کریپتو پدیا

هارد کپ و سافت کپ چیست؟ شاخص‌هایی مهم برای جذب سرمایه

هنگام ارزیابی یک ICO (عرضه اولیه کوین)، اکثر سرمایه گذاران احتمالی اهمیت ساختار فروش توکن‌ها در ICO‌ها را درک می‌کنند. اما هنوز بسیاری تفاوت بین Hard Cap و Soft Cap را درک نمی‌کنند. همچنین اطلاعی در مورد برنامه توزیع توکن‌ها را ندارند و دقیقا این‌ها جزئیاتی هستند که ما باید در مورد توکن‌های جدیدی که قصد خرید آنها را داریم، بدانیم. پس در ادامه به معرفی هارد کپ و سافت کپ خواهیم پرداخت و اهمیت آنها را ICO مورد بررسی قرار می‌دهیم.

هارد کپ و سافت کپ چه معنایی دارند؟

هارد کپ و سافت کپ چه معنایی دارند؟

در عرضه اولیه کوین، اصطلاح هارد کپ (Hard Cap) به حداکثر تعداد رمز ارزهای قابل فروش اطلاق می‌شود. این مربوط به حداکثر بودجه‌ای است که تیم توسعه در آن مرحله اولیه تأمین بودجه مایل است در ازای فروش توکن‌های خود جمع آوری کند. بنابراین اگر در طی یک کمپین جمع آوری کمک مالی، ICO به هارد کپ دست یابد، یعنی رمز ارزها برای آن مرحله به طور کامل فروخته شده‌اند.

به عبارت دیگر، این بدان معناست که حداکثر هدف ICO محقق شده است و توسعه دهندگان، فروش توکن را متوقف می‌کنند و سرمایه گذاران جدید را نمی‌پذیرند. انتخاب چگونگی انتخاب هارد کپ کاملا به عهده تیم توسعه است و نیاز به ایجاد تعادل در میزان دریافتی با حداکثر توکن‌های موجود دارد.

البته در بعضی از منابع این اصطلاح برای بیشترین مقدار عرضه یک کوین یا توکن خاص نیز استفاده می‌شود. در این دیدگاه، Hard Cap نشان دهنده حداکثر تعداد رمز ارزهایی است که توسط آن پروتکل تعریف شده است و بدین معنی است که این تعداد، حداکثر توکن‌های موجود در یک بلاک چین خاص را نشان می‌دهد. برای مثال در سال ۲۰۲۰، توکن حاکمیتی YFI در پلتفرم یرن فایننس، بیش از ۴۰ هزار دلار ارزش داشت که عمده آن به دلیل محدودیت ۳۰ هزارتایی توکن‌های آن بود.

البته برای این که انتخاب کنیم کدام یک از این دو معنی درست‌تر است، استفاده از اصطلاح “حداکثر عرضه (Max Supply)” برای تعداد کلی کوین‌ها بسیار مناسب‌تر به نظر می‌رسد؛ زیرا هارد کپ معمولا برای توصیف حداکثر هدف در زمان تأمین اعتبار برای ICO استفاده می‌شود.

سافت کپ (Soft Cap) حداقل پولی است که یک ارز دیجیتال باید از طریق ICO از سرمایه گذاران دریافت کند. مردم پول خود را در این کوین‌ها سرمایه گذاری می‌کنند به این امید که در آینده چندین برابر بیشتر از آنچه پرداخت کرده‌اند، ارزش داشته باشند. در صورت عدم رسیدن به سافت کپ، پول به سرمایه گذاران بازگردانده می‌شود. انتخاب میزان برای Soft Cap نیز به اختیار تیم توسعه دهنده است.

ایجاد سافت کپ برای یک پروژه اجباری نیست؛ زیرا صرفا یک ایده کلی از مبلغی هستند که یک پروژه کریپتو انتظار دارد برای راه‌اندازی درست آن جمع کند. این اصطلاح معمولا در نظر گرفته می‌شود که تیم‌ها به هر سرمایه گذار بالقوه اطلاع دهند که چرا به این مقدار نیاز دارند و برای چه چیزی آن را استفاده می‌کنند. با این حال سافت کپ ضروری نیست؛ زیرا بسیاری از تیم‌ها موفق به جمع آوری کمک مالی بدون تعیین سافت کپ شده‌اند.

تجزیه و تحلیل معیارهای ICO مانند Soft Cap، راهی است برای سنجش تجربه و درک تیم از آنچه که می‌خواهند به انجام برسانند. به عنوان مثال، سرمایه گذاران باید نسبت به مقادیر غیرمعمول کم و یا زیاد سافت کپ، که هم بی‌تجربه بودن تیم را نشان می‌دهد و هم پرچم‌های قرمز بالقوه از نظر قانونی بودن آن هستند، محتاط باشند. از طرف دیگر، قرار دادن مقادیر مناسب برای Soft Cap می‌تواند تجربه و قانونی بودن یک تیم را نشان دهد.

ریسک‌های Soft Cap‌ و Hard Cap

سایز یا اندازه هارد کپ و سافت کپ بستگی به میزان ریسکی دارد که شما می‌توانید متحمل شوید؛ اگر جذب سرمایه پروژه شما به سافت کپ نرسد، باید پول سرمایه گذاران را پس دهید. فاکتورهای مهم دیگ