اخبار بیت کوینتحلیل اقتصادی

درگیری‌ سیاسی بر سر افزایش سقف بدهی دولت آمریکا؛ تاثیر آن بر قیمت بیت کوین چیست؟

اگر کنگره آمریکا تا تاریخ ۱ ژوئن سقف بدهی دولت ایالات متحده را افزایش ندارد، دولت در پرداخت بدهی‌های خود با بن‌بست قانونی مواجه می‌شود و این موضوع می‌تواند شوکی هرچند مقطعی به بازار وارد کند. اما این اتفاق چگونه قیمت بیت کوین را تحت تاثیر قرار خواهد داد؟

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

البته باید توجه داشت که در تاریخ آمریکا هر موقع کنگره و دولت از دو حزب مختلف دموکرات و جمهوری‌خواه هستند – مانند شرایط فعلی که دولت دموکرات و کنگره جمهوری‌خواه است – موضوع افزایش سقف بدهی به ابزاری سیاسی برای حزب کنترل‌کننده کنگره برای تحت فشار قراردادن حزب مسلط بر دولت تبدیل می‌شود. اما همان‌‍‌طور که در نمودار زیر مشاهده می‌شود همیشه پس از مدتی مشاجرات سیاسی، سقف بدهی افزایش یافته است.

سقف بدهی دولت آمریکا و احزاب سیاسی مختلف
سقف بدهی دولت آمریکا به صورت مداوم و فارغ از حزب سیاسی حاکم افزایش یافته است؛ منبع: Cato.org

دلیل اینکه سقف بدهی بی‌تردید افزایش خواهد یافت این است که سیستم پولی فیات حاکم بر تمام دولت‌های جهان بدون افزایش سقف بدهی قادر به ادامه حیات نیست و هر دو حزب حاکم بر آمریکا در نهایت موافق و مدافع این سیستم پولی هستند و از آن منتفع می‌شود. کما اینکه از آغاز سیاست تعیین سقف بدهی در سال ۱۹۱۷ تا امروز، این سقف ۷۸ بار توسط کنگره‌های تحت کنترل هر دو حزب افزایش یافته است تا به مرز ۳۱.۴ تریلیون دلار برسد.

تنها موضوعی که در این بین مایه نگرانی بازار است این است که رسیدن به توافق تا چند روز بعد از ضرب‌الاجل ۱ ژوئن طول بکشد و در این بین چند روزی دولت ناچار به توقف فعالیت‌های خود شود، همان‌طور که در سال ۲۰۱۱ و زمانی‌که اوباما رییس جمهور بود شاهد این اتفاق بودیم. در این صورت ممکن است شوکی شدید اما گذرا به بازارها وارد شود. اما بیت کوین به عنوان ابزاری که علت وجودی آن ضعف‌های سیستم پولی فیات است و از این ضعف‌ها تغذیه می‌کند، ممکن است به روش‌های دیگری هم از این اتفاق منتفع شود.

به نقل از کوین تلگراف، تحلیل‌گران مشغول بررسی این موضوع هستند و در مورد اهمیت این اتفاق و اثر آن بر قیمت بیت کوین در کوتاه مدت و بلند مدت اظهار نظرات متفاوتی داشته‌اند. در ادامه مطلب با دیدگاه‌های تحلیل‌گران در این مورد آشنا می‌شوید.

آیا «رکود ضدتورمی» در پیش است؟ تاثیر آن بر قیمت BTC چیست؟

برخی از تحلیل‌گران از جمله جسی میرز (Jesse Meyers)، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری آنرمپ (Onramp) معتقدند افزایش سقف بدهی فدرال رزرو را به سمت چاپ بیشتر پول سوق خواهد داد و در نتیجه، جریان پول به سمت دارایی‌های پرریسک مانند بیت کوین افزایش خواهد یافت.

نمودار قیمت بیت کوین و نقدینگی دلار آمریکا - منبع: TradingView
نمودار قیمت بیت کوین و نقدینگی دلار آمریکا – منبع: TradingView

سقف بدهی نشان‌دهنده حداکثر مقدار پولی است که دولت آمریکا می‌تواند برای تامین مالی عملیات‌ خود وام بگیرد. افزایش سقف بدهی به این معنی است که دولت برای دریافت پول بیشتر، اوراق خزانه‌داری بیشتری صادر می‌کند. با این حال، به دلیل سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو، این ارگان دیگر اوراق خزانه‌داری دولت را خریداری نمی‌کند و دولت ممکن است در جذب خریدار برای اوراق خزانه‌داری با مشکل مواجه شود.

نمودار عرضه پول M2 در سال‌های مختلف - منبع: Bloomberg
نمودار عرضه پول M2 در سال‌های مختلف – منبع: Bloomberg

به عبارت دیگر، احتمالا شاهد رکود ضدتورمی (Deflationary Recession)‌ در اقتصاد آمریکا خواهیم بود. منظور از رکود ضدتورمی، زمانی است که قیمت‌ها کاهش می‌یابند و مردم با امید کاهش بیشتر خرید انجام نمی‌دهند. در نتیجه این اتفاق، شرکت‌ها ممکن است با مشکل مواجه شده و حتی کارکنان خود را اخراج کنند. به عقیده مِیِرز، چنین اتفاقی فدرال رزرو را دوباره به سمت تسهیل کمی (Quantitative Easing) سوق خواهد داد. وی در این رابطه گفت:

زمانی که سقف بدهی افزایش یابد و کاهش نقدینگی به بحران اقتصادی منجر شود، آنها دوباره مجبور می‌شوند در مقیاس گسترده‌ای پول چاپ کنند.

او همچنین یادآوری کرد:

بیت کوین برنده آخرین دور بسته‌های محرک اقتصادی بود.

نمودار عملکرد دارایی‌های مختلف در سال ۲۰۲۰-۲۰۲۱ -منبع: Fidelity
نمودار عملکرد دارایی‌های مختلف در سال ۲۰۲۰-۲۰۲۱ – منبع: Fidelity

کاهش اعتبار دلار آمریکا به نفع بیت کوین خواهد بود

دولت آمریکا در ماه ژانویه (دی) سال ۲۰۲۳ به سقف بدهی ۳۱.۴ تریلیون دلاری خود رسیده و از نظر تئوری و روی کاغذ، نمی‌تواند تا زمانی که مجلس سنا لایحه افزایش سقف بدهی را تصویب کند، بدهی بیشتری تقبل کند.

نمودار بدهی عمومی دولت آمریکا - منبع: FRED
نمودار بدهی عمومی دولت آمریکا – منبع: FRED

لایحه‌ای در کنگره جمهوری‌خواه به رهبری کوین مک‌کارتی (Kevin McCarthy) تصویب شده است که به شرط موافقت دولت با حجم قابل توجهی از اصلاح بودجه (۴.۵ تریلیون دلار!)، به افزایش سقف بدهی به میزان ۱.۵ تریلیون دلار تا پایان مارچ ۲۰۲۴ چراغ سبز می‌دهد. اما سنای آمریکا که با اقلیتی اندک توسط حزب دموکرات کنترل می‌شود به احتمال زیاد این لایحه را رد خواهد کرد و از سوی دیگر بایدن، رییس جمهور آمریکا، تاکید کرده است که حتی در صورت تصویب سنا این لایحه را وتو می‌کند.

به گفته جف جان رابرتز (Jeff John Roberts)، سردبیر بخش کریپتو مجله فورچن (Fortune)، تصویب نشدن این لایحه به عدم پرداخت بدهی دولت آمریکا در ماه ژوئن (خرداد) منجر می‌شود که برای دلار پیامدهای منفی دارد. او در این رابطه گفت:

در صورتی که تصمیم برای افزایش سقف بدهی با حرکات افراطی جمهوری‌خواهان همراه شود، ضربه بزرگ دیگری به اعتبار دلار وارد می‌شود که در نهایت به نفع بیت کوین است.

در همین حال، لری سامرز (Larry Summers)، وزیر سابق خزانه‌داری و چهره مشهور و پرحاشیه سیاست و اقتصاد در آمریکا، نگرانی‌ها در رابطه با نکول احتمالی بدهی دولت این کشور را کم اهمیت خواند و مدعی شد احتمال وقوع چنین اتفاقی کمتر از ۲٪ است. سامرز در این رابطه گفت:

من فکر می‌کنم احتمال ورشکستگی دولت و عدم پرداخت پول افرادی که اوراق قرضه دارند تا ۱۰ سال آینده، در صورتی که جنگ بزرگی رخ ندهد، زیر ۲٪ است.

خرس‌ها: افزایش سقف بدهی باعث تشدید سیاست‌های انقباضی می‌شود

تحلیل‌گر دیگری با نام تد تاکس ماکرو (TedTalksMacro) معتقد است افزایش سقف بدهی آمریکا باعث می‌شود فدرال رزرو از طریق کوچک کردن ترازنامه خود به کاهش نقدینگی خاص (Net Liquidity) موجود در بازار ادامه دهد و از این طریق ادامه سیاست‌های انقباضی را پیگیری کند. همان‌طور که می‌دانید کاهش نقدینگی زمینه‌ساز افت تمام بازارها از جمله بازار بیت کوین است. وی در این رابطه اضافه کرد:

البته با توجه به روند ثابت یا کاهشی نقدینگی در ادامه سال ۲۰۲۳، احتمالا فدرال رزرو ناچار به توقف یا آهسته کردن روند انقباضی نقدینگی خواهد شد.

همان‌طور که میهن بلاکچین پیشتر گزارش داد ۰.۲۵٪ افزایش نرخ بهره که در جلسه پیشین FOMC در مورد آن تصمیم‌گیری شد احتمالا آخرین افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو باشد. همچنین در شرایط فعلی بازار سهام آمریکا معتقد است فدرال رزرو تا ماه سپتامبر ناچار به کاهش نرخ بهره خواهد شد.

فدرال رزرو و نرخ بهره
گمانه‌زنی‌ها در مورد نرخ بهره هدف در جلسات آتی فدرال رزرو؛ منبع: CME FedWatch Tool

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا