اخبار بیت کوین

آرتور هیز: افزایش بازدهی اوراق قرضه آمریکا منجر به بازار صعودی بیت کوین خواهد شد

بر اساس یک پیش‌بینی جدید، بولران (بازار صعودی) بیت کوین ممکن است به لطف تحولات اقتصادی دولت آمریکا و بالا بودن بازدهی اوراق خزانه‌داری این کشور دوباره آغاز شود.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

به نقل از کوین تلگراف، آرتور هیز (Arthur Hayes)، مدیرعامل سابق صرافی بیت‌مکس (BitMEX) به تازگی در رشته توییتی پیش‌بینی کرده است افزایش بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا می‌تواند در نهایت باعث صعود بیت کوین و بازار رمزارزها شود.

هیز معتقد است بالاترین بازدهی اوراق قرضه ۳۰ ساله ایالات متحده در ۱۶ سال گذشته سیگنالی است که نشان می‌دهد به زودی تحولات مهمی در اقتصاد کلان آمریکا رخ خواهد داد.

به گفته هیز، افزایش شدید بازدهی اوراق بلندمدت در مقایسه با اوراق کوتاه‌مدت که به اصطلاح صعود خرسی (Bear Steepener) نامیده می‌شود می‌تواند بر کل اقتصاد فشار زیادی وارد کند. صعود خرسی پدیده‌ای است که افزایش سریع‌تر نرخ بهره بلندمدت را نسبت به نرخ‌های کوتاه مدت توصیف می‌کند.

این پدیده معمولا حاکی از افزایش انتظارات تورمی یا افزایش گسترده قیمت‌ها در سراسر اقتصاد است. افزایش تورم می‌تواند منجر به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو شود تا از افزایش سریع قیمت‌ها جلوگیری کند. سرمایه‌گذاران نیز به نوبه خود اوراق قرضه بلندمدت خود را می‌فروشند زیرا این بازدهی در محیطی با نرخ بهره افزایشی جذابیت کمتری خواهد داشت. نتیجه کاهش قیمت است زیرا سرمایه‌گذاران اوراق قرضه بلندمدت را به نفع اوراق کوتاه‌ مدت می‌فروشند.

بخوانید: بحران در بازار اوراق قرضه آمریکا؛ تاثیر آن روی قیمت بیت کوین چیست؟

وی در این رابطه گفت:

چرا در شرایط فعلی، در حالی که بازدهی اوراق خزانه‌داری بسیار بالاست من این بازارها را دوست دارم؟ چون مدل‌های بانکی هیچ ایده‌ای در رابطه با رخداد صعود خرسی ندارند.

هیز معتقد است با صعود شدید نمودار 2s30s یا همان تفاوت میان بازدهی اوراق ۳۰ ساله و ۲ ساله، همراه با افزایش کلی بازدهی اوراق خزانه‌داری (هم کوتاه‌مدت و هم میان‌مدت) فشار بسیار زیادی به اقتصاد وارد می‌شود:

با توجه به ریسک‌های اهرمی و غیر خطی پورتفولیوی بانک‌ها، آنها احتمالا با افزایش بازدهی، اوراق قرضه خود را می‌فروشند یا با توجه به قرارداد سواپ نرخ بهره (IRS) مجبور به پرداخت مبلغی ثابت خواهند شد. چنین چیزی می‌تواند به فروش بیشتر اوراق قرضه منجر شود که تاثیر منفی بر قیمت این اوراق می‌گذارد.

به گفته هیز، به دنبال این اتفاقات، نقدینگی زیادی به بازار تزریق خواهد شد که تاثیر سیاست‌های انقباضی را که از اواخر سال ۲۰۲۱ اتخاذ شده و بازار کریپتو را تحت فشار قرار داده است، خنثی خواهد کرد.

مدیرعامل سابق صرافی بیت‌مکس بر این باور است که این فرآیند بدون تلفات نخواهد بود اما در نهایت می‌تواند به بازار صعودی کریپتو منجر شود:

هرچه صعود خرسی شدت بیشتری بگیرد، خطر ورشکستگی بانک‌ها و شرکت‌ها افزایش می‌یابد، در نهایت همه به این نتیجه می‌رسند که راهی به جز چاپ پول برای نجات بازارهای اوراق قرضه دولتی وجود ندارد. این اتفاق، بازگشت بازار صعودی کریپتو را تسریع می‌کند.

نمودار بازدهی اوراق قرضه ۳۰ ساله خزانه‌داری آمریکا تایم فریم ۱ ماهه
نمودار بازدهی اوراق قرضه ۳۰ ساله خزانه‌داری آمریکا تایم فریم ماهانه – منبع: TradingView

بر اساس داده‌های تریدینگ ویو، بازدهی اوراق قرضه ۳۰ ساله دولت آمریکا این هفته برای اولین بار از آگوست ۲۰۰۷ (پیش از بحران مالی جهانی)، به ۵٪ افزایش یافته است.

در واکنش به صحبت‌های هیز، فیلیپ سوییفت (Philip Swift)، بنیانگذار وب‌سایت لوک اینتو بیت کوین (LookIntoBitcoin) ضمن به اشتراک گذاشتن نموداری که رابطه تغییرات قیمت بیت کوین با بازدهی اوراق خزانه‌داری را نشان می‌دهد، در توییتی با استناد به افزایش چاپ پول نوشت:

چنین چیزی کاتالیزور اصلی برای بازار صعودی بیت کوین خواهد بود.

نمودار ارتباط تغییرات قیمت بیت کوین با بازدهی اوراق خزانه‌داری
نمودار ارتباط تغییرات قیمت بیت کوین با بازدهی اوراق خزانه‌داری – منبع: Philip Swift/X

بدهی دولت آمریکا همچنان در حال افزایش است

همزمان با پیش‌بینی آرتور هیز در رابطه با تحولات اقتصاد آمریکا، بدهی دولت این کشور به سقف جدیدی افزایش یافته است.

در حالی که دو هفته پیش بدهی دولت آمریکا برای اولین بار در تاریخ از ۳۳ تریلیون دلار فراتر رفت، در عرض یک روز دوباره میزان این بدهی ۲۷۵ میلیارد دلار افزایش یافته است.

توییت در مورد بدهی دولت آمریکا
منبع: X

سمسون مو (Samson Mow)، مدیرعامل شرکت Jan3 در واکنش به افزایش بدهی دولت آمریکا در توییتی نوشت:

در عرض یک روز، بدهی دولت آمریکا به اندازه نصف مارکت کپ بیت کوین زیاد شد. این تقریبا معادل ۱۰ میلیون واحد بیت کوین است. اما همچنان مردم در مورد اینکه ۲۷،۰۰۰ دلار قیمت خوبی برای خرید است مردد هستند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا