استخراجویدیو

نکاتی که پیش از راه اندازی فارم ماینینگ باید بدانید+ویدئو

احتمالا برای افراد زیادی این سوال پیش آمده است که چگونه می‌توان فارم ماینینگ راه اندازی کرد و از صنعت ماینینگ ارزهای دیجیتال سود برد. اگر شما نکات و مسائل پیش روی فارم ماینینگ را نمی‌دانید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را دنبال کنید. همانطور که می‌دانید، صنعت ماینینگ راه سودآوری است و عده بسیاری وارد این عرصه شده‌اند و افراد زیادی در حال تلاش برای ورود به این صنعت هستند. در این مقاله سعی شده تا به بررسی دقیق و بیان نکات ویژه پیش از راه اندازی فارم ماینینگ پرداخته شود.

فارم ماینینگ چیست؟

فارم ماینینگ یا همان مزرعه استخراج در واقع جایی است که حجم زیادی از دستگاه‌ها و تجهیزات پردازشی در آن قرار دارند. فارم ماینینگ دارای قفسه‌های بزرگی است که بر روی آنها صدها اسیک (ASIC) یا تجهیزات استخراج ارزهای دیجیتال قرار گرفته است. فارم های ماینینگ به طور مدارم یعنی هر ۷ روز هفته ۲۴ ساعته فعال هستند و این دستگاه‌ها به طور مرتب روشن هستند. فارم های ماینینگ همانند بسیاری از حرفه‌ها، مزایا و معایب خود را دارند که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

راه اندازی فارم ماینینگ

فارم ماینینگ ارز دیجیتال

راه اندازی فارم ماینینگ به آن سادگی که تصور می‌شود نیست. فارم ماینینگ به دلیل مشکلاتی نظیر سر و صداهای تجهیزات استخراج، ترجیحا در مناطقی خارج از شهر بنا می‌شوند. جهت راه اندازی فارم باید موارد زیادی را مد نظر قرار دهید. ابتدا باید مکان مناسب یا سوله‌ای را بیابید که خارج از شهر باشد. البته پیدا کردن سوله در منطقه آزاد خیلی کار راحتی نیست و اگر قصد ایجاد فارم داشته باشید، ممکن است خود مجبور شوید مکان مورد نظر را ایجاد کنید که این کار هزینه‌های بیشتری را به همراه دارد.

پس از یافتن مکان مورد نظر، باید به دنبال خرید تجهیزات مناسب باشید. باید به این نکته اشاره کرد که با افزایش دلار در ایران، قیمت این تجهیزات نیز افزایش یافته است و اگر به دنبال ایجاد فارم هستید، باید هزینه هنگفتی را برای تجهیزات کنار بگذارید. افراد زیادی از تجهیزات کار کرده و دسته دوم استفاده می‌کنند که این کار اصلا برای فارم ماینینگ توصیه نمی‌شود. زیرا هر چه از این تجهیزات استفاده بیشتری شده باشد، بازده کمتری خواهند داشت و ممکن است هزینه مضاعف خرابی دستگاه نیز بپردازید. در ویدیو زیر می‌توانید فارم ماینینگ بزرگی را در روسیه ببینید:

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

مسئله مهم بعدی خنک نگه داشتن دستگاه‌های ماینینگ است. برای این کار یا می‌توانید در مناطق خیلی سرد فارم ماینینگ خود را ایجاد کنید که نیاز به سیستم تهویه نداشته باشید. بسیاری از فارم‌هایی که در روسیه، ایسلند و کانادا قرار دارند این ویژگی را دارند که به دلیل سردی هوا از تجهیزات خنک کننده کمتری استفاده می کنند. با این حال، این بدان معنا نیست که اصلا از تجهیزات تهویه استفاده نمی‌کنند. اگر نمی‌توانید فارم خود را در منطقه سرد و خنکی راه اندازی کنید، باید از سیستم‌های تهویه قوی استفاده کنید تا تجهیزات شما را خنک نگه دارند. تجهیزات ماینینگ طوری تعبیه شده‌اند که انرژی زیادی مصرف می‌کنند و خیلی زود داغ می‌شوند و اگر نتوانید دستگاه را خنک نگه دارید، قطعات دستگاه آب شده و از بین می‌روند. همچنین علاوه بر خنک نگه داشتن دستگاه، شما باید به عواملی نظیر رطوب محیط، گرد و غبار و عواملی که موجب کاهش عمر دستگاه‌ها می‌شوند را مد نظر قرار دهید و هزینه‌هایی برای رفع این مشکلات کنار بگذارید.

یکی از عوامل مهم مصرف برق است. ماینینگ گواه اثبات کار مصرف برق بالایی دارند و برای راه اندازی فارم ماینینگ ، باید به این نکته توجه کنید که می‌توانید از پس هزینه برق بربیایید یا خیر. در خصوص مصرف برق، بسیاری از کشورها تعرفه خود را تغییر دادند و چین یکی از همین کشورها بود به طوری که با اعمال تعرفه جدید و افزایش هزینه برق، بسیاری از ماینرهای چینی قصد مهاجرت فارم خود به کشورهایی چون مغولستان با هزینه برق کم مصرف تر را دارند. طی تحقیقات اعلام شده ماینینگ بیت کوین درصد خیلی زیادی از برق جهانی را مصرف می‌کند که این مصرف بالا موجب ایجاد گرما در سطح زمین می‌شود و برای محیط زیست زیان آور است. اسیک‌ها و تجهیزات ماینینگ هر کدام مقدار برق متفاوتی مصرف می‌کنند و به هنگام خرید آنها باید به این موضوع دقت کنید.

نکته حائز اهمیت دیگر این است که شما برای اتصال به نود، باید اینترنت ثابتی داشته باشید تا بتوانید به فرض به شبکه بیت کوین متصل باشید. داشتن اینترنتی که مدام و بدون قطع و اتصال باشد یکی از لازمه‌های مزارع استخراج سود آور است. باید توجه داشته باشید که در صنعت ماینینگ، با هر بار قطع اتصال اینترنت شما، ممکن است میزان سود قابل توجهی از مزرعه ماینینگ خود را از دست دهید.

علاوه بر هزینه‌های ذکر شده، فارم ماینینگ هزینه‌های مضاعف دیگری هم دارد. به عنوان مثال، برای اتصال به استخرهای ماینینگ شما باید کارمزد حضور در آن استخر را بپردازید. همچنین این فارم‌های ماینینگ به نیروی کار نیاز دارد. از آنجایی که دستگاه‌های ماینینگ به طور شبانه روز کار می‌کنند، شاید مجبور باشید افرادی را استخدام کنید که در شیفت‌های روز و شب کار کنند تا مراقب روند کار باشند و همچنین مسائل امنیتی را هر لحظه کنترل کنند و یا می‌توانید سیستم‌های نظارتی را بکار ببرید و هر لحظه فارم خود را مشاهده کنید که البته این کار هم هزینه‌های خود را به همراه دارد. قابل توجه است که به وجود آمدن مشکل کوچکی می‌تواند خسارت‌های جبران ناپذیری را به بار آورد. پس در این صورت برای راه اندازی فارم ماینینگ باید به نیروی کار و سیستم‌های نظارتی و هزینه‌های آن هم بیاندیشید.

برای داشتن فارمی ایمن باید به موارد امنیتی چون تجهیزات اعلام و اطفا حریق مجهز باشید. فارم شما باید به تجهیزات ایمنی نیز مجهز باشد. همچنین عاقلانه است که شما هر ماه هزینه ای را برای خرابی دستگاه ها کنار بگذارید چون ممکن است دستگاه ها با مشکل مواجه شوند و نیاز به تعمیر و یا تعویض داشته باشند. اگر می‌خواهید بدانید راه‌اندازی فارم ماینینگ با چه دستگاه‌هایی برای شما سودآور است، می‌توانید از ماشین حساب ماینینگ استفاده کنید.

نکته آخر

باید توجه داشت با وجود چنین غول‌هایی در صنعت ماینینگ، جای زیادی برای جولان دادن وجود ندارد مگر اینکه شما با هزینه و تجهیزات زیادی وارد اینکار شوید. حتی اگر شما با هزینه قابل توجهی وارد صنعت ماینینگ شوید و فارم ماینینگ بزرگی ایجاد کنید، باز هم باید توجه داشته باشید که صنعت ماینینگ از ماه اول برای شما سودآور نخواهد بود. شما تا چندین ماه تنها هزینه مخارج پیشین خود را تامین می‌کنید و به قولی بازگشت سرمایه خواهید داشت. سپس با گذشت ۱۶ تا ۱۸ ماه ماینینگ برای شما سودآور خواهد بود. با داشتن دو یا ۵ دستگاه اسیک نمی‌توان فارم ماینینگی راه اندازی کرد که شما را یک شبه پولدار کند. شما با داشتن یک یا ۵ دستگاه تنها می‌توانید از ماینینگ یک منبع درآمدزایی داشته باشید که هزینه‌های شما را تامین کند اما سودی کسب نخواهید کرد. برای کسب سود باید بتوانید فارم ماینینگی داشته باشید که صدها تجهیزات در آن وجود داشته باشد تا به سودآوری کلان برسید.

آخرین به روز رسانی: ۱۳۹۹/۲/۲۷

منبع
میهن بلاکچین

زهرا فرامرزی

علاقه‌ام به نویسندگی باعث شد وارد حوزه تولید محتوا بشم. تو سال ۲۰۱۷ با بیت کوین آشنا شدم و حریم خصوصی و غیرمتمرکز بودن بیت کوین، علاقه من رو به این کریپتوکارنسی بیشتر کرد. دوست دارم دوره‌ای رو ببینم که سازمان‌های متمرکز دیگه کنترلی روی زندگی ما نداشته باشن.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
5 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا