کریپتو کده

شبکه Hathor چیست؟ آشنایی با هاتور نتورک و ارز دیجیتال HTR

پذیرش بیت کوین به‌عنوان یک فناوری انقلابی توسط شرکت‌ها و سازمان‌ها، چندین سال به طول انجامید. اما وقتی آن را سوای پولی غیرمتمرکز و به چشم راهکاری موثر برای رفع نیازهای دنیای واقعی بررسی می‌کنیم، متوجه محدودیت‌ها و ایرادات مقیاس‌ پذیری بسیاری می‌شویم. در این سال‌ها، شبکه‌های بسیاری درصدد رفع این مشکلات برآمدند. یکی از پروتکل‌هایی که در ماه‌های اخیر توجهات بسیاری را به خود جلب کرده، شبکه هاثور (Hathor) است. هاتور نتورک از دل یک پایان‌نامه دانشگاهی درآمده و به‌دنبال تلفیق تکنولوژی بلاکچین و المان‌های کاربرپسند برای جذب اکثریت کاربران است. اما شبکه Hathor چیست و چطور کار می‌کند؟ برای آشنایی با هاثور نتورک، نحوه کارکرد آن، ارز دیجیتال HTR، نقشه راه، تیم توسعه‌دهنده، سرمایه‌گذاران، شرکای تجاری، نحوه خرید، فروش و نگهداری توکن هاتور با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

شبکه Hathor چیست؟

شبکه Hathor چیست

شبکه هاثور (Hathor Network) از ترکیب گراف غیرمدور مستقیم یا Directed Acyclic Graph (به‌اختصار DAG) و فناوری بلاکچین ایجاد شده است. این شبکه با الگوریتم گواه اثبات کار (PoW) کار می‌کند. وقتی تعداد تراکنش‌های مورد پردازش کم باشد، بلاکچین امنیت را تضمین می‌کند. درحالیکه وقتی تعداد تراکنش‌ها به‌طور قابل توجهی افزایش می‌یابد، از گراف غیرمدور مستقیم کمک می‌گیرد. نتیجه این است که شبکه، قابلیت پردازش هر تعداد تراکنشی را دارد، بدون اینکه سرعت آن کاهش بیابد. معماری هاثور، شبکه را به‌منظور پردازش صدها تراکنش در هر ثانیه مقیاس‌پذیر می‌کند.

ویژگی‌های منحصربه‌فرد شبکه هاثور

 • کارمزد صفر
 • تراکنش‌های سریع
 • سواپ اتمی داخل شبکه‌ای
 • امکان ساخت توکن سفارشی با یک کلیک

اولین محصولی که در شبکه اصلی ایجاد شد یک سرویس توکن‌سازی (Tokenization Service) بود. برای ساخت توکن در هاثور نیازی به کدنویسی و نوشتن قرارداد هوشمند نیست. چون این موارد روی لایه ۱ شبکه توسط خود پروتکل ایجاد شده‌اند. هر کاربر به‌وسیله یک تلفن هوشمند و صرف چند دقیقه زمان و تعریف پارامترهایی همچون نام توکن، تیکر، مقدار عرضه اولیه و تعیین اینکه می‌خواهد در آینده توکن‌های بیشتری ساخته یا سوزانده شوند، می‌تواند توکن سفارشی خود را بسازد.

ایده شبکه Hathor چیست و چطور کار می‌کند؟

ایده شبکه Hathor چیست و چطور کار می‌کند؟

هنگامی که حجم تراکنش‌های شبکه بیت کوین افزایش می‌یابد، محدودیت‌های فضای ذخیره‌سازی و پهنای باند کم، بیشتر به چشم می‌آیند. همچنین مصرف انرژی برای اجرای الگوریتم گواه اثبات کار و پردازش محاسبات شبکه افزایش می‌یابد و به‌دنبال همه این‌ها، کارمزد تراکنش هم بیشتر می‌شود.

هاثور را می‌توان نوعی دفتر کل توزیع شده (DLT) مقیاس‌پذیر و کاربردی برای پشتیبانی از معاملات و قراردادهای مالی کم‌حجم توصیف کرد. به عبارتی می‌توان آن را شبکه‌ای هیبرید دانست که از ترکیب تکنولوژی بلاکچین و DAG ایجاد شده است. به بیان ساده، بلاکچینی درون یک گراف غیرمدور مستقیم است که هر دو در هم تنیده شده‌اند.

بلاکچین و DAG هر دو به‌نوعی دفتر کل توزیع شده هستند، اما ساختار آن‌ها با یکدیگر تفاوت دارد. در حالیکه بلاکچین یک زنجیره خطی از بلاک‌ها را به ترتیب زمانی تشکیل می‌دهد، DAG مانند یک درخت است. جایی که تراکنش‌ها مانند شاخه‌های درخت از یک تراکنش به تراکنش دیگری منشعب می‌شوند.

در شبکه هاثور وقتی تعداد تراکنش‌ها کم است، بلاکچین تراکنش‌ها را با استفاده از الگوریتم گواه اثبات کار تایید و ایجاد می‌کند. اما سیستم گواه اثبات کار یک محدودیتی دارد؛ بلاک‌ها نمی‌توانند پی‌درپی و پیوسته ایجاد شوند. همین محدودیت، زمانی که تعداد تراکنش‌ها بیشتر می‌شود، منجر به کاهش مقیاس‌پذیری بلاکچین می‌شود. در بلاکچین وقتی یک بلاک در حال ساخته‌شدن است، همه تراکنش‌هایی که در آن زمان انجام می‌شوند در همان بلاک ذخیره می‌شوند. بنابراین ماینینگ پیچیده، تایید زمان‌بر و مقیاس‌پذیری کاهش می‌یابد. همچنین، از آن‌جایی که هر بلاک به بلاک دیگری متصل است، فقط یک زنجیره اصلی می‌تواند در کل شبکه ایجاد شود و ادامه یابد.

برای مقابله با این محدودیت، شبکه هاثور از ساختار ذخیره‌سازی زنجیره مانند بلاکچین همراه با زنجیره‌های جانبی (Side-Chain) گراف غیرمدور مستقیم که از بلاک‌ها منشعب می‌شوند، استفاده می‌کند. چنین معماری‌ای، پردازش تراکنش‌های مختلف و همزمان را روی زنجیره‌های مختلف تسهیل می‌کند.  

کدهای هاتور از پایه نوشته شده‌اند. بنابراین فورک یک شبکه‌ دیگر یا پلتفرمی سوار بر بلاکچین دیگر نیست. هاثور یک پروژه متن باز است. کدهای شبکه را می‌توانید در گیت هاب رسمی هاثور مشاهده کنید. هاثور از مکانیسم گواه اثبات کار و الگوریتم هش شبکه بیت کوین یعنی sha256d استفاده می‌کند. حرف d در پایان به این معنی است sha256 دو بار اعمال می‌شود. پاداش بلاک‌ها دارای قفل زمانی هستند و برای دریافت و خرج کردن پاداش استخراج خود باید صبر کنید تا ۳۰۰ بلاک (حدود ۲ ساعت و نیم زمان می‌برد) استخراج شود. TPS شبکه هاثور یا توان پردازش تراکنش در هر ثانیه، بیش از ۲۰۰ بلاک در هر ثانیه است.

می‌توانید هاثور را به‌صورت همزمان با بیت کوین یا به‌اصلاح به‌شیوه Merged Mining استخراج کنید. استخراج ترکیبی یا Merged Mining مکانیسمی است که امکان استخراج رمزارزهای مختلفی که الگوریتم ماینینگ مشابه دارند را فراهم می‌کند. برای اطلاعات بیشتر و نحوه انجام استخراج ترکیبی کوین Hathor این صفحه را مطالعه کنید.

خدمات شبکه Hathor چیست؟

خدمات شبکه Hathor چیست؟

استخراج کوین HTR

برای این کار باید یکی از نرم‌افزاری ماینینگ را نصب کرده و سپس نود کامل خود را راه‌اندازی کنید. اگر تمایل به ماینینگ HTR دارید، این راهنما را مطالعه کنید.

سواپ اتمی توکن

معماری شبکه هاثور از سواپ اتمی توکن‌های بومی یا Token Atomic Swap پشتیبانی می‌کند. یعنی توکن‌های مختلف را می‌توان در یک تراکنش واحد معامله کرد.

قردادهای نانو

قراردادهای نانو یا Nano Contracts، نسخه ساده‌شده قراردادهای هوشمند هستند. عملکرد آن‌ها مشابه اسمارت کانترکت‌هاست. توسعه‌دهندگان هاثور معتقدند که قراردادهای هوشمند اتریوم، ابزارهای بسیار قدرتمندی هستند، اما پیچیدگی و باگ‌های بسیاری دارند. علاوه‌بر این، پردازش قراردادهای هوشمند اتریوم توان محاسباتی بسیاری مصرف می‌کند که یکی از دلایل زیاد بودن کارمزد شبکه است.

توکن‌های سفارشی

کاربران با صرف چند ثانیه می‌توانند با استفاده از Hathor Wallet توکن سفارشی بسازند. در ازای ساخت و صدور ۱۰۰ واحد از توکن سفارشی، ۱ کوین HTR قفل می‌شود. توکن‌ها روی لایه یک شبکه ساخته می‌شوند. این بدین معناست که همه توکن‌های سفارشی مفروضات فنی و عملکردی مشابه کوین بومی هاثور خواهند داشت.

آشنایی با ارز دیجیتال Hathor

آشنایی با ارز دیجیتال Hathor

رمزارز شبکه Hathor با نماد HTR شناخته می‌شود و کوین بومی شبکه است. یعنی ارز دیجیتال هاثور در بستر شبکه اصلی Hathor قرار دارد. کاربردهای فعلی این رمزارز، پاداش‌دهی به ماینرهای شبکه و استفاده در ساخت توکن‌های جدید است. این کوین به‌صورت ترکیبی با بلاکچین بیت کوین استخراج می‌شود. به این عمل استخراج ترکیبی یا Merged Mining گفته می‌شود.

به گزارش میهن بلاکچین عرضه کل این رمز‌ارز ۸۶۹,۴۶۴,۴۸۰ واحد است، که از این مقدار حدود ۲۲۶,۶۴۵,۷۵۲ واحد HTR در گردش است. در زمان نگارش این مقاله، قیمت Hathor برابر با ۰.۷۲ دلار است. رمزارز شبکه هاتور از نظر ارزش بازار، رتبه ۳۲۸ را در میان ارزهای دیجیتال دارد. ارزش کل بازار ارز دیجیتال HTR حدود ۱۶۳,۲۵۷,۶۲۶ دلار است و حجم معاملات آن در ۲۴ ساعت گذشته، ۵,۲۴۶,۴۵۳ دلار بوده است. این رمزارز در تاریخ ۲۷ آبان ۱۳۹۹ کمترین قیمت خود یعنی ۰.۰۸ دلار و در تاریخ ۳۰ آبان ۱۴۰۰ بیش‌ترین قیمت خود یعنی ۲.۴۵ دلار را ثبت کرده است.

بررسی نقشه راه پروژه Hathor

ژوئن ۲۰۱۸

 • طراحی معماری هاتور توسط مارسلو برگلیاتو

آگوست ۲۰۱۸

 • آغاز توسعه و برنامه‌نویسی پروژه

فوریه ۲۰۱۹

 • راه‌اندازی شبکه آزمایشی اولیه

ژانویه ۲۰۲۰

 • راه‌اندازی شبکه اصلی

سال ۲۰۲۱

 • همکاری با استخر ماینینگ F2pool
 • طراحی اولیه قراردادهای هوشمند نانو
 • سرویس کیف پول مقیاس‌پذیر برای لود فوری ولت
 • الگوریتم جدید همگام‌
 • پیاده‌سازی اولیه قراردادهای هوشمند نانو
 • نسخه ۲ وبسایت و مرورگر
 • تحقیقات بازار
 • توسعه قابلیت‌های قراردادهای هوشمند نانو
 • گام‌های اولیه درصدد راه‌اندازی بریج
 • پشتیبانی از توکن‌های بی‌همتا
 • طراحی کلی ساختار DAG جانبی
 • همکاری‌های بین زنجیره‌ای
 • پیاده‌سازی DAG جانبی
 • توسعه عملکرد شبکه
 • همکاری با اوراکل پلتفرم‌های شخص ثالث

شبکه هاتور موارد زیر را برای توسعه تکنولوژی خود در آینده در نظر دارد:

 • توکن‌های سازگار با سایر استانداردهای ERC (مثلا ERC721، ERC1400)
 • راه‌اندازی صرافی غیرمتمرکز
 • توسعه قابلیت‌های قراردادهای هوشمند
 • همکاری با اوراکل‌ها

معرفی تیم توسعه شبکه هاتور

هاثور لبز (Hathor Labs)، شرکت پشت شبکه هاثور توسط مارسلو بروگلیاتو (Marcelo Brogliato)، یان مارتینز (Yan Martins)، لیلا مندز (Layla Mendes) و پدرو فریرا (Pedro Ferreira) تاسیس شد. این شرکت، کوین‌های HTR پیش‌استخراج‌شده را به نفع بنیاد هاثور مدیریت کرده و همچنین برای مشتریان سازمانی، خدمات مشاوره و پشتیبانی ارائه می‌کند.

یان مارتینز مدیرعامل هاثور لبز است. تجربیات کاری او بیشتر در زمینه توسعه نرم‌افزار بوده است و در سال‌های ابتدایی تاسیس هاتور به‌عنوان مهندس ارشد نرم‌افزار فعالیت می‌کرده است.

معماری شبکه هاتور از تز دکترای مارسلو بروگلیاتو الهام گرفته شده است. او دارای مدرک کارشناسی مهندسی کامپیوتر، ارشد سیستم‌های تصمیم‌گیری و شناختی و دکترای علوم رفتاری است. او سابقه تدریس در دانشگاه را هم دارد و سال‌ها به‌عنوان توسعه‌دهنده نرم‌افزار و مدیر شبکه کار کرده است. او هم‌اکنون مدیر ارشد فناوری در هاتور است.

لیلا مندز دکترای اقتصاد دارد. او پیش از همکاری در تاسیس هاثور و فعالیت به‌عنوان مدیر مالی، به‌عنوان دانشجوی دکترا، در تحقیقات پیرامون رشته خود فعال بوده است. او از سال ۲۰۲۰ تاکنون استاد تمام دانشگاه FGV EPGE در برزیل است.

پدرو فریرا هم تحصیلات مهندسی کامپیوتر دارد و چندین سال به‌عنوان مهندس کامپیوتر و اطلاعات فعالیت کرده است. او هم‌اکنون مهندس ارشد در هاتور است.

سرمایه‌گذاران پروژه هاثور چه کسانی هستند؟

 • طبق داده‌های سایت مساری، QR Capital، TRGC و Alphabit Fund از سرمایه‌گذاران Hathor هستند.
 • سایت سایفر هانتر نیز X21 Digital، PrivaSeed Vntures، CSP DAO و JUN Capital Partners را به‌عنوان سرمایه‌گذار معرفی کرده است.

بررسی‌ همکاری‌های شبکه هاثور

هاثور لبز در اکتبر ۲۰۲۰ با HTRFDT یکی از اولین پذیرندگان این شبکه همکاری خود را به‌منظور ایجاد HathorSwap (دکس بدون گس)، HathorVirtualCard، HathorMerchantDirectory آغاز کرد. هاثور پی (HathorPay) محصول مشترک بعدی این دو شرکت است.

در ماه آوریل ۲۰۲۱، هاثور لبز خبر از همکاری با Ankr داد. آنکر یک پلتفرم ارائه نود به‌عنوان سرویس است که به کاربران امکان استقرار و مدیریت نودها در بیش از ۳۰ بلاکچین را می‌دهد. این شراکت برای توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز دسترسی راحت‌تری را به راه‌اندازی نودهای کامل فراهم می‌آورد.

ارز دیجیتال Hathor را از کدام صرافی‌ها بخریم؟

کوین HTR در صرافی‌های متمرکز زیر فهرست شده است:

 • KuCoin
 • Gate
 • Bitmax
 • CoinEx
 • CoinMetro
 • qTrade
 • ViteX

کیف پول‌های مناسب برای ذخیره کوین HTR

 ارز دیجیتال هاتور را می‌توانید در کیف پول نرم‌افزاری Hathor Wallet نگهداری کنید. این کیف پول در حال حاضر برای سیستم‌عامل‌های مک، ویندوز، اندروید و ios موجود است.

هاتور لبز در ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۱، اعلام کرده که امکان ذخیره HTR در کیف پول سخت‌افزاری لجر هم فراهم شده است. برای انتقال کوین از هاتور ولت به لجر می‌توانید از این راهنما کمک بگیرید.

جمع‌بندی

شبکه هاثور (Hathor Network) یک معماری دفتر کل توزیع‌شده جدید مبتنی بر الگوریتم گواه اثبات کار است که از ساختار‌های داده بلاکچین و DAG درهم تنیده استفاده می‌کند. شبکه اصلی هاتور در ماه ژانویه ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد و رشد قابل توجهی در زمینه تولید توکن‌های سفارشی، کیف پول‌های فعال و هش ریت ماینینگ تجربه کرد.

نظر شما درباره شبکه هاثور چیست؟ با توجه به زیرساخت و رودمپی که دارد چقدر می‌تواند در جهت رفع ایرادات شبکه بیت کوین موفق عمل کند؟

منبع
hathor.network

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا