اطلاعیه صرافی

راه اندازی ورژن ۴ یونی سواپ؛ آیا شاهد ترند دیفای خواهیم بود؟

بنیاد یونی سواپ اعلام کرد ورژن ۴ این صرافی غیرمتمرکز را پس از بروزرسانی دنکون اتریوم راه‌اندازی خواهد کرد. قرار است بروزرسانی دنکون در تاریخ ۱۳ مارچ (۲۳ اسفند)‌ در شبکه اصلی اتریوم انجام شود.

به نقل از کوین تلگراف و بر اساس رودمپ منتشر شده توسط بنیاد یونی سواپ، توسعه‌دهندگان این صرافی غیرمتمرکز در حال حاضر در فاز اول یا «Code Freeze» قرار دارند. در این فاز، تمرکز تیم توسعه بر تکمیل کد اصلی، آزمایش، بهینه‌سازی کارمزدها، ارتقای امنیت و تکمیل فازهای نهایی است.

در فاز دوم شرکت‌های حسابرسی فرآیند آدیت کد نسخه چهارم یونی سواپ را انجام خواهند داد. علاوه بر این، یونی سواپ قصد دارد با برگزاری یک کمپین آدیت، جامعه کاربران خود را در فرآیند بررسی موشکافانه کد نسخه ۴ مشارکت دهد. تیم توسعه یونی سواپ به دنبال آن است تا کد نسخه چهارم، دقیق‌ترین آدیت ممکن را داشته باشد. در نهایت در فاز ۳ این نسخه قرار است در یک شبکه آزمایشی راه‌اندازی شود تا تغییرات نهایی روی آن صورت بگیرد.

توییت یونی سواپ
منبع: X

یکی از ویژگی‌های مهم نسخه ۴ یونی سواپ، معرفی هوک‌ها (hooks) در این پلتفرم است که امکان سفارشی‌سازی استخرها، اجرای کارمزدهای پویا و ثبت سفارش محدود را فراهم می‌کند. مهم‌ترین اهداف این نسخه کاهش کارمزد تراکنش‌ها، بهینه‌سازی نقدینگی و افزایش سودآوری تامین‌کنندگان نقدینگی (LP) است. به گفته هیدن آدامز (Hayden Adams)، مدیرعامل شرکت یونی سواپ لبز، با راه‌اندازی نسخه چهارم یونی سواپ، کارمزد گس مورد نیاز برای ساخت استخرهای جدید تا ۹۹٪ کاهش می‌یابد.

طبق گفته بنیاد یونی سواپ و بر اساس رودمپ منتشر شده، نسخه ۴ این صرافی غیرمتمرکز در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۴ در شبکه اصلی اتریوم عرضه خواهد شد. با این حال، این تاریخ بسته به تغییراتی که ممکن است در زمان اجرای آپدیت دنکون در شبکه اتریوم ایجاد شود تغییر خواهد کرد.

بروزرسانی دنکون در تاریخ ۱۷ ژانویه (۲۷ دی) در شبکه آزمایشی گوئرلی راه‌اندازی و ۱۳ روز بعد دوباره در تست نت سپولیا آزمایش شد. در ادامه، تیم توسعه اتریوم این بروزرسانی مهم را در تاریخ ۷ فوریه (۱۸ بهمن) در شبکه هولسکی راه‌اندازی و در نهایت تاریخ دقیق این بروزرسانی در شبکه اصلی را مشخص کرد.

دنکون از طریق  پروپوزال EIP-4844، قابلیت پروتو دنک شاردینگ (Proto Danksharding) را معرفی می‌کند. پروتو دنک شاردینگ یک پیاده‌سازی اولیه از دنک شاردینگ است و این کار را با استفاده از تراکنش‌های حامل بلاب انجام می‌دهد. به زبان ساده، بلاب‌ها فرمتی از حافظه با فضای زیاد و هزینه کم هستند که می‌توانند توسط راهکارهای لایه ۲ از جمله آربیتروم و آپتیمیزم استفاده شوند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا