هویت یوپورت (uPort) چیست؟

هویت یوپورت (uPort) یک آدرس اتریوم است. بنابراین تمام چیزی که هنگام تعامل با کاربر نهایی نیاز دارید آدرس اتریوم آنهاست که توسط uPort تهیه می شود. هرچند، یوپورت (uPort) به نرم افزار ها و کاربرانشان اجازه می دهد تا اطلاعات را به صورت خصوصی تبادل کنند و هنوز هم توسط امنیت بلاک چین اتریوم حمایت می شود.

بخواهیم با جزئیات بیشتر بگوییم، هویت یوپرت (uPort) معرف کامل دیجیتالی از یک شخص (یا سازمان، نرم افزار، تجهیزات یا ربات) است که می تواند هنگام تعامل با قراردادهای هوشمند و سایر هویت های یوپورت (uPort)، چه به صورت داخل زنجیره و چه خارج از زنجیره اظهاراتی را در مورد هویت خود بیان کند. توانایی برای بیان اظهارات در مورد خود بدون تکیه بر ارائه دهندگان هویت متمرکز، چیزی است که یوپورت (uPort) را به پلتفرمی برای هویت خودمحور تبدیل می کند.

قدرت واقعی یوپورت (uPort) این است که باعث می شود اپلیکیشن اتریوم شما برای کاربران نهایی شما قابل دسترس تر باشد. برخی از تعامل های فعال شده توسط یوپورت (uPort)، معاملات ساده بلاک چین مانند خرید سهام در بازار پیش بینی Gnosis است، در حالی که برخی دیگر تعامل خارج از زنجیره مانند ساخت اظهارات خصوصی برای سایر کاربران یا نرم افزار های یوپورت (uPort) را شامل می شوند. همه اینها بدون نیاز کاربران نهایی شما برای مدیریت پیچیده کلیدی امکان پذیر است.

یک هویت پایدار

در سیستم های رمزنگاری کلید عمومی سنتی، کلیدهای عمومی نشان دهنده هویت یک فرد هستند. مالکیت هویت با در اختیار داشتن کلید خصوصی که کلید عمومی را کنترل می کند تعیین می شود. این مدل کلید عمومی / خصوصی دارای ویژگی های سودمند بسیاری است که سالهاست در سیستم های هویت رمزنگاری استفاده می شود. زیرساخت های زیادی برای تأیید یک امضا لازم نیست – شما فقط نیاز به دسترسی به کلید عمومی دارید. این مدل سنتی چند مشکل اساسی دارد. اگر کلیدهای خصوصی خود را گم کنید (از طریق از دست دادن ، سرقت یا وسایل دیگر) هویت خود را از دست می دهید. بعلاوه، ابطال مستقیم یک کلید بدون زیرساختهای متمرکز اضافی و همچنین انتقال ایمن هویت به شخص دیگر به طور مستقیم امکان پذیر نیست. این محدودیتهای فناوری مانع موفقیت تلاش های قبلی در سیستم های هویت رمزنگاری شده است.

قراردادهای هوشمند اتریوم اولین راه حل کلی برای مسئله مدیریت کلید رمزنگاری را در اختیار ما قرار می دهد و زمینه را برای هویت های پایدار فراهم می کند. هویت اتریوم را می توان با آدرس یک قرارداد هوشمند یا یک کلید عمومی سنتی نشان داد. از آنجا که قراردادهای هوشمند را می توان با سایر قراردادهای هوشمند کنترل کرد، می توان آنها را برای پشتیبانی از روشهای مختلف منطق بازیابی کلید برنامه ریزی کرد. این انعطاف پذیری از منطق کنترلی که توسط اتریوم امکان پذیر است، به هویت رمزنگاری اجازه می دهد تا کاربر پسند و معنادار شوند.

هویت یوپورت (uPort) یک قرارداد هوشمند بسیار ساده است که توسط یک قرارداد کنترل کننده قابل تعویض کنترل می شود، که شامل کلید بازیابی و منطق کنترل دسترسی است. قرارداد کنترل کننده به نوبه خود توسط کلیدهای ذخیره شده ایمن در تلفن هوشمند شما کنترل می شود.

uPort Registery: منبع مشترک قابل اعتماد

uPort Registry یک قرارداد هوشمند واحد است که میان تمام هویت های uPort مشترک است و زیرساخت های لازم برای اشتراک داده های خارج از زنجیره و تأیید هویت را فراهم می کند. اساسا، به هویت ها این امکان را می دهد که اظهاراتی ساده درباره اینکه چه کسانی هستند، بیان کنند. اگر در نرم افزار موبایل uPort یک هویت uPort ایجاد می کنید، می توانید اطلاعات خود را در یک پروفایل عمومی تنظیم کنید. به طور پیش فرض نام، تصویر، تصویر بنر و توضیحات شما در معرض دید عموم قرار می گیرد. در نسخه های آینده نرم افزار قادر خواهید بود تا اطلاعات موجود در مشخصات عمومی خود را کنترل کنید، اما اکنون می توانید آن را به عنوان معادل اتریوم در پروفایل عمومی فیس بوک خود در نظر بگیرید. این اظهارات عمومی شما به جامعه است در مورد اینکه شما چه کسی می باشید.

نحوه کار نرم افزار uPort با رجیستری uPort بسیار ساده است:

  • یک پروفایل JSON  طبق قرارداد های رایج schema.org می سازد.
  • پروفایل JSON  روی IPFS بارگذاری می شود.
  • سرانجام یک تراکنش setAttributes در رجیستری ایجاد می کند، که هش IPFS حاصل را به عنوان بیانیه عمومی شما تعیین می کند.

اگرچه uPort Registry یک قرارداد مشترک است، داده های ذخیره شده توسط هر هویت در این منبع قابل اعتماد تنها توسط خود هویت uPort قابل کنترل است و سانسور یا مسدود کردن آن غیرممکن است. این جنبه کنترل ساده برای مفهوم هویت uPort خودمختار مهم است.

یادآوری این نکته مهم است که قرارداد uPort Registry  یک مرجع داخل زنجیره برای داده های خارج از زنجیره است. داده هایی که در IPFS بارگذاری می شوند، داخل زنجیره ذخیره نمی شوند بلکه فقط هش IPFS ذخیره می شود.

نسخه فعلی uPort Registry در شبکه راپستن روی 0xb9C1598e24650437a3055F7f66AC1820c419a679  مستقر شده است.

کاربرد داخل زنجیره و خارج از زنجیره

از جمله کاربردهای بلاکچین هویت دیجیتال

در دنیای خالص اتریوم، جایی که همه نرم افزار ها و داده ها کاملاً بر داخل زنجیره زندگی می کنند، نیازی به ثبت نام uPort به عنوان منبع مشترک قابل اعتماد نخواهیم داشت. در عوض، اعتماد به سادگی از بلاک چین عمومی قابل تشخیص است. با این حال، در واقعیت حتی ساده ترین نرم افزار غیر متمرکز  UX به دلیل محدودیت های حریم خصوصی داده های بلاک چین به داده های زنجیره ای بزرگ نیاز دارد. اگر یک نرم افزار کاربردی UX علاوه بر آدرس و موجودی اتریوم، هر اطلاعاتی در مورد کاربر را نشان دهد، توسعه دهندگان باید به چیزی مانند Registry uPort ، Facebook Connect یا پایگاه داده کاربر متمرکز خود اعتماد کنند.

موارد استفاده پیشرفته بسیاری برای نیاز به تبادل اطلاعات خصوصی، مانند درآمد سالانه یا شماره شناسه ملی، بین کاربر و یک نرم افزار وجود دارد. اکثر مردم خوشحال نیستند که این اطلاعات را در یک صفحه عمومی بفرستند، بنابراین ما به روشی برای به اشتراک گذاری ایمن خارج از زنجیره نیاز داریم.

ستون فقرات غیر متمرکز داخل زنجیره برای جهان خارج از زنجیره

همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم، یک هویت قرارداد هوشمند در بلاک چین اتریوم تقریباً هر کاری را می تواند انجام دهد که یک هویت مبتنی بر کلید و خیلی موارد دیگر انجام دهد. اما متأسفانه کاری که نمی تواند انجام دهد این است که داده های خارج از زنجیره ای دلخواه مانند یک کلید خصوصی را امضا کند.

بنابراین ما به روشی برای uPort Registry نیاز داریم تا امضای دلخواه داده های خارج از زنجیره را به یک صفحه کلید واگذار کند.

هدف قسمت کلید عمومی در ورودی uPort Registry این است. publicKey به هویت پایدار من اجازه می دهد تا اجازه امضای دستگاه دیگری را صادر کنم ، در این مورد نرم افزار تلفن همراه uPort  همچنین به من این امکان را می دهد که اگر دستگاه خود را گم کنم یا به روز کنم این کلید را تغییر دهم.

The uPort Connect javascript library با شفافیت از این قابلیت غیرفعال رجیستری کلید عمومی uPort برای برقراری ارتباط ایمن و به اشتراک گذاری اطلاعات بین نرم افزار و نرم افزار تلفن همراه ما با JWT (توکن های وب JSON) تأیید شده توسط uPort Registry استفاده می کند.

Uport نرم افزار اتریوم خود را انسانی می کند

شاید مهمترین دلیل پشتیبانی از uPort هنگام ساختن نرم افزار اتریوم شما این باشد که uPort تجربیات کاربر بلاک چین را انسانی می کند.کاربران دیگر فقط آدرسهای رمزگذاری شده هگزا نیستند که با سایر آدرس های رمز گذاری شده ارتباط دارند، بلکه افراد واقعی هم اکنون با افراد واقعی دیگر، نرم افزار ها، دستگاه ها و مشاغل قادر تعامل دارند. علاوه بر این، ترکیب نرم افزار تلفن همراه uPort و کتابخانه ها، کاربران جدید غیر فنی را در نرم افزار های خود برای شما بسیار آسان می کند. ما انتظار داریم که این یک نیروی محرکه برای تغییر مقیاس نرم افزار های اتریوم به جریان اصلی باشد


54321
امتیاز 5 از 2 رای

منبع medium
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر