اخبار عمومی

راه‌اندازی مجدد صرافی FTX کنسل شد؛ تمرکز بر بازپرداخت‌‌ کامل بدهی

دادگاه صرافی ورکشسته‌شده FTX در ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) برگزار شد و این پلتفرم اعلام کرد تصمیم گرفته است این صرافی را مجددا راه‌اندازی نکند و در عوض دارایی‌های خود را نقد خواهد کرد تا به طور کامل به مشتریانی که از ورشکستگی آن متضرر شده‌اند، غرامت بپردازد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

راه‌اندازی مجدد FTX از برنامه خارج شد

به نقل از کوین تلگراف، اندی دیتریک (Andy Dietderich)، وکیل FTX، در دادگاه اعلام کرد این پلتفرم قصد دارد با احتیاط بازپرداخت کامل بدهی خود به کاربران و طلبکاران را انجام دهد و هرچند هدف اصلی آن همین است، نمی‌تواند ضمانتی برای آن ارائه کند. علاوه بر این، او تاکید کرد با وجود تمام تلاش‌های انجام‌شده، هیچ برنامه‌ای برای راه‌اندازی مجدد FTX (به اسم FTX ۲.۰) در طرح ورشکستگی فصل ۱۱ آن وجود ندارد. دیتدریک ادامه داد:

بر اساس نتایج و پیش‌بینی‌های موجود، احتمالا در ماه فوریه (بهمن) بیانیه جدیدی را ارائه می‌کنیم و در آن توضیح می‌دهیم که چطور قرار است مطالبات مجاز مشتریان و بستانکاران بیمه‌نشده را به طور کامل پرداخت کنیم. هیچ سرمایه‌گذاری حاضر نیست سرمایه مورد نیاز برای راه‌اندازی مجدد شعبه بین‌المللی FTX را فراهم کند و هیچ خریداری هم برای این پلتفرم پیدا نشده است. به طور کلی، هزینه و ریسک ایجاد یک صرافی جدید بعد از اقدامات آقای سم بنکمن فرید خیلی زیاد است.

همان طور که پیش از این گزارش دادیم، بنکمن فرید در هر ۷ اتهام مرتبط با صرافی FTX و آلامدا ریسرچ (Alameda Research) مجرم شناخته شد. جلسه بعدی دادگاه او هم در ۲۸ مارس (۹ فروردین) برگزار می‌شود.

شایان ذکر است قیمت توکن بومی صرافی FTX، یعنی FTT بعد از انتشار این اخبار با ۵۵٪ ریزش از محدوده ۳.۲ دلار به ۱.۴ دلار رسید؛ اما تاکنون کمی رشد کرده و به محدوده ۱.۹ دلار برگشته است.

نمودار ۴۵ دقیقه‌ای توکن FTT
نمودار ۴۵ دقیقه‌ای توکن FTT – منبع: Tradingview

بازپرداخت بدهی‌های صرافی FTX بر اساس قیمت‌های سال ۲۰۲۲

اکنون FTX بر نقد کردن بیش از ۷ میلیارد دلار دارایی بازیابی‌شده برای بازپرداخت به طلبکاران خود تمرکز خواهد کرد. زمانی که FTX در نوامبر ۲۰۲۲ اعلام ورشکستگی کرد، این دارایی‌ها مسدود شدند. طبق گزارش‌ها، قانونگذاران موافقت کرده‌اند تا پس از بازپرداخت بدهی این صرافی به مشتریان، منتظر مطالبات خود باشند.

با این حال، روند بازپرداخت بدهی خالی از بحث نیست. در دسامبر ۲۰۲۳ (آذر) صرافی FTX پیشنهاد کرد وجوه کاربرانش را بر اساس قیمت دارایی‌های دیجیتال در زمان ورشکستگی آن، پرداخت کند. به عبارت دیگر، این صرافی قصد دارد قیمت بیت کوین و اتریوم را به ترتیب ۱۶٬۸۷۱ و ۱٬۲۵۸ دلار در نظر بگیرد. مشتریان نگرانی‌های خود را در مورد نحوه بازپرداخت‌ بدهی خود که بر اساس قیمت‌ ارزهای دیجیتال از نوامبر ۲۰۲۲ است (دوره‌ای رکود قابل توجه در بازار) ابراز کرده‌اند. این روش ارزش‌گذاری منجر به شکایت‌هایی شده است؛ به ویژه آنکه اکنون ارزش رمزارزها افزایش یافته است.

با این حال، قاضی جان دورسی (John Dorsey) در حمایت از صرافی FTX در ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) اعلام کرد طبق قانون ورشکستگی آمریکا، بدهی‌ها بر اساس ارزش آن‌ها در هنگام تشکیل پرونده ورشکستگی (یعنی سال ۲۰۲۲) پرداخت می‌شود و در این مسئله هیچ راه جایگزینی وجود ندارد.

شایان ذکر است مشتریان FTX باید خودشان را برای یک بازپرداخت طولانی آماده کنند؛ چون این پلتفرم هنوز باید مشروعیت طلب و ادعای آن‌ها را بررسی و تایید کند.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا