متوسط مقالات

نرم‌افزار DPN چیست؟ آشنایی با نسخه غیرمتمرکز VPN

شبکه‌های خصوصی غیرمتمرکز (DPN) همان مزایای VPN را ارائه می‌دهند، اما نقطه قوتشان حذف مرکزیت و تمرکززدایی از VPNهاست. در واقع DPN نسخه غیرمتمرکز VPNهاست. DPN چیست؟ در این مقاله این ابزار مفید را معرفی می‌کنیم.

اینترنت بدون شک انقلابی در نحوه زندگی ما ایجاد کرده است. این فناوری، نحوه کار، دسترسی به اطلاعات، مسافرت، برقراری ارتباط و تعامل با یکدیگر را تغییر داده است. همراه با آن، سطح آزادی بیشتری نیز وجود دارد که ما به دلیل دموکراتیک سازی و تمرکززدایی اطلاعات از آن بهره‌مند می‌شویم. با این کار، اینترنت به بحث، تحلیل و بررسی بیشتر مردم در مورد موضوعاتی که آنها و جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، پرداخته است. به لطف اینترنت، حوزه نفوذ از مقامات متمرکز و رسانه‌های اصلی فاصله می‌گیرد. ورود DPN را می‌توان نقطه شروع این جنبش جدید در نظر گرفت.

در عجله برای درک آزادی‌های ارائه شده توسط اینترنت، ما از چیزی به همان اندازه مهم به نام حریم خصوصی غفلت کرده‌ایم و یا مجبور به آن شده‌ایم. در حالی که میلیاردها نفر برای پیوستن به آخرین شبکه‌های رسانه‌های اجتماعی هجوم می‌آورند، آن‌ها نمی‌توانند درک کنند که خودشان محصول اصلی این خدمات رایگان جدید هستند.

با ایجاد انگیزه توسط پلتفرم‌های رایگان، بخش‌هایی از اینترنت به کارخانه‌هایی برای جمع آوری داده تبدیل شدند که داده‌ها و اطلاعات ارزشمند کاربر به مشتریان واقعی پلتفرم منتقل می‌شوند. چند شرکت قدرتمند بخش‌های زیادی از اینترنت را از آن خود کردند، داده‌هایی را که متعلق به آنها نیست جمع آوری کرده، حقوق حریم خصوصی را کمرنگ کرده و درهای سانسور را باز کرده‌اند.

این عامل متمرکز بودن در کنار سایر نگرانی‌های مربوط به دسترسی، نظارت و بی‌طرفی شبکه، منجر به افزایش آگاهی از حریم خصوصی شده است.

VPN و DPN چیست؟

VPN چیست؟ منشا شبکه‌های خصوصی مجازی یا VPN را می‌توان در مایکروسافت در سال ۱۹۹۶ جستجو کرد، جایی که Gurdeep Singh-Pall برای اجرای شبکه‌های خصوصی مجازی، پروتکل ارتباطات تونلی همتا به همتا را اختراع کرد. استفاده از VPN از سال ۲۰۲۰ به شدت در حال افزایش بوده است. نمونه‌هایی مانند NordVPN، همزمان با بیماری کووید ۱۹ و کارکنان شرکت‌ها که دورکاری می‌کردند، از افزایش استفاده از سرویس VPN خبر داد. DPN ها را می‌توان نسخه غیرمتمرکز همان نرم‌افزارهای VPN دانست.

انگیزه استفاده از VPN از نیازهای امنیتی گرفته تا جلوگیری از نظارت، غلبه بر سانسور و بهبود خدمات پخش را شامل می‌شود. صرف نظر از این، VPNها به کاربران اجازه می‌دهند ترافیک وب خود را از طریق یک تونل رمزگذاری شده به سروری که توسط ارائه دهنده خدمات VPN مدیریت می‌شود، ارسال کنند. سپس ترافیک رمزنگاری شده در وب در دسترس خواهد بود، به شرطی که کاربران فقط به وب‌سایت های HTTPS ایمن متصل شوند و در نتیجه حریم خصوصی حفظ شود.

سرویس های VPN مانند NordVPN، ProtonVPN، Surfshark و سایر موارد، از پروتکل‌های امنیتی قوی، کمترین ثبت اطلاعات، سیستم نام دامنه خصوصی یا DNS، سرورها و حوزه‌های قضایی مناسب اینترنت استفاده می‌کنند. به نوبه خود، این منجر به مزایایی مانند جلوگیری از سانسور، افزایش امنیت در ارتباطات عمومی و خصوصی و انتقال داده‌ها، دسترسی از راه دور و ناشناس بودن آنلاین می شود.

در حالی که این یک گام در مسیر درست است، VPNها می‌توانند سرعت اینترنت را به میزان قابل توجهی کاهش دهند و از اتصال ضعیف برخوردارند. وب‌سایت‌ها حتی می‌توانند با استفاده از نرم افزار anti-VPN، ترافیک ایجاد شده از طریق VPN را مسدود کنند یا داده‌های این شبکه‌های را برای فروش ثبت کنند. ناگفته نماند ک