اخبار بیت کوین

ناتوانی آمریکا در بازپرداخت بدهی‌ها چه تاثیری بر بیت‌کوین و استیبل کوین‌ها خواهد داشت؟ ‌کارشناسان پاسخ می‌دهند

قیمت بیت کوین در ماه‌های گذشته بسیار تحت تاثیر داده‌های اقتصاد کلان آمریکا بوده است. تورم و افزایش نرخ بهره از سمت فدرال رزرو و احتمال رکود مواردی بودند که تاکنون قیمت BTC را تحت تاثیر قرار داده‌اند و اخیرا نیز این بازار با پیامدهای ناشی از افزایش سقف بدهی احتمالی دولت ایالات متحده مواجه است. موضوعی که به عقیده کارشناسان می‌تواند باعث تغییر شدید قیمت بیت کوین شود. جالب است بدانید کا از نظر برخی کارشناسان ناتوانی دولت در بازپرداخت بدهی منجر به افزایش قیمت بیت کوین و پرهیز از استیبل کوین‌ها خواهد شد.

ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را به عنوان یک ابزار پرداخت مستقل تصور می‌کرد. با این حال، سایر بازارهای مالی و مشکلات اقتصادی همچنان بر صنعت ارزهای دیجیتال تأثیر می‌گذارند. بی این کریپتو اخیرا یک نظرسنجی برگزار کرده و نظرات کارشناسان را در مورد تأثیرات این رخداد باقلوه بر روی بیت‌کوین و استیبل کوین‌ها گردآوری کرده است. در ادامه این مطلب به این نقطه نظرات و پیش‌بینی‌ها می‌پردازیم.

چه اتفاقی برای بدهی دولت امریکا رخ داده است؟

میزان بدهی ایالات متحده در ژانویه ۲۰۲۳ به سقف خود رسید. این سقف محدودیتی است که کنگره برای وام‌هایی که دولت می‌تواند دریافت کند، تعیین می‌کند.

جانت یلن وزیر خزانه‌داری امریکا در ماه می پیش‌بینی کرد که اگر کنگره سقف بدهی را افزایش ندهد، دولت ایالات متحده ممکن است تا اول ژوئن (۱۱ خرداد) قادر به برآورده کردن تعهد قانونی بازپرداخت بدهی خود نباشد به این پدیده اصطلاحا نکول (default) گفته می‌شود. سناریویی که عواقبش غیرقابل پیش‌بینی است.

مارک زندی (Mark Zandi) ، اقتصاددان ارشد شرکت مطالعات مالی مودی (Moody)، می‌گوید که نکول ایالات متحده می‌تواند سیستم مالی کنونی را از بین ببرد.

البته همه با این نظر موافق نیستند. به عنوان مثال، جیمی دیمون (Jamie Dimon)، مدیرعامل بانک جی پی مورگان، استدلال می‌کند که مقامات ایالات متحده، دولت را تحت خطر نکول قرار نخواهند داد.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا نیز نسبت به این موضوع خوشبین است. او در ۲۷ اردیبهشت اعلام کرد که نکولی در کار نخواهد بود. با این حال، نظرسنجی‌های آنلاین نشان می‌دهد که بسیاری انتظار چنین سناریویی را دارند.

ایالات متحده چگونه به این نقطه رسید؟

مخارج دولت آمریکا از سال ۲۰۲۲ بیش از درآمدهایش از محل مالیات و کارمزدها بوده است. بدهی این کشور پس از بحران مالی سال ۲۰۰۸ و همه‌گیری ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰ به طور قابل توجهی افزایش یافت.

در این مقاطع، مقامات ایالات متحده مبالغ زیادی را برای پرداخت بسته‌های محرک اقتصادی هزینه کردند. از سوی دیگر، تنش فزاینده در عرصه ژئوپلیتیک در سال ۲۰۲۲ ضربه دیگری به اقتصاد آمریکا وارد کرد.

نکول بدهی امریکا. نسبت درآمد به مخارج دولت. منبع: TradingEconomics
نکول بدهی امریکا. نسبت درآمد به مخارج دولت. منبع: TradingEconomics

نکول بدهی ایالات متحده چه تاثیری بر بازار رمزارزها خواهد داشت؟

تحلیلگران بلومبرگ معتقدند که نکول بدهی دولت آمریکا جریان سرمایه را به سمت طلا، اوراق قرضه خزانه‌داری و بیت کوین هدایت می‌کند. همانطور که نظرسنجی‌ها نشان داده است، سرمایه‌گذاران حرفه‌ای فلزات گران‌بها را ترجیح می‌دهند.

نتایج نظرسنجی بلومبرگ | منبع: بلومبرگ
نتایج نظرسنجی بلومبرگ | منبع: بلومبرگ

وب‌سایت BeInCrypto تصمیم گرفت نظرسنجی خود را برای درک پیامدهای نکول بدهی ایالات متحده بر بیت‌کوین و بازار کلی ارز دیجیتال انجام دهد. خروجی این نظرسنجی بدین صورت بوده است که کارشناسان این شرکت ۲ پیامد بالقوه را متصور هستند:

  1. قیمت بیت کوین به‌رغم سقوط بازار سهام که در حال حاضر با آن همبستگی دارد، افزایش خواهد یافت.
  2. بازار استیبل کوین ممکن است با یک بحران جدی مواجه شود.


دیمیتری نوسکوف (Dmitry Noskov) از صرافی ارز دیجیتال استورم گین (StormGain) می‌گوید که نکول ایالات متحده باعث رشد طلا و بیت کوین می‌شود زیرا بیت کوین نسخه دیجیتال این فلز گرانبهاست. نوسکوف می‌گوید این امر می‌تواند منجر به افزایش قیمت بیت‌کوین تا سطح ۳۰,۰۰۰ دلار و حتی فراتر از آن شود.

نیکولای ژوراولف (Nikolai Zhuravlev)، مدیرکل TsFA.RF نیز با این نظر موافق بود.

نکول ایالات متحده قطعا منجر به رشد بیت‌کوین خواهد شد، زیرا بسیاری از سرمایه‌گذاران این رمزارز را نوعی «پناهگاه امن» می‌دانند. بیت کوین «طلای دیجیتال» نامیده می‌شود که از هر ارز فیاتی محبوب‌تر شده است.

سرگئی گاتاولین (Sergey Gataullin) ، رئیس دانشکده اقتصاد دیجیتال و ارتباطات جمعی MTUCI با این پیش‌بینی موافقت کرد و گفت:

طلا، بیت کوین و اوراق قرضه ایالات متحده ممکن است در کانون توجهات قرار گیرند.

اوگنی گرچنوک (Evgeny Grechenok)، توسعه‌دهنده بلاک چین، به این موضوع اشاره کرد که بیت‌کوین با ماهیت غیرمتمرکز و عرضه محدود خود، سرمایه‌گذاران را به خود جذب خواهد کرد. در عین حال، او توجهات را به نوسانات بالای بیت کوین جلب کرد.

در طول دوره نکول، تقاضای شدید برای بیت‌کوین لازمه‌های رشد این دارایی را فراهم می‌کند، اما پس از آن یک دوره اصلاحی را شاهد خواهیم بود که قیمت ممکن است به میزان قابل توجهی کاهش یابد. پیدا کردن نقاط ورود و خروج مناسب در این مقطع بسیار مهم خواهد بود.

آرتور ماینهارد (Arthur Meinhard)، رئیس بخش تحلیل بازارهای جهانی در IC Fontvielle، درمورد تأثیر نکول بدهی ایالات متحده بر بازار استیبل کوین‌ها توضیح داد. او اظهار داشت:

استیبل کوین‌ها ممکن است جذابیت سرمایه‌گذاری خود را از دست بدهند زیرا اکثر آنها در کوتاه‌مدت پول نقد و اوراق قرضه ایالات متحده به شمار می‌روند. استیبل کوین‌ها که مشتقات دلار آمریکا هستند، فشار فروش قابل توجهی را تجربه خواهد کرد.

وی افزود:

سرمایه‌گذاران کریپتو احتمالا به طور گسترده استیبل کوین‌ها را به فروش خواهند رساند و به بیت کوین و سایر رمزارزها روی خواهند آورد.

در این سناریو، احتمال افزایش نوسانات کل بازار ارزهای دیجیتال، اولا به دلیل خرید گسترده رمزارزها و ثانیا جدا شدن استیبل کوین‌ها از نرخ برابری با دلار آمریکا (نسبت یک به یک) بالاست.

جمع بندی

نکول ایالات متحده می‌تواند سرمایه‌‌های سرگردان را به سمت صنعت ارز دیجیتال هدایت کند. مثال‌های تاریخی زیادی وجود دارد که مشکلات بازارهای مالی سنتی باعث افزایش علاقه سرمایه‌گذاران به ارزهای دیجیتال شد. به عنوان مثال، بیت کوین بهترین هفته خود را در بهار ۲۰۲۳ در بحبوحه بحران بانکی ایالات متحده تجربه کرد.

همچنین ارتباط بین صنعت کریپتو و بازار مالی سنتی را فراموش نکنید. مشکلات مالی سنتی می‌تواند در دراز مدت روی صنعت ارز دیجیتال تاثیر منفی بگذارد. کارشناسان اظهار می‌کنند که در صورت بروز بحران در بازار استیبل کوین ناشی از نکول بدهی ایالات متحده، این امر می‌تواند سلامت کلی صنعت رمزارز را به خطر بی‌اندازد.

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا