متوسط کریپتو کده

با Band Protocol ، پلی بین دنیای واقعی و قراردادهای هوشمند آشنا شوید!

وقتی صحبت از محصولات مبتنی بر بلاک چین می‌شود که در حال نزدیک شدن به مورد پذیرش قرار گرفتن از سوی عامه مردم هستند، معمولا از اوراکل‌ها به عنوان یکی از راه‌حل‌های محوری برای مورد پذیرش قرار گرفتن یاد می‌شود. اگر به خوبی با مفهوم اوراکل (Oracle) آشنا نیستید، باید بدانید اوراکل یک منبع اطلاعات است که به عنوان یک شخص ثالث عمل می‌کند و برای قراردادهای هوشمند، اطلاعات خارجی تامین می‌کند. درواقع اوراکل‌ها ابزاری هستند که به قراردادهای هوشمند اجازه می‌دهند دیتاهای متنوعی متعلق به دنیای واقعی را بخوانند و باهم تلفیق کنند. اوراکل‌ها به سیستم‌های بلاکچینی اجازه می‌دهند تا از دیتایی که قبلا با قراردادهای هوشمند سازگاری نداشت، استفاده کنند. پلتفرمی که قصد معرفی و بررسی آن را را داریم، یعنی Band Protocol ، راه حلی مبتنی بر بلاک چین اتریوم است که برای ایجاد و به جریان انداختن اطلاعات با ارزش از طریق اوراکل‌ها، پاداش تعیین می‌کند. برای آشنایی بیشتر با نحوه کارکرد Band Protocol ، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

Band Protocol دقیقا چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

Band Protocol

Band Protocol یک چارچوب اوراکلی غیرمتمرکز است که برای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز طراحی شده است. مکانیزم اجماع در این چارچوب، گواه اثبات سهام خصوصی شده (DPoS) است. قراردادهای هوشمندی که این اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز را کنترل می‌کنند، توسط دیتای آنی و خارج از زنجیره که از یک منبع مورد اعتماد انتخاب شده، تامین دیتا می‌شوند. این مسئله باعث از بین رفتن محدودیت‌های اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز می‌شود؛ چرا که قراردادهای هوشمند به اطلاعات دنیای واقعی متصل هستند. اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز می‌توانند به هر API بازی متصل شوند و بدون اینکه به نهاد متمرکزی وصل شوند، توسط دیتای تایید شده تامین شوند؛ در نتیجه، به دلیل عدم اتصال به نهادهای متمرکز، هیچ اطلاعات امنیتی درباره دیتای مورد نظر توسط این APIها فاش نمی‌شود. (API یا Application Programming Interface، نوعی رابط برنامه نویسی برای ارتباط بین سیستم عامل‌ها و سرویس‌هایی است که تقاضای دیتا دارند.)

برای اطمینان حاصل کردن از در دسترس بودن دیتا، دیتای مورد تقاضا به طور منظم آپدیت می‌شود و بدون هیچ لطمه‌ای، بر روی بلاک چین نگهداری می‌شود. Band Protocol با داشتن الزامات سختگیرانه برای تحقیق و بررسی، مقاومت بالایی در برابر تضادهای احتمالی دارد. علاوه بر این، به تامین کنندگان دیتا هم به خوبی پاداش داده می‌شود و حقیقت غیرمتمرکز بودن و عدم دسترسی نهادهای متمرکز برای ایجاد تغییرات و به دست گرفتن کنترل باعث می‌شود هیچ دلیلی برای شکست وجود نداشته باشد.

زیربنای Band Protocol بر اساس این فرهنگ‌ها پایه‌ریزی شده است:

 • جامعه‌ای که در حال اداره این پلتفرم است، به افراد اجازه می‌دهد هرچیزی که می‌خواهند را بسازند. برای اطمینان از انجام این کار، تامین کنندگان دیتا کاملا توزیع شده هستند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز به همکاری با پروتکل ادامه می‌دهند.
 • این جامعه، غیرمتمرکز بودن را در اولویت قرار داده است و تیم پروژه به وضوح این مسئله را بیان کرده که به هیچ نهاد متمرکزی اجازه کنترل کردن کوچکترین مقداری از دیتای پروژه را نمی‌دهد.
 • کدهای این پروژه به صورت متن باز در اختیار همه قرار گرفته و سازندگان پروژه معتقد هستند اطلاعات این نرم افزار بی‌نظیر باید به طور شفاف در دسترس باشد.

اعضای تیم Band Protocol چه کسانی هستند؟

اعضای تیم Band Protocol

تیم Band Protocol متشکل از افرادی است که زمان خود را وقف ساختن چارچوبی برای مدیریت غیرمتمرکز دیتا کرده‌اند. چارچوبی که تمرکز اصلی‌اش بر روی غیرمتمرکز سازی و ساخت پلی میان دنیای بلاک چین و دنیای واقعی است. بیشتر اعضای این تیم قبلا در شرکت‌های معروفی مانند DropBox و TripAdvisor مشغول به کار بوده‌اند. از اصلی‌ترین اعضای تیم می‌توان موارد زیر را نام برد و معرفی کرد:

 • مدیرعامل و هم بنیان‌گذار تیم، Soravis Srinawakoon: او که در لیست ۳۰ نفر برتر زیر ۳۰ سال مجله فوربز (Forbes)‌ جای گرفته، قبلا با داشتن سابقه‌ای قوی در علوم کامپیوتر، سمت‌های مشاور مدیریتی داشت و حالا تمام زندگی خود را به فعالیت‌های کریپتویی اختصاص داده است.
 • مدیرفنی و هم بنیان‌گذار تیم، Sorawit Suriyakarn: او که مدرک مهندسی الکترونیک و علوم کامپیوتر خود را از دانشگاه ماساچوست دریافت کرده، قبلا در شرکت‌های مطرحی مانند Hudson River Trading، Quora و DropBox مشغول فعالیت بوده است. او قادر به نوشتن انواع برنامه‌ها، از بک اند و قرارداد هوشمند گرفته تا فرانت اند است.
 • مدیر ارشد تولید و هم بنیان‌گذار تیم، Paul Nattapatsiri: او موفق شده تا به حال چندین بازی کریپتویی طراحی کند که بیش از ۸۰۰.۰۰۰ کاربر دارند. او قبلا با شرکت‌هایی مانند TripAdvisor‌و Turfmappx همکاری کرده است.

تیم Band Protocol‌ با شرکت Sequoia Capital (یک شرکت سرمایه گذار آمریکایی که در زمینه ارائه خدمات مدیریت دارایی، مبادلات سهام و مدیریت سرمایه گذاری‌های ریسک‌دار فعالیت می‌کند.) وارد همکاری شده و با مشارکت شرکت‌های Danamu and Partners و SEAX موفق به جذب سرمایه ۳ میلیون دلاری شده است.

این تیم به تازگی با تیم کیف پول اتمیک (Atomic)‌ هم وارد همکاری شده و علاوه بر این، یک همکاری با شرکت Hash Quark که یکی از بزرگترین سرویس دهنده‌های آسیایی در زمینه خدمات استیکینگ (Staking) است، آغاز کرده است.

نقشه راه و نحوه توسعه کسب و کار Band Protocol

نقشه راه پروژه Band Protocol از این قرار است:

سه ماهه آخر سال ۲۰۱۹: 

 • انتشار Band Protocol بر روی شبکه اصلی اتریوم
 • انتشار وایت پیپر BandChain‌ برای عموم مردم
 • انتشار اطلاعات مالی روی Band Protocol

سه ماهه اول سال ۲۰۲۰:

 • ادغام Band Protocol‌ بر روی چند بلاک چین لایه یک
 • انتشار دیتاهای وقایع مربوط به پروژه
 • انتشار شبکه تستی خصوصی BandChain
 • تجدید ساختار پورتال مدیریتی Band‌ بر روی وب و پلتفرم‌های موبایل

سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰:

 • انتشار شبکه تستی عمومی BandChain
 • تکمیل رسیدگی به موارد امنیتی BandChain
 • ادغام اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز موجود و تامین کنندگان دیتا با ساختار BandChain

سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰:

 • انتشار شبکه اصلی BandChain
 • تکمیل انتقال توکن‌ها به ‌BandChain

اقتصاد توکنی و نحوه توزیع توکن‌ها در Band Protocol

سازندگان Band Protocol تصمیم گرفتند IEO پروژه خود را در پلتفرم رونمایی از توکن‌های جدید صرافی بایننس اجرا کنند.طی این IEO که در سپتامبر ۲۰۱۹ برگزار شد، هر توکن Band به مبلغ ۰.۴۷۳ دلار فروخته شد و تنها کوینی که برای خرید قبول میشد، کوین BNB بود. این فرآیند جذب سرمایه موفقیت آمیز بود و طی دو روز، ۵.۸۵ میلیون دلار برای پروژه جمع آوری شد. پس از انجام این کار، استخری حاوی ۶۳۱.۸۰۰ توکن Band به افرادی که در این رونمایی شرکت کرده و برنده تیکتی نشده بودند اختصاص داده شد و این تعداد توکن که ارزش دلاری حدودا ۳۰۰.۰۰۰ دلاری داشت، بین این افراد ایردراپ شد.

در این دور از IEO‌، مقدار ۱۷.۰۸ درصد از ذخایر کلی برای سرمایه گذاران کنار گذاشته شد. ۴۴ درصد از مقدار کل به بنیان گذاران Band Protocol اختصاص داده شد، ۲۵.۶۳ درصد به اکوسیستم Band Protocol ‌و ۵ درصد به تبلیغ کنندگان پروژه تعلق گرفت. طبق رودمپ پروژه، تا سال ۲۰۲۴ تمام توکن‌های Band‌ در اکوسیستم این پروژه منتشر خواهند شد.

درباره توکن Band بیشتر بدانید

توکن Band توکن بومی Band Protocol است و مقدار کل آن مشخص و به تعداد ۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰ عدد است. در زمان نگارش این مقاله، توکن Band با قیمت ۱.۰۹ دلار، رتبه ۱۷۹ جدول ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است. این توکن نمایانگر ارزش کلی مجموعه دیتاهای (دیتاست های) داخل پروتکل است. بعضی از کاربردهایی که برای توکن Band تعریف شده‌اند، به شرح زیر هستند:

 • به عنوان وثیقه برای صدور توکن‌های دیتاست (Dataset): از توکن Band به عنوان وثیقه‌ای برای صدور توکن‌های دیتا استفاده می‌شود که مقدار و قیمت آنها به طور الگوریتمی توسط یک منحنی روی زنجیره تعیین می‌شود.
 • اداره و مدیریت: از توکن Band به عنوان توکن رای دهی برای تصیم‌های مدیریتی شبکه استفاده می‌شود.
 • شرکت در الگوریتم اجماع BandChain: بعد از اجرایی شدن شبکه اصلی، از توکن Band به عنوان توکن استیکینگ برای ایمن کردن شبکه از طریق مکانیزم اجماع گواه اثبات سهام خصوصی شده استفاده می‌شود.

امکانات و محصولات Band Protocol

Band Protocol که در همین مدت کوتاه پس از رونمایی موفق شده جای خوبی در حوزه بازارهای مالی غیرمتمرکز برای خود باز کند، محصولات و خدمات متنوعی در اختیار کاربران این حوزه قرار می‌دهد. بعضی از خدمات ارائه شده توسط این پروتکل به شرح زیر هستند:

 • پورتال مدیریت دیتا: پورتال مدیریت دیتا یک رابط کاربرپسند برای جستجوی دیتاست‌ها در اکوسیستم Band Protocol را فراهم می‌کند. کاربران با استفاده از این پورتال می‌توانند توکن‌های دیتاست بخرند، این توکن‌ها را برای تامین کنندگان مورد اعتماد استیک کنند و در رای گیری‌های مدیریتی شرکت کنند.
 • بررسی دیتا: هر نقطه دیتا در نمودار سری زمانی مشخص می‌شود. کاربران در هر زمانی که بخواهند می‌توانند بدون نیاز به استعلام گرفتن از قرارداد هوشمند، دیتای مورد نظر خود را مشاهده کنند. تامین کنندگان دیتا هم در این جدول به طور واضح و شفاف نشان داده می‌شوند.
 • استیکینگ برای تامین کنندگان دیتا: کاربرات می‌توانند با استیک کردن توکن‌های خود برای تامین کنندگان مورد اعتماد، بخشی از کارمزد استعلام دیتا را به دست بیاورند. کار با پورتال استیکینگ بسیار ساده است و کاربران می‌توانند به راحتی مقادیر مورد نظر برای استیکینگ را سپرده گذاری کرده و یا از پلتفرم برداشت کنند.
 • کیف پول Band: کیف پول Band یک کیف پول غیرمتصدیانه (یعنی اختیار دارایی‌های شما را ندارد) مبتنی بر نسل سوم وب (Web 3.0) است که برای نگهداری توکن‌های Band و توکن‌های دیتاست ساخته شده است. با استفاده از این کیف پول، کاربران می‌توانند توکن‌های Band که از صرافی‌های مختلف خریداری کرده‌اند را وارد کیف پول کنند.

Band Protocol‌ و ChainLink‌ هر دو توسعه دهندگان اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز را هدف قرار داده‌اند. شرکت‌هایی که محصولاتشان بدون دیتای خارج از زنجیره مورد اعتماد، ناقص می‌ماند. همانطور که می‌دانید، پروژه ChainLink زودتر از Band Protocol اجرایی شد و با این وجود، Band Protocol تا کنون موفق شده با ارائه امکانات و محصولات رقابتی، خود را رقیب سرسختی برای ChainLink نشان بدهد. البته این نکته را هم نباید فراموش کرد که اهداف این دو پروژه تا حدودی با هم متفاوت است. ChainLink به شکلی بسیار انعطاف پذیر طراحی شده و در نتیجه، از اپلیکشن‌های غیرمتمرکز می‌خواهد که مشخص کنند قصد انتخاب کدام تامین کننده دیتا را دارند و دقیقا به کدام دیتا از سوی این تامین کننده نیاز دارند. از طرف دیگر، کارها در Band Protocol به این شکل پیش نمی‌رود و دیتای مورد نیاز توسط استیکر برتر تامین می‌شود و به همین دلیل، اعتماد بیشتری در این بستر شکل می‌گیرد.

منبع
Binance

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا