اخبار آلتکویناخبار بلاکچین

ویتالیک بوترین: پرداخت کارمزد تراکنش‌های توکن‌ها با همان توکن امکان‌پذیر خواهد شد

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، هم بنیانگذار اتریوم، در کنفرانس انجمن اتریوم (EthCC) در مورد نوآوری‌ها و چالش‌های فناوری انتزاع حساب صحبت کرد. وی از یک افزونه انتزاع حساب به نام «پی مسترز (paymasters)» نام برد که توسط آن پرداخت هزینه‌های گس محدود به توکن ETH نبوده و با استفاده از «همان رمز ارزی که منتقل می‌شود» امکان‌پذیر است. همچنین، از افزونه دیگری به نام تجمیع امضا (signature aggregation) صحبت کرد که باعث صرفه‌جویی در داده و کارمزد گس خواهد شد.

به نقل از کوین تلگراف، در حالی که تصور می‌شود انتزاع حساب (account abstraction) کاتالیزوری است که می‌تواند یک میلیارد کاربر را وارد شبکه اتریوم کند، ویتالیک بوترین یکی از بنیانگذاران این شبکه، چالش‌هایی را در پیاده‌سازی این ویژگی جدید در بلاکچین اتریوم به اشتراک گذاشته است.

بوترین در ۱۸ جولای (۲۷ تیر) در کنفرانس انجمن اتریوم (EthCC) در پاریس، در مورد برخی از نوآوری‌های کلیدی انتزاع حساب‌ مدرن و همچنین موانع فعلی که جامعه با آن‌ مواجه است، توضیحاتی ارائه داد.

زمانی که کاربران اتریوم در حال انتقال توکن‌های ERC-20 هستند، باید توکن اتر را برای پرداخت کارمزد تراکنش در شبکه هولد کنند. به گفته بوترین، افزونه‌های انتزاع حساب که عموما پی مسترز (Paymasters) نامیده می‌شوند، این امکان را برای کاربران فراهم می‌کنند تا بتوانند کارمزدهای خود را با «هر رمز ارزی که انتقال می‌دهند» بپردازند. به علاوه، برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) از طریق این افزونه می‌توانند از تراکنش‌های کاربران خود حمایت مالی کنند.

همچنین، بوترین در مورد افزونه دیگری به نام تجمیع امضا (signature aggregation) صحبت کرد. به گفته بنیانگذار اتریوم، با جمع‌آوری امضا با این ویژگی، توسعه‌دهندگان می‌توانند در هزینه گس و داده صرفه‌جویی کنند. وی توضیح داد:

این در واقع یک موضوع مهم در بحث رو‌ل‌آپ‌ها است؛ زیرا در یک رول‌آپ، بخش بزرگی از اندازه یک تراکنش، مربوط به امضا در رول‌آپ است.

بوترین علاوه بر اشاره به مزایای بالقوه انتزاع حساب برای کاربران، به وجود چالش‌هایی اذعان کرد که توسعه‌دهندگان همچنان باید بر آن‌ها غلبه کنند. لازمه این کار ارائه یک پروپوزال بهبود اتریوم (EIP) برای ارتقاء حساب‌های خارجی فعلی اتریوم (حساب‌های کاربران عادی) به قراردادهای هوشمند و اطمینان از عملکرد این پروتکل مشابه راهکارهای لایه ۲ است.

بوترین تاکید کرد که در ارتباط با ادغام با فناوری‌های موجود، چالش‌های دیگری مانند بیومتریک و ادغام با کیف پول‌های موجود نیز وجود دارند.

در پایان، علیرغم موانعی که فناوری انتزاع حساب با آن‌ها روبرو است، بنیانگذار اتریوم از پیشرفت آن ابراز هیجان کرد. وی گفت:

انتزاع حساب پیشرفت زیادی داشته است و من از همه پیشرفت‌هایی که در آینده به آن دست خواهیم یافت، هیجان‌زده هستم.

ماهرخ شیرودی

خیلی تصادفی وارد دنیای کریپتو شدم، اما آنچه که باعث شد در این حوزه فعالیت کنم سرعت بالای نوآوری و پیشرفت در صنعت کریپتو و بلاکچین بود. علاقه زیادی به یاد گرفتن دارم. تحلیل تکنیکال و فاندامنتال از زمینه‌های مورد علاقمه و بازی کردن با کلمات و انتقال مفاهیم پیچیده در قالب جملات ساده رو دوست دارم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا