اخبار اتریوماخبار بلاکچیناخبار عمومی

ویتالیک بوترین، خالق اتریوم ایده «بلاکچین بزرگ» را مطرح کرد

یک سال پس از فرآیند عرضه اتریوم ۲.۰، ویتالیک بوترین «نقشه راه دست یافتنی» برای این بلاک چین را بازگو کرده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتوپوتیتو، ویتالیک بوترین هم‌بنیانگذار اتریوم ایده فرضی «بلاک چین بزرگ» را اعلام کرده است که بلاک چینی بدون نیاز به اعتماد و مقاوم در برابر سانسور است اما با بعضی از نقطه ضعف‌های رایج نظیر مقیاس‌پذیری و متمرکزسازی در خصوص تولید بلاک همراه است.

به منظور دستیابی به سیستمی که در آن، تولید بلاک هم‌چنان متمرکز است اما تایید بلاک‌ها بدون نیاز به اعتماد و به شدت غیرمتمرکز صورت می‌پذیرد، نیاز است تا به‌روزرسانی‌های مشخصی عرضه گردد.

ویتالیک بوترین فهرستی از مجموعه ویژگی‌های مختلف نظیر افزودن سهام گذاری درجه دو، معرفی ZK-SNARK مقاوم در برابر کلاهبرداری، در دسترس بودن اطلاعات و داده‌ها و کانال‌های ثانویه برای تراکنش‌ها را ارائه داده است. سیستمی که تمام راهکارهای مذکور را داشته باشد، زیرساخت‌های اصلی را ارائه خواهد داد اما بوترین معتقد است این موضوع از نظر زیبایی‌شناسی چهره خوبی ندارد.

در واقع، پیاده‌سازی رول‌آپ‌هایی نظیر آربیتروم، آپتیمیزم (Optimism)، Zksync و استارک‌نت (StarkNet) به نتیجه مشابه با تولید متمرکز بلاک‌ها منجر خواهد شد. بوترین بیان کرده است که یک رول‌آپ به تنهایی نمی‌تواند بیش از نیمی از فعالیت اتریوم را پردازش کنند و ظرفیت آنها با چند صد تراکنش در ثانیه به اتمام می‌رسد.

اگرچه آینده چند رول‌آپی برای اتریوم ویژگی‌هایی نظیر تایید غیرمتمرکز، مقاومت چشمگیر در مقابل سانسور و حتی تولید غیرمتمرکز و توزیع‌شده بلاک را به همراه خواهد داشت اما نقطه ضعفی در این بین وجود دارد. ویتالیک بوترین بیان کرده است که غیرمتمرکزسازی تولید بلاک ممکن است مدت زیادی طول نکشد. وی به احتمال MEV بین دامنه‌ای اشاره کرده است.

وی افزود:

ایجاد همزمان بلاک بعدی در چندین دامنه، مزایای متعددی به همراه دارد. در این شرایط می‌توانید بلاک‌هایی ایجاد کنید که از فرصت‌های آربیتراژ بهره می‌برند و این فرصت‌ها به انجام تراکنش در دو رول‌آپ یا یک رول‌آپ و زنجیره اصلی یا حتی ترکیب‌های پیچیده دیگر متکی هستند.

نتیجه‌گیری

ویتالیک بوترین مدعی است که در عرصه چند دامنه‌ای و چند زنجیره‌ای، تمایل و فشارهای شدیدی به این سمت وجود دارد که افراد معدود و مشخصی به کنترل تولید بلاک در تمام دامنه‌ها بپردازند. اگرچه شرایطی نظیر آنچه که گفته شد صرفا شرایط فرضی است اما کاملا غیرممکن است. به طور خلاصه، متمرکزسازی یکی از عواملی است که بدون توجه به مسیری که بلاکچین در صدد پیمودن آن است، به پیدایش و رشد خود ادامه می‌دهد.

در اینجاست که مکانیزم‌های در سطح پروتکل که شامل تایید گروهی، سمپلینگ در دسترس بودن اطلاعات و داده‌ها و دور زدن کانال‌ها به منظور ساماندهی بازار هستند به وجود می‌آیند. این روش‌ها تضمین می‌کنند که هیچکدام از افراد نمی‌توانند از قدرت موجود سوءاستفاده کنند.

در خصوص اتریوم، ویتالیک بوترین معتقد است که مزیت چشمگیر نقشه راه رول‌آپ محور شبکه این است که پذیرای تمام احتمالات و شرایط آینده است. به علاوه، بلاک چین ملزم به این موضوع نیست که متکی و متعدد به یک نظر یا ایده باشد.

بوترین در نامه‌ای به محققان اتریوم خاطرنشان کرده است داشتن شناخت کامل از این موضوع که چه سطوحی از غیرمتمرکزسازی در تولید بلاک دست‌یافتنی است، نکته بسیار مهمی به شمار می‌آید. وی در پایان گفت اگر MEV بین دامنه‌ای باعث شود که پیاده‌سازی ترکیب‌های پیچیده پایدار نباشند، اجرای این ترکیب‌ها سودمند نخواهد بود.

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا