اخبار آلتکوین

کدام آلت کوین‌ها بهترین عملکرد را در سال ۲۰۲۳ ثبت کردند؟

سال ۲۰۲۳ در مجموع سال خوبی برای بازار رمزارزها بود. در حالی که نیمی از سال گذشته را بازار در رکود به سر می‌برد، اوایل و به ويژه اواخر سال شاهد بازگشت رونق به صنعت کریپتو و رشد چشمگیر بیت کوین و آلت کوین‌ها بودیم و شاخص ترس و طمع برای اولین بار از سال ۲۰۲۱ به ناحیه طمع رسید.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

بیت کوین در مجموع در سال گذشته ۱۷۰٪ افزایش یافت و اتریوم نیز با ۱۰۵٪ رشد همراه شد. علیرغم رشد قابل توجه دو ارز دیجیتال برتر بازار، برخی از آلت کوین‌ها در سال ۲۰۲۳ رشدی چند هزار درصدی را تجربه کردند و به سقف‌های جدیدی رسیدند.

مقایسه عملکرد بیت کوین با ۱۰۰ ارز دیجیتال برتر بازار نشان می‌دهد این رمزارز بازدهی بالاتری نسبت به ۶۵ ارز دیجیتال دیگر داشته است. افزایش قیمت بیت کوین در سال گذشته پس از درخواست غول‌های بزرگی مثل بلک راک و فیدلیتی برای راه‌اندازی ETF اسپات این ارز دیجیتال رقم خورد.

میم کوین‌ها در سال ۲۰۲۳ مشابه با بازار صعودی سال ۲۰۲۱، بیشترین سود را برای هولدرهای خود به ارمغان آوردند؛ به طوری که میم کوین بونک (BONK) در این بازه بیش از ۷۳۰۰٪ رشد را تجربه کرد. علاوه بر میم کوین‌ها، پروتکل‌های لایه ۱، پروژه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی و راهکارهای لایه ۲ نیز بار دیگر در تیررس سرمایه‌گذاران قرار گرفتند.

در این مطلب که بر اساس گزارشی از وب‌سایت کوین گکو تهیه شده است، ۵ ارز دیجیتالی که در میان ۱۰۰ ارز دیجیتال برتر بازار، بیشترین رشد را در سال ۲۰۲۳ جربه کردند، بررسی می‌کنیم.

کدام ارزها بهترین عملکرد را در سال ۲۰۲۳ از خود نشان دادند؟

همانطور که در جدول زیر مشخص است، در سال ۲۰۲۳ میم کوین بونک با بیش از ۷۰۰۰٪ رشد بهترین عملکرد را در میان ۱۰۰ ارز دیجیتال برتر بازار از خود برجای گذاشت و پس از آن اینجکتیو (INJ)، کورگی ای‌آی (CORGIAI)، کاسپا (KAS) و رندر (RNDR) قرار دارند. در ادامه، دلیل رشد چشمگیر هرکدام از این ارزهای دیجیتال را بررسی می‌کنیم.

رتبهنام ارز دیجیتالمیزان رشد
‍۱بونک۷٬۳۰۲٪
۲اینجکتیو۲٬۹۷۶.۴٪
۳کورگی ای‌آی۱٬۹۵۹.۷٪
۴کاسپا۱٬۸۶۵.۶٪
۵رندر۱٬۱۳۹.۰٪
۶سولانا۹۷۳.۹٪
۷کانفلاکس۷۷۳.۶٪
۸وی‌میکس۷۵۸.۷٪
۹فچ ای‌آی۶۹۷.۹٪
۱۰استکس۶۳۲.۸٪
۳۵بیت کوین۱۶۲.۵٪
۵۱اتریوم۹۸.۶٪

رتبه ۱: بونک (BONK)

ارز دیجیتال بونک نخستین میم کوین شبکه سولاناست که با هدف بازگرداندن رونق به این بلاکچین ساخته شد. از این میم کوین می‌توان در برنامه‌های غیرمتمرکز مختلفی که در بستر بلاکچین سولانا فعالیت می‌کنند، استفاده کرد.

بونک سال گذشته به دنبال اضافه شدن به لیست معاملاتی صرافی بایننس به شدت رشد کرد و سود بسیار زیادی را برای سرمایه‌گذاران خود به ارمغان آورد.

بونک در ماه دسامبر ۲۰۲۲ عرضه شد و بلافاصله رشد چشمگیری را تجربه کرد. با این حال، همزمان با شدت گرفتن بازار نزولی سال ۲۰۲۳ قیمت این توکن نیز به شدت کاهش یافت اما بیش از ۹ ماه بعد، با بازگشت رونق به بازار دوباره قیمت گارد صعودی به خود گرفت.

نمودار بونک تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بونک تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

دلایل مختلفی برای افزایش چشمگیر قیمت بونک در سال ۲۰۲۳ وجود دارد. اضافه شدن بونک به لیست معاملات بایننس و کوین بیس نقش بسیار مهمی در روند این میم کوین در سال گذشته بازی کرد. علاوه بر این، ایردراپ بونک باعث شد بار دیگر توجه معامله‌گران به بلاکچین سولانا جلب شود و در ادامه رشد پارامترهای اکوسیستم سولانا به تداوم روند صعودی بونک دامن زد.

رتبه ۲: اینجکتیو (INJ)

شبکه اینجکتیو یک اکوسیستم لایه یک برای توسعه اپلیکیشن‌های وب ۳ است. هولدرهای INJ می‌توانند با استفاده از این ارز دیجیتال، در رای‌گیری‌های حاکمیتی این اکوسیستم شرکت کنند و نظر خود را در رابطه با پروپوزال‌های مختلف اعلام نمایند.

تعداد تراکنش‌های مرتبط با ارز دیجیتال INJ در سال ۲۰۲۳ از ۳۰۰ میلیون عبور کرد که نشان‌دهنده افزایش علاقه کاربران به اینجکتیو است.

INJ در ماه اکتبر سال ۲۰۲۰ و با قیمت ۰.۴ دلار به بازار عرضه شد و طی بولران قبلی به اوج ۲۵ دلار رسید، اما در سالی که گذشت رشد چشمگیری را تجربه کرد و به سقف ۴۴.۸۶ دلار رسید.

نمودار اینجکتیو تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار اینجکتیو تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

دلایل مختلفی برای رشد چشمگیر قیمت اینجکتیو در سال ۲۰۲۳ وجود دارد. تیم توسعه اینجکتیو اعلام کرد دیفای را با هوش مصنوعی تلفیق کرده است و همین امر باعث شد تا این پروژه بار دیگر توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کند. علاوه بر این، ایردراپ‌های گسترده‌ای که در ماه‌های اخیر در بلاکچین اینجکتیو انجام شده نقش مهمی در افزایش قیمت INJ ایفا کرده‌اند.

رتبه ۳: کورگی ای‌آی (CORGIAI)

قیمت توکن کورگی ای‌آی در سال گذشته ۱٬۹۵۹.۷٪ افزایش یافت و از ۰.۰۰۰۱۴ دلار به ۰.۰۰۲۸۲ دلار افزایش یافت. CORGIAI میم کوین اصلی بلاکچین کرونوس (Cronos) است و احتمالا این باور که هر شبکه بلاکچینی باید میم کوین مخصوص به خود را داشته باشد، قیمت آن را افزایش داده است. همچنین، کمپین اخیر صرافی کریپتو دات کام برای CORGIAI احتمالا توجه معامله‌گران بیشتری را به این میم کوین جلب کرده است.

نمودار کورگی ای‌آی تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار کورگی ای‌آی تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

رتبه ۴: کاسپا (KAS)

کاسپا یک بلاکچین لایه ۱ منحصر به فرد است که با ترکیب الگوریتم اثبات کار با سرعت تولید بلاک بالا، سعی دارد مشکلات مکانیسم اولیه پروتکل بیت کوین را برطرف کند. کاسپا از یک دفتر کل عمومی به نام BlockDAG استفاده می‌کند که امکان فعالیت بلاک‌های موازی و تایید سریع تراکنش‌ها را ایجاد می‌کند.

قیمت توکن KAS به دنبال انتشار اخبار مبنی بر اینکه بلاکچین کاسپا قادر به پردازش ۱۰ تراکنش در ثانیه است، افزایش قابل توجهی را تجربه کرد و طی یک هفته بیش از ۲۰۰٪ رشد کرد. از آن زمان، کاسپا به روند صعودی خود ادامه داده است.

نمودار کاسپا تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار کاسپا تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

یکی از دلایل مهم افزایش قیمت کاسپا اطلاعیه صرافی بایننس مبنی بر لیست کردن قراردادهای دائمی این ارز دیجیتال از ماه نوامبر است. علاوه بر این، این ارز دیجیتال در سال گذشته در کوین وان (CoinOne)، بزرگترین صرافی کره‌ای لیست شد و طی همکاری با صرافی OKX، به کیف پول وب این صرافی اضافه شد.

رتبه ۵:‌ رندر (RNDR)

شبکه رندر (Render) مجموعه‌ای از GPUهای توزیع‌شده به صورت غیرمتمرکز است که مبتنی بر قرارداد هوشمند بلاکچین اتریوم طراحی و ساخته شده است. این شبکه به منظور کاهش هزینه سازندگان ویدیوها و انیمیشن‌ها، آنها را با افرادی که GPU آزاد دارند مرتبط می‌کند و در نهایت به این افراد از طریق توکن RNDR پاداش می‌دهد.

توکن رندر در سال ۲۰۱۷ به بازار عرضه شد و در سال ۲۰۲۰ موفق شد به اوج ۸.۷۶ دلاری برسد. با این حال، روند صعودی این ارز دیجیتال متوقف شد. اما با بازگشت رونق به بازار در سال ۲۰۲۳، رندر نیز جان تازه‌ای گرفت و بیش از ۱٬۸۰۰٪ افزایش یافت.

نمودار رندر تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار رندر تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

از جمله دلایل افزایش قیمت رندر در سالی که گذشت می‌توان به افزایش تعداد آدرس‌های فعال در این شبکه اشاره کرد. علاوه بر این، صرافی بایننس اعلام کرد این توکن را در شعبه ژاپنی خود اضافه می‌کند، اتفاقی که آتش صعود رندر را شعله‌ورتر کرد.

بدترین عملکرد در سال ۲۰۲۳ مربوط به کدام ارزهای دیجیتال بود؟

۸ مورد از ۱۰۰ ارز دیجیتال برتر بازار کریپتو، سال ۲۰۲۳ را با ضرر به پایان رساندند. در میان این ۸ ارز، نام ۵ استیبل کوین از جمله تتر، USDC، دای، BUSD و TUSD به چشم می‌خورد که به خاطر نوسانات جزئی به خاطر دی پگ شدن آنها سال را با ضرر به پایان رسانده‌اند. علاوه بر این استیبل کوین‌ها، قیمت پایان سال تون کوین، چیلیز و سویی نیز در پایان سال ۲۰۲۳ از قیمت ابتدایی آن‌ها کمتر بود.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا