مبتدی مقالات عمومی

آیا با وجود افزایش نظارت ها، بیت کوین به کار خود ادامه خواهد داد؟

از آنجا که بیت کوین و ارزهای دیجیتال مفهومی انتزاعی هستند تا پولی لمس، همواره نظارت‌ها بر آن‌ها توسط وکلا و ناظران ایالتی بیشتر شده و به چالش تبدیل شده است. رگولاتورها همچنان به بحث درباره چگونگی تعریف ارزهای رمزنگاری‌شده ادامه می‌دهند که قانون‌گذاری و قانون‌گذاران مناسب را انتخاب کنند. آیا ارزهای دیجیتال مانند اوراق بهادار یا بورس کالا است؟ اگر پای وکلا به موضوع ارزهای دیجیتال باز شود و مراحل ثبت آن‌ها مانند شرکت‌های بورسی طی شود، چه اتفاقاتی خواهد افتاد؟ برای اینکه بدانید نظارت بر بیت کوین به چه ترتیب و با چه هدفی صورت می‌گیرد، تا انتهای این مقاله با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

نظارت بر بیت کوین از طریق وکلای ارز دیجیتال

افزایش تلاش «وکلای ارز دیجیتال» برای ورود به اکوسیستم باعث می‌شود بپرسیم که اگر وکلا این فرصت را داشتند، با بیت‌کوین چه می‌کردند؟

یکی از دلایل اصلی موفقیت بیت‌کوین آن است که وکلا هرگز به وایت پیپر بیت‌کوین دست نزدند. حال که می‌بینیم چگونه متخصصان حقوقی تلاش می‌کنند خود را به عنوان «وکیل ارز دیجیتال» معرفی کرده و از استارتاپ‌های حوزه بلاکچین حمایت قانونی کنند، این فکر به سراغ آدم می‌آید که همین «خدمات» چگونه وایت پیپر اصلی بیت‌کوین را تغییر می‌دادند؟

افسانه‌ها و شایعات زیادی پیرامون ساتوشی ناکاموتو، بنیان‌گذار بیت‌کوین وجود دارد. اینکه آیا او اهل ژاپن است یا آمریکا، آیا به تنهایی یا با گروهی از افراد کار می‌کرد و بسیاری از سوالات دیگر هنوز یک راز است.

یک فرضیه این است که ساتوشی، هر کسی که بود، اکنون مرده است. شاید این اتفاق برایش بهترین چیز باشد؛ زیرا در غیر این صورت مدت‌ها پیش به حبس محکوم می‌شد یا از طریق هزینه‌های قانونی ورشکست می‌شد.

اگر ساتوشی در ابتدا وکلایی را برای توسعه وایت پیپر بیت کوین استخدام می‌کرد، چه اتفاقی می‌افتاد؟ احتمالا در ساده‌ترین حالت، قبل از اینکه آن وکلا کارشان را تمام کنند، ساتوشی یا گروه ساتوشی می‌مردند و از بین می‌رفتند. یک وکیل «خوب» هرگز اجازه نمی‌داد بیت‌کوین پا بگیرد.

اگر وکلا وایت پیپر بیت‌کوین را بررسی می‌کردند، چه می‌شد؟

برای شروع، علامت تجاری ثبت شده‌ای برای کلمه «بیت‌کوین» وجود ندارد. فقط بر اساس تعداد دفعاتی (از طریق متون، آرم‌ها، بازی‌ها و غیره) که کسب‌وکارها و مردم از این کلمه استفاده می‌کنند، دنیا مبلغ قابل‌توجهی پول به ساتوشی بدهکار است. وکلا هرگز سندی را که تا حد ممکن مملو از علائم تجاری نباشد از دست نمی‌دهند. به جای کارمزد تراکنش، هر بار که کلمه «بیت‌کوین» را تلفظ می‌کردیم، باید حق امتیاز پرداخت می‌کردیم. یک وکیل خوب می‌توانست مالکیت معنوی را درباره وایت پیپر مطرح کند.

در واقع، مالکیت معنوی اولین گلوله‌ای بود که ایده بیت‌کوین را کاملا از بین می‌برد. اولین واکنش یک وکیل وقتی به چنین فناوری نگاه می‌کند، آن است که همه چیز را ثبت کند. کپی رایت نرم‌افزار، حق اختراع فناوری و امثال آن.

تا آنجا که به بیت‌کوین مربوط می‌شود، بیت‌کوین در درجه اول نرم‌افزار است. این نرم‌افزار نیاز به شرایط استفاده و سیاست حفظ حریم خصوصی دارد که برای تدوین آن به بیش از دو سال کار و در نهایت ۱۰۰ صفحه سند نیاز است. اگر بیت‌کوین نرم‌افزار باشد، به این معنی است که همه باید حق امتیاز ساتوشی را بپردازند. از طرف دیگر برای دریافت این نرم‌افزار باید شخصیت حقوقی ثبت کنیم. اما به چه کسی؟ اینجاست که کل ایده گمنامی از بین می‌رود. زیرا بیت‌کوین برای اجرا به شخص حقوقی نیاز خواهد داشت. البته، یک وکیل خوب راهی برای پنهان کردن نام واقعی ساتوشی پیدا می‌کند، اما این کار از طریق مجموعه‌ای از تراست‌ها در حوزه‌های قضایی خارج از کشور و بدون هیچ فناوری انجام می‌شود.

نودها هرگز اختراع نمی‌شدند، زیرا تعیین مالکیت غیرممکن است. در حال حاضر، راه‌اندازی و اجرای نود خودتان هیچ درآمدی ایجاد نمی‌کند. نودها بیشتر توسط علاقه‌مندان به شبکه اداره می‌شوند و در نتیجه انعطاف‌پذیری و امنیت کل بلاکچین را افزایش می‌دهند. برای هر وکیلی هم این امنیت فراتر از خیر و شر است.

در همین راستا، شایان ذکر است که فرآیند استخراج بیت‌کوین بدون پشتیبانی قانونی باید به طور رسمی غیرممکن باشد. صدور ارزهای دیجیتال توسط کسی نظارت نمی‌شود و بیت‌کوین را نمی‌توان بدون قرارداد به شخص دیگری منتقل کرد.

اگر وکلا راه خود را می‌رفتند، سلب مسئولیت در وایت پیپر بیت‌کوین بیش از حد ایجاد می‌شد. در واقع، این قضیه شامل ۹۰٪ سلب مسئولیت‌کنندگان می‌شد. دولت‌ها هرگز نمی‌توانستند صاحبان ارزهای دیجیتال را به تراکنش‌های مالی غیرقانونی متهم کنند، زیرا آن‌ها از عملکرد درونی تعاریف و اصطلاحات بیت‌کوین گیج می‌شدند و حتی نمی‌توانستند بیان کنند که بیت‌کوین چیست. بله، درست است که کاربران نیز قادر به خواندن آن نبودند.

به احتمال زیاد، پرداخت وجه بابت تمام این کارهای قانونی باعث ورشکستگی ساتوشی می‌شد. با مشارکت وکلا، بیت‌کوین به یک پروژه «بی‌ارزش» مالی و قانونی تبدیل می‌شد. به عبارت دقیق‌تر، اصلا این اتفاق نمی‌افتاد.

هماهنگی ایالتی برای نظارت بر استفاده از بیت‌کوین

هماهنگی ایالتی برای نظارت بر استفاده از بیت‌کوین ادامه خواهد داشت

در غیاب یک سیاست مشخص فدرالی در مورد بیت‌کوین، آژانس‌های دولتی به هماهنگ کردن اقدامات نظارتی خود در مورد کاربران ادامه خواهند داد. ناظران همچنان به بحث در مورد چگونگی تعریف ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین و اینکه آیا آنها اوراق بهادار، کالا یا دارایی و غیره هستند، ادامه می‌دهند. این کار برای نحوه انتخاب ناظران برای اجرای این مقررات بسیار مهم است.

در کنفرانس اخیر انجمن ملی دادستان‌های کل حمایت از مصرف کننده در نوامبر ۲۰۲۱، هستر پیرس (Hester Peirce)، کمیسر کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) در مورد این موضوع اظهار نظر کرد و گفت: «نظری که این روزها داریم این است که تقریبا همه چیز اوراق بهادار است».

در حالی که مردم اظهارات مبهم و گاه مخالف ارائه‌شده توسط ناظران فدرال را در مورد اجرای ارزهای دیجیتال به دقت بررسی کرده‌اند، دو اقدام اخیر علیه BlockFi و Celsius (شرکت‌های که به مصرف‌کنندگان اجازه خرید، قرض و تجارت بیت‌کوین را می‌دهند) روشن می‌کند که ناظران دولتی در حال انجام اقدامات هماهنگ برای نظارت بر محصولات سرمایه‌گذاری مرتبط با بیت کوین و صرافی‌هایی هستند که اوراق بهادار ثبت نشده ارائه می‌کنند.

عدم تمایل ناظران دولتی برای نشستن در حاشیه و تماشای نظر فدرال رزرو در مورد سیستم نظارتی مناسب، با این که چگونه ایالات به‌طور مثبت مسئولیت نظارت بر سایر فناوری‌های نوظهور مرتبط با بیت کوین را بر عهده گرفته‌اند، سازگار است. ناظران ایالتی در اقدامات اجرایی اخیر، خود بیت‌کوین را بررسی نمی‌کنند، در عوض نوآوری‌های فناورانه را هدف قرار می‌دهند که توسط بیت‌کوین تحریک می‌شوند.

این فناوری‌های در حال بررسی، اغلب شامل بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال می‌شوند که به ریسک ذاتی سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگانی که در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری می‌کنند، می‌افزاید. با توجه به نوسانات قیمت بیت‌کوین، بررسی های قانونی در مورد فناوری های نوظهور ممکن است بر قیمت بیت‌کوین تاثیر بگذارد و به عنوان حمایت از مصرف‌کننده ظاهر شود که نیاز به اقدامات بیشتر توسط ناظران ایالتی دارد.

همه بازیگران ارزهای دیجیتال باید اولویت‌های سیاست ایالت‌ها را زیر نظر داشته باشند، زیرا ایالت‌ها آشکارا آنها را زیر نظر دارند.

اقدام نظارتی آمریکا علیه پروژه‌های بیت‌کوین، ارزهای دیجیتال

در سال‌های اخیر، ناظران دولتی (عمدتا دادستان‌های کل و ناظران اوراق بهادار) مسئولیت نظارت بر آسیب‌های درک‌شده مصرف‌کننده را بر عهده گرفته‌اند. آنها در تلاشند تا خلا موجود و رها شده توسط دولت فدرال را پر کنند که به عقیده آنها بسیار کند است، بسته به ایالت از نظر قانونی محدود است یا تمایلی به انجام آن ندارند. این مساله تنها محدود به ارزهای دیجیتال نمی‌شود و نمونه‌ها فراوان هستند که شامل حریم خصوصی داده‌ها، سیگار الکترونیکی، حشیش و شبکه اجتماعی می‌شوند. به طور مشابه، با توجه به فقدان مقررات جامع از سوی دولت فدرال در مورد ارزهای دیجیتال، ناظران ایالتی به‌طور فعال اجرای قوانین را علیه حساب‌های ارزهای دیجیتال با بهره پیگیری می‌کنند.

تا آوریل ۲۰۱۸ نظارت‌های دولتی بر ارزهای دیجیتال نسبتا جزئی بود و بر اصلاح کلاهبرداری‌های آشکار نسبت به مصرف‌کنندگان تمرکز داشت. این قانون در آوریل ۲۰۱۸ تغییر کرد، زمانی که انجمن مدیران اوراق بهادار آمریکای شمالی (NASAA) عملیات CryptoSweep را آغاز کرد، جایی که ۴۰ ناظر اوراق بهادار در سراسر آمریکای شمالی، کارگروهی را برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات و هماهنگی اقدامات علیه شرکت‌های مختلف ارزهای دیجیتال که بیت کوین و سایر ارزهای مجازی را معامله می‌کردند، سازماندهی کردند.

تصادفی نیست که در همان ماه، دادستان کل نیویورک تحقیقاتی را در مورد ۱۳ پلتفرم بزرگ ارز دیجیتال آغاز کرد و به دنبال درک بهتری از کنترل‌های داخلی و حفاظت از دارایی‌های مصرف‌کننده هر شرکت بود.

در مدت کمی بیش از سه سال و نیم، ناظران اوراق بهادار دولتی بیش از ۵۰ دستور توقف و انصراف برای محصولات سرمایه‌گذاری مرتبط با ارز صادر کرده‌اند که عمدتا به دلیل عدم ثبت و ارائه بیانیه‌های حاصل به سرمایه‌گذاران مربوط به عرضه اولیه کوین (ICO) بوده است. این اقدامات اجرایی به طور سنتی توسط یک دولت انجام می‌شود و منجر به توقف داوطلبانه عرضه اولیه کوین با جریمه های پولی و تعهد به عدم ارائه عرضه‌های اولیه کوین ثبت نشده در آینده شده است.

گستره افرادی که می‌توانند مسئول نظارت بر ایمنی و سلامت محصول ارز دیجیتال باشند، در سپتامبر ۲۰۲۰ گسترش یافت، زمانی که دادستان کل ماساچوست شرکت Stripe Inc، پردازشگر پرداخت را به اتهام تسهیل نامناسب تراکنش‌های افراد درگیر در عرضه اولیه کوین PlexCoin که منجر به عرضه و فروش تقلبی و ثبت نشده ارز دیجیتال می‌شد، تحت تعقیب قرار داد. برای حل این ادعاها، Stripe علاوه بر پرداخت ۱۲۰۰۰۰ دلار، متعهد شد که رویه‌های نظارت بر ریسک خود را بهبود بخشد.

ایالت‌ها در اقدام اجرایی اخیر، هماهنگ عمل می‌کنند

نظارت بر پلتفرم سلسیوس

در چند ماه گذشته، ایالت‌ها از اقدام فردی به اقدامات اجرایی چند ایالتی علیه دو پلتفرم بزرگ ارزهای دیجیتال یعنی BlockFi و Celsius Network حرکت کرده‌اند. هر دو شرکت متهم به ارائه اوراق بهادار ثبت‌نشده تحت پوشش حساب‌های دارای بهره بالا بودند که به سرمایه‌گذاران اجازه می‌داد از ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین برای کسب سود با درصد بالاتری نسبت به موسسات بانکی سنتی استفاده کنند. هر دو شرکت از این حساب‌ها برای تامین مالی عملیات وام‌دهی و تجارت اختصاصی خود استفاده می‌کنند. این اقدامات ناشی از نگرانی‌های ناظران ایالتی در مورد افزایش سطح ریسک برای سرمایه‌گذاران بود.

با تاکید بر جدیت این گسترش در اجرای مقررات، این اقدامات توسط چندین ایالت که معمولاا تمام طیف‌های سیاسی را پوشش می‌دهد، هماهنگ شدند. در ماه ژوئن نیوجرسی، تگزاس، آلاباما، ورمونت و کنتاکی دستور توقف یا حکم احضاریه را علیه BlockFi صادر کردند. در سپتامبر، نیوجرسی، تگزاس، آلاباما و کنتاکی دوباره متحد شدند تا اقدامات مشابهی را علیه Celsius انجام دهند. در ماه اکتبر، سلسیوس اعلام کرد که درخواستی برای اطلاعات از نیویورک دریافت کرده است.

نیوجرسی و کنتاکی به طور قابل ملاحظه‌ای دستور توقف و انصراف علیه BlockFi و Celsius صادر کردند و از آن‌ها خواستند که ارائه حساب‌های بهره‌دار را متوقف کنند، زیرا این حساب‌ها به عنوان اوراق بهادار ثبت‌نشده طبقه‌بندی می‌شوند. دستورات نیوجرسی این حساب‌ها را به‌عنوان اوراق بهادار ثبت نشده طبقه‌بندی می‌کند زیرا «سرمایه‌گذار کنترل بر ارز دیجیتال سپرده را رها می‌کند» و BlockFi و Celsius آزاد هستند تا از آن دارایی‌ها هر طور که مایل هستند، استفاده کنند. این حساب‌ها در هیچ یک از نهادهای نظارتی اوراق بهادار ایالتی یا فدرال ثبت نشده‌اند. این دستورات نشان می‌دهد که به دلیل عدم نظارت قانونی، به نظر می‌رسد این برنامه‌ها سطوح بالاتری از ریسک را برای سرمایه‌گذاران به همراه دارند.

اقدامات هماهنگ ایالت‌ها حاکی از تاکیدی واحد بر حمایت از سرمایه‌گذاران بود. در یک بیانیه مطبوعاتی در ۱۷ سپتامبر، اندرو بروک، دادستان کل نیوجرسی، گفت که این اقدام به منظور ارسال پیامی گسترده‌تر است: «شرکت‌های مالی فعال در بازار ارزهای دیجیتال مورد توجه هستند. اگر در نیوجرسی اوراق بهادار می‌فروشید، باید قوانین حمایت از سرمایه‌گذار نیوجرسی را رعایت کنید. شرکت‌هایی که با ارزهای دیجیتال معامله می‌کنند نیز از نظارت مصون نیستند».

بر اساس تجربه گذشته، انتظار داریم که اقدامات اجرایی بیشتری علیه سایر پلتفرم‌های بیت‌کوین انجام شود؛ چرا که آنها نیز از مدل‌های تجاری مشابه استفاده می‌کنند.

پیامدهای اقدامات نظارتی

امسال، یک نفر از هر ده آمریکایی روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کردند و قیمت بیت‌کوین در نوامبر ۲۰۲۱ به رکورد بی‌سابقه‌ای رسید. افزایش ارز دیجیتال همچنین به معنای افزایش بررسی‌های نظارتی به‌ویژه از سوی ناظران ایالتی است که بر حمایت از مصرف‌کننده تمرکز دارند. این واقعیت که ایالات اقدامات هماهنگ مشترک انجام می‌دهند، امری عادی است. ناظران ایالتی تماس‌های دوهفته‌ای یا ماهانه دارند تا درباره شرکت‌هایی که بر روی آنها در حال تحقیق هستند یا درباره اقدامات اجرایی که انجام می‌دهند، صحبت کنند. عاقلانه نیست که فکر کنیم ۴۶ ناظر ایالتی که اقدامی علیه BlockFi و Celsius انجام نداده‌اند، توجه زیادی به این اقدامات ندارند.

با این حال، هر یک از این ناظران، نهادی مجزا هستند. حتی زمانی که چهار یا پنج نهاد مستقل اقدام هماهنگی انجام می‌دهند، هر اقدام باید با اهداف و اولویت‌های هر ایالت سازگار باشد. ناظران نباید مرتکب این اشتباه شوند که فکر کنند اقدام هماهنگ مساوی است با همفکری در مورد همه مسائل؛ حتی در یک صنعت.

با این حال، یک چیز واضح است: زمانی که ایالت‌ها هدف مشترک حمایت از مصرف‌کننده دارند و معتقدند یک اقدام خاص به آن هدف می‌رسد، ایالت‌ها از اقدام هماهنگ برای هدف قرار دادن متخلفان دریغ نخواهند کرد. به همین دلیل، احتمالا شاهد ادامه اقدامات اجرایی هماهنگ توسط ایالت‌ها برای نظارت بر موارد نقض قوانین موجود در ایالت‌ها خواهیم بود.

جمع‌بندی

با گسترش ارزهای دیجیتال و اقبال عمومی مردم برای خرید و فروش و معاملات آنها، نهادهای نظارتی ایالتی و وکلا به دنبال آن هستند که در راستای حمایت از مصرف‌کننده، اقدامات هماهنگی را انجام دهند تا بر روند بازارهای ارز دیجیتال بالاخص بیت کوین، نظارت کنند و جلوی سوءاستفاده برخی شرکت‌ها را که به دنبال جذب سرمایه‌گذار هستند، بگیرند.

منبع
bitcoinmagazinebitcoinmagazine

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا