مبتدی سرمایه گذاری

روش‌های ناشناس ماندن نهنگ‌های ارز دیجیتال چیست؟

احتمالا اصطلاح «نهنگ ارز دیجیتال» بارها به گوش‌تان خورده است. نهنگ‌ها، افراد یا نهادهایی هستند که حجم بالایی از یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین (BTC)، اتر (ETH) یا سایر رمزارزهای اصلی بازار را در اختیار دارند. اگرچه ردیابی نهنگ‌ها به ما در درک احساسات بازار کمک می‌کند؛ اما این غول‌های کریپتویی برای حفظ حریم خصوصی و پنهان ماندن هویت‌شان بیکار نمی‌نشینند. اگر می‌خواهید بدانید که روش‌های ناشناس ماندن نهنگ ارز دیجیتال چیست و سرمایه‌گذارن بزرگ چطور از هویت خود محافظت می‌کنند با میهن بلاکچین همراه باشید. ضمنا در این مطلب سراغ پیشنیه ظهور نهنگ‌ها، نحوه تبدیل‌شدن سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال به نهنگ و ابزارهای ردیابی آن‌ها هم می‌رویم.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

تاریخچه ظهور نهنگ‌های ارز دیجیتال

تاریخچه پیدایش نهنگ ارز دیجیتال
منبع: cryptonews.com

شاید برایتان جالب باشد که نهنگ‌های کریپتو از همان زمانی که اولین ارزهای دیجیتال متولد شدند، یعنی اوایل دهه ۲۰۱۰ ظهور کردند. در همان روزها، بسیاری از سرمایه‌گذاران و کاربران اولیه مقادیر قابل‌توجهی از دارایی‌های دیجیتال و به‌ویژه بیت کوین را با قیمت‌های نسبتا پایین انباشت کردند. افزایش قیمت ارزهای دیجیتال در طول زمان باعث شد این افراد به نهنگ‌هایی در قلمرو کریپتو تبدیل شوند. برخی افراد و نهادها نیز بعدها به واسطه سرمایه‌گذاری در مقیاس بزرگ یا فعالیت‌های استخراج رمزارز به این موقعیت دست پیدا کردند.

نهنگ‌های ارز دیجیتال مقدار قابل توجهی از یک رمزارز را در اختیار دارند که معمولا میلیون‌ها دلار ارزش دارد. این سرمایه‌گذاران بزرگ از راه‌های مختلفی دارایی‌های خود را به‌دست می‌آورند که از جمله آن‌ها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • پذیرش زودهنگام: سرمایه‌گذاری در مراحل اولیه راه‌اندازی یک ارز دیجیتال با قیمت‌های نسبتا پایین یا حضور به عنوان شریک اصلی در پروژه‌های موفق
  • سرمایه‌گذاری‌های استراتژیک: خریدهای قابل‌توجه در کف قیمت بازارهای نزولی یا شرایط استراتژیک، حمایت از پروژه در دورهای تامین مالی خصوصی
  • استخراج: انباشت ارزهای دیجیتال از طریق عملیات ماینینگ
  • سود معاملاتی: کسب سود مداوم از طریق معامله و ترید در بازار کریپتو

اگرچه تبدیل شدن به نهنگ ارز دیجیتال مستلزم سرمایه‌گذاری هنگفت و مواجهه با ریسک‌های بسیاری است؛ اما در عین حال ثروت و نفوذ قابل‌توجهی را برای سرمایه‌گذار به ارمغان می‌آورد.

ابزارهای ردیابی نهنگ‌های ارز دیجیتال

اگر می‌خواهید رد نهنگ‌های کریپتو را بزنید و از فعالیت‌های آنچین آن‌ها سر در بیاورید، می‌توانید از پلتفرم‌ها و ابزارهای ردیابی نهنگ‌ ارز دیجیتال کمک بگیرید. این ابزارها شامل اکسپلوررهای بلاکچین، سرویس‌های هشدار فعالیت نهنگ‌ها، پلتفرم‌های تحلیل آنچین و ابزارهای رصد شبکه‌های اجتماعی می‌شوند. در بخش بعدی به‌طور خلاصه به توضیح هر یک از این موارد می‌پردازیم.

برای کاربران فعال اکوسیستم کریپتو که می‌خواهند یک قدم جلوتر از احساسات بازار باشند، ردیابی فعالیت نهنگ‌ها ضروری است. رصد تحرکات نهنگ‌ها برای سرمایه‌گذاران و فعالان بازار چندین مزیت دارد که عبارتند از؛

  • با درک رفتار نهنگ‌ها می‌توان دید بهتری نسبت به روند بازار، تغییرات احتمالی قیمت و احساسات سرمایه‌گذاران به‌دست آورد.
  • با شناسایی معاملات بزرگ و تحرکات نهنگ‌ها می‌توان تغییرات بازار را پیش‌بینی کرد که به نوبه خود منجر به مدیریت ریسک می‌شود.
  • فعالیت نهنگ‌ها در یک اکوسیستم یا روی یک ارز دیجیتال، اغلب نمایانگر سرعت و قدرت حرکت بازار (مومنتوم) است که گزینه خوبی برای تشخیص زمان‌بندی ورود یا خروج است.

ابزارهایی که برای ردیابی فعالیت نهنگ‌های ارزهای دیجیتال استفاده می‌شوند به شرح زیر هستند:

کاوشگرهای بلاکچین (Blockchain Explorers)

اتر اسکن (Etherscan) و بلاکچین دات کام (Blockchain.com) دو نمونه مرورگر بلاکچینی هستند. کاربران می‌توانند با استفاده از ابزارهای موجود در این پلتفرم‌ها، تراکنش‌های انجام شده در شبکه‌های پشتیبانی شده از جمله تراکنش‌های کلان هر شبکه را آنالیز کنند.

سرویس‌های اعلان نهنگ

پلتفرم‌هایی مانند ویل آلرت (Whale Alert) مختص اعلام فعالیت نهنگ‌ها هستند. این پلتفرم‌ها روی تراکنش‌های بلاکچینی به‌صورت لحظه‌ای نظارت دارند و به محض وقوع یک تراکنش بزرگ یا دارای ویژگی‌های خاص، فعالیت نهنگ را اطلاع می‌دهند.

پلتفرم‌های تحلیل آنچین

وبسایت‌هایی مانند گلسنود (Glassnode) داده‌های آنچین را آنالیز می‌کنند و اطلاعات جامع و ارزشمندی نظیر الگوی انباشت نهنگ‌ها و جابه‌جایی دارایی بین کیف پول‌های مختلف را ارائه می‌دهند. 

ابزارهای رصد اجتماعی

ابزارهای شنیداری اجتماعی (Social listening) ابزارهایی برای نظارت بر شبکه‌های اجتماعی و انجمن‌ها هستند. از طریق این ابزارها می‌توانیم اطلاعات مفیدی درباره احساسات نهنگ‌ها و پیش‌بینی حرکت بازار به‌دست بیاوریم. سنتیمنت (Santiment) و لونار کرش (LunarCrush) از جمله مثال‌ها برای استفاده از این روش هستند.

روش‌های حفظ هویت و ناشناس ماندن نهنگ‌های ارز دیجیتال

روش های ناشناس ماندن نهنگ ارز دیجیتال
منبع: ambcrypto.com

همان‌طور که می‌دانید در بلاکچین‌های عمومی، اطلاعات مربوط به تمامی تراکنش‌ها به‌صورت عمومی در دسترس است. به همین دلیل نهنگ‌ها سعی می‌کنند از طریق راهکارهای مختلف، هویت و حریم خصوصی خود را حفظ کنند. استفاده از کیف پول‌های متعدد، کوین‌های حریم خصوصی، معاملات خارج از صرافی، نگه‌داری دارایی در نهادهای حقوقی و استفاده از گریزگاه‌های مالیاتی نمونه‌هایی از اقدامات غول‌های بازار کریپتو برای پنهان ماندن هویت‌شان است.

کیف پول‌های متعدد

نهنگ‌ها معمولا برای اینکه دارایی‌هایشان در یک کیف پول واحد متمرکز نشود، آن‌ها را در چندین ولت مختلف تقسیم می‌کنند. این شکل از توزیع دارایی باعث پنهان ماندن مجموع سرمایه می‌شود. به عبارت دیگر آن‌ها با این استراتژی لایه‌ای از امنیت وحریم خصوصی را اضافه می‌کنند تا ردیابی دارایی و تراکنش‌ها برای دیگران چالش‌برانگیز باشد.

کوین‌های حریم خصوصی

ارزهای دیجیتال متمرکز بر حریم خصوصی مانند مونرو (XMR)، زی‌کش (ZEC) و دش (DASH) در مقایسه با ارزهای دیجیتال سنتی مانند بیت کوین و اتریوم ویژگی‌های حریم شخصی پیشرفته‌تری دارند. در بلاکچین‌هایی که شفاف هستند، هر کسی می‌تواند با ردیابی تراکنش‌ها و رصد آدرس‌های دریافت و ارسال به هویت‌هایی در دنیای واقعی برسد. اما پرایوسی کوین‌ها از فناوری‌های بهبود‌دهنده حریم‌ شخصی استفاده می‌کنند تا منبع، مقصد و مقدار وجوه انتقال‌یافته مبهم بماند. به همین دلیل ردیابی تراکنش‌ها به افراد یا نهادهای خاص دشوار می‌شود.

ذخیره‌سازی آفلاین و خارج از صرافی

نهنگ‌های ارز دیجیتال معمولا بخش قابل‌توجهی از دارایی‌های خود را در کیف پول‌های آفلاین نگه‌داری می‌کنند. این نوع از ولت‌ها را که با نام کیف پول سرد یا کیف پول سخت‌افزاری هم می‌شناسیم دائما به اینترنت متصل نیستند و به همین دلیل کمتر با خطر هک یا دسترسی غیرمجاز مواجه می‌شوند. نهنگ‌ها با استفاده از کیف پول‌های آفلاین کنترل کلید‌های خصوصی را خودشان بر عهده می‌گیرند و دارایی‌هایشان را در مقابل تهدیدات آنلاین حفظ می‌کنند.

نگه‌داری دارایی در نهادهای حقوقی

تعدادی از نهنگ‌ها نیز دارایی‌هایشان را نزد نهادهای حقوقی ازجمله شرکت‌های سهامی، امانی و فرا-مرزی نگه‌داری می‌کنند. به این ترتیب هویت مالک اصلی از دید عموم پنهان می‌ماند. به‌علاوه، این شکل از نگه‌داری دارایی که تحت ساختارهای قانونی انجام می‌شود، ممکن است بسته به کشور و محیط مقرراتی آن با مزایای مالیاتی یا مزایای حفاظت از دارایی هم همراه شود.

استفاده از گریزگاه‌های مالیاتی

گاهی ممکن است سرمایه‌گذاران بزرگ برای مدیریت بدهی مالیاتی خود و افزایش حریم خصوصی از پناهگاه‌های مالیاتی استفاده کنند. منظور از پناهگاه مالیاتی، مکان یا کشورهایی است که سیاست‌ها و قوانین مالیاتی مطلوب‌تری برای فعالیت‌های مالی دارند. در چنین مواردی، نرخ مالیاتی بسیار اندکی اخذ می‌شود یا روی انواع خاصی از درآمد مانند سود سرمایه ناشی از سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال، مالیات صفر وضع می‌شود. به همین دلیل نهنگ‌ها برای بهره‌مندی از مشوق‌های مالیاتی و حفظ محرمانگی امور مالی خود، شرکت‌ها یا حساب‌هایی را در این مناطق راه‌اندازی می‌کنند.

دوراهی ناشناس ماندن و پیروی از قوانین برای نهنگ‌های کریپتو

معمولا مقامات نظارتی برای اعمال تحریم‌ها و شناسایی فعالیت‌های غیرقانونی مانند تامین مالی تروریسم، تراکنش‌های ارزهای دیجیتال را رصد می‌کنند. اما مسئله این است که استفاده نهنگ‌ها از استراتژی‌های ناشناس ماندن، کار نهادهای نظارتی را سخت می‌کند. به عبارت دیگر اگرچه استراتژی‌های مذکور باعث افزایش امنیت و حریم خصوصی نهنگ‌های ارزهای دیجیتال می‌شود؛ اما آن‌ها را با چالش‌هایی در خصوص پیروی از قانون و مقررات مواجه می‌کند. به‌ویژه در شرایطی که نهادهای مالیاتی و آژانس‌های نظارتی برای مبارزه با پولشویی، فرار مالیاتی و فعالیت‌های غیرقانونی به‌طور پیوسته و فزاینده روی معاملات ارزهای دیجیتال نظارت دارند، معضلات پیش‌ روی نهنگ‌ها بیشتر می‌شود.

در صورتی که قوانین مالیاتی، ضد پولشویی و احراز هویت (KYC) نقض شود، مرتکبان این جرائم با جریمه‌های سنگین، توقیف دارایی یا حتی اتهامات کیفری مواجه می‌شوند. همچنین در صورتی که نهنگ‌ها ارتباطی با فعالیت‌های غیرقانونی و غیراخلاقی داشته باشند، دیگر نمی‌توانند به‌راحتی در شبکه‌های مالی معتبرفعالیت داشته باشند.

مسئله دیگر این است که قوانین نظارتی ارزهای دیجیتال، مدام در حال تغییر است و نهنگ‌ها برای ایجاد تعادل بین این فضا و حفظ حریم خصوصی خود با مشکل مواجه هستند. حتی زمانی که آن‌ها از استراتژی‌های افزایش حریم خصوصی و ساختارهای فرا-مرزی استفاده می‌کنند باید تمام جوانب قانونی را بسنجند تا از مطابقت با قوانین مربوطه اطمینان پیدا کنند.

ناشناس ماندن برای حفظ امنیت و حریم خصوصی نهنگ‌ها بسیار مهم است؛ به‌ویژه برای سرمایه‌گذاران و هولدرهای بزرگی که زیر ذره‌بین هستند. اما به هر حال اگر نهنگی قصد دارد از تکنیک‌های ناشناس ماندن استفاده کند باید در مورد گزارش‌های مالیاتی و ساختار قانونی فعالیت در ارزهای دیجیتال از افراد متخصص مشاوره بگیرد.

جمع‌بندی

نهنگ‌های ارزهای دیجیتال افراد یا سازمان‌هایی هستند که به واسطه حجم سنگین دارایی‌های خود از قدرت و نفوذ بالایی در بازار برخودار هستند. فعالیت نهنگ‌ها از تراکنش‌های کلان گرفته تا تحرکات استراتژیک، موج‌هایی را در کل اکوسیستم کریپتو به‌راه می‌اندازد و به همین دلیل ردیابی فعالیت آن‌ها برای فعالان این عرصه اهمیت دارد. در این میان، نهنگ‌ها برای جلوگیری از فاش شدن هویت خود به روش‌های مختلفی متوسل می‌شوند که در این مطلب به تعدادی از آن‌ها اشاره کردیم.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ

نهنگ‌های ارز دیجیتال چطور هویت خود را پنهان می‌کنند؟

استفاده از کیف پول‌های متعدد، پرایوسی کوین‌ها، ذخیره‌سازی آفلاین، نگهداری دارایی نزد نهادهای حقوقی و گریزگاه‌های مالیاتی از جمله راهکارهای نهنگ‌ها برای ناشناس ماندن است. 

منبع
cointelegraph.com

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا