متوسط ترید

3 نکته که باید قبل از ترید قرارداد‌های آتی دائمی در کریپتو مد نظر قرار داد!

ترید قرارداد‌های آتی دائمی در کریپتو بسیار وسوسه‌برانگیز است و عده‌ای سود زیادی از این قبیل معاملات کسب می‌کنند؛ اما این معاملات دارای ریسک‌ها و دام‌های نهفته‌ای هستند که باید مورد توجه قرار بگیرند. در سال‌های اخیر، تعداد زیادی از صرافی‌ها امکان معاملات قرارداد‌های آتی دائمی در کریپتو را فعال کرده‌اند و این امکان را برای تعداد زیادی از آلتکوین‌ها با جفتِ تتر و یا استیبل کوین‌های دیگر فراهم کرده‌اند، که اکنون تبدیل به یک استاندارد شده است. اگر چه این امر راحتی بیشتری را برای تریدر‌ها فراهم کرده، اما مشکلاتی جدی را نیز برای تریدر‌ها ایجاد کرده است و این مشکلات، مخصوصا در پوزیشن‌های طولانی‌تری که بیش از چند هفته ادامه دارند، به خوبی خود را نشان می‌دهند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

قبل از شروع معاملات قراردادهای آتی دائمی در هر یک از صرافی‌های ارز دیجیتال، باید به این نکته توجه داشته باشید که در سایه‌های بزرگ‌تر، همواره احتمال برخورد به حد ضرر بیشتر است و تریدرها امکان استیک کردن آلتکوین‌های خود و دریافت سود را از دست می‌دهند. کارمزد‌ها و نرخ‌هایی هم در این معاملات وجود دارند که انجام این گونه ترید‌ها را بسیار پرهزینه می‌کنند.

لوریج باعث بزرگ‌تر شدن سایه کندل‌ها در ترید قرارداد‌های آتی دائمی می‌شود

نقدینگی بازار هر چقدر که باشد، لوریج باعث ایجاد کندل‌های بزرگ و حرکت‌های عظیمی می‌شود. اگرچه ممکن است این حرکت‌ها باعث نقد شدن پوزیشن نشوند، اما احتمال برخورد به حد ضرر را بسیار افزایش می‌دهند؛ بنابراین احتمال به  وجود آمدن حرکات گمراه‌کننده در این فضا زیاد است و به همین دلیل است که تریدر‌ها باید در معاملات قرارداد‌های آتی دائمی کریپتو از پوزیشن‌های طولانی مدت خودداری کنند.

موتور‌های نقدینگی آتی از یک شاخص قیمت متشکل از چندین معاملات لحظه‌ای (spot) استفاده می‌کنند، تا از دستکاری بازار جلوگیری کنند. بنابراین زمانی که این شاخص به حد توقف برخورد کند، سیستم تنها پوزیشن‌هایی را می‌بندد که مارجین کافی ندارند.

ترید قراردادهای آتی دائمی - trade perpetual futures contracts - معاملات قرارداد‌های آتی دائمی

در نمودار بالا، در نظر داشته باشید که سایه پایینی اتر در CoinBase در قیمت ۳۲۶ دلار قرار دارد، اما همزمان در فیوچرز بایننس در قیمت ۳۰۲ دلار قرار دارد. این تغییر ممکن است کوچک به نظر برسد؛ اما قطعا به حد ضرر تریدرها برخورد خواهد کرد.

روشی برای جلوگیری از این مسائل وجود دارد؛ می‌توانید حد ضرر را با توجه به Mark Price (شاخص) به جای آخرین قیمت (Last Price) قرار دهید.

ترید قراردادهای آتی دائمی - trade perpetual futures contracts - معاملات قرارداد‌های آتی دائمی

اگر قرارداد‌های آتی از لحاظ پولی از شاخص خود جدا شوند، انجام این تغییر ساده باعث می‌شود که از لیکویید شدن پوزیشن جلوگیری شود. مشکلی که در اینجا وجود دارد، این است که همه صرافی‌ها این قابلیت را ارائه نمی‌دهند.

استیکینگ و استخراج نقدینگی ممکن است بازدهی بهتری داشته باشند

اگر آلتکوین‌ها با استفاده از قرارداد‌های آتی دائمی کریپتو خریداری شوند، افراد اجازه استیکینگ و یا وام دادن کوین‌های خود را نخواهند داشت. سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند پوزیشن‌های طولانی مدت باز کنند، باید این نکته را نیز مد نظر داشته باشند.

پلتفرم‌های زیادی این سرویس‌های وام دهی و استیکینگ را ارائه می‌دهند، که از جمله آنها می‌توان صرافی‌های متمرکز برجسته را نام برد. برخی از این آلتکوین‌ها درصد سود سالیانه (APY) ۳۰ روزه ارائه می‌دهند که از بازه  ۷ تا ۱۸ درصد در سال برای پولکادوت (DOT)، ترون (TRX)، کازمس (ATOM) و کاردانو (ADA) وجود دارد.

استخر‌های استخراج غیرمتمرکز روشی دیگر برای کسب درآمد از نگهداری آلتکوین‌ها هستند؛ البته کاربران باید از ریسک‌های ذاتی این استخر‌ها باخبر باشند، مخصوصا به ضرر ناشی از کاهش ارزش یکی از دو ارز دیجیتال مورد نظر توجه داشته باشند.

ترید قراردادهای آتی دائمی - trade perpetual futures contracts - معاملات قرارداد‌های آتی دائمی

به علاوه، با آپشن معاملات قرارداد‌های آتی دائمی، شاید فردی قادر به مشارکت در استیکینگ و ییلد فارمینگ نباشد؛ این ممکن است بر روی تصمیمات کسانی که به صورت کوتاه مدت از نوسانات قیمت سود می‌برند، تاثیر چندانی نداشته باشد؛ اما اگر معاملات چندین هفته باز باشند، این تاثیر آشکار می‌شود.

مراقب نوسانات نرخ‌های تامین وجه باشید

قراردادهای دائمی که با نام مبادلات معکوس نیز شناخته می‌شوند، دارای یک نرخ ادغامی هستند، که معمولا هر ۸ ساعت یک بار شارژ می‌شود. نرخ‌های سرمایه، ریسک به هم ریختن تعادل مبادلات را از بین می‌برند. حتی با وجود این که سودهای باز فروشندگان و خریداران با هم تطابق دارند، اما لوریج می‌تواند متفاوت باشد.

وقتی خریداران تقاضای لوریج بیشتری می‌کنند، نرخ سرمایه مثبت می‌شود. در نتیجه این خریداران افرادی خواهند بود که کارمزد‌ها را پرداخت می‌کنند. این مسئله مخصوصا در دوره‌های صعودی شدید بازار صحیح است؛ یعنی زمانی که معمولا تقاضای بیشتری برای خرید وجود دارد.

ترید قراردادهای آتی دائمی - trade perpetual futures contracts - معاملات قرارداد‌های آتی دائمی

چارت فوق، روند صعودی ماه جولای را نشان می‌دهد. قیمت اتریوم که از ۲۳۰ دلار به ۳۸۰ دلار رسیده، کاملا واضح است. پس نرخ سرمایه دائمی آن نیز همین را نشان می‌دهد. پس از میانگین ۱.۸ درصد برای مدت ۳ هفته، این بر روی سودهای خریداران تاثیر منفی گذاشته است.

اما باز هم این برای کسانی که پوزیشن‌های کوتاه مدت باز کرده‌اند، خطرناک نیست؛ اما اگر پوزیشن ماه‌ها باز بماند، تاثیر خود را می‌گذارد.

برای جلوگیری از این نقطه ضعف، یک نفر ممکن است از ترید مارجین به جای معاملات آتی استفاده کند. وام گیری معمولا بین ۰.۵ تا ۱.۴ درصد در ماه هزینه داشته باشد؛ در حالی که حداکثر لوریج بین ۳ تا ۱۰ است.

مشابه قراردادهای آتی دائمی، سرمایه گذاران همچنین نیاز به واریز مارجین برای دسترسی به چنین بازارهایی دارند.

شایان ذکر است که برخی از صرافی‌ها به کاربران اجازه می‌دهند که به صورت دستی اقدام به انتخاب نرخ‌ها و تنظیم دوره‌ها برای وام گیری کنند. این روش باعث می‌شود که افراد عواقب تصمیمات خود را پیشاپیش ببینند و دیگر با غافلگیری شدید مواجه نشوند. اگرچه معاملات قرارداد‌های آتی دائمی کریپتو ابزاری عالی است، اما نقاط ضعفی نیز دارد که در میان آنها، سایه‌های بزرگی که به حد ضرر برخورد می‌کنند، عدم قابلیت استیکینگ و نرخ‌های گوناگون سرمایه از مهم‌ترین‌ها هستند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا