اخبار اتریوماخبار بلاکچیناخبار عمومی

ویتالیک بوترین: ۶ سال تا پایان نقشه راه اتریوم فاصله داریم

ویتالیک بوترین خالق اتریوم در پادکستی به بررسی نقشه راه اتریوم پرداخت و در آن ۵ قدم‌ لازم برای شکوفایی اتریوم را بیان کرد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، از نظر بوترین به منظور رسیدن به مقیاس‌پذیری و غیرمتمرکز بودن دلخواه، اتریوم باید چابک‌تر و سریع‌تر باشد تا تعداد بیشتری از مردم بتوانند از آن استفاده کنند.

در اوایل ماه دسامبر (آذر) بوترین مقاله‌ای با عنوان پایان بازی را منتشر کرد که در آن اشاره کرد تمام شبکه‌های بلاکچین در نهایت به یک سمت حرکت خواهند کرد و لیستی را منتشر کرد که در آن ابزارهای مورد نیاز برای تایید بلاک به روش غیرمتمرکز و مقاوم در برابر سانسور اشاره شده بود.

او در ادامه قدم اول در نقشه راه اتریوم را مرحله ادغام (Merge) نامید که اشاره به حرکت از گواه اثبات کار به گواه اثبات سهام در نیمه اول سال ۲۰۲۲ دارد. قدم دوم در این راه موج (surge) نام دارد که اشاره به افزایش مقیاس‌پذیری اتریوم به خصوص در مورد راهکار لایه دوم zk-rollup دارد. از نظر بوترین مراحل ادغام و موج مهم‌ترین ارتقاهای اتریوم هستند.

بوترین در پاسخ به سوالی مبنی بر میزان پیشرفت اتریوم در طی ۶ سال گذشته افزود که ما هنوز نیمی از راه را پیموده‌ایم. کارهای زیادی مثل عرضه بیکن چین، هاردفورک لندن و حتی عرضه NFTها انجام شده است اما هنوز راه درازی در پیش است.

زمانی که مراحل ادغام و موج به پایان برسد و شاردینگ به صورت کامل پیاده‌سازی شده باشد، ۸۰٪ از راه را پیموده‌ایم. احتمالا ۶ سال دیگر طول خواهد کشید تا به انتهای نقشه راه برسیم.

بوترین قدم بعدی از نقشه راه اتریوم را verge نامید که در آن تعداد بیشتری از کاربران به عنوان نود شبکه فعالیت می‌کنند و به شکلی دموکراتیک تعداد زیادی از افراد زنجیره را تایید می‌کنند. قدم‌های بعدی purge و splurge نام دارند که اشاره به حذف داده‌های تاریخی و افزودن ارتقاهای متفرقه دارد.

بوترین سناریو ایده‌آل خود برای اتریوم۲ را به صورت زیر بیان کرد و اذعان داشت غیرمتمرکز بودن را قربانی مقیاس‌پذیری نمی‌کند:

گذشته را رها کنید و اتریومی بسازید که به صورت واقعی ساده‌تر شود و همین‌طور با مرور زمان ساده‌تر شود.

بوترین در ادامه پذیرفت که اتریوم هنوز آن شبکه لایه ۱ نیست که آماده پذیرش گسترده از سوی مردم باشد و مجددا تاکید کرد که به راه‌ حل‌های لایه۲ و کاهش کارمزد تراکنش‌ها نیاز مبرم وجود دارد. او اضافه کرد پیشرفت‌های چشم‌گیری در طی سال گذشته در راهکارهای لایه ۲ اتفاق افتاده است.

به غیر از مقیاس‌پذیری مسئله دیگری که بوترین بر آن تاکید کرد بحث ایمنی و امنیت پیرامون ارتقاهای شبکه بود. او ساخت بلاکچین را با پیشرفت یک شهر مقایسه کرد که در آن پلیس و ارتش به دفاع از شهر می‌پردازند. بنابرین کاربران بلاکچین نیز به عنوان نگهبانان امنیتی مراقب مهاجمان هستند. همین‌طور زمانی که یک شهر گسترش می‌یابد یا یک بلاک به زنجیره افزوده می‌شود، ایمنی بیشتری مورد نیاز است.

به گفته بوترین در حال حاضر سرعت شبکه اتریوم در حدود ۲.۶ مگابایت بر ثانیه است. او افزود زمانی که اتریوم بتواند به پهنای باند خود اضافه کند، تعداد بیشتری از کاربران قادر خواهند بود که نودها را به اجرا درآورند و وضعیت شبکه را تایید کنند.

ویتالیک بوترین در تاریخ ۲ دسامبر (۱۱ آذر) با اشتراک گذاشتن توییت زیر مراحل نقشه راه اتریوم را بیان کرد.

توییت بوترین در خصوص نقشه راه اتریوم
توییت بوترین در خصوص نقشه راه اتریوم

خالق اتریوم افزود کارهای زیادی باقی مانده تا هرکدام از این قدم‌ها به سرانجام برسد و به نتیجه رسیدن تمام موارد درج شده در نقشه راه دستاوردی بزرگ برای شبکه اتریوم خواهد بود.

اگر تمام این کارها انجام گیرد و پس از آن چیزی عوض نشود، من شدیدا خوشحال خواهم شد. در حال حاضر من احساس می‌کنم تمام مواردی که شبکه به آن نیاز دارد و در درازمدت موجب رشد شبکه شود در این نقشه راه گنجانده شده است.

منبع
cointelegraphcoingape

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا