اخبار بیت کویناخبار عمومی

تام لی: نوسان قیمت بیت کوین به دلیل عملکرد ضعیف بکت (Bakkt) بود!

طی هفته پرنوسان برای بیت کوین، تام لی از شرکت فاندسترت در خصوص کسانی که در آینده نزدیک قصد معاملات بیت کوین دارند سخنانی بیان کرد.

روز سه شنبه قیمت بیت کوین با ۱۷ درصد کاهش به کمترین میزان خود در سه ماه اخیر رسید، به طوری که قیمت این ارز دیجیتال به کانال ۸ هزار دلار وارد شد. روز گذشته اوضاع از این نیز وخیم تر شد و قیمت بیت کوین با عبور از سطح پشتیبانی جدید مجددا دچار افت شد و به کانال ۷ دلار رسید. در حال حاضر قیمت بیت کوین با افزایش مواجه شده است و روند بهتری نسب به چند روز گذشته دارد.

لی در خصوص این شرایط به چندین هشدار قبلی درباره ریزش بالقوه قیمت بیت کوین اشاره کرد.

ارتباط بیت کوین و S&P

یکی از تخمین های بیان شده از جانب تام لی این است که نوسان قیمت بیت کوین تا حدودی به S&P 500 مرتبط است. وی در این خصوص گفت:

حدود یک ماه قبل درباره این صحبت کردیم که چرا روند ثابت S&P برای بیت کوین خوب نیست و به نظرم قبل از آنکه بیت کوین بتواند افزایش قیمت داشته باشد، S&P باید به رکورد جدیدی برسد.

وی در ادامه افزود که نوسان اخیر قیمت بیت کوین به دلیل عملکرد ضعیف بکت (Bakkt) در هنگام عرضه و هم چنین فروش عمده سهام در روز گذشته می‌باشد که شاهد افت شاخص های مختلف نظیر S&P با ۰.۲ درصد کاهش بوده است.

تام لی در توییت خود گفت:

  • شاید نظر محبوبی نباشد اما تا زمانی که S&P 500 به رکورد جدیدی دست نیابد، قیمت بیت کوین نیز شاهد رکورد جدیدی نخواهد بود.
  • بیت کوین به دلیل ثابت بودن روند کلان، در محدوده قیمت خاصی قرار گرفته است. این موضوع توسط افت شاخص میزری (Misery) بیت کوین از ۶۶ به ۵۰ تایید شده است.
  • از سال ۲۰۰۹ تاکنون بهترین سال برای بیت کوین هنگامی بوده است که S&P بیشتر از ۱۵ درصد بوده است.

تام لی برای تاکید این وضعیت، نظر غیرمحبوب خود را ارائه داده است که بیت کوین در محیط ماکرو با روند ثابت فعلی، عملکرد خوبی ندارد. این شرایط فقط با تغییر S&P جبران می‌شود. نظریه او به این صورت است که هرچه S&P بیشتر و قوی تر شود، خرده سرمایه گذاران که به زعم تام لی عمده دلیل نوسان قیمت بیت کوین می‌باشند، به دنبال سرمایه گذاری های پر ریسک تر خواهند بود زیرا در صدد سود بیشتری می‌باشند.

شاخص میزری (Misery) بیت کوین

وی با اشاره به یکی از اندیکاتورهای اختصاصی شرکت فاندسترت، خاطر نشان کرد که شاخص میزری بیت کوین (BMI) چگونه در اوایل سال توانسته بود در خصوص شرایط فعلی هشدار دهد. او گفت:

امسال درباره این موضوع نوشتیم که چگونه شاخص میزری بیت کوین به کمتر از ۶۶ رسیده است و این شرایط برای بیت کوین خطرناک است. بنابراین گفتیم تا زمانی که این شاخص به سمت ۶۰ در حرکت می‌باشد بهتر است به سمت بیت کوین نروید.

شاخص BMI نوسان بیت کوین را با اندازه گیری تعداد معاملات موفق و سودآور در مقابل مجموع معاملات محاسبه می‌کند و اساسا این پیام را منتقل می‌کند که دارندگان محتوا چگونه متکی به نوسان قیمت بیت کوین می‌باشند. پس از محاسبه مقدار فوق، رتبه بندی بین صفر تا صد انجام می‌گیرد که عدد ۱۰۰ بیانگر رضایت و سعادت کامل و عدد صفر بیانگر بدبختی کامل است. اگر این مقدار کمتر از ۵۰ باشد معمولا بیانگر سیگنال خرید است.

در ماه جولای، این اندیکاتور به ۶۶ رسید. تام لی در این خصوص خاطر نشان کرد که قبل از آنکه منتظر روند صعودی بعدی باشید، شاخص BMI باید به ۵۰ برسد.

آیا این پایان کار بیت کوین است؟

خوشبختانه تام لی برای دارندگان بلندمدت بیت کوین پیشنهاد می‌کند که این شرایط کوتاه مدت خواهد بود. وی گفت:

بیت کوین آسیب پذیر است اما فکر نکنم با شکست مواجه شود. بنابراین اگر کسی بگوید آیا شرایط فعلی به معنای پایان کار بیت کوین است در جواب می‌گویم که به نظرم دارندگان بلندمدت یا هولدرها نباید نگران باشند.

به عنوان چشم انداز بلندمدت، لی به هاوینگ (نصف شدن پاداش ماینینگ) بیت کوین در سال ۲۰۲۰ اشاره می‌کند و معتقد است که این رویداد خواهد توانست محرک بسیار خوبی ارائه دهد. در این بین، توصیه او صبور بودن است. وی در توییتر خود گفت:

  • شرایط فعلی بیت کوین نکته بدی نیست.
  • بیت کوین دچار خرید بیش از حد شده است و احساسات پیرامون آن باید کاهش یابد. شاخص میزری بیت کوین از ماه جولای این نکته را بیان می‌کند.
  • بیت کوین در این شرایط باقی می‌ماند تا S&P 500 این دوره بدون روند را پایان دهد.

با این حال، تام لی تلاش آخر خود را به کار برد تا سرمایه گذاران را از بیت کوین دور کند. وی با فریب آمیز خواندن معاملات بیت کوین گفت:

واقعا نمی‌دانم چرا مردم می‌توانند در حال حاضر به معاملات بیت کوین بپردازند.

علیرغم تلاش ها و گفته های تام لی، بعید است که معامله کنندگان حرفه ای و سرسخت بیت کوین دست از انجام معاملات بردارند.

منبع
ccn

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا