متوسط NFT

رشد ۱۲,۰۰۰ درصدی توکن پاندورا در یک هفته؛ از ERC-404، ترند جدید این روزهای کریپتو چه می‌دانیم؟

این روزها همه جا صحبت از ترند جدید دنیای ارز دیجیتال یعنی استاندارد ERC-404 و توکن پاندورا است. توکن پاندورا اولین توکن ERC-404 است که اخیرا راه‌اندازی شده و در همین مدت کوتاه به‌طور چشمگیری رشد کرده است. در این مقاله از میهن بلاکچین، استاندارد جدید ERC-404 و پروژه Pandora را بررسی می‌کنیم.

خلاصه مطالب

📌 استاندارد ERC-404، یک استاندارد توکن‌سازی جدید است که هنوز به‌صورت رسمی تایید نشده است.

📌 این استاندارد ترکیبی از استاندارد ERC-20 و استاندارد ERC-721 است.

📌 پاندورا (PANDORA) اولین توکنی است که بر اساس این استاندارد راه‌اندازی شده و در مدت کوتاهی بیش از ۱۲,۰۰۰ درصد رشد کرده است.

📌 هر توکن پاندورا از یک توکن اتریومی (ERC-20) و یک NFT تشکیل شده است.

استاندارد ERC-404 چیست؟

استاندارد ERC-404
منبع: metlabs.io

استاندارد ERC-404 ترکیبی از استانداردهای ERC-20 (استاندارد توکن‌سازی اتریوم) و ERC-721 (استاندارد NFT) است. به‌کمک این استاندارد جدید توسعه‌دهندگان می‌توانند مجموعه‌‌های NFT بسازند که می‌توان آن‌ها را به‌راحتی در بازارهای آزاد معامله کرد. استاندارد ERC-404 توسط توسعه‌دهندگان ناشناس ساخته شده است که با نام‌های مستعار «ctrl» و «Acme» شناخته می‌شوند.

همانطور که می‌دانید، NFTهای عادی قابل‌ معاوضه نیستند. در برخی از پلتفرم‌ها می‌توان بخش‌هایی از یک NFT (فرکشن) را خرید و فروش کرد. این پلتفرم‌ها NFTها را در یک کیف پول قفل کرده و فرکشن‌های آن را به صورت توکن عرضه می‌کنند. فرکشن‌های توکنیزه شده را می‌توان به صورت آزادانه معامله کرد؛ اما ارزش آن‌ها ممکن است با ارزش NFT اصلی برابر نباشد.

استاندارد ERC-404 به‌وجود آمده است تا این مشکلات را حل کند. به کمک استاندارد ERC-404 چند کیف پول مختلف می‌توانند به صورت مستقیم مالک یک NFT باشند. بعدها می‌توان این نوع NFTها را توکنیزه کرد و کاربردهایی مثل وام‌دهی و استیکینگ را به آن‌ها اضافه کرد.

استاندارد ERC-404 یک استاندارد نوظهور و آزمایشی است و هنوز به‌طور کامل بازبینی و تایید نشده است. توسعه‌دهندگان استاندارد ERC-404 در حال آزمایش آن هستند تا ایرادات اجرایی آن مشخص شوند.

چرا استاندارد ERC-404 به‌صورت رسمی به شبکه اتریوم اضافه نشده است؟

همان‌طور که اشاره شد استاندارد ERC-404 یک استاندارد آزمایشی است و هنوز به‌طور رسمی در شبکه اتریوم شناخته نشده است. توسعه‌دهندگان در حال ایجاد یک EIP (پروپوزال بهبودی اتریوم) هستند تا این استاندارد را به‌صورت رسمی به شبکه اتریوم اضافه کنند. احتمالا فرایند این پروپوزال زمان‌بر خواهد بود و به این زودی‌ها مشخص نمی‌شود.

اگر این پروپوزال تایید شود، استاندارد ERC-404 توسط بنیاد اتریوم به‌عنوان یک چهارچوب توکن‌سازی رسمی در شبکه اتریوم شناخته خواهد شد که با برنامه‌های اتریومی سازگار است.

پاندورا چیست؟

توکن پاندورا - Pandora
منبع: financebrokerage

پاندورا (Pandora) اولین توکن مبتنی بر استاندارد ERC-404 است. عرضه کل توکن پاندورا ۱۰,۰۰۰ واحد است. توکن‌های پاندورا از ۱۰,۰۰۰ توکن ERC-20 و ۱۰,۰۰۰ NFT همسان تشکیل شده‌اند. در واقع هر توکن پاندورا شامل یک توکن اتریومی و یک NFT همسان است. اگر شما یک توکن پاندورا را به‌طور کامل خریداری کنید، به‌صورت خودکار یک NFT نیز در کیف پول شما مینت (ضرب) می‌شود. همچنین اگر یک NFT پاندورا را بخرید، به صورت خودکار یک توکن پاندورا دریافت خواهید کرد. اما اگر موجودی توکن‌ شما کمتر از یک پاندورا باشد، NFT همسان برای شما مینت نخواهد شد.

این قانون در انتقالات توکن پاندورا نیز صادق است. در انتقال توکن پاندورا، اگر گیرنده حداقل یک PANDORA را به‌طور کامل دریافت کند، NFT موجود در کیف پول مبدا سوزانده شده و یک NFT جدید در کیف پول مقصد ساخته می‌شود. طبیعتا اگر توکن منتقل شده کمتر از یک واحد باشد و یا بخشی از توکن فروخته شود، NFT مربوطه سوزانده می‌شود و برای همیشه از بین می‌رود. 

تنها یک هفته پس از راه‌اندازی، قیمت توکن PANDORA حدود ۱۲,۰۰۰ درصد رشد کرد و به بالای ۳۲ هزار دلار رسید. بر اساس داده‌های صفحه PANDORA در سایت کوین مارکت کپ، عرضه کل و عرضه حداکثر توکن پاندورا ۱۰,۰۰۰ واحد و عرضه در گردش آن ۸۰۰۰ واحد است. در زمان نگارش این مقاله ارزش بازار این توکن ۲۱۱ میلیون دلار و قیمت آن ۲۱,۰۰۰ دلار است.

برای کسب اطلاعات بیشتر از پروژه و توکن پاندورا، می‌توانید به سایت رسمی پاندورا و اکانت توییتر آن مراجعه کنید.

قیمت لحظه‌ای توکن پاندورا

آیا سرمایه‌گذاری در پروژه‌های ERC-404 مثل پاندورا، ریسک دارد؟

همانطور که بالاتر اشاره شد، استاندارد ERC-404 یک ترند نوظهور است و هنوز به‌صورت رسمی توسط شبکه اتریوم تایید نشده است. این ترند هنوز در مراحل آزمایشی خود است و در نتیجه سرمایه‌گذاری در آن ریسک‌هایی را به‌همراه خواهد داشت.

توکن پاندورا در مدت بسیار کوتاه، به‌طور چشمگیری رشد کرده است که نشان‌دهنده شدت هیجان سرمایه‌گذاران برای این ترند جدید است.  بنابراین، پاندورا یک سرمایه‌گذاری پرریسک محسوب می‌شود. قبل از هرگونه سرمایه‌گذاری، حتما باید به‌خوبی درباره این نوع پروژه‌ها تحقیق کنید.

این مطلب جنبه آموزشی دارد و به هیچ عنوان نباید توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شود.

سایر پروژه‌های مبتنی بر استاندارد ERC-404

توکن پاندورا اولین و بزرگترین توکن راه‌اندازی شده بر اساس استاندارد ERC-404 است؛ اما تنها پروژه این استاندارد نیست. از میان پروژه‌های دیگری که بر اساس این استاندارد ساخته شده‌اند، می‌توان به 404Blocks، DeFrogs، Monarch و 404Bakery اشاره کرد. در این لینک از سایت کوین مارکت کپ می‌توانید فهرستی از پروژه‌های برترERC-404 و ارزش فعلی آن‌ها را مشاهده کنید.

جمع‌بندی

استاندارد جدید ERC-404، یک استاندارد جدید توکن‌سازی است که هنوز به‌صورت رسمی در شبکه اتریوم معرفی نشده است. در حال حاضر توکن‌های مختلفی بر اساس این استاندارد ساخته شده‌اند. توکن پاندورا (PANDORA) اولین و بزرگترین توکن ERC-404 است که تنها چند روز پس از راه‌اندازی توانست علاقه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کند و قیمت آن تا ۳۲,۰۰۰ دلار رشد کرد. در این مطلب استاندارد ERC-404 و توکن پاندورا را به‌طور کلی بررسی کردیم. شما هم می‌توانید نظرات خود را در کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین

استاندارد ERC-404 چیست؟

استاندارد ERC-404 یک استاندارد جدید است که استانداردهای ERC-20 (استاندارد توکن‌سازی اتریوم) و ERC-721 (استاندارد NFTها) را باهم ترکیب می‌کند.

توکن پاندورا چیست؟

پاندورا (Pandora) اولین توکن مبتنی بر استاندارد ERC-404 است که قابلیت‌های جدیدی را برای NFTها ایجاد می‌کند.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا