اخبار بیت کویناخبار عمومی

وارن بافت ۱ میلیارد دلار در بانک حامی بیت کوین سرمایه‌گذاری کرد

شرکت برکشایر هاتاوی به رهبری سرمایه‌گذار مطرح وارن بافت (Warren Buffett)، بخشی از سهام ویزا و مسترکارت خود را به فروش رساند و در نوبانک (Nubank)، بزرگترین بانک برزیلی فعال در حوزه فین‌تک که در بین سرمایه‌گذاران بیت کوین این کشور نیز محبوب است سرمایه‌گذاری کرد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، در گزارش مالی شرکت برکشایر هاتاوی آمده است این شرکت یک میلیارد دلار از سهام کلاس A نوبانک را در سه ماهه چهارم سال گذشته خریداری کرده و به ترتیب ۱.۸ و ۱.۳ میلیارد دلار از سهام شرکت‌های ویزا و مسترکارت را به فروش رسانده است. این نشان‌دهنده دور شدن سیاست‌های این شرکت از تسهیل کنندگان پرداختی مثل ویزا و مسترکارت و در عوض ارتباط با سایر رقبای فین‌‌تک است.

بافت که به «اوراکل اوماها» نیز معروف است، به دلیل رویکرد محتاطانه‌اش در سرمایه‌گذاری، به ویژه در بخش‌هایی چون بازار فین‌تک مشهور است. جالب است بدانید این سرمایه‌گذار کهنه‌کار راه‌حل‌های مالی غیرمتمرکز نوظهوری چون بیت کوین را کم اهمیت می‌داند و بارها آنها را به سخره گرفته است.

با این حال سرمایه‌گذاری جدید شرکت برکشایر ممکن است نشان دهنده تغییر رفتار وارن بافت و نرم‌تر شدن آن نسبت به حوزه فین‌تک باشد. شرکت بافت پیش‌تر در ماه جولای سال گذشته ۵۰۰ میلیون دلار در این بانک سرمایه‌گذاری کرده بود و با لیست شدن نوبانک در بورس نیویورک سودی ۱۵۰ میلیون دلاری به دست آورد.

نکته قابل تامل این است که بافت تاکنون هیچ تمایلی برای فروش سهام نوبانک خود نشان نداده است.

سرمایه‌گذاری وارن بافت در نوبانک

ارتباط بافت و بیت کوین

سرمایه‌گذاری دوباره بافت در سهام نوبانک نشان‌دهنده شناخت و تایید وی نسبت به حوزه فین‌تک، دیجیتالی سازی خدمات مالی و همچنین تمایل او برای ارتباط با شرکت‌هایی است که به نوعی با حوزه رمزارز ارتباط دارند.

نوبانک در ماه سپتامبر سال پلتفرم معاملاتی Easynvest را خریداری کرد. این پلتفرم از ژوئن سال ۲۰۲۱ به طور فعال یک صندوق قابل معامله بیت کوین (ETF) با نام QBTC11 در بورس B3 ارائه می‌دهد. جالب است بدانید بورس B3 دومین بورس قدیمی کشور برزیل است.

بنابراین، علیرغم اینکه بافت بیت کوین را چند سال قبل «مرگ موش» خوانده بود، ظاهراً نوبانک که همچنان به واسطه پلتفرم Easynvest به نوعی با بازار نوظهور رمزارزها در ارتباط است می‌تواند از فرصت‌های کسب درآمد اضافی برای سود رساندن به سرمایه‌گذار اصلی خود، یعنی وارن بافت استفاده کند.

سرمایه‌گذاری اخیر وارن بافت در بانکی که به نوعی با بیت کوین و حوزه کریپتو مرتبط است در درجه اول به دلیل رشد محصولات سرمایه‌گذاری مرتبط با این بخش در سال اخیر است. در طول سال ۲۰۲۱، تعداد این محصولات دو برابر شد و از ۳۵ به ۸۰ رسید در حالی که کل ارزش‌گذاری دارایی‌های آنها از ۲۴ میلیارد دلار ابتدای سال به ۶۳ میلیارد دلار افزایش یافت.

میزان سرمایه‌گذاری در صندوق‌های جهانی رمزارز
میزان سرمایه‌گذاری در صندوق‌های جهانی رمزارز به تفکیک سال

امیلی پورتنی، مدیر مالی بانک ملون نیویورک، یکی دیگر از بانک‌هایی که وارن بافت در سهام آن سرمایه‌گذاری کرده است، معتقد است دارایی‌های دیجیتال می‌توانند به «منبع درآمد معنی داری» برای شرکت‌های بانکداری و سرمایه‌گذاری تبدیل شوند چراکه ابزارهای سرمایه‌گذاری در بیت کوین در حال ورود به جریان اصلی بازار هستند.

در همین حال، لیا والد، مدیر اجرایی شرکت مدیریت دارایی‌های دیجیتال Valkyrie Investments پیش‌بینی می‌کند جریان سرمایه به محصولات سرمایه‌گذاری مرتبط با رمزارزها به طور چشمگیری افزایش یابد چراکه این محصولات پدیده‌ای هستند که رشد آنها آغاز شده است:

اگر از دید حجمی به جریان‌ سرمایه ورودی نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد که نه تنها با وجود نوسانات و اصلاحات قیمتی که بیت کوین به آنها مشهور است ثابت بوده‌اند، بلکه شاهد جهش در میزان سرمایه تخصیص‌یافته از جانب برخی از سازمان‌ها و ورود آنها به بازار بوده‌ایم.

سبد سرمایه‌گذاری وارن بافت، از شرکت‌های عاشق رمزارز پر شده است

در حالی که بافت ممکن است به طور مستقیم هیچ‌گاه در بیت کوین سرمایه‌گذاری نکند، وی به واسطه شرکت‌هایی که در آن سرمایه‌گذاری کرده‌ است به طور غیرمستقیم با این بازار ارتباط دارد.

به عنوان مثال، در اکتبر سال گذشته، درست یک ماه قبل از اینکه قیمت بیت کوین به اوج ۶۹۰۰۰ دلاری خود برسد، US Bancorp، پنجمین بانک بزرگ آمریکا سرویس حضانت از رمزارز خود را برای مدیران سازمان‌ها راه‌اندازی کرد و خاطرنشان کرد این سرویس بنا به تقاضای زیاد مدیران سرمایه‌گذاری سازمانی در چند سال گذشته راه‌اندازی شده است.

به طور مشابه، بانک آو آمریکا، بانک دیگری که بافت در آن سرمایه‌گذاری کرده است در اکتبر سال گذشته بخش تحقیقاتی را با استناد به علاقه رو به رشد سازمان‌ها برای حوزه کریپتو راه‌اندازی کرد.

چند ماه پیش نیز شرکت BNY Mellon اعلام کرد خدمات مدیریت دارایی، حضانت، انتقال و … بیت کوین و سایر رمزارزها را به مشتریان خود ارائه خواهد داد.

توییت شرکت BNY Mellon

گرگ ویزمن یکی از بنیانگذاران سرویس کیف پول مرکوریو معتقد است سرمایه‌گذاری اخیر وارن بافت در نوبانک را می‌توان به عنوان روشی برای حمایت از دنیای فین‌تک / کریپتو بدون پس گرفتن انتقادات گذشته این سرمایه‌گذار در نظر گرفت. به عقیده وی، بافت اکنون به طور مستقیم از اکوسیستم رمزارز حمایت می‌کند:

حتی ارتباط غیرمستقیم با این حوزه نیز باعث افزایش احساسات مثبت می‌شود که ممکن است سرمایه‌گذاران بیشتری را به این سمت سوق دهد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا