اخبار خارجی

ترون دائو ۳ میلیارد ترون از صرافی‌ها خارج کرد + تحلیل تکنیکال TRX

در پی کاهش ارزش (دی‌پگ شدن) استیبل کوین الگوریتمی USDD در هفته گذشته، بنیاد ترون دائو (Tron DAO) بیش از ۵ میلیارد واحد رمزارز ترون (TRX) را از صرافی‌ها و پلتفرم‌های دیفای خریداری و خارج کرد. در حال حاضر ذخایر این بنیاد به بیش از ۳ برابر ارزش کل بازار USDD رسیده است. این در حالی است که هنوز این استیبل کوین به ارزش ۱ دلاری خود بازنگشته است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از beincrypto، از روی ۱۳ ژوئن (۲۳ خرداد) و همزمان با ریزش بازار رمزارزها، ارزش استیبل کوین الگوریتمی USDD مربوط به پروژه ترون شروع به کاهش کرد و تا نزدیکی ۰.۹۵ دلار سقوط کرد. استیبل کوین USDD از الگوریتمی مشابه مینت و سوزاندن UST‌ استفاده می‌کند که باعث سقوط شبکه ترا شد. هر زمان که قیمت USDD کمتر از یک دلار باشد، سیستم به شما اجازه می‌دهد تا یک USDD را بسوزانید تا معادل ۱ دلار ترون مینت کنید.

به منظور اجتناب از شرایط احتمالی مشابه با استیبل کوین UST، استیبل کوین USDD با خرید رمزارزهای مختلف نظیر بیت کوین، ترون و استیبل‌کوین‌هایی نظیر USDC و USDT و TUSD و USDJ مقرر کرده است ارزش بازار پشتوانه USDD به حجم عرضه این استیبل کوین از ۱.۳ به ۱ کمتر نشود. به عبارت دیگر، هر استیبل کوین USDD باید همواره حداقل ۱.۳ دلار پشتوانه داشته باشد. با این حال وبسایت خزانه ترون دائو، در حال حاضر نسبت وثیقه‌گذاری این استیبل کوین را معادل با ۳.۲ نشان می‌دهد.

بنیاد ترون دائو رزرو روز پنجشنبه در توییتی از خرید و جمع‌آوری بیش از ۳ میلیارد TRX از صرافی‌ها و پلتفرم‌های دیفای خبر داد. تا بدین شکل از ارزش این رمزارز و همچنین USDD محافظت کند. این در حالی است که در تاریخ ۱۳ ژوئن (۲۳ خرداد) این بنیاد ۲ میلیارد TRX دیگر نیز از صرافی‌ها خرید کرده بود. خارج کردن توکن از صرافی به تیم این امکان را می‌دهد که از گرفتن پوزیشن‌های فروش در حجم‌های زیاد توسط معامله‌گران جلوگیری کند. این کار همچنین تضمین می‌کند که Tron DAO می‌تواند ذخیره بزرگی از توکن‌های TRX که برای بازخرید هولدرهای USDD کافی است را تضمین می‌کند.

توییت بنیاد ترون در خصوص خرید TRX

جاستین سان، بنیانگذار ترون در اظهار نظر اخیر خود تلاش کرده است به جامعه کریپتو اطمینان دهد که پشتوانه استیبل کوین الگوریتمی بلاکچین ترون (USDD) بیش از مقدار لازم است و خطری برابری آن با دلار را تهدید نمی‌کند. این در حالی است که بنیاد ترون دیروز در توییتی از اضافه شدن ۳۰۰ میلیون استیبل کوین USDC دیگر به ذخایر این بنیاد خبر داد. در حال حاضر ارزش کل بازار USDD برابر ۷۲۳ میلیون دلار است که با توجه به ذخایر کنونی ۲.۳۴ میلیارد دلاری این بنیاد می‌توان گفت این استیبل کوین بیش از ۳۲۴٪ حجم خود، وثیقه دارد. این ذخایر در شکل زیر قابل مشاهده است:

لیست ذخایر بنیاد ترون دائو منبَ: وبسایت ترون دائو
لیست ذخایر بنیاد ترون دائو منبع: وبسایت ترون دائو

اما با وجود تمامی این حمایت‌ها، ترون دائو نتوانسته است ارزش USDD را به ۱ دلار بازگرداند. در حال حاضر ارزش این استیبل کوین در حوالی ۹۷ سنت به سر می‌برد.

نمودار ارزش USDD در مقابل تتر منبع: تریدینگ ویو
نمودار ارزش USDD در مقابل تتر منبع: تریدینگ ویو

تحلیل تکنیکال قیمت TRX

سقوط قیمت ترون در روز ۱۴ ژوئن (۲۴ خرداد) تا محدوده ۰.۰۵۲ دلار باعث شد که این رمزارز در تایم فریم روزانه از الگوی مثلث متقارن به سمت پایین خارج شود. در حال حاضر اگر TRX نتواند کندل روزانه‌ای را بالای ضلع پایینی مثلث در محدوده فعلی ۰.۰۶۴ دلار به ثبت برساند، می‌توان افزایش قیمت روزهای اخیر را به عنوان پولبک به سطح حمایتی شکسته شده در نظر گرفت و روند کلی قیمت را نزولی دانست.

نمودار قیمت ترون تایم فریم روزانه منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت ترون تایم فریم روزانه منبع: تریدینگ ویو

اما اگر سری به نمودار جفت ارز TRX/BTC بزنیم با اوضاع متفاوتی رو به رو می‌شویم. این نمودار در تایم فریم روزانه الگویی شبیه به سر و شانه معکوس را در حال تشکیل دادن است. مقاومت اولیه این نمودار در حوالی قیمت فعلی یعنی ۰.۰۰۰۰۰۳ BTC است که متقارن با خط وسط کانال صعودی شده است و این مقاومت را سنگین‌تر کرده است. این در حالی است که از اکتبر ۲۰۲۰ (مهر ۹۸) این نمودار در داخل یک کانال صعودی در حال حرکت است. اگر ترون موفق به ثبت کندل روزانه بالای این سطح شود، می‌توان انتظار داشت که صعود تا مقاومت بعدی یعنی ۰.۰۰۰۰۰۴۶ BTC ادامه پیدا کند. در طرف مقابل اگر خرس‌ها ارزش ترون نسبت به بیت کوین را بتوانند به زیر این محدوده بکشانند، ریزش ابتدا تا کف کانال صعودی و سپس تا تا محدوده ۰.۰۰۰۰۰۱۴ BTC محتمل خواهد بود.

نمودار TRX/BTC تایم فریم روزانه منبع : تریدینگ ویو
نمودار TRX/BTC تایم فریم روزانه منبع : تریدینگ ویو

در زمان نگارش این مطلب قیمت TRX برابر ۰.۰۵۷ دلار است که نسبت به روز گذشته ۶.۳٪ کاهش داشته است.

منبع
beincrypto

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا