مبتدی مقالات عمومی

وارن بافت چه دلایلی برای مخالفت با بیت کوین دارد؟

وارن بافت (Warren Buffet) سرمایه‌گذار مهم و با نفوذ آمریکایی و مدیر عامل شرکت Berkshire Hathaway است. او یکی از موفق‌ترین سرمایه‌گذاران تاریخ جهان است و ثروت خالص او در جولای ۲۰۲۰ چیزی در حدود ۷۱.۸ میلیارد دلار برآورد شده است. او چهارمین شخص ثروتمند جهان است. او در شهر اوماها (Omaha) در ایالت نبراسکا (Nebraska) متولد شده است و از همان دوران جوانی به سرمایه‌گذاری و کار‌های اقتصادی علاقه‌مند بوده است. وارن بافت به خاطر سیاست‌های کاری خود و صرفه‌جویی در مخارج زندگی مشهور است. او با اینکه ثروتمندی بزرگ است، در زندگی شخصی خود بسیار اقتصادی عمل می‌کند و همواره صرفه‌جویی را سرلوحه کار خود قرار داده است. بافت به بیت کوین و ارز دیجیتال روی خوش نشان نداده است و همگی ما شنیده‌ایم که بیت کوین را مرگ موش خطاب کرده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

او متولد سال ۱۹۳۰ و دومین فرزند خانواده خود است. علاقه او به بازار سهام به دوران مدرسه برمی‌گردد و او از همان دوران کودکی به دیدن بروکر‌ها (broker) می‌رفت و در کل علاقه خاصی به بورس و سرمایه‌گذاری داشت. وارن بافت در یازده سالگی اقدام به خرید سهام کرده است. او بسیاری از ثروت خود را از طریق سرمایه‌گذاری در بورس کسب کرده است. بافت آدمی خیر است که همواره به خیریه‌ها کمک می‌کند و مقدار زیادی از ثروت خود را در این راه خرج کرده است.

دیدگاه وارن بافت در مورد بیت کوین و ارز دیجیتال

بیت کوین

بافت از مخالفان بیت کوین و دیگر ارز‌های دیجیتال است. او بارها تذکر داده که از ورود به عرصه ارز دیجیتال حذر کنید. او معتقد است که بیت کوین و دیگر ارز‌های دیجیتال دارای ارزش ذاتی نیستند و چیزی را تولید نمی‌کنند. او اظهار داشته که هرگز در این ارز‌ها سرمایه‌گذاری نکرده و در آینده هم در آنها سرمایه‌گذاری نخواهد کرد.

قبل از سال ۲۰۱۸ بود که بافت بیت کوین را مرگ موش خطاب کرد. او از منتقدان سرسخت بیت کوین است و این ارز دیجیتال را سراب نامیده است. او معتقد است که بیت کوین حبابی مانند حباب گل‌های لاله است که در گذشته اتفاق افتاده است. او معتقد است که بزرگترین ارز دیجیتال جهان را تنها می‌توان به افراد دیگر فروخت و این ارز کاربرد دیگری ندارد.

او معتقد است که بیت کوین ابزاری در دست شارلاتان‌ها است و پدیده‌ای خارق العاده و باارزش نیست. بسیاری از حامیان ارز‌های دیجیتال سعی در تغییر نگرش وارن بافت کرده‌اند که تا به حال موفق نشده‌اند. از جمله آنها می‌توان به جاستین سان (Justin Sun) بنیان‌گذار ترون (Tron) اشاره کرد که به همراه چارلی لی (Charlee Lee) و چند نفر دیگر در یک ضیافت شام با بافت نشستند و سعی کردند که او را متمایل به ارز دیجیتال کنند. بافت در این ضیافت مقداری بیت کوین، ترون و دیگر ارز‌های دیجیتال را به عنوان هدیه دریافت کرد.

این ضیافت در ۲۳ ژانویه امسال انجام شد و حدودا ۳ ساعت به طول انجامید. جاستین سان برای این ضیافت ۵۱۵.۰۵ دلار خرج کرد. سان ابراز داشته است که این یکی از بهترین هزینه‌هایی بوده که در عمر خود کرده است و او همچنین بیان کرده که این شام یکی از خوشمزه‌ترین شام‌هایی بوده که تا به حال خورده است. بافت در این ضیافت شام ابراز داشت که فناوری بلاک چین فناوری جالبی است و بسیاری از شرکت‌ها به آن متمایل شده و در صدد استفاده از آن هستند. جاستین سان در این مهمانی خطاب به وارن بافت گفت که بیت کوین پول نسل آینده است. بافت در جواب لبخندی زد و گفت که مطمئن است که نوه‌اش میراث او را به صورت دلار دریافت خواهد کرد.

جاستین سان سعی در متقاعد کردن بافت برای پذیرش بیت کوین کرد اما بافت در جواب ابراز داشت که “سرمایه‌گذاری ارزش” ارزشمند است. در این ضیافت شام در مورد موضوعات دیگری هم مانند سرمایه‌گذاری در سهام تسلا (Tesla) بحث شد و بافت نظرات خود را در مورد آن ابراز داشت.

البته شایان ذکر است که وارن بافت قبلا در مورد چیز‌های دیگری مانند آمازون و گوگل هم اشتباه کرده است و پتانسیل آنها را نادیده گرفته است. بسیاری از منتقدان بافت بر این باورند که بافت پیرمردی مربوط به دوران گذشته و فضای سرمایه‌گذاری سنتی است و چیزی جدید و تحول‌آفرین مانند بیت کوین را درک نمی‌کند.

بافت بعد از این دیدار نیز باز به ارز‌های دیجیتال در مصاحبه‌ای حمله کرد و آنها را فاقد ارزش دانست. او در این مصاحبه ابراز داشت که این ارز‌ها ابزاری برای انتقال غیر قانونی پول هستند. او اظهار داشت که هرگز ارز دیجیتال نگه نمی‌دارد و با این ارز‌ها نمی‌توان هیچ کار مفیدی انجام داد.

پیش‌بینی وارن بافت در مورد آینده بیت کوین و تاثیرات پیش‌بینی‌های او بر بازار

وارن بافت و بیت کوین

بافت در مورد ارز‌های دیجیتال پیش‌بینی می‌کند که این ارز‌ها در نهایت عاقبت بدی خواهند داشت. او در ژانویه ۲۰۱۸ و در مصاحبه با CNBC چنین گفته‌هایی را اظهار داشت و بیان کرد که زمان دقیق این امر و نحوه آن را نمی‌داند. او در این مصاحبه ابراز داشت که اگر می‌توانست هر یک از ارز‌های دیجیتال را برای ۵ سال با قرارداد اختیار فروش بخرد، حتما این کار را می‌کرد. از منظر وارن بافت، بیت کوین برای پول‌شویی اختراع شده است و به این ترتیب، مجرمان دیگر لازم نیست کیسه‌های پول را حمل کنند و به صورت آنلاین می‌توانند اقدام به پول‌شویی و از بین بردن ریشه پول‌های خود کنند. وارن بافت بزرگترین ارز دیجیتال جهان را ابزار قمار و وسیله‌ای در دست کلاه‌برداران و جنایتکاران می‌داند.

بافت معتقد است بیت کوین برای انتقال غیر قانونی پول ایجاد شده است و او به طعنه ابراز کرده که این ارز دیجیتال نیاز به چمدان را در آینده کم خواهد کرد. منظور او از این کنایه این است که دیگر مجرمان لازم نیست که پول خود را در چمدان بگذارند و آن را از این محل به آن محل حمل کنند.

وارن بافت حتی یک بار به دکمه‌های کت خود اشاره کرده و آنها را به توکن تشبیه کرده است. او ابراز داشته که این دکمه کت ارزش و کاربرد محدودی دارد اما می‌توان آن را به قیمت ۱۰۰۰ دلار ارائه داد و سپس سعی کرد که قیمت آن را تا پایان روز به ۲۰۰۰ دلار رساند. منظور او این است که توکن‌های فضای ارز دیجیتال دارای ارزش کم و محدودی هستند و در اثر تبلیغات اغراق‌آمیز ارزش آنها بالا رفته است.

تاثیر گفته‌های بافت بر بازار ارز دیجیتال مشهود است و در سال ۲۰۱۷ و در جریان آن بازار صعودی، اگر وارن بافت از ارز‌های دیجیتال حمایت می‌کرد و در آنها سرمایه‌گذاری می‌کرد، طبیعتا حرکت صعودی ادامه پیدا می‌کرد. بسیاری منتظر تغییر نگرش بافت در مورد ارز دیجیتال هستند و به محض تغییر نگرش او، حتما وارد این بازار خواهند شد. پس باید بگوییم که تاثیر سخنان افرادی مانند بافت بر بازار کریپتو اجتناب‌ناپذیر است و ورود این افراد به بازار ارز دیجیتال بسیار خوشایند خواهد بود و موج صعودی بزرگی را به راه خواهد انداخت.

نقدی بر نظرات بافت

بیت کوین

بیت کوین و ارز دیجیتال آنگونه که وارن بافت ادعا می‌کند، فاقد ارزش نیستند. از این ارز‌ها می‌توان به عنوان وثیقه برای دریافت وام استفاده کرد و بسیاری از پلتفرم‌های آنلاین و کسب و کار‌های فیزیکی اینک این ارز‌ها را به عنوان پول قبول کرده‌اند. بیت کوین اینک به عنوان ابزاری برای ذخیره ارزش مورد استفاده قرار می‌گیرد و آمار حکایت از آن دارد که این ارز دیجیتال بهترین سرمایه‌گذاری دهه گذشته بوده است.

این اظهارات بافت را که با بیت کوین نمی‌توان کار مفیدی کرد و تنها می‌توان آن را به دیگران فروخت، تا حدودی می‌توان به طلا نیز تعمیم داد که امروزه چنین خاصیتی پیدا کرده و بیشتر برای ذخیره ارزش مورد استفاده قرار می‌گیرد. طلا تنها تفاوت‌هایی جزئی با پادشاه ارز‌های دیجیتال دارد، به عنوان مثال طلا را نمی‌توان مانند بیت کوین پامپ  و دامپ کرد.

اقدام جاستین سان برای نشست با وارن بافت بسیار اقدامی هوشمندانه بود. ناگفته نماند که جاستین سان برای ترتیب دادن این نشست حدود ۴.۵۷ میلیون دلار را در یک حراج خیریه خرج کرد. این پول برای استفاده مردم مناطق توسعه‌نیافته و فاقد خدمات بانکی مورد استفاده قرار می‌گیرد و احتمال آن می‌رود که منجر به پذیرش و رشد ارز‌های دیجیتال شود.

چیزی که در اینجا عجیب است، این است که وارن بافت دریافت ارز‌های دیجیتال را در مهمانی مذکور رد می‌کند و این در حالی است که سان و همراهان برای اثبات گفته‌های خود تقریبا مدارکی هم در دست دارند.

نظر شما چیست؟ آیا وارن بافت در مورد بیت کوین اشتباه می‌کند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
wikipediacnbcnews.bitcoin

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا