اخبار آلتکویناخبار بیت کویناخبار عمومی

امروز سالروز تولد ساتوشی ناکاموتو است! اهمیت ۵ آوریل در تاریخ پول

ممکن است شنیده باشید که ۵ آوریل ۱۹۷۵، روز تولد ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیت‌کوین است. سوای این‌که امروز سالروز واقعی تولد خالق ناشناس پادشاه رمزارزها باشد یا نه، ۵ آوریل روزی مهم در تاریخ پول است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین‌دسک، ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت‌کوین، همیشه ناشناس بوده است. بنابراین، ممکن است تعجب کنید که چگونه امروز می‌تواند روز تولد وی باشد. پاسخ سوال اما ساده است؛ ساتوشی ناکاموتو زمان ثبت‌نام در انجمن اینترنتی P2PFoundation تاریخ تولد خود را ۵ آوریل وارد کرد. این بنیاد یکی از انجمن‌های اینترنتی بود که ساتوشی برای اولین بار در آن از اختراع بیت کوین خبر داد.

با توجه به اینکه نام «ساتوشی ناکاموتو» در آن انجمن نامی مستعار بود، بسیاری گمان می‌کنند که تاریخ تولد وارد شده نیز صحیح نبوده است. با این حال، اگر کمی به تاریخ نگاه کنیم متوجه می‌شویم که ۵ آوریل، روز بسیار مهمی در تاریخ پولی آمریکا است. امروز سالگرد فرمان اجرایی ۶۱۰۲ رییس جمهور، فرانکلین دی. روزولت است که در سال ۱۹۳۳ صادر شد. این فرمان، مالکیت خصوصی یا احتکار سکه و یا شمش طلا را غیرقانونی اعلام کرد و پس از آن مردم تنها اجازه داشتند برای تجارت و چندین مورد استثنایی دیگر، مقدار کمی طلا به ارزش کمتر از ۱۰۰ دلار داشته باشند.

فرمان مصادره طلا ۱۹۳۳
انتشار خبر فرمان اجرایی مصادره طلا در ۸۹ سال قبل

این دستور آمریکایی‌ها را ملزم می‌کرد تا هر مقدار قابل توجه طلا را به فدرال رزرو تحویل دهند. فدرال رزرو از طلای جمع‌آوری شده برای بازپرداخت بدهی هنگفتی که در دوران رکود بزرگ ایجاد شده بود استفاده کرد. با وجود اینکه این سیاست به دولت آمریکا کمک می‌کرد تا از وضعیت دشوار خود خارج شود، برخی فرمان اجرایی ۶۱۰۲ را نقض آشکار آزاد‌ی‌های فردی و اقتصادی در حفظ دارایی‌ها به صورت طلا می‌دانند.

نمی‌توان به طور قطع گفت که ساتوشی به همین دلیل ۵ آوریل را به عنوان تاریخ تولد خود انتخاب کرده است، اما به خوبی می‌دانیم که خالق بیت کوین، به تاریخ پول علاقه‌مند بود و برای حفظ ثروت افراد در دستان خودشان و جلوگیری از مداخله دولت تلاش می‌کرد. همین موضوع به محرکی اصلی برای حامیان بیت‌کوین تبدیل شده است و باعث شده است این ارز، «طلای دیجیتال» لقب بگیرد.

فرمان مصادره طلا در سال ۱۹۷۵ به دستور رییس جمهور وقت، جرالد فورد، لغو شد و حق مالکیت طلا به میزان دلخواه بار دیگر به شهروندان بازگشت.

البته اتمام این موارد تنها فرضیه پردازی است و کاملا ممکن است اشتباه باشد. شاید ۵ آوریل ۱۹۷۵ تاریخ واقعی تولد خالق بیت کوین با نام مستعار ساتوشی باشد. در هر صورت امروز با تاریخ پول گره خورده است. چه به‌خاطر فرمان مصادره طلا که تاکیدی بر اهمیت آزادی‌ای است که بیت‌کوین به همراه می‌آورد؛ چه به‌خاطر تولد خالق بیت‌کوین که جرقه انقلابی در عرصه اقتصاد است.

براساس گزارش پیشین میهن بلاکچین، در تاریخ ۱۲ فروردین ۱۴۰۱، تعداد بیت‌کوین‌های خلق شده از مرز ۱۹٬۰۰۰٬۰۰۰ گذشت. به این ترتیب از سقف ۲۱٬۰۰۰٬۰۰۰ بیت کوین تعبیه‌شده در الگوریتم، تا امروز بیش از ۹۰.۴٪ آن خلق شده است. قیمت بیت کوین در این لحظه معادل ۴۵٬۷۹۵ دلار است.

منبع
coindesk

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا