سفر TON قبل آغاز شدن به پایان رسید و دیگران در حال بدرقه کردن تلگرام هستند

به گفته متخصصان شکست خوردن شبکه و کوین TON تلگرام از پیش مقدر شده بود. بنابراین، چه چیزی از این پروژه باقی مانده است؟

آینده شبکه باز تلگرام بسیار نامشخص است. در اوایل این هفته، مدیر عامل تلگرام، Pavel Durov اعلام کرد که فعالیت این شرکت در زمینه TON به پایان رسیده است و در ادامه، ماجرا به یک کشمکش قانونی با سازمان امنیت ایالات متحده و کمیسیون صرافی‌ها کشیده شد.

با این حال، این پروژه همچنان به حالت غیرمتمرکز خود پابرجا است. اگرچه TON ایده پرداز اصلی خود یعنی تلگرام را از دست داد؛ اما یک انجمن مستقل از اعتبارسنج‌ها پلتفرم این بلاک چین را به صورت جدا از تلگرام راه اندازی کردند.

بنابراین، TON بدون داشتن دیدگاه‌های ویژه Durov به چه شکلی خواهد بود؟ و آیا سایر پروژه‌های بزرگ ارز دیجیتال مثل پروژه لیبرای فیس بوک، باید بیشتر نگران بخش امنیتی مربوط به SEC باشند که در آینده به دنبالشان خواهد آمد؟

ایده اصلی تلگرام برای TON چه بود؟

کمیسیون SEC و تلگرام

TON یک پلتفرم بلاک چین است که هدف آن ارائه تسهیلات در زمینه پرداخت و میزبانی کردن از برنامه غیرمتمرکز، با ابعادی فراتر از میزان مقیاس پذیری ویزاست. توکن داخلی این پلتفرم (Gram (GRM نام دارد.

این پروژه توسط تلگرام آغاز شد. همانطور که مطلع هستید، تلگرام یک پیام رسان رمزگذاری شده متن باز است که توسط دو برادر کارآفرین روس به نام‌های Pavel و Nikolai Durov بنیانگذاری شده است.

بر اساس مسیر برنامه ریزی شده قرار بود تا TON در بستر برنامه تلگرام که دارای بیش از ۴۰۰ میلیون کاربر ماهانه در سراسر جهان است ادغام شود. علاوه بر این، تلگرام مورد تایید جامعه بلاک چین و ارز دیجیتال نیز هست.

بلافاصله بعد از این که تلگرام برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ ایده TON را اعلام کرد، از این پروژه استقبال بی‌نظیری به عمل آمد. طبق گزارشات تنها ظرف مدت یک سال، این پروژه توانست تا طی دو فروش توکن خصوصی ۱.۷ میلیارد دلار جمع آوری کند که یکی از موفق‌ترین عرضه‌های مالی اولیه کوین داخلی تا به امروز به حساب می‌آید.

با این حال در اکتبر سال ۲۰۱۹، یعنی تنها چند روز مانده به تاریخ انتشار، SEC با تشکیل یک دادخواست حول محور نقض قوانین امنیتی ایالات متحده توسط تلگرام به دلیل برگزاری یک فروش امنیتی ثبت نشده، پا پیش گذاشت.

SEC موفق به گرفتن یک دستور امنیتی موقت برای اعمال محدودیت برعلیه تلگرام و پروژه TON شد و همین موضوع  تاریخ انتشار پروژه را عقب انداخت. در ماه مارس، یکی از دادگاه‌های ایالات متحده تشخیص داد که مدارک ارائه شده توسط SEC در حیطه اثبات عدم ثبت امنیتی Gramهای تلگرام مورد قبول بوده است.

در ۳۰ آپریل ۲۰۲۰، بعد از یک تاخیر جدی در راه اندازی پروژه، تلگرام طرح  بازپرداختی را به سرمایه‌گذاران خود ارائه کرد؛ طبق این طرح آنها می‌توانستند بین گزینه بازپرداخت فوری ۷۲ سنت به ازای هر دلار و یا گزینه وام دهی سهام خود به این پلتفرم به مدت ۱۲ ماه در ازای بازپرداخت ۱۱۰ سنت به ازای هر دلار در تاریخ ۳۰ آپریل سال ۲۰۲۱ را انتخاب کنند. متعاقبا تلگرام موافقت کرد که تا تاریخ ۲۰ می، SEC را در جریان تمام ارتباطات خود در مورد هرگونه توافق نامه ارائه و یا اتخاذ شده با خریداران اولیه توکن Gram قرار دهد.

با این وجود، Durov در ۱۲ مه اعلام کرد که تلگرام در حال پایان دادن به پروژه TON خود است و صراحتا از دخالت‌ها و تلاش‌های ایالات متحده برای جلوگیری کردن از اجرا و راه اندازی این پروژه غیرمتمرکز انتقاد کرد و نوشت:

متاسفانه ما، یعنی ۹۶ درصد از جمعیت جهان که در مکان‌های مختلف این دنیا سکونت داریم، وابسته به تصمیم گیرندگانی هستیم که توسط ۴ درصد از جمعیت جهان ساکن در ایالات متحده انتخاب می‌شوند.

مطالعه موضوعی در حوزه چگونگی اشتباه انجام دادن هر کاری

شبکه بلاک چین TON تلگرام

برخلاف اکثر پروژه‌های ICO، TON یک پیشنهاد عمومی نبود. طبق اسناد جمع آوری شده آن زمان که توسط Pavel Durov به SEC ارائه شد، حداقل سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای شرکت کردن در فروش توکن Gram مبلغ ۱ میلیون دلار بود. با وجود این که لیست سرمایه‌گذاران به صورت علنی افشا نشد، اما بر اساس گفته‌ها تعدادی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری بزرگ ایالات متحده از جمله Benchmark، Sequoia Capital و Lightspeed Venture Partners نیز در این پروژه شرکت کرده‌اند.

احتمالا این فروش برای اجتناب کردن از نظارت تنظیم کننده‌ها و قانون گذاران و یا همان رگولاتورهای ایالات متحده تنها به سرمایه‌گذاران معتبر محدود شده بود. بر اساس اسناد عمومی از سال ۲۰۱۸، تلگرام به SEC در مورد هر دو پیشنهاد دوقلوی ۸۵۰ میلیون دلاری خود اطلاع داده است و این پیشنهادها طبق قانون 506(c) و/یا مقررات S درست بر اساس قانون اوراق بهادار سال ۱۹۳۳ انجام شده‌اند. بنابراین نیازی به ثبت آن و یا تایید آن توسط SEC نبوده است. از زمان ارائه اسناد توسط SEC، این کمپانی با بیان کردن اصل عدم تشکیل اوراق بهادار توکن‌ها طبق آزمون Howey، به صورت عمومی تاکید کرده است که توکن‌ها نباید مرتبط با دیدگاه‌ها و توقعات زمینه سودرسانی باشند.

نقطه نظرهای SEC در این کشمکش به نوبه خود بر این اساس بودند که چون بعضی از سرمایه‌گذاران TON در ایالات متحده استقرار دارند، در شکایت نامه بیان شده است که ۴۲۴.۵ میلیون دلار متعلق به ۳۹ خریدار مستقر در ایالات متحده است. دارندگان بالقوه Gram قادر خواهند بود تا میلیاردها Gram را در بازارهای ایالات متحده به فروش برسانند و بر این اساس می‌توانند روند فروش توکن‌های ثبت نشده را ادامه دهند.

John Berry یکی از شرکای Munger, Tolls & Olson LLP و یکی از ماموران ارشد سابق SEC که در این آژانس به مدت بیش از هشت سال کار کرده است در مصاحبه با Coin Telegraph گفت که قوانین فدرال ایالات متحده در حوزه مربوط به اوراق بهادار، از دسترسی بسیار گسترده‌تری نسبت به تصورات سایرین در این زمینه برخوردار است. او سناریوهای متعددی را در راستای راه‌های چگونگی بازگشت TON به این عرصه، که تلگرام می‌توانست از آنها در برخورد با SEC استفاده کند را مشخص کرد:

در ابتدا باید با این حقیقت کنار بیاییم که این کمپانی بدون پیروی از قوانین ثبت SEC اقدام به درآمدزایی کرده و در صورتی که مایل است تا با فروش میزان بیشتری Gram به درآمد بیشتری دست یابد، بایستی روند فروش Gramها را طبق قوانین SEC به ثبت برساند. هر دوی این زمینه‌ها نیاز به همکاری کردن با SEC دارند. تنها راه ممکن جدا از موردی که بیان شد این است که تلگرام با درخواست تجدید نظر در حکم دادگاه در مورد مقصر دانستن این شرکت در راستای نقض قوانین ثبت به پیش برود. اگر تلگرام در این درخواست تجدید نظر برنده شود در این صورت می‌توان بدون ثبت روند فروش Gramهای خود به افزایش کسب درآمد خود از این طریق ادامه دهد. اما طی کردن روند این درخواست در جریانات دادگاه مدتی طول خواهید کشید.

Tom Trowbridge، رئیس شرکت تکنولوژی مالی Triterras و رئیس سابق کمپانی Hedera Hashgraph که ICO سال ۲۰۱۸ خود را برای پیروی از مقررات ایالات متحده به سرمایه‌گذاران معتبر محدود کرده است، در مصاحبه با کوین تلگراف گفت که تلگرام یک زمینه ویژه برای مطالعه کردن بر روی چگونگی اشتباه انجام دادن مطلق روند کل کارها در ساخت و ساز یک پروژه مطیع و سازگار به حساب می‌آید. او توضیح داد:

اگر تلگرام با روند تبدیل TON به یک اوراق بهادار احساس راحتی می‌کرد، SEC مشکلات کمی را برای رسیدگی کردن به آنها در این زمینه داشت. اما در راستای قرار گرفتن در دسته ارائه کنندگان خدمات، SEC تنها به ۵ موضوع اهمیت می‌دهد: اداره کردن غیرمتمرکز، محیط یا اکوسیستم مستقل و کارآمد، انتشار کوین متناسب با نیازها و تقاضا، ایجاد ارزش غیرمتمرکز و یک پایگاه سرمایه گذاری مبتنی بر ایالات متحده. تلگرام هیچ کدام از این ۵ بند را رعایت نکرد و به عبارتی با نتیجه 5-0 در حال ادامه دادن روند کاری خود بود.

طبق گفته‌های Trowbridge تلگرام نمی‌توانست روند بستن و تعطیل کردن پروژه بلاک چین خود را برای SEC از این آسان‌تر کند:

SEC بدون هیچ تغییری در فرایند عملکرد خود و با سازگاری ۱۰۰ درصدی تمام و کمال نسبت به فضای کاری و اقدامات سابق خود این کار را به انجام رساند. همچنین، اجازه دادن به فعالیت پروژه‌هایی مثل Hedera برای انتشار کوین‌هایشان نشان دهنده این است که SEC می‌خواهد به پروژه‌های مطیع و سازگار اجازه پیشرفت و توسعه بدهد.

Carol Goforth، پروفسور و استاد دانشکده حقوق Arkansas، در صحبتی با کوین تلگراف مشکلات برجسته روند کاری تلگرام را مشخص کرد:

همیشه به یاد داشته باشید که یک صادرکننده متفاوت می‌تواند نتایج متفاوتی را در یک دادگاه متفاوت به دست بیاورد، اما دسترسی گسترده سفارشات تلگرام (جلوگیری کردن از صدور Gramها در سراسر دنیا در طی روند تعلیق و رسیدگی به پرونده) موجب به وجود آمدن مشکلات بالقوه زیادی برای صادر کننده‌ای می‌شود که می‌خواهد در عین حال از مقررات نیز پیروی کند. توجه داشته باشید که برخی معافیت‌ها نیز برای فروش‌های صرفا خارجی وجود دارند اگرچه رعایت کردن بندهای قوانین S بسیار سخت است.

Goforth ادامه داد، شاید هر صادرکننده‌ای به نقطه نظرهای SEC اهمیت ندهد و این آژانس در تلاش برای بستن و یا محدود کردن دسترسی شرکتی که هیچ دارایی در ایالات متحده ندارد با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد و باید از طریق حوزه قضایی دیگری، با قواعد و مقررات متفاوتی اقدام به فعالیت کردن در این راستا کند. او اظهار کرد که: با این حال، به عنوان یک پیشنهاد و روند کلی جهانی که می‌خواهد طبق قوانین عمل کند، پروسه کاری تلگرام کاملا مشکل ساز خواهد بود.

Konstantinos Stylianou، استادیار حقوق و مقررات رقابت در دانشگاه Leeds، در رابطه با توافق نامه تلگرام غافلگیر نشد و به کوین تلگراف گفت که مسئله TON به یک معضل خاص مبدل شد و تعریف حوزه اوراق بهادار و موضع SEC در این زمینه به خوبی شناخته شده است. او همچنین افزود:

قانون گذاران حوزه مالی باید ماهیتا سختگیرانه عمل کنند و در واقع این افراد نگهبانان اصلی بازارهای مالی هستند. گاهی اوقات این امر به این معناست که چنین افرادی با تغییرات در این زمینه به سختی تطبیق پیدا می‌کنند اما قطعا روزی ما به این واقعیت دست می‌یابیم. رسیدگی به پرونده TON یک مورد کاملا واضح و ساده بود که SEC پیش از این چنین روندی را در رابطه با پروژه KIK انجام داده بود و نتایج نیز کاملا قطعی بودند.

چرا خود TON هنوز هم در حال فعالیت است

سرمایه گذاران تلگرام

TON یک پروژه متن باز یا Open Source است و تلگرام پیش از این هم تاکید کرده بود که هیچ کنترلی بر روی خود بلاک چین TON ندارد. در حقیقت، این شرکت کل کد TON را در اکتبر سال ۲۰۱۹ بر روی Github قرار داد. این امر به Free TON که یک جامعه مستقل و متشکل از اعتباردهندگان است اجازه داد تا یک بلاک چین مبنی بر TON را در اوایل ماه مه سال ۲۰۲۰ راه اندازی و اجرا کنند.

Ron Millow، ترویج کننده جامعه و انجمن Free TON و مامور ارشد توسعه کسب و کار آزمایشگاه‌های TON که یک گروه شخص ثالث توسعه دهنده زیرساخت‌های بلاک چین به حساب می‌آیند برای کوین تلگراف توضیح داد که دلیل متولد شدن Free TON این بود که تلگرام نتوانست این شبکه را راه اندازی کند. او افزود:

نظاره کردن کنار رفتن تلگرام از صحنه این نبرد برای ما بسیار ناراحت کننده بود اما روند کار آنها تنها یک نبرد بود. این نرم افزار رایگان به نحوی در حال زندگی کردن است و نمی‌توان آن را متوقف کرد، و طی همین جریان به جامعه مخاطب خود انگیزه مورد نیاز برای حرکت را درست در جایی که متوقف شده بودند اهدا کرد.

طبق گفته‌های Millow، بزرگ‌ترین تفاوت بین TON تلگرام و Free TON این است که پروژه دوم بدون هیچ سرمایه‌گذاری شروع به کار کرد و توسط یک جامعه و نه توسط یک موجودیت راه اندازی شد.

Mitja Goroshevsky، توسعه دهنده تکنولوژی Free TON و افسر تکنولوژی ارشد آزمایشگاه‌های TON به کوین تلگراف گفت که توسعه دهندگان Free TON بسیار به کار خود وابسته هستند. او همچنین بیان کرد که:

سیل عظیمی از توسعه دهندگان از سراسر جهان برای حمایت و پیوستن به این جامعه در راستای رشد آن به ما پیشنهاد کمک می‌دهند. با کنار گذاشتن گروه‌ها و کانال‌هایمان، می‌توان دید که تنها گروه‌های توسعه دهنده ما به صورت تقریبی به ۳۰۰۰ عضو در طول یک هفته رسیده است و ۲۰۳۵ نفر از این افراد در این لحظه بیانیه عدم غیرمتمرکز بودن Free TON را امضا کرده‌اند.

با این حال برخی افراد از جامعه TON سابق نسبت به چنین نوآوری و ابتکار عملی تردید دارند. یکی از اعضای بنیانگذار جامعه TON که در توسعه بلاک چین این پروژه شرکت داشت به کوین تلگراف گفت که بدون منابع و مخاطبان تلگرام که تقریبا به نیم میلیارد کاربر برنامه پیام رسان تلگرام می‌رسند، پروسه پذیرش چنین شبکه‌ای برای عموم به سختی به انجام می‌رسید:

من فکر نمی‌کنم که هیچ یک از پروژه‌های TON که از این به بعد بدون حمایت تلگرام راه اندازی می‌شوند از پذیرش عمومی بالایی برخوردار باشند. ... اکثر افرادی که در پروژه TON مشارکت داشتند (به جز افرادی که در Free TON شروع به فعالیت کرده‌اند) به صورت کلی مجذوب کلیت این روند شدند و دلیل این امر پایگاه کاربران تلگرام بود.

Daniel Perez، رئیس مجموعه TON اسپانیا، به کوین تلگراف گفت که راه اندازی TON بدون حضور داشتن Durov در این پروژه، بسیار بی‌معنی است. او همچنین در مورد موارد وابسته به پروژه TON مثل Free TON، بسیار محافظ کارانه و هوشیار و تا حدی بدبینانه عمل می‌کند. او همچنین با اشاره کردن به نامه مدیر عامل تلگرام در رابطه با هشدار دادن او به خوانندگان این نامه در مورد اعتماد نکردن به پروژه‌هایی که با داده‌ها و پول این افراد در ارتباط بوده و از عبارت اختصار TON در اسم خود استفاده می‌کنند گفت: “من شک دارم که Pavel Durov به این افراد اجازه استفاده کردن از نام TON را در راه اندازی یک پروژه جایگزین به نام Free TON داده باشد.”

هنگامی که در این رابطه پرسشی همگانی به عمل آمد، یکی از نمایندگان جامعه Free TON در پاسخ به کوین تلگراف چنین گفت که پیام Durov در مورد پروژه آنها صدق نمی‌کند، زیرا آنها از مردم پول و یا داده‌های جزئی نمی‌خواهند: Free TON از این بیانیه حمایت می‌کند. جامعه Free TON تحت هیچ عنوانی تقاضای پول و یا داده‌های خصوصی به جز نام افراد را نخواهد کرد. این امر نیز تنها برای ثبت نام کردن در بیانیه غیرمتمرکز سازی (Declaration of Decentralization) خواهد بود که بدون آن نمی‌توان هیچ نوع امضایی را به ثبت رساند. با این حال، بر اساس وب سایت Free TON کاربران باید برای پیوستن به شبکه و امضای بیانیه، نام خود، آدرس ایمیل و نام کاربری تلگرام خود را ارائه کنند.

همانطور که در گذشته هم اعلام شده بود، جامعه Free TON در حدود ۵ میلیارد توکن TON Crystal که شبیه به Gram می‌باشد را منتشر کرده است. به صورت کاملا ویژه‌ای مرورگر بلاک چین Free TON نشان می‌دهد که از زمان انتشار تاکنون ۵۰۰۰۵۴۷۷۳۷ توکن TON Crystal وجود دارد. ۸۵ درصد از این توکن‌ها بین شرکای Free TON و کاربران آن توزیع شده است و ۱۰ درصد برای توسعه دهندگان در نظر گرفته شده است. ۵ درصد باقی مانده در راستای پاداش دادن به اعتباردهندگان این جامعه استفاده می‌شود. علاوه بر این، اخیرا Free TON اعلام کرده است که در تاریخ ۱۸ ماه مه اولین رقابت رویایی اعتباردهندگان را برگزار خواهد کرد.

آیا دیگران باید نگران باشند؟

تلگرام TON‌ لیبرا بلاک چین ICO توکن کوین ارز دیجیتال

هنگامی که در رابطه با پیامدهای بیشتری در رابطه با سرمایه‌گذاری تلگرام برای این صنعت سوال پرسیده شد، اکثر متخصصین بر این باور بودند که وقوع چنین سناریویی تقریبا غیرممکن است.

Stylianou به کوین تلگراف گفت که اعتبار و قابل اطمینان بودن بازار ارز دیجیتال و کریپتو تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت، این در حالیست که قوانین تنظیمی در این زمینه بالاخره ویژگی‌های منحصر به فرد خود را برای عموم قابل درک می‌کند: در حقیقت، تعریف پیچیده اوراق بهادار که هنوز با واقعیت و پتانسیل‌های اقتصاد مبتنی بر کریپتو ادغام نشده است در این نقطه مشکل اصلی ما به حساب می‌آید نه راه‌های دیگر. Goforth در همین رابطه نظری مشابه را بیان کرد:

بلاک چین به قدری از پتانسیل‌ها و قابلیت‌های یک زنجیره ایمن، در دسترس سریع و مقاوم در برابر عناوین و القاب (علاوه بر سایر کاربردها) برخوردار است که من به هیچ عنوان امکان از پا در آمدن آن در میانه راه را نمی‌بینم. علاوه بر این، با توسعه و به روز شدن مقررات، من امیدوارم که SEC بالاخره معافیت‌هایی را برای دارایی‌های وابسته به کریپتو در نظر بگیرد و حداقل این امر را تا حد رعایت کردن سیاست‌ها و اهداف آژانس برای تسهیل عملکرد کارآمد بازارهای سرمایه ما به انجام برساند.

از طرفی لیبرا، به عنوان پروژه‌ای با مقیاس بزرگ که تحت نظارت و بررسی SEC است، شانس بیشتری برای پیشروی در این مسیر خواهد داشت. بر اساس گفته‌های Trowbridge، لیبرا با راه اندازی سیستم اداره کردن غیرمتمرکز شرکت‌های خود و با ایجاد تغییرات در پلتفرم خود پس از دریافت بازخوردهای رگولاتورها و قانون گذاران، درس‌های زیادی از تلگرام گرفته است.

از نظر Goforth، سوال اولیه پیش روی لیبرا پرسشی در زمینه پیروی کردن از قوانین نیست بلکه این موضوع است که آیا خریداران آن را برای هر کاربردی به جز استفاده کردن صرف خریداری می‌کنند یا خیر. او همچنین گفت: به عنوان یک استیبل کوین، به صورت کلی انتظار می‌رود که قیمت آن نوسان چندانی نداشته باشد و به همین ترتیب ممکن است که لیبرا سود چشم گیری از سرمایه‌گذاری‌ها به دست نیاورد.

Stylianou برای جمع بندی افزود که: اگر لیبرا به همین منوال به پیشروی خود ادامه دهد، به یک الگو اعتماد به نفس در اقتصاد کریپتو مبدل خواهد شد. اما همچنان این موضوع تعیین کننده آینده ICO نیست.


54321
امتیاز کاربران

منبع cointelegraph
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر