اخبار عمومیاخبار بیت کوین

آمار بازار کار آمریکا در ماه اکتبر منتشر شد؛ واکنش بیت کوین چه بود؟

روز گذشته گزارش مشاغل و دستمزد اقتصاد آمریکا برای ماه اکتبر (مهر) منتشر شد و بر خلاف انتظارات اقتصاددانان برای اضافه شدن ۱۸۰٬۰۰۰ شغل جدید، تنها ۱۵۰٬۰۰۰ شغل جدید در بازار کار این کشور گزارش داده شد. این در حالی است که این رقم در ماه سپتامبر ۲۹۷٬۰۰۰ گزارش شده بود. نرخ بیکاری نیز برخلاف پیش‌بینی ۳.۸٪، نسبت به ماه سپتامبر ۰.۱٪ افزایش یافت و به ۳.۹٪ رسید.

به نقل از کوین دسک، علاوه بر گزارش مشاغل جدید و نرخ بیکاری در ماه اکتبر، در داده‌های جدید پیش‌بینی‌های اولیه برای مشاغل ایجاد شده در ماه آگوست و سپتامبر بازنگری شده و در مجموع ۱۰۱٬۰۰۰ عدد نسبت به تعداد قبلی کاهش یافتند؛ به‌طوری که پیش‌بینی ماه سپتامبر از ۳۳۶٬۰۰۰ به ۲۹۷٬۰۰۰ و برآوردهای مربوط به ماه آگوست از ۲۲۷٬۰۰۰ به ۱۶۵٬۰۰۰ کاهش یافت. در واکنش به انتشار این گزارش، قیمت بیت کوین کمی کاهش یافت و به ۳۴،۳۰۰ دلار رسید و البته پس از آن مجددا کمی رشد کرد.

نمودار بیت کوین در تایم فریم روزانه
نمودار بیت کوین در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

میانگین درآمد ساعتی نیز در ماه اکتبر ۰.۲٪ افزایش یافته است. این در حالی است که در ماه سپتامبر این میانگین ۰.۳٪ افزایش یافته بود و انتظار می‌رفت در ماه اکتبر نیز این میزان تکرار شود. در بازه یک‌ساله منتهی به ماه اکتبر نیز میانگین درآمد ساعتی برخلاف پیش‌بینی‌ها در خصوص رشد ۴.۰٪، برابر با ۴.۱٪ اعلام شد. این رقم در ماه سپتامبر ۴.۳٪ اعلام شده بود.

بازار اوراق قرضه آمریکا نیز در دو هفته گذشته تغییر قابل توجهی را تجربه کرده است. پیش از این به دنبال نگرانی‌ها از افزایش دوباره نرخ بهره، فشار فروش زیادی در این بازار وجود داشت. با این حال، با ایجاد این باور که دوران افزایش نرخ بهره احتمالا به پایان خود رسیده است، دوباره سرمایه‌گذاران به سراغ اوراق قرضه آمده‌اند. اتفاقی که باعث شد پیش از انتشار نرخ بیکاری ماه اکتبر، بازدهی اوراق ۱۰ ساله از ۵٪ ماه اکتبر، به ۴.۶۴٪ کاهش یابد. بازدهی اوراق ۲ ساله نیز به ۴.۹۷٪ کاهش یافته است. لازم به ذکر است بازدهی اوراق خزانه‌داری با قیمت آن‌ها رابطه عکس دارد. بنابراین، با کاهش بازدهی، قیمت این اوراق افزایش یافته است.

همزمان با کاهش بازدهی اوراق خزانه‌داری، به نظر می‌رسد روند نزولی بازار سهام آمریکا که از ماه جولای آغاز شده بود به پایان خود رسیده باشد. به دنبال انتشار گزارش مشاغل و دستمزد آمریکا در ماه اکتبر، معاملات آتی سهام آمریکا به رنگ سبز درآمد و هریک از شاخص‌های نزدک و S&P 500 حدود ۰.۴۵٪ افزایش یافتند. همچنین پس از این گزارش، بازدهی اوراق خزانه‌داری باز هم به روند نزولی خود ادامه داد؛ به طوری که بازدهی اوراق ۱۰ ساله به ۴.۵۴٪ و بازدهی اوراق ۲ ساله به ۴.۸۷٪ کاهش یافته است.

بر اساس داده‌های فدواچ، در حال حاضر ۲۵٪ احتمال می‌رود فدرال رزرو در ماه مارچ سال ۲۰۲۴ نرخ بهره را کاهش دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا