اخبار آلتکویناخبار عمومی

ریزش ۳۰٪ ارزش WAVES به دنبال دستکاری قیمت؛ انگشت اتهام به سمت مدیرعامل صرافی FTX

ساشا ایوانف (Sasha Ivanov)، مدیر عامل پروژه ویوز (Waves) علت کاهش قیمت رمزارز WAVES در روزهای اخیر را «دستکاری قیمت» دانست. او موسسه تحقیقاتی آلامدا به مدیریت سم بنکمن فرید (Sam Bankman-Fried) را به تلاش برای سرکوب قیمت متهم کرده است. سم بنکمن فرید مدیرعامل صرافی FTX و از افراد مشهور در دنیای کریپتو است. در نتیجه افت ناگهانی قیمت ویوز، استیبل‌کوین USDN، که توسط WAVES پشتیبانی می‌شود، برابری خود با دلار را از دست داد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتواسلیت، قیمت رمزارز WAVES هفته گذشته به بالاترین رکورد تاریخی خود یعنی ۶۳.۵۹ دلار رسید. اما از آن زمان، علیرغم آرامش نسبی بازار حرکت نزولی شدیدی برای این رمزارز آغاز شد که قیمت WAVES را حدود ۳۰٪ کاهش داد. در زمان نگارش خبر قیمت رمزارز WAVES حدود ۴۲.۱۰ دلار است. این در حالی است که قیمت این رمزارز در ابتدای فوریه (بهمن ماه) حدود ۹ دلار بود.

قیمت رمزارز WAVES
قیمت رمزارز WAVES در تایم‌فریم روزانه طی سال گذشته

هفته گذشته حساب‌های مختلفی در توییتر تیم پروژه Waves را به دستکاری قیمت رمزارز بومی آن، از طریق پروتکل وام‌دهی دیفای Vires Finanace متهم کردند. اما ساشا ایوانف (Sasha Ivanov) مدیر عامل پروژه ویوز به این زمزمه‌ها واکنش نشان داد. او تلاش برای قرض گرفتن WAVES از پروتکل Vires به قصد فروش و سرکوب قیمت را تایید کرد و در ادامه گفت:

من به جستجو در مورد اینکه چه کسی قصد داشته است از ٰVires رمزارز WAVES را استقراض کند ادامه دادم و ببینید چه کسی را پیدا کردم:

ایمیل: info@alameda-research.com

آدرس: 3PHkZUJpS3AfmnXBNLCBmpqL25GJZb1hGiE

تلاش برای استقراض WAVES
مدرک تلاش آدرس مذکور برای استقراض WAVES

حساب کاربری مورد اشاره به صورت مداوم WAVES استقراض شده را برای فروش به صرافی بایننس منتقل کرده است. ایوانف نتیجه گرفت که Alameda Research مسئول فروش استقراضی و سرکوب قیمت ویوز بوده است. سم بنکمن-فرید، مدیر عامل Alameda Research و صرافی FTX علی‌رغم درخواست کاربران در مورد ارائه توضیحات پاسخ دقیقی نداد و فقط در یک توییت کوتاه اظهارات ایوانف را «تئوری توطئه» خطاب کرد.

احتمال دارد که تلاش برای آسیب‌زدن به اکوسیستم ویوز به خواستگاه آن مرتبط باشد. این اکوسیستم پروژه‌ای روسی تلقی می‌شود و مدتی پیش گمانه‌زنی‌هایی انجام شد مبنی بر اینکه برخی از روس‌ها به دلیل تنش‌های ژئوپلیتیک به سمت بلاکچین ریشه‌دار در روسیه هجوم برده‌اند.

آسیب دیدن استیبل‌کوین USDN در نتیجه افت قیمت WAVES

دلار نوترینو یا USDN، استیبل‌کوین الگوریتمی اکوسیستم ویوز، برابری خود را با دلار از دست داد. USDN که قرار است نسبت ۱:۱ را با دلار آمریکا حفظ کند، اوایل صبح دوشنبه (۱۵ فروردین) با بیش از ۱۵٪ افت ارزش به ۰.۸۳ دلار رسید.

مشابه سایر استیبل کوین‌های الگوریتمی مانند UST پروژه ترا، برابری USDN با دلار توسط رمزارز ویوز حفظ می‌شود. به ازای هر USDN صادر شده، رمزارز WAVES در قراردادهای هوشمند قفل می‌شوند. در نتیجه با کاهش ناگهانی ارزش دارایی پشتیبان این استیبل‌کوین، برابری آن با دلار با اختلال مواجه شد.

روز یکشنبه ۱۴ فروردین، ایوانف برای جلوگیری از فعالیت‌های سوداگرانه پیشنهاد حکومت‌داری جدیدی ارائه کرد. در این پیشنهاد آمده است:

به منظور جلوگیری از دستکاری قیمت و محافظت از اکوسیستم، پیشنهاد می‌کنم به طور موقت آستانه لیکویید شدن برای استقراض WAVES و USDN را به ۰.۱٪ کاهش دهیم. همچنین پیشنهاد می‌کنم حداکثر APR وام را به ۴۰٪ محدود کنیم.

منبع
cryptoslatecoindesk

کوشیار حیدری

علاقه‌مند به ریاضیات، موسیقی و بیت کوین. میتونم در قالب یه بیت کوین مکسی فشار خون هواداران اتریوم رو بالا ببرم اما در عین حال به برنامه نویسی اتریوم هم شدیدا علاقه‌ دارم. مهندسی برق خوندم و دکترای نفت رو بعد از آشنایی با کریپتو ول کردم. روز و شبم رو با زیر و رو کردن داده‌های مختلف و تلاش برای بیشتر کردن آگاهیم در مورد اقتصاد کلان، برنامه‌نویسی و تحلیل آنچین می‌گذرونم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا