کریپتو کده

معرفی نسل جدید تکنولوژی بلاکچین؛ هولوچین (Holochain) چیست؟

هولوچین (Holochain) یک پلتفرم غیرمتمرکز است که به توسعه دهندگان، چارچوبی برای ایجاد برنامه های غیرمتمرکز ارائه می‌دهد و هدف آن، تغییر پارادایم‌ها و الگوهای بلاک چین های داده محور به یک سیستم کاربر محور است. در سیستم نوظهور هولوچین، اجماع جهانی صورت نمی‌گیرد. درعوض هر نماینده در بلاک چین عمومی، یک فورک شخصی حفظ می‌کند که به طور محدود بر بستر بلاک چین عمومی با جدول هش توزیع شده، مدیریت و ذخیره می‌شود. این موضوع باعث می شود هیچ محدودیت مقیاس پذیری وجود نداشته باشد و برنامه های غیرمتمرکز بر بستر هولوچین نسبت به بلاک چین های سنتی می‌توانند با انجام کار کمتر بازده بیشتری داشته باشند.

چه چیزی هولوچین را متفاوت می‌کند؟

هولوچین چیست

در بلاک‌ چین سنتی، اطلاعات از طریق هش های کریپتوگرافیک در سراسر شبکه توزیع و ذخیره می‌شود و هر عضو شبکه، اجماع جهانی در اختیار دارد. این موضوع باعث می‌شود هر عضو به طور مستقل، شبکه را به عنوان یک مجموعه کل تایید کرده و یکپارچگی آن را حفظ کند. این مورد، یکی از مزیت‌های کلیدی فناوری بلاک چین نسبت به فناوری‌های قدیمی است.

هرچند این سیستم نیز نقاط ضعفی دارد. از آنجایی که کل بلاک چین باید توسط هر عضو شبکه تایید شود، سریعا مشکلاتی مانند مقیاس پذیری ایجاد می‌شود. هرچه مقدار داده‌ها بیشتر باشد، محدودیت‌های تراکنش در ثانیه که می‌تواند در هر زمانی بر بستر بلاک چین رخ دهد، بیشتر می‌شود. دلیل عمده‌ای که بعضی از ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین زمان تراکنش طولانی و محدودیت دارند، همین موضوع است.

هولوچین به چه معناست؟

توسعه دهندگان هولوچین توضیحات مختلفی در خصوص نام آن داده‌اند. سیستم هولوچین همانند هولوگرام (واقعیت مجازی) است که در آن پرتوهای نور برای ایجاد یک الگوی سه بعدی با یکدیگر تعامل ایجاد می‌کنند و یک تصویر را تشکیل می‌دهند. به علاوه، این فناوری برای عملکرد خود از الگوهای کلی و جامع بلاکچین بهره می‌برد.

عملکرد بخش عمومی هولوچین چگونه است؟

در سیستم هولوچین برای برنامه‌های توزیع شده، نیازی نیست که هر عامل یا کاربر زنجیره سابق فعالیت‌های بلاک چین عمومی را حفظ کند. در عوض، هر عامل یک بلاک‌ چین تک را حفظ می‌کند که با کلیدهای کریپتوگرافیک منحصر به فرد آن تعامل ایجاد می‌کند. بخش عمومی آن بلاک چین را رودخانه‌ای تصور کنید که از جویبارهای آب کوچکتر که همان بلاک‌ چین‌های هر عامل است تشکیل شده است.

اگر یکی از عوامل آفلاین شود، در اصل از بلاک چین اصلی فورک می‌شود. با این حال یکپارچگی داده های داخل آن حفظ می‌شود.

چگونه داده‌های زنجیره‌های شخصی در فضای عمومی در دسترس قرار می‌گیرند؟

به جای آن که نیاز باشد تا هر عامل نسخه کاملی از کل بلاک‌ چین را نگهداری کند، بلاک چین مرکزی مجموعه‌ای از قوانین را برقرار می‌کند که این قوانین داده‌های هر بلاک‌ چین شخصی بر بستر جدول هش توزیع شده را تایید می‌کنند.

این امر به طور عملی به این معنا است که هنگام خاموش شدن رایانه آن عامل، داده‌های بلاک چین‌های شخصی از بین نرفته و از دسترس خارج نمی‌شود. یک نسخه محدود بر بستر بلاک چین عمومی نگهداری شده و بر اساس مجموعه قوانین تایید شده‌اند. بخش پرسش و پاسخ هولوچین، همانند DNA ذخیره شده در سلول زنده یا زبان مورد استفاده جمعیت یک کشور است.

توسعه دهندگان هولوچین در توضیح درباره نحوه ذخیره سازی داده‌ها بیان کردند: زبان انگلیسی در کجا ذخیره می‌شود؟ هر سخنگویی زبان را با خود به همراه دارد. افراد تخصص های مختلفی دارند یا در معرض واژگان تخصصی یا اصطلاحات مختلفی قرار می‌گیرند. هیچکس دارای نسخه کاملی از زبان نیست و نسخه هیچکس همانند نسخه فرد دیگر نیست. اگر نیمی از سخنگویان یک زبان را حذف کنید، آن زبان افت چندانی نمی‌کند.

هولوچین چند تراکنش در ثانیه را می‌تواند مدیریت کند؟

به این پرسش باید رویکرد متفاوتی نسبت به بلاک‌ چین های سنتی داشت. به طور خلاصه می‌توان گفت که بی نهایت تراکنش را می‌تواند مدیریت کند. پاسخ بهتر این است که تعداد تراکنش در ثانیه به دلیل ماهیت هولوچین اساسا بی معنی است. به جای نگهداری یک الگوریتم جامع جهانی، جدول هش توزیع شده هولوچین، سابقه و اعتبار داده های بلاک چین های شخصی را حفظ می‌کند. توسعه دهندگان، این پروتکل را به یک نوع رقص تشببه می‌کنند. برای مثال می‌توانید یک سن شلوغ اجرا را ببینید و بگویید که چه کسی کدام‌ نوع رقص را انجام می‌دهد. چند نفر می‌توانند همزمان برقصند؟ پاسخ این است هر مقدار که سن اجرا ظرفیت داشته باشد. برای پیگیری نحوه اجرای هر فرد به شخص ثالث مورد اعتماد یا حتی بلاک چین جهانی نیازی نیست.

توسعه دهندگان بیان کردند هولوچین به عنوان چارچوب برنامه، هیچگونه محدودیت تراکنش بر ثانیه اعمال نمی‌کند؛ زیرا تراکنش‌ها نباید چیزی را پشت سر بگذارند. مانند این است که بپرسیم بشریت در ثانیه چند کلمه می‌تواند بگوید؟ خب هر انسانی که به دنیا می‌آید به این تعداد افزوده می‌شود. هولوچین نیز همینگونه است.

کدام نوع برنامه‌های غیرمتمرکز مناسب هولوچین هستند؟

هولوچین خود را در اختیار سیستم‌هایی قرار می‌دهد که به ورودی‌های بسیاری با مرتب سازی نسخه‌های محدود در دسترس همگان نیاز دارند. رایج‌ترین مورد استفاده آن برای پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی است. هم چنین هولوچین فناوری خود را برای مدیریت زنجیره تامین، تعاونی‌ها، پلتفرم‌های همتا به همتا، هوش جمعی و ارزهای دیجیتال اعتباری یا اعتبار متقابل پیشنهاد می‌کند. این امر عمدتا به دلیل ماهیت عامل محور این پلتفرم است.

گفته می‌شود که شبکه‌های عامل محور برای مجموعه داده‌های شخصی یا ناشناس مناسب نیست؛ زیرا هر عامل، داده‌ها را به جدول هش توزیع شده مشترک منتشر می‌کند. هم چنین هولوچین برای میزبانی از فایل‌های حجیم یا اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز که محوریت اثبات‌گرایی دارند (نظیر اکثر ارزهای دیجیتال)، بهینه نشده است.

نگرش هولوچین شامل نظریه نسبیت است. به این معنا که واقعیت مطلقی بر بستر بلاک چین عمومی وجود ندارد و فقط با کنار هم قرار گرفتن نگرش هر عامل، مجموعه کل بزرگتر شکل می‌گیرد.

در مقالات بعدی هولوچین به بررسی برنامه‌های غیرمتمرکزی که روی هولوچین پیاده شده‌اند، خواهیم پرداخت.

نظر شما راجع به هولوچین چیست؟ آیا این تکنولوژی جایگزین مناسبی برای بلاکچین‌های سنتی خواهد بود؟

 

آخرین به روز رسانی: ۱۳۹۹/۴/۱۷

منبع
blockonomi

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
6 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا