کریپتو کده

شبکه Keep چیست؟ آشنایی با کیپ نتورک و ارز دیجیتال KEEP

افزایش کاربرد بلاک چین‌ها و برخی از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، هدف پیدایش بسیاری از پروژه‌ها است. در کنار این مساله، امنیت همواره یکی از ارکان‌های مهم در راه‌حل‌های جدید محسوب می‌شود. در این مقاله قصد داریم با معرفی کیپ نتورک، به یکی از پروژه‌هایی اشاره کنیم که این راه حل را پیاده‌سازی کرده است. با مهین بلاکچین همراه باشید که پاسخ سوال شبکه Keep چیست را بیابیم و همچنین درباره هدف، نحوه کارکرد، سرویس‌ها، پروژه‌های مشترک، نقشه راه و بنیان گذاران Keep Network و ارز دیجیتال KEEP صحبت کنیم.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

شبکه Keep چیست؟

شبکه Keep چیست

شبکه Keep‌ به‌عنوان یک زیرساخت و لایه میانی برای ذخیره‌سازی اطلاعات خصوصی به‌صورت خارج از شبکه (Off-Chain) روی بلاکچین اتریوم راه‌اندازی شد. بسیاری از برنامه‌های غیرمتمرکز که روی بلاکچین‌های عمومی مانند اتریوم اجرا می‌شوند، برای فعالیت، به داده‌های خصوصی نیاز دارند. این داده‌ها می‌تواند هر دیتایی باشند که توسط کاربر تولید می‌شود. ذخیره‌سازی این داده‌ها روی بلاکچین، امنیت آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

شبکه کیپ برای افزایش حریم خصوصی کاربران امکان ذخیره اطلاعاتشان را در فضایی به‌نام Keeps‌ و به‌صورت آف‌چین فراهم می‌کند. برای ارتباط با بلاکچین، سیستم با فراخوانی قرارداد هوشمند بخشی از داده مورد نظر را مدیریت و استفاده می‌کند.

اولین اپلیکیشن ساخته‌شده روی کیپ نتورک، tBTC نام دارد که به‌عنوان یک بریج میان بیت کوین و اترویم عمل می‌کند. برنامه به‌منظور استفاده از بیت کوین در فضای دیفای پیاده‌سازی شده است.

هدف شبکه Keep چیست؟

کیپ نتورک به‌دنبال این است که در عین افزایش کارایی بلاک چین‌ها و ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین، امنیت و حریم خصوصی را حفظ کند. این شبکه به‌دنبال این است که قابلیت همکاری بین شبکه‌های لایه یک را افزایش دهد. یکی از محصولات این پروژه که tBTC‌ است، همین کار را انجام می‌دهد. در کنار موارد گفته‌شده، Keep Network‌ می‌خواهد به معنای واقعی کلمه غیرمتمرکز باشد که به این واسطه به هدف اصلی‌اش یعنی امنیت دیتا و اطلاعات دست پیدا کند.

شبکه Keep چگونه کار می‌کند؟

فضای کیپس که برای نگهداری اطلاعات مورد استفاده قرار می‌گیرد، شامل یک مگابایت فضای رمزگذاری‌شده است که به‌صورت تصادفی میان کاربران و اعضای شبکه توزیع می‌شود. کسانی که این فضا را در اختیار دارند، با نام Keep Provider یا تامین‌کنندگان شبکه کیپ شناخته می‌شوند. هر کدام از این افراد که هویتی حقوقی و اقتصادی دارند باید در گروه‌های امضا مشارکت داشته باشند. به این خاطر به آن‌ها هویت اقتصادی اطلاق می‌شود، زیرا هر کدام برای تبدیل شدن به یک نود باید در شبکه استیک کنند.

شبکه Keep برای اینکه امنیت سیستم را افزایش دهد، گروها‌ی امضا‌کننده را به‌صورت تصادفی انتخاب می‌کند. فرایند انتخاب توسط BLS Thereshold Relay یا رله آستانه BLS پیاده‌سازی می‌شود. BLS خلاصه شده امضای Boneh-Lynn-Shacham است. رله آستانه BLS به‌عنوان بیکن تصادفی نیز شناخته می‌شود. هیچ‌کس نمی‌داند تا زمانی که امضاکنندگان انتخاب نشده‌اند، امضاکنندگان بعدی چه کسانی خواهند بود. سیستم برای جلوگیری از تقلب، نودهایی را که رفتار مخرب داشته باشند، جریمه و استیکنگ آن‌ها را اسلش می‌کند.

هنگامی که کاربری برای استفاده از سرویس Keep‌ درخواست می‌دهد، سیستم درخواست و اطلاعت او را به بخش‌های مختلف تقسیم، ترکیب و به نودهای مختلف می‌فرستد. این اطلاعات با پروتکل محاسبات چندجانبه (Multi Party Computation) رمزگذاری می‌شود. سپس اطلاعاتی که کاربر نیاز دارد که با آن به کیپس دسترسی داشته باشد، در اختیار او قرار داده می‌شود.

معرفی محصولات Keep Network

حال که متوجه شدیم شبکه Keep چیست، بهتر است نگاهی به محصولات و سرویس‌هایی که ارائه می‌دهد، بیندازیم.

tBTC: اولین محصول کیپ نتورک، tBTC نام دارد. این یک برنامه منبع‌باز و بدون نیاز به مجوز (Permissionless) است که بریج میان شبکه بیت کوین و اتریوم محسوب می‌شود. تکنولوژی مورد استفاده در tBTC، الگوریتم امضای دیجیتال منحنی بیضوی یا ECDA است. tBTC به‌منظور به‌کارگیری بیت کوین در فضای دیفای راه‌اندازی شده است و کاربران می‌توانند بدون واسطه در اکوسیستم Defi، بیت کوین خود را وارد برنامه و از آن برداشت کنند. ارزش tBTC برابر با قیمت بیت کوین است.

استیک در Keep Network

استیکینگ: علاوه‌بر افرادی که می‌خواهند به‌عنوان نود در شبکه فعالیت کنند، کاربران دیگر نیز می‌توانند با استیک ارزهای مختلف مانند کیپ، اتر، سدل متا (Saddle Metta) و tBTC، سود سالانه ۲۱ درصد دریافت کنند. سرویس Staking کیپ نتورک این قابلیت را نیز دارد که افراد امتیاز استیکینگ خود را به‌دیگران واگذار (Delegate) کنند. به گزارش میهن بلاکچین، برخی از استخرهای Keep Network روی یونی سواپ قرار دارند.

علاوه‌بر این استخر‌های استیکینگ، شبکه Keep‌ نوعی دیگر از استخرها را با اسم Coverage Pool‌ در اکوسیستم خود دارد. این استخر به‌عنوان یک کمک خارجی برای حفظ ارزش یک به یک میان tBTC و BTC استفاده می‌شود. کاورج پول که استخر پوششی معنا می‌شود، به‌نوعی یک بیمه برای عملکرد امن و مطمئن سیستم محسوب می‌شود.

معرفی بنیان گذاران کیپ نتورک

بنیان‌گذار کیپ نتورک | Matt Luongo

شبکه کیپ توسط مت لونگو (Matt Luongo) و کوربین پون (Corbin Pon) راه‌اندازی شد. این دو شخص از افراد قدیمی در بازار کریپتو هستند. محصول قبلی که در این حوزه راه‌اندازی کردند، Fold نام دارد که یک برنامه خرید با بیت کوین است. لونگو از سال ۲۰۱۴ وارد حوزه رمزارزها شده است. او در حال حاضر مدیرعامل Thesis، استودیو سرمایه‌گذاری پشت سر Keep است.

از مشارکت‌کنندگان و سهام‌داران اولیه کیپ نتورک می‌توان به پالی چین، Andreessen Horowitz ،Draper ، پارادایم (Paradigm)، فنبوشی (Fenbushi)، پارا‌فای (ParaFi) و A.Capital اشاره کرد.

بررسی نقشه راه شبکه Keep

شبکه کیپ در برخی از پست‌های صفحه مدیوم خود، درباره برنامه‌هایش صحبت کرده است. آخرین مطلبی که درباره برنامه‌های پیش‌روی این شبکه به چشم می‌خورد، مربوط به نقشه راه سال ۲۰۲۱ است که در جولای ۲۰۲۱ منتشر شده است. در ادامه به اتفاق‌های و برنامه‌هایی که Keep Network از شروع راه‌اندازی داشته، اشاره می‌کنیم.

۲۰۱۷

  • اعلام شروع فعالیت

۲۰۱۸

  • اعلام نسخه آلفا از API شبکه به‌وسیله انتشار یک برنامه تحت وب
  • تست بیکن چین تصادفی و داخلی
  • نسخه دمو از API بیکن چین تصادفی

۲۰۱۹

  • اعلام tBTC
  • تست نت عمومی بیکن چین تصادفی

۲۰۲۰

  • انتشار قرارداد توکن KEEP روی شبکه اصلی
  • راه‌اندازی شبکه اصلی بیکن چین تصادفی در Keep
  • پیاده‌سازی الگروریتم امضای t-ECDSA روی شبکه اصلی
  • راه‌اندازی شبکه اصلی tBTC

۲۰۲۱

تیم Keep Network در قالب یک پست و در صفحه مدیوم خود اعلام کردند که سال ۲۰۲۱، سال رشد و توسعه ساختاری و بنیادی است. در این راستا قرار است که نسخه دوم شبکه رونمایی شود. همچنین یک ادغام سخت (Hard Merge) با پلتفرم و کامیونیتی‌‌های NuCypher‌، شبکه‌ای به‌نام آستانه یا Threshold‌ را به‌وجود خواهد آورد. این محصول KEANU نام دارد. علاوه‌بر این موارد قرار است ورژن جدید از tBTC عرضه شود.

در ارتباط با برنامه‌های سال جاری یعنی ۲۰۲۲، اطلاعاتی از طرف تیم گرداننده کیپ عرضه نشده است.

کیپ نتورک در چه پروژه‌هایی همکاری داشته است؟

در ادامه به معرفی همکاری‌هایی که کیپ نتورک با پروژه‌ها و پلتفرم‌های دیگر داشته است، اشاره می‌کنیم.

BadgerDAO: کیپ نتورک در راستای نفوذ و کاربردی‌تر ساختن بیت کوین در فضای دیفای، به‌عنوان یک Badger Builder‌ با سازمان خودگردان غیرمتمرکز Badger همکاری می‌کند. در این همکاری tBTC در محصولات موجود و اپلیکیشن‌های آینده BadegrDAO استفاده خواهد شد.

NuCypher: هر دو شبکه، یعنی کیپ و نوسایفر به‌دنبال افزایش امنیت و ورود بیت کوین به دنیای دیفای هستند. از طرف دیگر هر دوی آن‌ها روی شبکه اتریوم فعالیت دارند؛ از این رو به این نتیجه رسیدند که اهداف مشترکی دارند. با به‌رای گذاشتن پیشنهاد و مشارکت کاربران در سیستم تصمیم‌گیری، ادغام این دو شبکه تصویب شد. البته این ادغام به‌معنای یکی شدن شرکت‌های نیست، بلکه وظایف و کامیونیتی آن‌ها ادغام سخت خواهد شد.

معرفی ارز دیجیتال KEEP

رمز ارز KEEP، ارز دیجیتال بومی شبکه Keep است. برای نگهداری، آپدیت و غیرمتمرکز ساختن کیپ‌ها، از ارز KEEP استفاده می‌شود. علاوه‌بر این کاربران می‌توانند با استیک کردن KEEP کسب درآمد داشته باشند. میزان تخصیص ارز دیجیتال کیپ به‌‌صورت زیر است:

فروش خصوصی۳۵ درصد
شرکت Keep SEZC ۲۵ درصد
مشوق‌های استیکینگ و سیستمی۲۵ درصد
تیم اولیه۱۰ درصد
مشاوران۵ درصد

ارزش کل بازار ارز کیپ در تاریخ ۲۱ اسفند ۱۴۰۰ برابر با ۳۳۶٬۷۰۹٬۰۴۹ دلار است که از ابن بابت در جایگاه ۱۷۷ بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد. عرضه کل آن یک میلیارد عدد که از این مقدار حدود ۵۴۹ میلیون و ۷۱۶ هزار عدد در گردش بازار است. به گزارش میهن بلاکچین، قیمت KEEP‌ برابر با ۶۲ سنت است. کمترین قیمت آن مربوط به تاریخ ۲۷ آبان ۹۹ می‌شود که ۱۸ سنت بود. از طرف دیگر با ثبت قیمت ۶.۱ دلار، بیشترین قیمت تاریخ مبادلات KEEP در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ ثبت شد.

در چه صرافی‌هایی می‌توان KEEP خرید و فروش کرد؟

در سایت پروژه از سه صرافی یونی سواپ، بالانسر و کراکن اسم برده است که کاربران می‌توانند از آن‌ها اقدام به خرید و فروش ارز کیپ کنند. علاوه‌بر این موارد صرافی‌های کوکوین و بایننس نیز گزینه‌های دیگری برای خرید و فروش KEEP هستند.

چه کیف پول‌هایی برای نگهداری توکن KEEP مناسب است؟

ارز کیپ را می‌توان در کیف پول‌هایی که با استاندارد ERC20 سازگارند، نگهداری کرد که معرف‌ترین آن‌ها متامسک و تراست ولت هستند.

جمع‌بندی

در این مقاله درباره این‌که شبکه Keep چیست، صحبت و برای آشنایی بیشتر هدف، نقشه راه، بنیان‌گذاران و پروژه‌های مشترک آن را بررسی کردیم. کیپ نتورک یک لایه میانی بین بلاک چین و کاربران است که اطلاعات و حریم خصوصی آن‌ها را محافظت می‌کند. ارز دیجیتال این شبکه نیر KEEP نام دارد و نقش مهمی در اکوسیستم آن ایفا می‌کند.

آیا تا به حال از این نوع از شبکه‌ها استفاده کرده‌اید؟ به‌نظر شما پروژه‌هایی مانند کیپ نتورک چه جایگاهی در فضای بلاکچین دارند؟

منبع
keep.network

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا