اخبار خارجی

نسخه آلفا شبکه استارک نت، راهکار لایه ۲ اتریوم راه‌اندازی شد

نسخه آلفا شبکه استارک نت دیروز روی شبکه اتریوم را‌ه اندازی شد. استارک نت یک رول آپ (Rollup) غیر متمرکز و مستقل است که به عنوان شبکه لایه دو بر روی اتریوم فعالیت می‌کند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از مدیوم استارک ویر، شبکه استارک نت به برنامه‌های غیرمتمرکز این اجازه را می‌دهد که بدون مجوز اتریوم از مقیاس نامحدودی برای محاسبات خود استفاده کنند، بدون اینکه امنیت و ترکیب با شبکه اتریوم را به خطر بیاندازد. این کار به کمک سیستم امن و مقیاس پذیر گواه اثبات استارک (Stark) صورت می‌پذیرد.

استارک نت از زبان برنامه نویسی کایرو (Cairo) استفاده می‌کند. کایرو و استارک توسط استارک ویر توسعه یافته و تمام محصولات آنها بر بستر آن است که بیش از ۵۰ میلیون تراکنش به ارزش ۲۵۰ میلیارد دلار از تابستان سال ۲۰۲۰ را پردازش کرده است.

استارک نت آلفا قراردادهای هوشمند محاسبات و پردازش عمومی را امکان‌پذیر می‌سازد. این نوع قراردادهای هوشمند از ترکیب‌پذیری با قراردادهای استارک نت و هم‌چنین از ترکیب پذیری از طریق پیام‌رسانی متقابل لایه های اول و دوم با قراردادهای لایه اول پشتیبانی می‌کند. استارک نت از راهکار رول آپ استفاده می‌کند و تمام داده‌های متفاوت را به درون زنجیره می‌فرستد.

در ماه ژانویه (بهمن) نقشه راه استارک نت منتشر شد و در ماه ژوئن نسخه آلفا آن روی شبکه آزمایشی راه‌اندازی شد.

با توجه به اینکه نام این نسخه آلفا است انتظار تغییرات و بهبود عملکرد وجود دارد تا به یک شبکه بالغ تبدیل شود. استارک نت هنوز حسابرسی نشده است و ممکن است این حسابرسی تا زمان بهبود و به بلوغ رسیدن شبکه انجام نشود. به هر حال این شبکه متعهد شده است تا با استفاده از راه‌اندازی برنامه‌ها و با استفاده از راهکارهای آپتیمیسم (Optimism) و آربیتروم (Arbitrum)، به سمت شبکه‌ای کاملا غیرمتمرکز حرکت کند.

نسخه آلفا استارک نت در حال حاضر کارمزد تراکنشی را دریافت نمی‌کند. البته در ارتقایی که قرار است چند هفته بعد صورت بگیرد مکانیسمی برای پرداخت کارمزد طراحی خواهد شد.

توسعه‌دهندگانی که قصد دارند برنامه خود را روی شبکه استارک نت بنویسند می‌توانند با مراجعه به سایت استارک نت از دستورالعمل‌های آن پیروی کنند. در ادامه به برخی موارد مهم در رابطه با این شبکه اشاره می‌کنیم.

ابزارهای توسعه

مرورگر بلاک

کیف پول‌ها

  • افزونه مرورگر ArgentX
  • Torus
  • برنامه مربوط به کیف پول سخت‌افزاری لجر تا پایان سال آماده می‌شود.

با ارائه نسخه آلفا، مواردی برای ارتقا شبکه در ماه‌های آینده پیش بینی شده است. از جمله اقداماتی که تیم توسعه‌دهنده این شبکه برای ماه‌های آینده در نظر دارد می‌توان به ارائه مکانیسم قابلیت ارتقا قراردادها، ارائه مکانیسم برای کارمزد تراکنش‌ها، برگزاری رویدادها و ارائه نسخه Skeletal از راهکار داده Volition اشاره کرد.

به صورت خلاصه هدف از این ارتقاها بهبود شبکه در زمینه‌های غیرمتمرکز شدن، مقیاس‌پذیری، دسترسی به داده‌ها و برنامه‌های بدون مجوز است. استارک نت آلفا یک سیستم جدید و پیچیده است که هنوز به صورت کامل کدهای آن بازبینی (audit) نشده است. از این‌رو تیم توسعه دهنده استارک‌نت آلفا هشدار داده است که ممکن است در این سیستم خطاهای زیادی وجود داشته باشد و در بدترین حالت تمام سرمایه شما در این پروتکل از دست برود.

منبع
medium

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا