متوسط صرافی متمرکز

لانچ پد بایننس چیست؟ آشنایی با پلتفرم جذب سرمایه صرافی Binance

در ژانویه ۲۰۱۹، بایننس یک پروژه جدید برای فروش توکن‌ها و جذب سرمایه به نام لانچ پد (LaunchPad) را معرفی کرد؛ بایننس با دقت بررسی می‌کند و در صورتی که یک پروژه شرایط لازم را داشته باشد، آن را برای فروش توکن تایید می‌کند. این فروش توکن همچنین با نام عرضه اولیه صرافی (IEO) نیز شناخته می‌شود و در بین سرمایه‌گذاران بسیار محبوب است. اما لانچ پد بایننس چیست؟ در این مقاله به معرفی Launchpad بایننس، نحوه کارکرد آن، نحوه استفاده از این سرویس، مزایا، نحوه مشارکت در لانچ پد، محاسبه توزیع توکن به کاربران و نحوه کسر شدن BNBها به منظور خرید توکن‌های جدید می‌پردازیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

لانچ پد بایننس چیست؟

لانچ پد بایننس چیست؟

Launchpad یک پلتفرم برای راه‌اندازی توکن‌های جدید است. لانچ پد به پروژه‌ها کمک می‌کند که برای توسعه بیشتر خود در فضای رمز ارزها، به جذب سرمایه بپردازند. این پروژه‌ها قبل از این که در پلتفرم لانچ‌پد معرفی شوند،‌ توسط صرافی بایننس به‌شدت مورد بازبینی قرار می‌گیرند. کاربران و سرمایه‌گذاران نیز می‌توانند قبل از این که توکن پروژه‌ها در بایننس لیست شود، آن را خریداری کنند و پس از لیست شدن در این صرافی و فروش توکن‌ها، سود نسبتا خوبی به دست آورند.

نکته بسیار مهم: برای شرکت در لانچ پد، باید در بایننس احراز هویت کنید.

در این پلتفرم، دارندگان بایننس کوین (BNB) می‌توانند کوین‌های خود را برای خرید توکن جدید، به لانچ‌پد بسپارند یا اصطلاحا Commit کنند. نکته مهم این است که کاربران نمی‌توانند با هر مقدار BNB توکن خریداری کنند؛ بلکه سیستم Launchpad به این صورت است که مقدار توکنی که به کاربران اختصاص می‌یابد، با نسبت بایننس کوین‌های Commit کرده خود در برابر مقدار BNBهای کامیت شده توسط کل کاربران محاسبه می‌شود.

برای اطمینان از این که توکن‌های جدید به صورت عادلانه در بین تمام کاربران توزیع شود، یک میزان حداکثری برای توزیع توکن به هر کاربر تعبیه شده است. برای این که بتوانید در لانچ پد بایننس شرکت کنید، باید از حداقل ۶ روز قبل از شروع فروش توکن، BNBهای خود را در اکانت خود آماده داشته باشید. میانگین مقدار بایننس کوین‌های شما، حداکثر میزان مشارکت شما خواهد بود. در این مدت‌زمان مشارکت، شما می‌توانید برای خرید توکن جدید، BNBهای خود را از داخل کیف پول Spot خود کامیت کنید.

شما می‌توانید در این ۶ روز، هر مقداری که خواستید بایننس کوین کامیت کنید. برای مثال، اگر شما در طول ۶ روز به طور میانگین ۵۰۰ BNB نگهداری کرده باشید، می‌توانید کل این مقدار را کامیت کنید. مقدار توکنی که می‌توانید خریداری کنید، به این صورت محاسبه می‌شود:

BNBهای کامیت کرده شما تقسیم بر کل بایننس‌کوین‌هایی که تمام کاربران Commit کرده‌اند، ضربدر کل توکن‌هایی که قرار است در لانچ پد به فروش برسند. محاسبات نهایی احتمالا از این تخمین انحراف پیدا می‌کند؛ زیرا به ازای هر کاربر یک هاردکپ وجود دارد؛ یعنی کاربران می‌توانند حداکثر میزان مشخصی توکن خریداری کنند.

می‌توانید توکن‌هایی که در لانچ پد معرفی شده‌اند را در این لینک مشاهده کنید.

Launchpad بایننس چگونه کار می‌کند؟

بایننس پروژه‌ها را به صورت نیمه‌منظم در لانچ پد خود معرفی می‌کند و خدمات مشاوره‌ای کاملی نیز برای پروژه‌های جدید ارائه می‌دهد. این سرویس‌های مشاوره به توسعه بهتر پروژه‌ها کمک می‌کند. زمانی که بایننس یک پروژه جدید را معرفی می‌کند، اطلاعات کامل درباره آن را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این پشتیبانی کامل بایننس، هم به نفع کاربران و هم به نفع پروژه‌هاست.

در سال ۲۰۲۱، بایننس سیستم لانچ پد خود را از حالت لاتاری به سیستم توزیع از نوع Subscription تغییر داد؛ در حالت لاتاری، هیچ تضمینی وجود نداشت که شما بتوانید در فروش توکن‌ها شرکت کنید؛ شما باید در Lottery برنده می‌شدید تا اجازه خرید توکن جدید به شما داده شود. اما اکنون، شما در سیستم ثبت نام می‌کنید و به یک میزان حداکثری، می‌توانید توکن را بخرید؛ این سیستم جدید باعث می‌شود که همه افراد با هر توان مالی، بتوانند در لانچ پد شرکت کنند.

این سیستم توزیع جدید، نسبت به دیگر لانچ‌پدها مزایایی دارد؛ بسیاری از لانچ پدها مانند Huobi، همچنان از سیستم لاتاری استفاده می‌کنند؛ بدین معنا که شرکت در آنها و خرید توکن‌های جدید، کار آسانی نیست و به شانس نیاز دارد. اما در بایننس، شما می‌توانید به راحتی برای خرید توکن جدید ثبت نام کنید و BNBهای خود را کامیت کنید.

زمانی که برای خرید توکن جدید، بایننس کوین‌های خود را Commit می‌کنید، باید امتیازهای خود را در نظر بگیرید؛ زیرا هر پروژه هاردکپ مختص به خود را برای هر کاربر در نظر می‌گیرد (برای مثال، حداکثر می‌توانید به اندازه ۴۹.۲۶ بایننس کوین، توکن جدید را خریداری کنید). به علاوه، تنها به اندازه ۰.۵ درصد از BNBهای شما برای مشارکت در لانچ پد به کار می‌رود. البته اگر کاربران زیادی کوین‌های خود را برای خرید یک توکن کامیت کنند، شما باید انتظار داشته باشید که کمتر از میزان تخمین زده خود، توکن جدید به شما تعلق بگیرد.

بنابراین، تنها بخشی از BNBهایی که شما کامیت کرده‌اید، برای خرید رمز ارز جدید استفاده می‌شود. پس اگر تعداد بایننس کوین‌های کامیت کرده شما کم باشد، مقدار بسیار ناچیزی از توکن را می‌توانید بخرید.

نکته مهمی که در اینجا وجود دارد، این است که در لانچ‌پد شما باید کوین‌های خود را به مدت مشخصی استیک کنید، تا بتوانید رمزارزهای جدید دریافت کنید. در این مدت‌زمان، شما نمی‌توانید از کوین‌های سپرده‌گذاری کرده خود استفاده کنید، یا آنها را معامله کنید.

به هر صورت، ترافیک سنگینی در رمزارزهای جدید وجود دارد و افراد بسیاری در لانچ پد بایننس شرکت می‌کنند. این موضوع می‌تواند دیوار خرید ایجاد کند و قیمت ارز دیجیتال جدید را افزایش دهد؛ اما از طرفی، توکن‌های جدید ممکن است ریسکی باشند. بنابراین باید تحقیقات خود را نیز انجام دهید.

چگونه از لانچ پد بایننس استفاده کنیم؟

وارد سایت بایننس شوید و از قسمت Earn گزینه Launchpad را انتخاب کنید.

صفحه لانچ پد بایننس
صفحه لانچ پد بایننس

زمانی که روز لانچ پد کلیک کردید، با چنین صفحه‌ای مواجه می‌شوید. قبلا لانچ پول و لانچ پد در دو بخش جداگانه بودند؛ اما اکنون هر دو در یک صفحه قرار دارند. اگر پروژه جدیدی در بخش Launchpad وجود داشته باشد، از این صفحه می‌توانید به آن دسترسی پیدا کنید و BNBهای خود را کامیت کنید. همچنین اطلاعات کامل پروژه نیز به شما نمایش داده می‌شود.

بخش لانچ پد بایننس
بخش لانچ پد بایننس

برای مثال، ما می‌خواهیم اطلاعات پروژه Voxies را ببینیم. پس بر روی آن کلیک می‌کنیم؛ البته فروش توکن این پروژه اکنون به پایان رسیده؛ اما می‌خواهیم اطلاعات آن را به شما نشان دهیم، تا با سیستم کاری لانچ پد بایننس آشنا شوید.

بخش لانچ پد بایننس
بخش لانچ پد بایننس

در این بخش، توضیح کوتاهی درباره پروژه Voxies می‌بینیم. همچنین لینک وبسایت پروژه، وایت پیپر، قوانین کامل شرکت در لانچ پد پروژه (View Detailed Rules)، گزارش تحقیقات درباره پروژه و سوالات متداول (FAQ) درباره پروژه را نیز مشاهده می‌کنیم.

در بخش Type، سیستم فروش توکن را می‌بینیم، که از نوع Subscription است، که قبلا درباره آن توضیح دادیم. همچنین قیمت فروش توکن، مقدار رمزارزی که برای فروش در لانچ پد ارائه شده (Token Offered)، سرمایه‌گذاری اولیه (Single Initial Investment)، هارد کپ به ازای هر کاربر (حداکثر مقداری که هر کاربر می‌تواند خریداری کند)، زمان شروع لانچ پد، مدت‌زمان کامیت کردن BNBها، مدت‌زمان محاسبه و توزیع نهایی توکن‌ها نیز قابل مشاهده هستند.

اطلاعات توکن جدید در لانچ پد بایننس
اطلاعات توکن جدید در لانچ پد بایننس

مزایای لانچ پد بایننس چیست؟

  • بزرگ‌ترین مزیت Launchpad بایننس این است که، تمام افراد می‌توانند در خرید توکن‌ها مشارکت کنند.
  • دومین مورد، این است که تمام پروژه‌هایی که در لانچ‌پد قرار می‌گیرند، دارای کیفیت قابل قبولی هستند؛ زیرا صرافی بایننس پروژه‌ها را با دقت انتخاب می‌کند و آنها را مورد بررسی قرار می‌دهد.
  • سومین مزیت، سادگی استفاده است؛ حتی اگر شما کاربر تازه‌وارد باشید، به راحتی می‌توانید در فروش توکن‌ها در لانچ پد شرکت کنید.
  • پتانسیل رشد زیادی در پروژه‌های جدید وجود دارد؛ شما به عنوان اولین خریداران این توکن‌ها، می‌توانید از این فرصت استفاده کنید و زمانی که توکن در صرافی بایننس لیست شد، با قیمتی بالاتر آن را بفروشید.

چگونه در Launchpad بایننس شرکت کنیم؟

مرحله ۱: مرحله اول این است که یک حساب کاربری در صرافی بایننس ایجاد کنید و در این اکسچنج احراز هویت کنید.

مرحله ۲: اولین کاری که باید انجام دهید، این است که میزان سرمایه‌ای که می‌خواهید در لانچ پد قرار دهید را مشخص کنید. در اصل، سرمایه شما به میانگین موجودی BNB شما بستگی دارد. محاسبه این میانگین، از قبل مشخص شده و معمولا چند روز است؛ یعنی چند روز باید بایننس کوین‌‌های خود را در بایننس نگهداری کنید و میانگین این موجودی، ظرفیت مشارکت شما را مشخص می‌کند. در این مدت‌زمان، شما نباید BNBهای خود را استیک کنید یا آنها را معامله کنید.

مرحله ۳: پس از گذشت این مدت‌زمان مشخص، شما باید بایننس کوین‌های خود را برای خرید توکن‌های جدید، کامیت کنید.

مرحله ۴: در این مرحله، باید نسبت به کل BNBهای کامیت شده، محاسبه کنید که چقدر می‌توانید از توکن جدید بخرید.

مرحله ۵: قدم آخر، شامل کسر شدن مقداری از BNBهای شماست. این مقدار، به منظور خریداری کردن رمز ارز جدید از شما کسر می‌شود و مابقی بایننس کوین‌ها به همراه توکن‌های خریداری شده، به حساب اسپات شما منتقل می‌شود.

نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید، این است که لانچ پد بایننس از سیستم First Come, First Serve استفاده می‌کند؛ یعنی هر کسی که بتواند زودتر BNBهای خود را کامیت کند، تعداد توکن جدید بیشتری می‌تواند خریداری کند.

قوانین شرکت در لانچ پد

سیستم محاسبه توزیع Subscription بایننس و کسر کردن BNBها به شرح زیر است:‌

در این فرمت جدید لانچ پول، کاربران باید بایننس کوین‌های خود را کامیت کنند. میزان توزیع نهایی به کاربران، بر اساس نسبت BNBهای کامیت کرده، به کل BNBهای Commit شده توسط تمام کاربران محاسبه می‌شود.

محاسبه اولیه، بدین صورت انجام می‌شود:

BNBهای کامیت کرده هر کاربر / کل بایننس کوین‌های کامیت شده توسط همه کاربران * کل توکن‌های جدیدی که قرار است در لانچ پد به فروش برسند.

برای مثال، فرض کنید که ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ توکن جدید در لانچ پد به فروش می‌رسد. یک کاربر ۵۰۰۰ BNB کامیت کرده و ۹ کاربر دیگر نیز مجموعا ۱۰۰,۰۰۰ BNB کامیت کرده‌اند. بنابراین در محاسبه اولیه، کاربری که ۵۰۰۰ بایننس کوین کامیت کرده، به نسبت ۵۰۰۰/۱۰۵۰۰۰ BNB یا ۴.۷۶ درصد می‌تواند توکن جدید را خریداری کند؛ یعنی ۴,۷۶۱,۹۰۵ توکن. محاسبه اولیه به این صورت انجام می‌شود:

محاسبه اولیه توزیع توکن‌های جدید به کاربران
محاسبه اولیه توزیع توکن‌های جدید به کاربران

اما از آنجا که برای هر کاربر یک هاردکپ یا حداکثر میزان خرید وجود دارد، کاربرانی که مقدار BNBهای کامیت کرده آنها از این میزان تجاوز کند، حداکثر به میزان هاردکپ می‌توانند توکن جدید را خریداری کنند. برای مثال، اگر ما از هاردکپ ۲۰,۰۰۰,۰۰۰ برای توکن جدید استفاده کنیم، محاسبه مرحله دوم بدین شکل خواهد بود:

 محاسبه مرحله دوم توزیع توکن‌های جدید به کاربران
محاسبه مرحله دوم توزیع توکن‌های جدید به کاربران

از آنجایی که کاربران شماره ۱ و ۲ به هاردکپ رسیده‌اند، هر دو به میزان ۲۰ میلیون توکن را می‌توانند بخرند و باقی ۳۶,۱۹۰,۴۷۶ توکن نیز بین بقیه کاربران توزیع خواهد شد. محاسبه مرحله سوم طبق جدول زیر انجام می‌شود:

  مرحله سوم توزیع توکن‌های جدید به کاربران
مرحله سوم توزیع توکن‌های جدید به کاربران

محاسبه توزیع نهایی توکن‌ها طبق جدول بالا صورت می‌‌گیرد. کاربری که ۷۰۰۰ BNB کامیت کرده، می‌تواند ۱۶,۸۰۰,۰۰۰ توکن بخرد (در مرحله اول دیدیم که این کاربر می‌توانست ۶,۶۶۶,۶۶۷ توکن خریداری کند، اما به خاطر این که دو کاربر اول به هاردکپ رسیده بودند و بیشتر از این میزان نمی‌توانستند توکن‌ها را بخرند، کل میزان توکنی که قرار بود در لانچ پد بایننس به فروش برسد، بین کاربران دیگر نیز تقسیم شد.)

زمانی که مرحله آخر محاسبه انجام شد، از تعداد BNBهای کاربران کسر می‌شود و بایننس کوین‌های باقی‌مانده به همراه توکن جدید، به اکانت اسپات کاربران منتقل می‌شود. کسر شدن بایننس‌کوین‌ها طبق این فرمول انجام می‌شود:

میزان توزیع نهایی توکن جدید * قیمت از پیش تعیین شده توکن جدید نسبت به BNB

برای مثال، کاربر سوم را در نظر بگیرید؛ اگر قیمت از پیش تعیین شده توکن جدید نسبت به بایننس کوین ۰.۰۰۰۲۲۲۲۲۲ باشد، مقدار BNB که از این کاربر برای خرید توکن جدید کسر می‌شود، بدین صورت خواهد بود:

۱۶,۸۰۰,۰۰۰ * ۰.۰۰۰۲۲۲۲۲۲ = ۳,۷۳۳.۳۲۹۶ BNB

کاربر شماره ۳ در ابتدا ۷۰۰۰ BNB را کامیت کرده بود. از این میزان، ۳,۷۳۳.۳۲۹۶ بایننس کوین برای خرید توکن جدید کسر می‌شود و در نهایت، ۳,۲۶۶.۶۷۰۴ BNB به همراه ۱۶,۸۰۰,۰۰۰ توکن جدید، به حساب اسپات او منتقل خواهد شد.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ (FAQ)
  • لانچ پد بایننس چیست؟

لانچ پد یک سیستم فروش توکن‌های جدید است، که به کاربران اجازه می‌دهد قبل از لیست شدن رمز ارزها در صرافی بایننس، آنها را خریداری کنند.

  • چه کسانی می‌توانند در لانچ پد بایننس مشارکت کنند؟ 

هر کسی که اکانت احراز هویت شده بایننس داشته باشد، می‌تواند در لانچ پد مشارکت داشته باشد. در سیستم جدید لانچ پد، تمامی افراد می‌توانند با هر میزان سرمایه مشارکت داشته باشند؛ اما حداکثر میزان خرید نیز برای توکن‌های جدید تعریف شده است.

  • آیا می‌توان از طریق خرید توکن‌ها در لانچ پد کسب درآمد کرد؟

بله. توکن‌ها قبل از لیست شدن در این صرافی، در این سرویس فروخته می‌شوند و کاربران می‌توانند پس از لیست شدن در بایننس و افزایش قیمت، توکن‌های خود را فروخته و سود نسبتا خوبی دریافت کنند.

  • نحوه خرید توکن جدید در لانچ پد به چه صورت است؟

ابتدا شما باید به مدت مشخصی BNBهای خود را در حساب اسپات خود نگهداری کنید و پس از به پایان رسیدن این زمان، باید بایننس کوین‌های خود را کامیت کنید، تا بتوانید توکن جدید را بخرید. مقدار توکنی که می‌توانید خریداری کنید، طبق فرمول‌ها و مراحلی انجام می‌شود و در نهایت، توکن‌های جدید به همراه BNBهای باقی‌مانده، به حساب اسپات شما منتقل خواهند شد.

جمع‌بندی

لانچ‌پد بایننس، یکی از بهترین روش‌ها برای کسب درآمد است؛ البته تنها کاربرانی که احراز هویت کرده‌اند می‌توانند از این سرویس استفاده کنند. شما می‌توانید در این پلتفرم BNBهای خود را کامیت کنید و طبق محاسباتی که در این مقاله توضیح دادیم، توکن‌های جدید را قبل از لیست شدن در بایننس خریداری کنید. این موضوع به شما امکان می‌دهد که پس از فهرست شدن در این صرافی بزرگ و افزایش قیمت توکن (معمولا) آنها را بفروشید و سود خوبی کسب کنید. در این مقاله به پاسخ این سوال که لانچ پد بایننس چیست پرداختیم و سپس نحوه کارکرد Launchpad بایننس، نحوه استفاده از این سرویس، مزایا، نحوه مشارکت در لانچ پد، محاسبه توزیع توکن و نحوه کسر شدن BNBها به منظور خرید توکن‌های جدید را بررسی کردیم.

نظر شما درباره لانچ پد بایننس چیست؟ آیا تاکنون از این سرویس استفاده کرده‌اید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
cryptoaffiliatebinance

آرن امیریان

من آرن امیریان هستم و از سال ۲۰۲۰ در بازار رمزارزها و تکنولوژی بلاکچین فعالیت می‌کنم. از همان زمان اعتقاد داشتم که این تکنولوژی می‌تواند در آینده‌ای نزدیک، سیستم‌های مالی و بانکداری سنتی را متحول کند. پس از مدت کوتاهی که در میهن بلاکچین مشغول به کار شدم، به این حوزه گسترده بسیار علاقمند شدم. اکنون حوزه مطالعاتی من راهکارهای لایه ۲، بلاکچین‌های لایه ۱، DAGها، شبکه‌های حریم خصوصی و آدیت کردن کدهای پروژه‌هاست.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا