متوسط کریپتو پدیا

هارد مرج (Hard Merge) چیست؟

زمانی که صحبت از ادغام می‌شود، ذهن انسان دو یا چند پروژه، شرکت یا سازمان را تصور می‌کند که از بعد از آن در قالب یک مجموعه به فعالیت ادامه می‌دهند؛ اما این قضیه در بلاک چین به چه‌صورت است؟ همواره صحبت از هارد فورک و انشعاب شبکه‌ها در میان بوده و حرفی درباره ترکیب یا ادغام نشده است! در این مقاله از میهن بلاکچین می‌خواهیم هارد مرج (Hard Merge)‌ چیست را توضیح دهیم. برای درک بهتر این مفهوم، توضیح مختصری درباره هارد فورک و هارد اسپون (Hard Spoon) می‌دهیم و با یکدیگر مقایسه می‌کنیم. با ما همراه باشید.

هارد مرج چیست؟

هارد مرج چیست

حالتی را درنظر بگیرید که دو شخص روی یک پروژه مشغول به کار هستند. سه سناریو برای همکاری آن‌ها می‌توان متصور شد:

۱. آن‌ها از هم جدا می‌شوند و هر کدام راه خود را می‌روند.

۲. با یکدیگر به توافق می‌رسند و برای عملکرد و نتیجه‌گیری بهتر، با هم کار می‌کنند.

۳. یک نفر با درنظر گرفتن موارد لازم،‌ از دیگری الگوبرداری می‌کند و هر دو از اعتبار مشخصی برخوردار می‌شوند.

هر کدام از حالت‌های بالا، در بلاکچین نیز صادق است و برای خود تعبیری دارد. به حالت دوم در بلاک چین، هارد مرج می‌گویند. هارد مرج یا ادغام به حالتی گفته می‌شود که دو پروژه بلاک چینی با اهداف و مشخصات شبیه به هم برای تشکیل یک موجودیت جدید، برای ادغام به توافق برسند. پس از آن، شبکه و پروژه جدید، ارز دیجیتال مختص به خود را منتشر می‌کند و با نسبت‌های مشخص و از پیش تعیین‌شده، به هولدرهای پروژه قبلی واگذار می‌کند. برای مثال فرض کنید پروژه J حاصل Hard Merge دو پروژه F و O‌ است. توکن پروژه جدید به‌صورت 1J=2F و 1J=۴O بین هولدرهای پروژه قدیمی تقسیم می‌شود. به‌عبارت دیگر به هولدرهای توکن F به‌ازای هر توکن، ۰.۵ توکن J و به دارندگان توکن O به‌ازای هر توکن، ۰.۲۵ توکن J داده می‌شود.

با کمی دقت متوجه می‌شویم که حالت سوم که همان هارد فورک در بلاک چین محسوب می‌شود، معکوس حالت دوم است؛ پس هارد مرج را می‌توان معکوس هارد فورک در نظر گرفت. حالت سوم نیز به‌عنوان Hard Spoon تلقی می‌شود. برای اینکه این مفاهیم با یکدیگر اشتباه گرفته نشوند و بهتر متوجه شویم که هارد مرج چیست، در ادامه هر کدام را توضیح می‌دهیم.

هارد فورک چیست؟

هارد فورک یک تغییر در یک اکوسیستم غیرمتمرکز است که منجربه ایجاد دو بلاکچین مجزا و مستقل می‌شود. از نتیجه آن پیداست که این تغییر در مقیاس بزرگ صورت می‌گیرد. این تغییر یا حتی می‌توان گفت به‌روزرسانی، برای سازگاری بیشتر اتفاق می‌افتد. پس از Hard Fork تمام اتفاقات به‌صورت مجزا در دو بلاکچین انجام می‌شود. برای مثال می‌توان به بیت کوین کش اشاره کرد. در سال ۲۰۱۷ توسعه‌دهندگان بیت کوین برای افزایش حجم بلاک‌ها روی شبکه اصلی بیت کوین یک هارد فورک انجام دادند. مثال دیگر اتریوم کلاسیک است. برای پیاده‌سازی یک‌سری تغییرات در شبکه اتریوم، توسعه‌دهندگان مجبور به انجام Hard Fork شدند. نسخه قدیمی اتریوم کلاسیک و نسخه جدید اتریوم نام گرفت.

هارد اسپون چیست؟

هارد اسپون یکی از مفاهیم به‌نسبت جدید در حوزه بلاک چین است که هم‌رده برون‌سپاری پروژه‌ها به‌منظور ارتقاء قرار دارد. بهتر است با یک مثال این مفهوم را توضیح دهیم. بلاک چین اتریوم را در نظر بگیرید. یکی از پرکاربردترین، حیاتی‌ترین و در عین حال شلوغ‌ترین شبکه‌های بلاک چینی است. شلوغ بودن این شبکه باعث بروز برخی مسائل مانند کارمزدهای بالا می‌شود. یکی از راه‌حل‌هایی که تیم گرداننده و جامعه آن برای این مشکل در نظر گرفتند، اترویم ۲ است؛ اما برخی از پروژه‌ها با پیاده‌سازی هسته اصلی برنامه و اعمال تغییرات اندک، به‌دنبال بهبود وضع موجود و همچینن افزایش کاربرد شبکه خود هستند. یکی از این پروژه‌ها مربوط به اکوسیستم Cosmos و تندرمینت می‌شود.

نمونه پیاده‌سازی‌شده اتریوم در اکوسیستم Cosmos، اترمینت (Ethermint) نام دارد. مکانیسم گواه اثبات کار (PoW) از اتریوم حذف شده است و هولدرهای اتر برای پرداخت فی شبکه در کازمس، رمزارز فوتون دریافت می‌کنند (فوتون توکن پیشنهادی برای پرداخت کارمزد در شبکه Cosmos است). توسعه‌دهندگان اتریوم می‌توانند قراردادهای هوشمند خود را به‌راحتی روی موتور جدید انتقال دهند.

پروژه‌های جدید و کمتر شناخته‌شده، برای اینکه نظر کاربران را به خود جلب کنند از Hard Spoon استفاده می‌کنند. آن‌ها از این کار برای جذب کاربر استفاده می‌کنند. لازم به‌ذکر است که هیچ رقابتی میان نسخه اصلی و نسخه Hard Spoon شده وجود ندارد؛ زیرا اعتبار نسخه جدید از نسخه قبلی به‌دست می‌آید. همچنین هیچ محدودیتی برای تعداد Hard Spoon از یک پروژه وجود ندارد.

مقایسه هارد مرج، هارد فورک و هارد اسپون

تفاوت هارد مرج، هاردفورک و هارد اسپون

با توضیحات داده‌شده درباره هرکدام از مفاهیم هارد فورک و هارد اسپون، اکنون باید دید بهتری نیست به اینکه هارد مرج چیست، داشته باشیم. هر کدام از این تغییرات به‌شکلی به‌دنبال کارکرد بهتر شبکه‌های بلاک چینی هستند؛ اما از آن‌جا که ممکن است با یکدیگر اشتباه گرفته شوند، آن‌ها را در قالب یک جدول با یکدیگر مقایسه می‌کنیم.

مولفههارد فورکهارد مرجهارد اسپون
ماهیت تغییررقابتیهمکاریمشارکت و تاثیرپذیری
ماهیت اجراییتبدیل یک بلاک چین به دو بلاک چین مجزاادغام دو شبکه بلاک چینی مجزا در قالب یک شبکهکپی اطلاعات یک بلاک چین در یک اکوسیستم دیگر
فرایندبرگشت‌ناپذیربرگشت‌پذیردربرگیرنده
تاثیر روی بلاک چین اصلیکاهش ظرفیت شبکه تا زمان اضافه شدن نودهای جدیدافزایش ظرفیت شبکهبدون تاثیر

مزایای هارد مرج چیست؟

هارد مرج را می‌توان یک تحول مثبت در دنیای کریپتو نامید. این مکانیسم تغییر در بلاکچین بسیاری از مشکلات حال حاضر مانند مقیاس‌پذیری، مصرف انرژی و امثال این موارد را در برخی از پروژه‌ها حل خواهد کرد. اگر بخواهیم مزایای Hard Merge را نام ببریم، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • پایداری بیشتر شبکه در طولانی مدت
  • دستیابی به سطح قابل قبولی از غیرمتمرکز بودن
  • حذف رقابت‌های بی‌فایده
  • جلوگیری از اتلاف انرژی
  • دستیابی پروژه‌ها به منابع گسترده‌تر

کدام پروژه‌ها از Hard Merge استفاده کرده‌اند؟

اکنون که نسبت به یکی از مکانیسم‌های تغییر در بلاک چین دید خوبی پیدا کردیم و می‌دانیم هارد مرج چیست، چه تفاوتی با هارد فورک و هارد اسپون دارد و مزایای آن را بررسی کردیم، بهتر است ببینیم تا به حال چه پروژه‌ای از آن استفاده کرده است.

از پروژه‌هایی که تا به حال از Hard Merge استفاده کرده‌اند، می‌تواند به شبکه کیپ (Keep) و نوسایفر (Nucypher) اشاره کرد. این دو پروژه یک راه‌کار لایه دوم و مبتنی‌بر اتریوم هستند. هر دوی آن‌ها به‌دنبال ایجاد زیرساخت‌های لازم برای افزایش حریم خصوصی و امنیت هستند. از دیگر اهداف مشترک این شبکه، می‌توان به برقراری ارتباط میان بلاک چین‌های مختلف اشاره کرد.

کیپ یک شبکه غیرمتمرکز از کامپیوترها است که اطلاعات خصوصی را به‌شکل رمزگذاری شده نگهداری می‌کند. این شبکه از فضاهای خارج از شبکه یا آف چین (Off Chian) به اسم کیپز (Keeps) برای این استفاده می‌کند.

نوسایفر مانند کیپ به‌دنبال حفظ حریم خصوصی است؛ اما با این تفاوت که اولویت آن امنیت برنامه‌های غیرمتمرکز یا همان Dappهای مستقر روی شبکه اتریوم است.

دو شبکه‌ای که از آن‌ها نام بردیم در یک عملیات با نام KEANU‌ و با استفاده از هارد مرج، با یکدیگر ادغام شدند. در این نام‌گذاری، دو حرف ابتدایی هر شبکه یعنی KE‌ از شبکه Keep و NU‌ از شبکه Nucypher استفاده شده. حرف میانی یعنی A، نماینده کلمه And به معنای «و» است. محصول این ادغام شبکه Threshold نام دارد. توکن شبکه جدید T است که با نسب مشخص میان هولدرهای توکن KEEP و NU تقسیم می‌شود.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
هارد مرج (Hard Merge) چیست و چه اتفاقی در آن رخ می‌دهد؟

هارد مرج یک مکانیسم ادغام دو پروژه بلاکچینی با هدف تشکیل یک موجودیت جدید است. بلاک‌چین‌های اصلی با هدف‌ها و مشخصات مشابه به توافق می‌رسند و پروژه جدید ارز دیجیتال مختص به خود را منتشر می‌کند.

تفاوت هارد مرج با هارد فورک و هارد اسپون چیست؟

هارد مرج با هارد فورک عکس یکدیگرند. در هارد اسپون نیز از یک بلاکچین دیگر در یک اکوسیستم دیگر کپی گرفته می‌شود.

جمع‌بندی

در این مقاله درباره یکی از راه‌کار بهینه‌سازی شبکه‌های بلاک چینی یعنی هارد مرج (Hard Merge) صحبت کردیم. با بررسی هارد فورک و هارد اسپون که از روش‌های دیگر بهینه‌سازی است، سعی کردیم هارد مرج چیست را توضیح دهیم. علاوه‌بر این به بررسی مزایای Hard Merge، مقایسه آن با دو روش دیگر و پروژه‌هایی که از آن استفاده کرده‌اند، پرداختیم. 

منبع
Coinswitch

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا