سیستم‌های کسب درآمد

با گرو گذاشتن کدام کوین‌ها می‌توان کسب درآمد کرد؟ آموزش Staking خارج از صرافی!

این رزوها کسب درآمد از طریق ارزهای دیجیتال دیگر به استخراج و هودل کردن محدود نمی‌شود. البته جالب است بدانید این دو روش هنوز هم در میان محبوب‌ترین روش‌های کسب درآمد از دنیای کریپتو هستند. دلیل این مسئله شاید ناشناخته بودن روش‌های دیگر و عدم وجود اطلاعات کافی درباره آنها باشد. یکی از روش‌های نسبتا کم ریسک کسب درآمد از عرصه کریپتو، گرو گذاشتن یا همان Staking کوین‌های مختلف است. کوین‌هایی که الگوریتم اجماع شبکه آنها مبتنی بر گواه اثبات سهام (PoS) و یا گواه اثبات سهام خصوصی شده (DPoS) است. در این مطلب قصد داریم به معرفی تعدادی از کوین‌های هر یک از این دو الگوریتم که می‌توان با استیک کردن آنها کسب درآمد کرد بپردازیم و نحوه استیک کردن آنها را به شما آموزش بدهیم. در ادامه با ما همراه باشید.

استیکینگ یا گرو گذاشتن کوین و توکن به چه معنا است؟

استیکینگ یا گرو گذاشتن به معنای نگهداری کوین یا توکن داخل یک کیف پول، صرافی کریپتویی و یا یک استخر استیکینگ به منظور حمایت از تراکنش‌های یک شبکه بلاکچینی است. این فرآیند لزوما شامل نگهداری مقدار میعنی ارز دیجیتال به منظور دریافت پاداش و کسب درآمد است. در نتیجه، از استیکینگ به طور گسترده در شبکه‌هایی استفاده می‌شود که مکانیسم گواه اثبات سهام یا یکی از جایگزین‌های آن را پیاده‌سازی کرده‌اند.  در فرآیند استیکینگ، «تائیدکننده‌ها» به طور تصادفی از میان کاربرانی که مقداری کوین یا توکن استیک کرده‌اند انتخاب می‌شوند. طبیعتا داشتن مقدار کوین یا توکن بیشتر، شانس افراد برای انتخاب شدن به عنوان تائیدکننده را افزایش می‌دهد. کوین‌ها یا توکن‌هایی که گرو گذاشته می‌شوند، برای مدت معینی از دسترس شما خارج شده یا به اصطلاح Lock یا Freeze می‌شوند. با ذخیره کردن این کوین‌ها در کیف پول، صرافی یا استخر، شما تضمین می‌کنید که هیچ تراکنش کلاهبردارانه‌ای را تائید نخواهید کرد. اگر سعی کنید ضرری به سیستم وارد کنید، این خطر برای شما به وجود می‌آید که کوین‌های خود را از دست بدهید. در نهایت، برای تائید کردن تراکنش‌ها، شما پاداش استیکینگ دریافت می‌کنید.

گواه اثبات سهام چیست؟

گواه اثبات سهام (PoS) یک مکانیسم اجماع است که به هدف ایجاد یک جایگزین قابل دوام برای پروتکل گواه اثبات کار (PoW) ایجاد شد. این مکانیسم به عنوان مقرون به صرفه‌ترین و موثرترین راه تامین امنیت تراکنش‌ها در یک شبکه توزیع شده توصیف شده است. بر خلاف گواه اثبات کار، پروتکل گواه اثبات سهام نیازی به تجهیزات گران استخراج که به سرعت باید ارتقا داده شوند، ندارد. مسئله‌ای که همیشه باری بر دوش ماینرهای پروتکل گواه اثبات کار بوده است.

در پروتکل گواه اثبات سهام، «تائیدکننده‌ها» نقش «ماینرها» را ایفا می‌کنند؛ با این تفاوت که به جای راه‌اندازی ماشین‌های استخراج ارزهای دیجیتال، آنها فقط باید مقدار مشخصی کوین یا توکن گواه اثبات سهام را نگهداری یا استیک کنند تا بتوانند در فرآیند تائید تراکنش‌ها شرکت کنند. این فرآیند باعث از بین رفتن موانعی مثل تجهیزات گران قیمت و مصرف انرژی بیش از حد می‌شود. به عبارت ساده، هرکسی که بخواهد در فرآیند استیکینگ شرکت داشته باشد، می‌تواند تنها با داشتن حداقل توکن‌ها یا کوین‌های مورد نیاز، بلافاصله این کار را انجام بدهد و توکن‌های خود را استیک کرده یا گرو بگذارد و از این راه کسب درآمد کند.

گواه اثبات سهام خصوصی شده چیست؟

در مکانیسم گواه اثبات سهام خصوصی شده، سرمایه‌گذارها یا همان افرادی که کوین‌ها و توکن‌های خود را گرو گذاشته‌اند، به طور مستقیم درگیر ایجاد بلاک جدید یا فرآیندهای تائید در یک شبکه توزیع شده نمی‌شوند. وقتی کوین‌ها یا توکن‌های گواه اثبات سهام خصوصی شده آنها به گرو گذاشته شد، یا Freeze یا Lock شد، آنها قادر خواهند بود قدرت یا سهم خود از شبکه را به «نمایندگان» یا «شاهدان» یا «تولیدکنندگان بلاک» بسپارند؛ افرادی که از طرف آنها در فرآیند ایجاد و تائید بلاک‌ها شرکت می‌کنند.

درست مثل کوین‌های گواه اثبات سهام، کوین‌های گواه اثبات سهام خصوصی شده هم ساختار پاداش، زمان ساخته شدن بلاک، حداقل نیازمندی‌های استیکینگ و زمان معین برای استیک کردن و برداشت از حساب مخصوص به خود را دارند. از آنجایی که استیکینگ یا همان گرو گذاشتن برای هر دو پروتکل گواه اثبات سهام و گواه اثبات سهام خصوصی شده مورد نیاز است، ما در ادامه این مقاله کوین‌ها یا توکن‌های هر دو پروتکل را «توکن‌های گواه اثبات سهام» می‌نامیم.

کدام توکن‌‌های گواه اثبات سهام برای کسب درآمد مناسب هستند؟

در ادامه لیستی از توکن‌های گواه اثبات سهام به همراه نحوه استیک کردن آنها به منظور کسب درآمد و همچنین پلتفرم‌های مختلف برای گرو گذاشتن این توکن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم. در نظر داشته باشید این لیست حاوی کوین‌های توصیه شده توسط افرادی است که استیک کردن این کوین‌ها را انجام داده و گرو گذاشتن آنها را سودآور می‌دانند. در هر صورت، این لیست نباید به هیچ عنوان توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری و کسب درآمد در نظر گرفته شود و تنها به عنوان اطلاعات در اختیار شما قرار داده می‌شود. لیست زیر از ترتیب خاصی پیروی نمی‌کند.

توکن ترون (TRX)

ترون یک شبکه بلاکچینی نسبتا جدید است که تصمیم دارد یک شبکه غیرمتمرکز توزیع جهانی را در اختیار کاربران قرار بدهد تا یک اینترنت غیر متمرکز واقعی ایجاد کند. این بلاکچین گسترش قراردادهای هوشمند را از طریق ماشین مجازی ترون (TVM) امکان‌پذیر کرده است. شبکه ترون مبتنی بر گواه اثبات سهام خصوصی شده است و با استفاده از این پروتکل در نظر دارد یک اکوسیستم بلاکچینی با قابلیت مقیاس‌پذیری بالا و در دسترس در اختیار کاربران قرار بدهد؛ بلاکچینی که موفق شود در هر ثانیه ۲۰۰۰ تراکنش را پوشش بدهد.

برای کسب درآمد از طریق استیک کردن ترون، می‌توانید پس از خرید TRX از یک صرافی معتبر، توکن‌های خود را به کیف پول صرافی TronScan منتقل کنید. پس از انتقال ترون از صرافی به کیف پول جدیدی که در ترون اسکن ساخته‌اید، باید با Freeze کردن توکن‌های خود، TRON power دریافت کنید.

کسب درآمد

پس از انجام این کار، باید مدتی صبر کنید تا تراکنش شما روی بلاک چین ثبت شود. پس از به دست آوردن TRON power، می‌توانید به هر کدام از تولیدکنندگان بلاک که می‌خواهید، رای بدهید. شما می‌توانید به یک یا چند Super Representative شبکه ترون رای بدهید. SR به ۲۷ نفر از اعضای شبکه گفته می‌شود که هر ۲۴ ساعت یک بار توسط هولدرهای توکن‌ها انتخاب می‌شوند.

روز بعد با چک کردن کیف پول خود می‌توانید بفهمید چقدر ترون به دست آورده‌اید. بعضی SRها به صورت روزانه و بعضی به صورت هفتگی پاداش‌ها را پرداخت می‌کنند.

توکن تزوس (XTZ)

تزوس یک بلاک چین چند منظوره است که از گواه اثبات سهام خصوصی شده برای ایمن کردن تراکنش‌های شبکه خود استفاده می‌کند. هولدرهای توکن‌ها می‌توانند قدرت استیک کردن خود را به تائیدکننده‌هایی یسپارند که شبکه را ایمن می‌کنند و درآمدی شامل کارمزد ایجاد بلاک جدید منهای کمیسیون تائیدکننده دریافت کنند. این تائیدکننده‌های شبکه تزوس، Baker نام دارند.

قدم اول برای کسب درآمد از طریق گرو گذاشتن تزوس، خارج کردن توکن‌ها از صرافی و انتقال آنها به کیف پول شخصی است. برای مثال، ما استیک کردن تزوس در کیف پول Trust Wallet را بررسی می‌کنیم. برای انجام این کار، شما اول باید تزوس را به لیست کوین‌های خود اضافه کنید و پس از هدایت شدن به صفحه platform.trustwallet.com، روی گزینه Stake کلیک کنید. سپس از منو گزینه Anonstake را انتخاب کنید. سپس با امضای تراکنش، گرو گذاشتن توکن‌های خود را تائید کنید.

پس از تکمیل این فرآیند، توکن‌های شما به Baker واگذار شده و فرآیند دریافت پاداش شما آغاز می‌شود. پاداش‌های استیکینگ به صورت اتوماتیک پخش می‌شوند.

توکن ایاس (EOS)

ایاس یک بلاک چین مبتنی بر گواه اثبات سهام خصوصی شده است که با وجود سرعت بالا و مقیاس‌پذیر بودن، توجه کمی به آن می‌شود. ایاس از طریق سیستم (REX(Resource Exchange، قرض دادن منابع ایاس  (چون تراکنش‌ها در این شبکه رایگان هستند، توکن‌های EOS به عنوان منابع در نظر گرفته می‌شوند) شما را به کار خیلی راحتی تبدیل کرده است. با در دسترس بودن REX، هرکسی می‌تواند توکن‌های EOS را استیک کرده و از این طریق کسب درآمد کند.

برای کسب درآمد از طریق استیک کردن توکن EOS، قدم اول دانلود کیف پول ایاس است که Scatter نام دارد. پس از نصب کیف پول و ایمن کردن آن، باید به صفحه REX خود بروید. توصیه می‌کنیم از طریق eosauthority.com/rex وارد این بخش بشوید. در مرحله بعد باید روی گزینه Add Account کلیک کنید. اگر می‌خواهید از بخش REX ایاس استفاده کنید، باید پیش‌نیازهایی مانند رای دادن به تولیدکنندگان بلاک را انجام بدهید. کیف پول شما به راحتی شما را به این مرحله هدایت خواهد کرد. سپس با رفتن به پنجره Borrow CPU/Net می‌توانید دارایی‌های خود را وارد REX کنید. مقدار توکنی که قصد دارید گرو بگذارید را انتخاب کرده و روی گزینه Deposit کلیک کنید.

زمانی که توکن‌های REX شما آماده باشند، می‌توانید فرآیند استیک کردن را آغاز کنید. به پنجره Get/Sell REX بروید و گزینه Stake my REX را انتخاب کنید.

کسب درآمد

در اینجا کار استیک کردن شما به پایان رسیده و می‌توانید همانطور که افراد دیگر منابع EOS را از دارایی عمومی قرض می‌گیرند، سود دریافت کنید.

توکن ویوز (Waves)

پلتفرم ویوز مبتنی بر بلاک چین و قرارداد هوشمند است. این پلتفرم که دارای یک صرافی غیر متمرکز پیشرفته نیز است، از نوعی الگوریتم گواه اثبات سهام به نام Leasing استفاده می‌کند. برای کسب درآمد از طریق پلتفرم Waves دو راه وجود دارد. اولین راه این است که تبدیل به یک Supernode شوید؛ برای تبدیل شدن به یک سوپرنود باید دارای شرایط متعددی باشید از جمله داشتن حداقل ۱۰.۰۰۰ واحد Waves. روش دوم کسب درآمد از این پلتفرم تبدیل شدن به یک Node‌ است؛ در این روش، شما توکن‌های خود را برای آدرس سوپرنودهایی که توسط وبسایت Waves تائید شده‌اند ارسال می‌کنید و سالیانه ۵٪ به میزان توکن‌هایی که به این کار اختصاص داده‌اید افزوده می‌شود. برای محاسبه میزان سود خود از Leasing هم می‌توانید از ماشین حساب وبسایت ویوز استفاده کنید.

برای شروع باید در کیف پول رسمی Waves به آدرس client.wavesplatform.com یک اکانت برای خود ایجاد کنید.

سپس وارد کیف پول خود شوید و توکن‌های Waves که از قبل خریداری کرده‌اید را به کیف پول خود انتقال دهید. حالا وارد بخش Leasing شوید و روی گزینه Start Lease کلیک کنید. در اینجا باید مقدار توکن مورد نظر خود و آدرس سوپرنود تائید شده توسط وبسایت را وارد کنید. برای مشاهده سوپرنودهای تائید شده، می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید: wavesplatform.com/leasing#nodes . با کلیک بر روی گزینه Start Lease فرآیند Leasing شما آغاز می‌شود.

جمع‌بندی

کسب درآمد از طریق گرو گذاشتن ارزهای دیجیتال راه نسبتا کم‌ریسکی به حساب می‌آید. ولی فراموش نکنید قبل از شروع استیکینگ هر توکنی، تحقیقات لازم درباره آن توکن را انجام بدهید تا یک سرمایه گذاری هدفمند داشته باشید. لطفا نظرات و تجربیات خود درباره کسب درآمد از طریق استیک کردن توکن‌های گواه اثبات سهام را با ما در میان بگذارید.

سلب مسئولیت: این مقاله نباید به عنوان توصیه‌ای برای سرمایه گذاری یا کسب درآمد در نظر گرفته شود. مسئولیت هرگونه سود و زیان ناشی از سرمایه گذاری روی توکن‌های نام برده شده، به عهده خود کاربران است.

منبع
cryptocoinsociety

نوشته های مشابه

5 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا