متوسط مقالات

اگر کارمزدهای اتریوم ۵ سال پیش می‌سوختند، چه اتفاقی می‌افتاد؟

با سلام خدمت ملت بدون حساب بانکی! برای جشن ۵ سالگی اتریوم یک سناریوی سرگرم کننده در نظر گرفته‌ایم. به نظر می‌رسد بالا بودن کارمزدهای تراکنش در شبکه بلاک چین اتریوم یکی از مباحث داغ در مورد این رمزارز است. قصد داریم یک سناریوی فرضی برای شبکه را مرور کنیم.اگر اتریوم از ۵ سال پیش کارمزدی مانند آنچه در EIP1559 شرح داده شده، دریافت می‌کرد، صدور اتریوم چگونه بود؟

طرح پیشنهادی EIP1559 جهت کاهش کارمزد شبکه اتریوم؛ نظر ویتالیک بوترین در این خصوص

این کار بیش از یک تمرین سرگرم کننده بوده و نگاهی اجمالی به آینده است. در حالی که EIP1559 به آرامی در اتریوم ۱ اجرا می‌شود، نسخه EIP 1559 از همان ابتدا با سوزاندن کارمزد  اتریوم ۲ وجود دارد که در نهایت به چیزی جالب منجر می‌شود.

رمز ارز اتر(ETH) با عرضه منفی:

یک پول کالایی که از سازوکاری استفاده می‌کند که عرضه آن کاهش یافته و رفته رفته به کالایی کمیاب تبدیل شود. از طرفی استفاده از قراردادهوشمند اتریوم نیازمند خریداری رمزارز اتر بوده که این مورد سرمایه زیادی را وارد اکوسیستم اقتصادی اتریوم خواهد کرد. تولد 5 سالگی اتریوم مبارک! و به همان اندازه پنجمین تولد اتر نیز مبارک!

عرضه اتریوم با نرخ منفی

EIP 1559 یکی از تغییرات موردانتظار در ساختار اقتصادی شبکه اتریوم است. به طور خلاصه هر بار که تراکنشی در اتریوم انجام می‌شود، بخشی از کارمزد تراکنش در اتر می‌سوزد. این اتفاق، دو کار مهم برای اتر به عنوان یک دارایی انجام می‌دهد:

  • اتر را به عنوان دارایی ذخیره شبکهتثبیت می‌کند و از هر گونه استفاده از آن برای پرداخت کارمزد جلوگیری می‌کند.
  • هنگامی که تقاضا برای شبکه زیاد است، یک سود کلی برای همه دارندگان اتر ایجاد می‌کند.

بنابراین به جای پرداخت تمام کارمزدهای تراکنش به اعتباردهندگان (زیرا به جای آن هنگام صدور به آنها یارانه پرداخت می‌شود)، در نهایت با افزایش درصد سهم هر دارنده از شبکه، کارمزد همه دارندگان اتر به طور مساوی پرداخت می‌شود.

اگرچه EIP 1559 مزایای اقتصادی خود را دارد اما مفاهیم گسترده‌تری نیز دارد که نیاز به دقت بالا در زمان اجرای آن است. مهمترین بخش، بهبود تجربه کاربر در مدیریت قیمت کارمزد تراکنش در شبکه است. EIP 1559 یک “نرخ بازار” را برای ظرفیت بلاک به نام BASEFEE ایجاد می‌کند. BASEFEE تجربه کاربر را بهبود می‌بخشد زیرا مردم دیگر نگران هزینه پرداخت گس نیستند. درعوض، هرکس در هر لحظه بر اساس فضای هر بلوک، به صورت خودکار Basefee را پرداخت می‌کند.اگر عجله دارید، کارمزد بیشتری به اعتباردهندگان بدهید تا تراکنش شما را پیش از دیگران انجام دهند

EIP 1559 به همان اندازه به امنیت شبکه نیز می‌افزاید. به جای اتکا به کارمزدهای تراکنش به عنوان منبع اصلی درآمد، داشتن صدور بومی در ازای تأمین امنیت شبکه، درآمد ثابتی را برای اعتبادهندگان فراهم می‌کند. علاوه بر این در اتریوم ۲.۰ بیشتر شدن کمیابی ناشی از سوختن کارمزد به ارزش اتر می‌افزاید. و هرچه اتر باارزش‌تر باشد، امنیت شبکه تحت گواه اثبات سهام(PoS) بیشتر می‌شود زیرا برای حمله به شبکه به سرمایه بیشتری نیاز خواهد بود.

بنابراین در پایان، اجرای EIP 1559 بخش مهمی برای اقتصاد اتریوم محسوب می‌شود. این کار باعث بهبود تجربه کاربر، امنیت، تقسیم سود عادلانه و پیشنهاد ارزش اصلی اتر به عنوان دارایی ذخیره شبکه می‌شود. ما حتی آن را قطعه نهایی پازل اتریوم می‌دانیم. در حالی که جامعه با صبر منتظر EIP 1559 است که شانس زیادی برای حضور در اتریوم ۱ دارد، جالب است بدانید که پیامدهای گذشته آن در جدول بندی عرضه چیست. بنابراین چه روشی برای جشن ۵ سالگی اتریوم از دیدن تأثیر فرضی یکی از سازوکارهای مورد انتظار برای اکوسیستم آن بهتر است.

بیش از ۲۵۹ میلیون دلار در اتریوم ۱ سوخت؟

تشخیص اینکه EIP 1559 با تنظیم BASEFEE بر اساس تراکم نسبتاً ظریف است، اهمیت زیادی دارد. مدل سازی سوختن‌های واقعی برای زمانی که در اختیار دارم کمی پیچیده است (که خیلی زیاد نیست). بنابراین برای سادگی ما تنها یک نگاه ابتدایی خواهیم داشت؛ با پرسیدن “اگر x درصد از کل هزینه ها سوزانده شود، چه می‌شود.”

نکته: تمام قیمت‌های USD با اتریوم ۳۱۵ دلاری محاسبه می‌شوند.

اتریوماتر سوخته شده بر اساس درصدهای فرضی از EIP 1559 . داده‌ها از CoinMetrics.4.

از زمان آغاز به کار، کارمزدهای تراکنش اتریوم با قیمت های امروز بیش از ۲۸۸ میلیون دلار برای استخراج کنندگان درآمد داشته است. اگر ۱۰ درصد از کل کارمزدهای تراکنش سوزانده می‌شد ، اتریوم ۲۸.۸ میلیون دلار به دارندگان از طریق سوختن پرداخت می‌کرد. زیاد نیست، اما کار صادقانه‌ای است. اگر نرخ سوختن را تا ۲۵ درصد از کل کارمزهای تراکنشی که تاکنون پرداخت شده است بامپ کنیم، متوجه می‌شویم که ۷۲.۱ میلیون دلار یا ۲۲۹,۰۰۰ اتر سوزانده شده است که هنوز هم مقدار ناچیزی است.

اما برنامه فعلی برای BASEFEE این است که نشان دهنده اکثر کارمزدهای پرداخت شده باشد. بنابراین در مورد ۵۰ درصد از کل کارمزدهای پرداخت شده چگونه است؟ در حال حاضر در حال بررسی سوختن ۱۴۴.۲ میلیون دلار یا ۰.۳۹ درصد از ارزش بازار اتر هستیم.هرچند تاکنون دستاورد قابل توجهی نداشته‌ایم اما همچنان این محاسبات را ادامه خواهیم داد. ۷۵ درصد از کل کارمزدهای تراکنش می‌سوزد؟ در نتیجه ۲۱۶ میلیون دلار اتر ارزشمند سوخته و برای همیشه از بین رفته است.

سرانجام اگر می‌خواهید خوش بین باشید و حدس بزنید که ۹۰ درصد از کل کارمزدهای تراکنش تحت EIP 1559 سوزانده می‌شود، در نهایت با ۲۵۹ میلیون دلار یا ۸۲۴,۵۰۰ اتر در نتر(Nether) روبرو می‌شوید.

اتریوم

اتر های به The Nether یا Minecraft سوخت شده و هرگز برنمی گردد.

آیا نرخ سوختن اتر در آینده ۱۳۲ میلیون دلار در سال خواهد بود؟

این مقدار، عدد بالایی به نظر نمی‌رسد. در بهترین حالت، ما در حال بررسی ۰.۷۴ درصد از کل اتر سوزانده شده از زمان اجرای EIP 1559 هستیم. اما مقدار قابل توجهی از کارمزدهای تولید شده در سال ۲۰۲۰ بوده است. تقاضا برای فضای بلاک اتریوم هرگز بیشتر نبوده است زیرا مردم برای دسترسی به فرصت‌های جذاب موجود در DeFi، حق بیمه قابل توجهی را پرداخت می‌کنند.

فقط در سال جاری ۳۵.۵ درصد از کل کارمزدهای بدست آمده از زمان آغاز به کار به این دلیل است که اتریوم به طور متوسط تقریبا ۵۰۰ هزار دلار در روز درآمد دارد. با نرخ متوسط ۱۵۳۴ اتر در کارمزدهای تراکتش روزانه، این شبکه در مسیر تولید ۱۷۶ میلیون دلار درآمد سالانه به ماینرها است (اما با افزایش قابل توجه این نرخ در ۹۰ روز گذشته، احتمالاً توزیع بیشتری خواهد داشت).

اگر ۷۵ درصد از آن سوخته باشد، فقط در سال آینده ۱۳۲ میلیون دلار اتر سوزانده می‌شود که تقریبا نیمی از کارمزدهای تراکنشی که از زمان شروع کار پرداخت شده یا تقریبا ۰.۵ درصد از کل موجودی است.

اتریوم

در بالا صدور اتر نسبت به کارمزدهای پرداخت شده تراکنش در سال ۲۰۲۰. داده‌ها از CoinMetrics.

بیایید دقیق‌تر نگاه کنیم. در جولای سال ۲۰۲۰ تقریبا ۳۹۴,۸۸۱ اتر از طریق صدور، تولید شد. این در حالی است که ۱۱۵,۶۳۴ اتر به ماینرها پرداخت شد، کارمزدهای تراکنش تقریبا ۳۰ درصد از صدور را شامل می‌شد. این یعنی اینکه با ۷۵ درصد نرخ سوختن هدف، ۲۱.۹ درصد از عرضه فعلی اتر با استفاده از EIP 1559 و از ماه جولای محاسبه می‌شود.

تکرار می‌کنم …

اگر در هر ماه مانند جولای بود، ۲۲ درصد از عرضه سالانه آینده در Eth ۱.x سوزانده می‌شد.

صدور منفی ۰.۰۶ درصدی در اتریوم ۲

علاوه بر سوزاندن اتر، عرضه از محل دیگری نیز کاهش خواهد یافت. زیرا به مقدار قابل توجهی عرضه اتر در اتریوم ۲.۰ کاهش می‌یابد. در سناریوی بالا و جایی که ماهانه ۱۱۵,۶۰۰ اتر به ماینرها/ اعتبارکنندگان پرداخت می‌شود و نرخ سوختن آن ۷۵ درصد است، شبکه اتریوم بیش از یک میلیون رمز ارز اتر را  در سال می‌سوزاند – اگر ۳۰ میلیون اتر در شبکه قرار گیرد، برای نرخ صدور سالانه کافی است. ارزش بازار ثابت نیست و در واقع عرضه اتر هر ساله کمترمی‌شود.

اتریوم

جدول از EthHub.

سخن پایانی

در حالی که کارمزدهای بدست آمده از ابتدا تاکنون نسبتاً ناچیز به نظر می‌رسند، اتریوم کار خود را پر انرژی شروع کرده و DeFi نیز سرعت زیادی گرفته است و تولید محصول باعث می‌شود حق بیمه برای فضای بلاک بدست آید. در سناریوی درآمدزا، هنگامی که تقاضای فعلی برای فضای بلاک و صدور آتی تحت گواه اثبات سهام را در نظر بگیریم، موردی قوی برای نرخ صدور منفی وجود دارد. این مدل کامل نیست و خیلی ساده است و می‌تواند بهتر باشد. اما امیدوارم این مدل به عنوان یک آزمایش فکری ابتدایی در مورد پیامدهای آینده EIP 1559 در پنجمین سال فعالیت اتریوم باشد.

۵ سالگی اتریوم مبارک!🎂

منبع
bankless.substack

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا