متوسط مقالات

استیبل کوین ها در حال تکامل و توسعه امور مالی سنتی!

استیبل کوین ها (stablecoin) بهترین فرصتی هستند که برای جهان ارز های دیجیتال فراهم آمده است و می توانند باعث موفقیت و به رسمیت شناختن کریپتو از جانب سیستم های مالی سنتی شوند. در این اواخر هم، ریاست بانک مرکزی اروپا از ایده استیبل کوین ها پشتیبانی کرده و ابراز داشته که آنها باید در جهان دارایی های دیجیتال فعال باشند.

ارزش استیبل کوین ها

استیبل کوین

اظهارات ریاست بانک مرکزی اروپا کریستین لاگارد (Christine Lagarde) در زمینه استیبل کوین ها، نشانگر ارزش آنها است. استیبل کوین ها، توکن‌هایی هستند که توسط دارایی های سنتی مانند ارز فیات پشتیبانی می شوند. از منظر لاگارد، استیبل کوین ها بسیار خلاقانه تر و مدرن تر از بیت کوین هستند.

استیبل کوین ها باعث پیوند دارایی‌های دیجیتال و سنتی می شوند و همین امر باعث متقاعد کردن افرادی می شود که به دارایی های دیجیتال با شک و تردید می نگرند. این کوین ها باعث صرفه جویی در هزینه و تسهیل تراکنش های بین مرزی در فضای بلاک چین می شوند. این کوین ها سرعت تراکنش ها را بالاتر می برند و به دلیل معماری باز آنها، می توانند در برنامه های دیجیتال مورد استفاده قرار گیرند. این کوین ها می توانند سیستم های سنتی بانک های مرکزی را ارتقا دهند.

چگونه استیبل کوین ها می توانند کل چشم انداز مالیات را تغییر دهند؟

استیبل کوین ها در وضع مالیات می توانند بسیار مفید باشند. این کوین ها می توانند فرآیند های محافظه کارانه و قدیمی جمع آوری مالیات را اصلاح کنند و باعث بهبود وضعیت موجود شوند.

در تلاش برای اصلاح این وضعیت، حکومت ایالت کالیفرنیا نیز اخیرا بحث از قانون گذاری هایی در زمینه جمع آوری مالیات با استفاده از ارز های دیجیتال کرده است. این موضوع بعد از آن مطرح شد که یکی از اعضای شورای Berkeley City با استفاده از ارز های دیجیتال اقدام به خرید حشیش کرده بود و حکومت فورا مالیات خود را از این تراکنش گرفته بود.

این ایالت امسال توانسته است که به میزان ۳.۱ میلیارد دلار فروش قانونی حشیش داشته باشد اما حجم بازار سیاه از این مقدار نیز بیشتر است. دلیل این امر وجود هزینه هایی جانبی برای مصرف کننده است و این مصرف کنندگان در صورت انجام معاملات نقدی، با چنین هزینه هایی روبرو می شوند. پس جای تعجب نیست که حکومت این ایالت به فکر پیدا کردن روشی دیگر برای وضع مالیات در این حیطه باشد.

بسیاری از این کسب و کار هایی که با پول نقد انجام می شوند، از وجود نرخ جرایم بالا رنج می برند و هزینه پول نقد هم بسیار بالا می باشد. تجارت حشیش که در کالیفرنیا قانونی است، تنها مثال این گونه کسب و کار ها است. این گونه کسب و کار ها مانند ۲۰ یا ۳۰ سال قبل انجام می شوند و باید پول نقد داشته باشی و آن را به فروشنده تحویل بدهی.

آنچه که در خرید این عضو شورا توسط فروشنده و جمع آوری کنندگان مالیات دریافت شد، یک استیبل کوین بود. این تراکنش نیازی به مراجعه به خودپرداز نداشت و هزینه آن هم بسیار کمتر از پول نقد بود. خطر مبادله مقدار زیادی پول نقد هم در این میان برداشته شده بود و سیاستمداران هم توانستند فورا مالیات خود را از این تراکنش دریافت کنند.

کار زیادی باید توسط قانون گذاران، تجار و شرکت های مختلف در ایالات متحده انجام شود تا از این قابلیت استیبل کوین ها استفاده بهینه شود. خوشبختانه این کار توسط ایالت کالیفرنیا شروع شده است و این ایالت ثابت کرده که استفاده از این روش باعث ایجاد شفافیت در دریافت مالیات می شود و جمع آوری مالیات را پرسود تر هم خواهد کرد. این مدل جدید بسیاری از ناکارآمدی ها و جنایات همراه با مدل فعلی را از میان برخواهد داشت.

چشم انداز آینده

به نظر من، استیبل کوین ها آینده ناگزیر امور مالی هستند و در آینده دلار و یورو موجود خواهند بود اما در شکل دیجیتال. این امر ممکن است چندین سال به طول بیانجامد، اما در نهایت پول دیجیتال جایگزین پول کاغذی خواهد شد. فناوری در این حیطه وارد عمل خواهد شد و تاثیر خود را به جا خواهد گذاشت. نظر شما چیست؟ آیا استیبل کوین ها باعث ایجاد انقلابی در امور مالی خواهند شد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا