اخبار اتریوم

تایید ETF اسپات اتریوم: شوک بزرگ به بازار آلت کوین‌ها؟

در حالی که اکثر سرمایه‌گذاران با این واقعیت که کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) احتمالا با درخواست‌های راه‌اندازی ETF اسپات اتریوم مخالفت می‌کند کنار آمده بودند، اخبار ناگهانی مبنی بر تغییر موضع این کمیسیون همه را شگفت‌زده کرد و به رشد چشمگیر قیمت اتر منجر شد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، علیرغم عملکرد نه چندان خوب اتریوم در ماه‌های اخیر، با انتشار خبر افزایش احتمال تایید ETFهای این ارز دیجیتال از ۲۵٪ به ۷۵٪، قیمت سطوح مقاومتی خود را یکی پس از دیگری در هم شکست و با ۲۰٪ رشد، به بالای ۳۸۰۰ دلار رسید؛ عملکردی که شاید مدت زیادی بود شاهد آن نبودیم.

این رشد قیمت غیرمنتظره به خوبی تاثیر و اهمیت ETFهای اسپات اتریوم بر بازار را نشان می‌دهد. به عقیده بسیاری، ETFهای اتریوم می‌توانند تاثیر بیشتری بر اکوسیستم امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای، نسبت به اثر ETFهای بیت کوین بر پذیرش سازمانی این ارز دیجیتال داشته باشند. در حقیقت راه‌اندازی ETF اسپات اتریوم به آلت کوین‌ها مشروعیت می‌بخشد و می‌تواند فاز صعودی آنها را آغاز کند. در این مطلب، تصمیم داریم تا ۵ پیامدی که راه‌اندازی ETF اسپات اتریوم می‌تواند برای بازار آلت کوین‌ها داشته باشد را بررسی کنیم.

رالی راهکارهای لایه ۲ و توکن‌های دیفای

راهکارهای لایه ۲ از جمله آپتیمیزم و آربیتروم نیز احتمالا به اندازه خود اتریوم از تایید ETFها سود خواهند برد. به دنبال رشد قیمت اتریوم، قیمت توکن‌های شبکه‌های لایه ۲ این ارز دیجیتال نیز رشد چشمگیری را تجربه کردند. در حال حاضر رول‌آپ‌ها بخش جذایی ناپذیری از کل اکوسیستم اتریوم هستند و موفقیت ETFهای اسپات این ارز دیجیتال در موفقیت آنها گره خورده است.

پلتفرم‌های دیفای اتریوم از جمله یونی سواپ و آوه نیز به دلیل ارتباط مستقیم آنها با ماشین مجازی این بلاکچین (EVM)، احتمالا از راه‌اندازی ها سود خواهند برد. همانطور که شاهد آن بودیم، پس از انتشار اخبار مبنی بر تایید احتمالی ETFهای اتریوم، قیمت توکن‌های این پلتفرم‌ها هم افزایش یافت. انتظار می‌رود به دلیل مشروعیتی که تایید ETFهای اسپات اتریوم برای پروژه‌های مبتنی بر این شبکه فراهم می‌کند، این پروژه‌ها در کنار اتر به رشد قیمت ادامه دهند.

احتمال عملکرد خوب پروژه‌های سازگار با EVM

انتظار می‌رود پروژه‌های سازگار با EVM از جمله آوالانچ و پالیگان نیز نسبت به پروژه‌های ناسازگار از جمله الگورند عملکرد بهتری به نمایش بگذارند و از تایید ETFها سود ببرند.

با تایید ETFهای اسپات اتریوم، حالا سازگاری با ماشین مجازی این پروژه نسبت به چند سال گذشته اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد. این تا حدی به این خاطر است که تایید شدن ETF اسپات اتریوم حالا به این ارز دیجیتال یک «مشروعیت قانونی» می‌دهد. علاوه بر این، افزایش تب و تاب و هیجان سرمایه‌گذاران پیرامون دومین بلاکچین بزرگ جهان می‌تواند به سایر شبکه‌های سازگار با این بلاکچین نیز سرایت کند.

افزایش پذیرش پروتکل‌های دیفای، صرافی‌های غیرمتمرکز و پلتفرم‌های وام‌دهی

تا به اینجای کار، اکوسیستم امور مالی غیرمتمرکز شاید پذیرشی که انتظار داشتیم را تجربه نکرده است. این عدم پذیرش را می‌توان به سخت بودن کار کردن با پروتکل‌های این اکوسیستم، عدم علاقه قانون‌گذاران و نقایص امنیتی برخی از آنها نسبت داد. با این حال، ETFهای اتریوم می‌توانند همه اینها را تغییر دهند و با تسهیل سرمایه‌گذاری در دیفای و افزایش امنیت آن، به پذیرش گسترده‌تر این اکوسیستم منجر شوند.

اگر این اتفاق بیفتد، پروژه‌های پرکاربرد اکوسیستم دیفای، از جمله صرافی‌های غیرمتمرکزی مثل سوشی سواپ و بلنسر و همچنین پروتکل‌های وام‌دهی مثل آوه و کامپاند سود خواهند برد.

خبر بد برای قاتلان اتریوم!

اما تایید ETFهای دومین ارز دیجیتال بزرگ بازار خبر بدی برای «قاتلان اتریوم» از جمله سولانا خواهد بود. مطمئنا با مشروعیتی که ETF اتریوم برای بلاکچین‌های غیرمتمرکز فراهم می‌کند، امثال سولانا همچنان در این چرخه به رشد خود ادامه خواهند داد و رکوردشکنی خواهند کرد. با این حال، این اتفاق رقابت با اتریوم را کمی دشوار و جایگاه این پروژه را بیش از پیش محکم می‌کند.

خبر خوب برای رول‌آپ‌های دانش صفر و توکن‌های RWA 

اتریوم در سال‌های اخیر بستری برای پیشرفت و عرضه فناوری‌های جدید، از گواه‌های دانش صفر که در بسیاری از راهکارهای لایه ۲ استفاده می‌شود گرفته تا توکنیزه کردن دارایی‌های دنیای واقعی (RWA) بوده است. به عنوان مثال، صندوق دارایی‌های توکنیزه بلک راک (BUIDL) در بستر شبکه اتریوم ساخته شده است.

پس از تایید ETF اسپات اتریوم، احتمالا شاهد ظهور پروژه‌های بیشتر در این شبکه بلاکچینی خواهیم بود. برخی از این پروژه‌ها حتی ممکن است تصمیم بگیرند تا از لایه ۱ اتریوم به راهکارهای لایه ۲ بروند، مانند پروژه سلو (Celo) که اخیرا تصمیم گرفت تا از شبکه اصلی به اوپی استک (OP Stack) مهاجرت کند.

با این تفاسیر، ممکن است در ادامه شاهد ظهور تعداد زیادی توکن جدید در بازار باشیم. افزایش تعداد این پروژه‌ها می‌تواند ارزش کل قفل شده (TVL) دیفای را افزایش دهد، اما زنگ خطر مهمی به شمار می‌رود. افزایش تعداد فرصت‌های معاملاتی به معنای ریسک بیشتر است و این مسئله در هیج‌کجای صنعت کریپتو به اندازه دیفای آشکار نیست. بنابراین، ممکن است شاهد افزایش کلاهبرداری‌ها، راگ‌پول‌ها، حملات هکری و در نهایت متضرر شدن سرمایه‌گذاران باشیم.

این برای سرمایه‌گذاران بدان معناست که امنیت را سرلوحه کار خود قرار دهند و پیش از تخصیص سرمایه در پروژه‌ها، صرف نظر از اینکه چقدر هیجان‌انگیز و خلاقانه به نظر می‌رسند، به طور کامل در مورد آنها تحقیق کنند.

ضرب‌المثل قدیمی «با شایعه بخر، با خبر واقعی بفروش» مثل بازارهای سنتی، در بازار کریپتو نیز صادق است. با توجه به رشدی که اتریوم پس از انتشار اخبار مربوط به تایید ETFها تجربه کرد، انتظار می‌رود در روزها یا هفته‌های آتی، شاهد افزایش فشار فروش و ریزش قیمت باشیم. با این حال، این نوسانات کوتاه‌مدت بخش طبیعی از بازار هستند و به نفع رالی پایدار اتریوم در بلندمدت‌اند. سرمایه‌گذاران محتاط باید از تصمیم‌گیری‌های هیجانی و مبتنی بر فومو دوری کنند و از اصلاحات قیمت برای ورود به بازار بهره ببرند.

منبع
Cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا