متوسط ایردراپ

معرفی ایردراپ های هفته؛ ایردراپ Shardeum را چگونه دریافت کنیم؟

ایردراپ به عنوان یک راهکار تبلیغاتی، توکن‌های پروژه را به صورت رایگان بین کاربران توزیع می‌کند. برای دریافت این توکن‌ها نیز کاربران معمولا باید فعالیت‌هایی را باید انجام دهند که منجر به شناخته‌شدن و استفاده از پروژه خواهد شد. در این حالت معمولا توکن‌های کمی بین افراد زیادی باید توزیع شود که در نتیجه شانس برنده شدن افراد بسیار پایین می‌آید. مدل دیگری از Airdrop وجود دارد که کارهای پیچیده‌تری را از کاربران می‌خواهد، اما شانس برنده شدن در آن‌ها بسیار بالاتر است. این مدل مربوط به تست‌نت شبکه‌ها است و ما سه‌شنبه هر هفته به معرفی ایردراپ یکی از آن‌ها می‌پردازیم. در این مقاله شبکه Shardeum را معرفی و نحوه مشارکت در تست نت آن را آموزش می‌دهیم. البته این پروژه به صورت رسمی هنوز ایردراپش را اعلام نکرده است، اما بد نیست این فعالیت‌ها را انجام دهیم تا در صورت برگزاری ایردراپ احتمالی، شانس برنده شدن داشته باشیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

معرفی ایردراپ Shardeum

معرفی ایردراپ شاردیوم
منبع: shardeum.org

شاردیوم یک پلتفرم قرارداد هوشمند مبتنی بر ماشین مجازی اتریوم (EVM) است که دارای مقیاس‌پذیری خطی است؛ به این معنی که با افزایش تعداد نودهای این شبکه، مقیاس‌پذیری آن افزایش پیدا خواهد کرد و تراکنش‌های بیشتری را در هر ثانیه می‌تواند پردازش کند. شاردیوم مدعی است که هزینه تراکنش پایین را در کنار غیرمتمرکزسازی واقعی و امنیت به همراه خواهد داشت. به عبارت دیگر آن‌ها می‌گویند که به عنوان یک بلاکچین لایه ۱، معضل سه‌گانه بلاکچین (Blockchain Trilemma) را حل کرده‌اند.

شبکه شاردیوم هدف‌گذاری کرده تا میلیاردها کاربر روزانه و تعداد زیادی برنامه غیرمتمرکز را در اکوسیستم خود داشته باشد. قراردادهای هوشمند شاردیوم به زبان برنامه نویسی کاربر و توسعه‌دهنده پسند سالیدیتی (Solidity) و وایپر (Vyper) نوشته می‌شوند.

شاردیوم در فناوری منحصر به فرد خودش مکانیزم اجماع اثبات سهام (Proof of Stake) را با مکانیزم اجماع اثبات حد نصاب (Proof of Quorum) ترکیب کرده است. این مکانیزم اجماع باعث مصرف انرژی پایین می‌شود.

در شاردیوم تراکنش‌ها به همان ترتیبی که دریافت می‌شوند، قبل از قرار گرفتن در بلاک‌ها پردازش می‌شوند. این موضوع یعنی همه کاربران برای پردازش تراکنش‌هایشان، هزینه گس یکسانی را پرداخت می‌کنند و شرایط شبکه منصفانه است.

اجماع شبکه شاردیوم به جای آن که در سطح بلاک اجرا شود،‌ در سطح تراکنش انجام می‌شود؛ بنابراین پردازش هر تراکنش می‌تواند به طور همزمان در میان شاردها انجام شود. اجماع در سطح تراکنش‌ها مزایایی همچون نهایی‌شدن فوری، تاخیر کم و جلوگیری از تراکم شبکه را به همراه خواهد داشت. هنوز توضیحات کامل و دقیق در مورد نحوه اجزای مکانیزم اجماع و شاردینگ در شبکه Shardeum ارائه نشده و به زودی قرار است به داکیومنت پروژه اضافه شود.

در شبکه شاردیوم نودها به سه دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

  • نودهای اعتبارسنج (Validator): این نودها در فرآیند اجماع مشارکت کرده و تراکنش‌ها را اعتبارسنجی می‌کنند. آن‌ها باید میزانی SHM را استیک کنند و در ازای این مشارکت پاداش خواهند گرفت. این نودها کل تاریخچه شبکه را ذخیره نمی‌کنند،‌ به همین دلیل سبک هستند.
  • نودهای بایگانی (Archive): وظیفه این نودها حفظ کردن کل تاریخچه تراکنش‌ها است. این نودها نیز در ازای مشارکت در شبکه پاداش خواهند گرفت، اما ممکن است SHM استیک کرده و یا نکرده باشند.
  • نودهای آماده به کار (Standby): این نودها اعتبارسنج‌هایی هستند که به صورت آماده‌باش در شبکه حضور دارند ولی در فرآیند اجماع مشارکت نمی‌کنند. این نودها در مواقعی که ترافیک شبکه افزایش می‌یابد، به مقیاس‌پذیری کمک می‌کنند. آن‌ها نیز ممکن است نیاز باشد SHM استیک کنند و همچنین احتمالا بخشی از پاداش شبکه را کسب می‌‌کنند.

با توجه به موارد ذکر شده شبکه شاردیوم می‌تواند طیف گسترده‌ای از کاربردها را داشته باشد. پرداخت بین دو طرف و بدون هیچ واسطه‌ای،‌ با کارمزد بسیار پایین و نهایی‌شدن سریع گزینه ایده‌آلی است. پروژه‌های دیفای که از کارمزدهای بالا رنج می‌بردند،‌ می‌توانند از شاردیوم استفاده کنند. شاردیوم برای حوزه‌هایی مثل املاک یا هویت دیجیتال و مالکیت معنوی که به توکن‌های NFT مرتبط هستند نیز گزینه مناسبی خواهد بود. همچنین سازگاری با EVM کار را برای توسعه‌دهندگان ساده می‌کند.

توکنومیکس شاردیوم

توکنومیکس شاردیوم SHM
منبع: shardeum.org

حداکثر تعداد توکن‌های SHM برابر با ۵۰۸ میلیون واحد در نظر گرفته شده است. نحوه توزیع این توکن‌ها به شرح زیر است:

  • ۵۱ درصد برای پاداش دادن به نودها
  • ۱۸ درصد برای فروش (یک دوره ۳ ماه قفل است و سپس تا دو سال به صورت خطی آزاد خواهد شد)
  • ۱۵ درصد برای تیم (یک دوره ۳ ماه قفل است و سپس تا دو سال به صورت خطی آزاد خواهد شد)
  • ۱۱ درصد برای بنیاد شاردیوم
  • ۵ درصد برای اکوسیستم و ایردراپ

نقشه راه Shardeum

نقشه راه شاردیوم از ۵ بخش اصلی تشکیل شده است. بخش اول مربوط به سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ است و مواردی همچون طراحی و تست الگوریتم اجماع، مقیاس‌پذیری خودکار و مقیاس‌پذیری خطی در آن انجام شده است.

در فصل اول سال ۲۰۲۲ تست‌های اولیه در مورد شاردینگ شبکه، قراردادهای هوشمند و سیستم پاداش نودها انجام شد. همچنین بنیاد شاردیوم در سوییس تاسیس شد. سه ماهه دوم ۲۰۲۲ زمان برگزاری فروش خصوصی بود. به علاوه Alphanet نیز راه‌اندازی شد که مواردی همچون ارسال تراکنش‌ها و استقرار قراردادهای هوشمند در آن به چشم می‌خورد.

فصل سوم سال ۲۰۲۲ نسخه Betanet قرار بود راه‌اندازی شود. این اتفاق هنوز رخ نداده و احتمال دارد در فصل چهارم انجام شود. در بتانت اعضای جامعه می‌توانند به نود شبکه تبدیل شوند و شبکه حداقل باید به ۱۲۸۰ نود و ۲۰۰ تراکنش بر ثانیه (TPS) برسد. فصل آخر سال هم زمان راه‌اندازی شبکه اصلی (Mainnet) عنوان شده که توکن‌های SHM ایجاد شده و فروش عمومی انجام خواهد شد.

تیم شاردیوم

در تیم Shardeum دو نفر وجود دارند که هر دو رزومه خوبی دارند. نفر اول نیشال شتی (Nischal Shetty) است که بنیان‌گذار صرافی هندی WazirX و Crowdfire نیز هست. هدفی که نیشال برای خودش قرار داده رساندن تمرکززدایی و مزایای آن به همه مردم جهان است.

نفر دوم عمر سید (Omar Syed) که او را که معمار سیستم‌های توزیع‌شده می‌دانند. او ۳۰ سال تجربه کار در ناسا، یاهو، Raytheon و Zynga را دارد. هدف او از بین فقر و گرسنگی جهانی به کمک تکنولوژی بلاکچین است. او طی سال‌های ۱۹۸۴ تا ۱۹۹۵ مدرک لیسانس و فوق لیسانس خود را از دانشگاه Case Western Reserve University در آمریکا گرفته است. 

اطلاعات مربوط به ایردراپ شاردیوم

تا زمان نگارش این مقاله، شاردیوم هنوز به صورت رسمی در مورد ایردراپ اطلاع‌رسانی نکرده است. آن چه که مشخص است آ‌ن‌‌ها ۲۵.۴ میلیون از توکن‌های SHM را برای اکوسیستم و Airdrop اختصاص داده‌اند. 

با توجه به این که هنوز جزئیات و فرآیند ایردراپ اعلام نشده است،‌ این احتمال وجود دارد که انجام فعالیت‌‌هایی که در بخش بعد توضیح داده شده است واجد شرایط دریافت توکن‌های رایگان باشیم. بنابراین به نظر می‌رسد ارزشش را دارد که ۱۰ دقیقه وقت گذاشته و مراحل زیر را انجام دهیم.

شاردیوم به تازگی ۳۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرده است و برخی منابع آن را به عنوان یک استارتاپ ۲۰۰ میلیون دلاری ارزش‌گذاری کرده‌اند. در میان سرمایه‌گذارن شاردیوم نام شرکت‌های Spartan Group، Struck Crypto، Big Brain Holdings و Cogitent Ventures دیده می‌شود.

چگونه در ایردراپ Shardeum شرکت کنیم؟

گام اول: نصب کیف پول و اضافه کردن شبکه

برای شروع کیف پول متامسک مناسب‌ترین گزینه است. اگر این کیف پول را ندارید، ابتدا نسبت به نصب آن اقدام کنید که آموزش کامل آن را در این لینک می‌توانید مشاهده کنید. پس از نصب کیف پول باید شبکه تست شاردیوم را به آن اضافه کنید. برای این منظور باید مطابق عکس زیر از قسمت شبکه‌های متامسک،‌ روی Add Network کلیک کنید.

اضافه کردن شاردیوم به متامسک
منبع: medium.com

سپس اطلاعات زیر را مطابق تصویر زیر در آن وارد کنید.

اطلاعات شبکه شاردیوم برای اضافه کردن به متامسک
منبع: medium.com

Network Name: Shardeum Liberty 1.3

New RPC URL: https://liberty10.shardeum.org

Chain ID: 8080

Currency symbol (optional): SHM

/Block Explorer URL (optional): https://explorer.liberty10.shardeum.org

گام دوم: دریافت توکن تستی

دریافت توکن تستی شاردیوم
منبع: medium.com

برای دریافت توکن‌های تستی به فاست شاردیوم در این لینک مراجعه کنید و سپس مطابق عکس فوق روی Tweet now بزنید. بنابراین مشخص است که شما به اکانت توییتر نیاز دارید.

دریافت توکن تستی شاردیوم ۲
منبع: medium.com

به صورت اتوماتیک متنی که نیاز دارید در توییت شما قرار می‌گیرد. شما فقط آدرس کیف پول متامسک خود را به جای آدرس پیش‌فرض وارد کنید. این بخش در تصویر فوق قابل مشاهده است. پس از وارد کردن آدرس،‌ توییت خود را پست کنید

دریافت توکن تستی شاردیوم ۳
منبع: medium.com

پس از توییت کردن پست مورد نظر فاست شاردیوم، لینک آن را کپی کنید. به صفحه فاست بازگردید و در باکس مشخص شده در تصویر فوق،‌ لینک را وارد کنید. سپس روی Request SHM بزنید.

دریافت توکن تستی شاردیوم ۴
منبع: medium.com

توکن‌های تستی باید بلافاصله رد کیف پول شما ایجاد شود که همانند عکس بالا،‌ می‌توانید موجودی خود را کنترل کنید.

گام سوم: مبادله (سواپ) کردن توکن‌ها

سواپ کردن توکن ها در شاردیوم
منبع: medium.com

پس از این که توکن‌های تستی شاردیوم را دریافت کردید، به صرافی غیرمتمرکز آن در این لینک بروید. سپس روی Connect Wallet بزنید و کیف پول متامسک خود را به این دکس وصل کنید.

سواپ در دکس شاردیوم
منبع: medium.com

برای انجام مبادله باید یک توکن را در مقابل SHM انتخاب کنید و سپس مقدار مورد نظر را انتخاب کنید. دقت کنید که همه توکن‌های SHM تستی خود را انتخاب نکنید، چون در بخش بعد به تعدادی از آن نیاز دارید.

تایید تراکنش در شاردیوم
منبع: medium.com

سپس روی Swap کلیک کرده و تراکنش را در متامسک تایید کنید.

گام چهارم:‌ ایجاد توکن نقدینگی (LP Token)

قسمت نقدینگی دکس شاردیوم
منبع: medium.com

به بخش نقدینگی (Liquidity) بروید و روی Add Liquidity کلیک کنید.

اضافه کردن نقدینگی در شاردیوم
منبع: medium.com

در این قسمت دو توکن که در کیف پول خود برای آن‌ها موجودی دارید را انتخاب کنید. طبیعتا یکی از این توکن‌ها SHM و دیگری توکنی است که در مرحله قبل Swap کرده‌اید. سپس مقدار مورد نظر خود را برای هر دو توکن انتخاب کرده و اقدام به افزودن نقدینگی کنید. سپس باید تراکنش را در متامسک تایید کنید.

نقدینگی ایجاد شده در شاردیوم
منبع: medium.com

اگر مراحل را به درستی طی کرده باشید،‌ می‌توانید جفت ارزی که برای آن نقدینگی ایجاد کرده‌اید را در قسمت Liquidity مشاهده کنید. این تمام مراحلی بود که باید انجام دهید. انتظار می‌رود که Betanet شاردیوم در فصل آخر سال ۲۰۲۲ راه‌اندازی شود.

دریافت ایردراپ شاردیوم برای کاربران ایرانی

کاربران ایرانی نیز مثل سایر کشورها می‌توانند در فعالیت‌های تست نت شبکه شاردیوم مشارکت کنند و در صورت توزیع توکن، سهمی از آن داشته باشند. مثل همیشه توصیه ما به استفاده از VPN است. همانطور که گفتیم این پروژه هنوز رسما خبر برگزاری ایردراپش را اعلام نکرده است، اما ارزش دارد که ۱۰ دقیقه زمان بگذارید تا در صورت انجام این کار شما نیز واجد دریافت توکن‌های رایگان باشید.

جمع‌بندی

ایردراپ‌ها معمول ساده‌ هستند و شانس دریافت آن‌ها نیز پایین است. با رشد اکوسیستم و جامعه فعالان کریپتو مدل جدیدی از ایردراپ‌ها در حال رونق گرفتن است که مربوط به شبکه تستی پروژه‌های جدید است. در این حالت کارهایی که کاربران باید انجام دهند، پیچیده‌تر هستند و البته احتمالا شانس بیشتری برای واجد شرایط شدن دارند. در این مقاله به معرفی ایردراپ Shardeum پرداختیم و نحوه مشارکت در آن را آموزش دادیم.نظر شما در مورد این مدل ایردراپ‌ها چیست؟ تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
10 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا