیدا کنند. البته دقیقا مشخص نیست که چه کسانی این رمز عبور را دارند اما به احتمال زیاد اعضای انجمن اصلی بیت کوین اس وی و بعضی از توسعه‌دهندگان آن به آن دسترسی دارند.

هاوینگ بیت کوین sv

هاوینگ چیست

 در تاریخ ۱۰ آوریل سال ۲۰۲۰ بیت کوین اس وی شاهد اولین هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج‌ کوین‌های خود بود. که در آن تعداد پاداش کوین‌ها، برای ماینرها از ۱۲.۵ در هر بلاک به ۶.۲۵ کاهش یافت و در نتیجه درآمد ماینرهای آن به نصف رسید. هاوینگ بیت کوین SV دو روز پس از هاوینگ بیت کوین کش و تقریبا یک ماه قبل از هاوینگ بیت کوین رخ داده است.


بیشتر بخوانید : نصف شدن پاداش استخراج یا هاوینگ (Halving) به چه معناست؟


داده های BlockChair نشان می‌دهد که در زمان هاوینگ، نرخ هش بیت کوین ساتوشی ویژن از ۳.۰۶ اگزاهش در ثانیه به ۱.۲۳ اگزاهش در ثانیه کاهش پیدا کرده است. این مسئله بر سختی شبکه یا میزان سختی کار ماینرها برای پردازش هر بلاک تاثیر زیادی داشت و سبب کاهش آن از ۴۲۰ میلیارد به ۲۹۱ میلیارد شد.

دلیل کاهش سرعت هش، دشواری و زمان بلاک همه به طور همزمان به سودآوری ماینر مربوط می‌شود. هاوینگ منجر به کاهش فوری ۵۰ درصدی درآمد ماینرها شد که به موجب آن برخی از ماینرها مجبور به خاموش کردن ماشین آلات خود یا ترک بیت کوین sv شدند. واین بدین معناست که رایانه‌ها بلاک‌های کمتری را پردازش می‌کنند و در نتیجه معاملات کندتر انجام می‌شوند.

وضعیت فعلی بیت کوین sv

در زمان نگارش این مقاله قیمت بیت کوین اس وی ۱۶۴ دلار آمریکا است و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن کمی بیش از ۸۰۰ میلیون دلار است. در حال حاضر این کوین در رتبه ۱۴ وبسایت کوین‌مارکت کپ است و حجم بازار آن ۳ میلیارد دلار است. بیشترین قیمت بیت کوین اس وی ۴۴۱ دلار بوده که در تاریخ ۱۴ ژانویه سال ۲۰۲۰ به آن رسیده بود و کمترین میزان آن هم در ۲۳ نوامبر ۲۰۱۸ و در قیمت ۳۶.۸۷ دلار بوده است.  تعداد کوین‌های در گردش و میزان تعداد کوین‌هایی که قرار است به وجود آید دقیقا مطابق با بیت کوین است.

نحوه خرید و نگهداری بیت کوین اس وی

بیت کوین  SVدر صرافی‌های متمرکز بزرگی از جمله OKEx و Bitfinex لیست شده است با این حال، در این کوین در حال حاضر در بایننس وجود ندارد. این صرافی تصمیم گرفت در سال ۲۰۱۹ BSV را از لیست خود خارج کند زیرا استانداردهای آن را برآورده نمی‌کند. البته امکان خرید بیت کوین اس وی از صرافی‌های غیر متمرکز مانند یونی‌سواپ نیز وجود دارد.

از آنجا که بیت کوین SV، هارد فورک بیت کوین کش است که آن هم هارد فورک بیت کوین است گزینه‌های زیادی برای انتخاب کیف‌پول برای نگهداری آن وجود دارد. برای کیف پول دسکتاپ Electrum SV، برای کیف پول موبایلی اگزدوس و اتمیک گزینه‌های مناسبی هستند. کیف‌پول‌های سخت افزاری به طور مستقیم از این کوین پشتیبانی نمی‌کنند اما می‌توانید با استفاده از Electrum SV، کوین خود را در کیف‌پول سخت افزاری لجر نگهداری کنید.

سوالات پرتکرار در زمینه بیت کوین sv

  • آیا ارزش بیت کوین sv و بیت کوین کش یکسان است؟

خیر بیت کوین sv هارد فورک بیت کوین کش بوده و یک کوین جداگانه با بلاک چین مجزا است.

  • هاوینگ بیت کوین اس وی چه زمانی رخ داد؟

هاوینگ بیت کوین SV در تاریخ ۱۰ آوریل سال ۲۰۲۰ و تقریبا یک ماه قبل از هاوینگ بیت کوین رخ داده است.

  • آیا بیت کوین اس وی قابل استخراج است؟

بله، بیت کوین sv همانند بیت کوین از الگوریتم SHA256 برای استخراج استفاده می‌کند و با دستگاه‌های اسیک قابل استخراج است

نتیجه‌گیری

بیت کوین اس وی یا ساتوشی ویژن به عقیده طرفدارانش نسخه بسیار بهتری از بیت کوین است و تمامی عقاید اصلی ساتوشی ناکاموتو را در خود جای داده است. اما باید قبول کرد که با اینکه این کوین از قابلیت‌های نسبتا مطلوبی برخوردار است، اما نتوانسته است که نظر کاربران زیادی را به خود جلب کند.

از زمان ورود بیت کوین SV به بازار کریپتو، این کوین همواره شاهد نوسانات زیادی بوده است و این کوین که روزی جزو ۵ رمز ارز برتر به شمار می‌رفت در حال حاضر حتی در جمع ۱۰ ارز دیجیتال برتر بازار هم نیست. شاید یکی از دلایل آن هم خروج این کوین از بزرگترین صرافی رمز ارزها یعنی بایننس بوده باشد.

منبع
cryptodailymediumlonghash

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا