کریپتو کده

معرفی کامل پروژه موباکس و توکن حاکمیتی MBOX

دنیای ارزهای دیجیتال و بلاکچین، هر روز موارد جدیدی برای استفاده معرفی می‌کنند. بازی‌های موفق متعددی با استفاده از بلاکچین ساخته شده‌اند که روش‌های کسب درآمد را جذاب کرده‌اند. این بار در حوزه بازی و سرگرمی، پروژه موباکس (MOBOX) دست به اقدام جالبی زده و با تلفیق بازی، ییلد فارمینگ (Yield Farming) و توکن‌های غیرقابل معاوضه (NFT)، ترکیبی جذاب از ویژگی‌ها و مزایای بالقوه به‌وجود آورده است. در این مقاله پروژه موباکس را بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

پروژه موباکس چیست؟

پروژه موباکس چیست - mobox - mbox

روش‌های متعددی در دنیای امور مالی غیرمتمرکز (Defi) برای کسب درآمد از جمله استیکینگ و تامین نقدینگی استخرها وجود دارد. موباکس یک پروژه مبتنی بر جامعه است که با هدف ایجاد تنوع در روش‌های درآمدزایی، بر بستر بایننس اسمارت چین راه‌اندازی شده است. این پروژه با ادغام سه حوزه دیفای، توکن‌های غیرقابل معاوضه (NFT) و صنعت بازی و سرگرمی، به‌اصطلاح یک پلتفرم گیمی‌فای (Gamefi) ساخته است.

موباکس در پلتفرم خود با ارائه امکاناتی همچون مزارع کشت سود (Yield Farming)، سپرده‌گذاری و تامین نقدینگی استخرهای نقدینگی و بازی‌های متنوع، مدل‌های درآمدزایی متنوعی برای کاربران محیا کرده است. توکن بومی این پروژه که نقشه مهمی در استفاده از سرویس‌های موباکس دارد، MBOX است.

توسعه‌دهندگان و سازنده‌گان بازی می‌توانند با استفاده از API پلتفرم موباکس، بازی‌های مختلف بسازند و به‌ازای مشارکت خود، توکن MBOX دریافت کنند. علاوه‌بر این پروژه MOBOX برای علاقه‌مندان به NFTها، بستری فراهم کرده آن‌ها نیز بتوانند با ساخت و عرضه توکن‌های غیرمثلی، کسب درآمد کنند.

اهداف و ایده موباکس

پروژه موباکس به‌دنبال این است که علاوه بر کسب منفعت توسط شرکت‌ها، کاربران پلتفرم‌ها و خدمات مختلف نیز به‌اندازه مشابه بتوانند کسب درآمد، سود یا منفعت داشته باشند. این پروژه معتقد است، بسیاری از سازمان‌ها در ابتدا با اهدافی مانند جلب یا افزایش رضایت مشتری، پا به میدان می‌گذارند؛ اما در واقع هیچ عایدی مثبتی برای کاربرانشان ندارند.

موباکس با استفاده از قراردادهای هوشمند و به‌کارگیری ابزارهای مختلف، به‌دنبال پیاده‌سازی یک اکوسیستم کاملا غیرمتمرکز است که کاربران به‌ازای زمانی که در این پلتفرم صرف می‌کنند و در آن مشارکت می‌کنند، پاداش دریافت کنند.

نحوه کارکرد شبکه Mobox

کاربران برای فعالیت در پلتفرم موباکس نیاز دارند که استیبل کوین یا توکن‌های استخرهای نقدینگی (LP Token) که با این پلتفرم در ارتباط هستند را، استیک کنند. بعد از بلوکه شدن سپرده آن‌‌ها، سیستم به کاربران کلیدهایی می‌دهد که با آن می‌توانند صندوق‌هایی را باز کنند. این صندوق‌های حاوی توکن‌های غیرقابل معاوضه منحصربه‌فردی به نام MOMO است که کاربران می‌توانند با داشتن آن‌ها از سه طریق، کسب درآمد کنند.

روش اول استیک کردن NFTها و به‌دست آوردن توکن MBOX است. موباکس به محل استیک کردن NFTها، کمپ استخراج (Mining Camp) می‌گوید. روش دوم، فروش این توکن‌های غیرمثلی در صرافی NFT موباکس است. روش آخر نیز استفاده از آن‌ها در بازی‌های موباکس است.

سیستم دیگری که پلتفرم موباکس از آن استفاده می‌کند، توکن‌سوزی خودکار در این پروژه است. هشتاد درصد از تمام کارمزدهای این برنامه به دو استخر یکی برای باز خرید و دیگری برای سوزانده شدن، برگردانده می‌شوند. قراردادهای هوشمند موباکس به طور مداوم قیمت توکن MBOX را بررسی می‌کنند و اگر قیمت به زیر میانگین ۷۲ ساعت برسد، میزان توکن‌های موجود در استخرهای را با توجه به تعداد MBOX، در زمان‌های مختلف تغییر می‌دهند.

محصولات پلتفرم Mobox

همان‌طور که بیان شد، پروژه موباکس با استفاده از صنعت بازی و ابزارهای دیفای، روش‌های درآمدزایی متنوعی را عرضه کرده است. در این قسمت خدمات و محصولاتی را که Mobox برای کسب درآمد به‌وجود آورده است، معرفی می‌کنیم.

کیف پول Mobox

پلتفرم موباکس یک کیف پول یک‌پارچه طراحی کرده است که کاربران بدون محدودیت به فضای متمرکز و غیرمتمرکز دسترسی داشته باشند. برای استفاده از این کیف پول، کاربران می‌توانند از طریق شبکه‌های اجتماعی‌شان مراحل ثبت نام را انجام دهند و کلید خصوصی‌شان را در فضای ابری ذخیره کنند. پروژه MOBOX برای راحتی کاربرانش، کیف پول خود را در سه نسخه پلاگین وب، اندورید و iOS عرضه کرده است. این کیف پول از بلاکچین‌هایی مانند اتریوم و بایننس اسمارت چین پشتیبانی می‌کند و محلی برای انتقال رمزارز، نگهداری NFT و سرمایه‌گذاری در برنامه‌های Defi متفاوت است.

بازی‌ها

بازی‌های پروژه موباکس

موباکس در بخش بازی و سرگرمی، پنج بازی را معرفی کرده که دو بازی، تا آخر سال ۲۰۲۱ عرضه خواهد شد.
این بازی‌ها عبارتند از:

فروم گفت‌وگو

برنامه موباکس محلی برای گفت‌وگو کاربران این پلتفرم ایجاد کرده است که افراد با اشتراک‌گذاری آموخته‌های خود، به دیگران کمک کنند. این برگه “Genius Room” نام دارد. بخش‌های دیگری نیز در این قسمت وجود دارد که برای اعلام برنامه‌ها و مرکز پشتیبانی خود برنامه، در نظر گرفته شده است.

توکن MBOX چیست؟

توکن MBOX چیست؟

توکن MBOX یک توکن حاکمیتی بوده و نقش کلیدی در پلتفرم موباکس ایفا می‌کند. قرار است از این توکن که با استاندارد BEP20 ساخته شده، یک میلیارد عدد عرضه شود؛ اما این عرضه در مدت پنج سال انجام خواهد شد که در جدول زیر مقدار توزیع‌شده در حال سال را بیان کرده‌ایم.

سالمقدار (میلیون عدد)درصد
اول۴۰۰۴۰
دوم۲۲۵۲۲/۵
سوم۱۷۵۱۷/۵
چهارم۱۲۵۱۲/۵
پنجم۷۵۷/۵
جدول عرضه توکن MBOX در بازار

این پروژه قصد دارد در سال ششم، اگر جامعه نظر مثبتی داشته باشد، ۵۰ میلیون توکن جدید ایجاد کند. در اسناد پروژه MOBOX تاریخی مبنی بر اینکه مبدا سال‌های اعلامی از چه زمانی خواهد بود، اعلام نشده است.

موباکس نحوه تخصیص توکن‌ MBOX را در سال اول به صورت زیر بیان کرده است. همچنین طبق اعلام این پروژه، هر توکنی که در سال اول استخراج نشود، سوزانده خواهد شد.

هولدرهامقدار (میلیون عدد)درصد
جامعه۲۰۴۵۱
مشارکت‌کنندگان۸۴۲۱
شرکای استراتژیک۳۲۸
تیم موباکس۸۰۲۰
مجموع۴۰۰۱۰۰
جدول میزان تخصیص توکن MBOX

توکن MBOX در اکوسیستم موباکس، سه کاربرد دارند. اولین کاربرد آن، مشارکت در حاکمیت سیستم است. هولدرهای این توکن می‌توانند در طرح‌های پیشنهادی MOBOX مشارکت کنند و برای توسعه زیرساخت و بازی‌های این پلتفرم، رای دهند. علاوه بر این، کاربران این سیستم می‌توانند با استیک کردن توکن‌های موباکس، درآمد کسب کنند. سومین کارکردی که توکن‌های MBOX دارند، پاداش بازی‌های انجام شده است. افرادی که بازی‌های موباکس را انجام می‌دهند، به عنوان جایزهْ توکن MBOX دریافت می‌کنند.

توکن موباکس با ارزش بازاری بالغ بر ۳۳۶میلیون دلار، در رتبه ۲۴۳ بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد. تعداد توکن‌های در چرخه بازار این پروژه برابر با ۴۹ میلیون و ۴۹۳ هزار عدد است و قیمت MBOX در زمان نگارش این مقاله (۱۸ شهریور ۱۴۰۰)، ۶/۰۳ دلار است.

پروژه موباکس توکن دیگری به‌نام VeMBOX دارد که تنها برای رای‌گیری درباره تصمیمات مهم، استفاده می‌شود. این توکن از طریق سپرده‌گذاری، MBOX به‌دست می‌آید و قابل معامله نیست. علاوه‌براین دارندگان توکن VeMBOX برتری بیشتری برای ماینینگ MBOX دارند.

نقشه راه پروژه MOBOX

موباکس نقشه راه پروژه خود را از سه ماهه چهارم ۲۰۲۰ تا سه ماهه دوم ۲۰۲۲، در وایت پیپر خود آورده است.

سه ماهه چهارم ۲۰۲۰

 • توسعه مرحله اول پلتفرم
 • کیف پول غیرمتمرکز
 • کیف پول متمرکز (باکس)

سه ماهه اول ۲۰۲۱

 • آغاز به‌کار نسخه آلفا
 • بهینه‌سازی قرارادهای ییلد فارمینگ روی اتریوم
 • تغییر جابه‌جایی از شبکه اتریوم به شبکه هوشمند بایننس به‌علت کارمزد و گس بالا
 • تکمیل قراردادهای هوشمند NFT
 • معرفی مکانیسم «رایگان برای بازی، بازی برای کسب درآمد!»

سه ماهه دوم ۲۰۲۱

 • آغاز به‌کار پلتفرم «رایگان برای بازی، بازی برای کسب درآمد!»
 • بازی Token Master
 • راه‌اندازی صرافی غیرمتمرکز NFT به‌نام MOMO
 • بهینه‌سازی قرارداد مزارع بهره (Yield Farming) برای بهره بیشتر
 • بریج موباکس برای پشتیبانی از شبکه‌های دیگر

سه ماهه سوم ۲۰۲۱

 • بستر سازنده NFT
 • تقویت قراردادهای هوشمند
 • بازی شماره دو “MOMO: Block Brawler”
 • NFT بازیکنان و استریمرهای ورزش‌های الکترونیکی
 • لیست شدن در صرافی‌های متعدد
 • چندبرابر کردن استخرهای ماینینگ توکن

سه ماهه چهارم ۲۰۲۱

 • در اختیار گذاشتن APIهای بازی برای توسعه‌دهندگان طرف سوم
 • بازی شماره ۳ “MOMO: Tactical Party Slayer”

سه ماهه اول ۲۰۲۲

 • به‌کارگیری اولین توسعه‌دهنده طرف سوم برای استفاده از API ها
 • گسترش NFT های افسانه‌ای مومو

سه ماهه دوم ۲۰۲۲

 • تکمیل و بهینه‌سازی APIها با ناشر شناسه NFT برای رصد کردن سهم درآمدی
 • گسترش سیستم جوایز برای افزایش میزان مشارکت و ماندگاری کاربران

بنیان‌گذاران و تیم اجرایی پروژه موباکس چه کسانی هستند؟

اطلاعات مشخصی از بنیان‌گذار و تیم اجرایی پروژه موباکس در دسترس نیست. سایت پروژه یا صفحه مدیوم آن هیچ مشخصاتی از افراد یا گروه‌هایی که پشت این پروژه هستند را منتشر نکرده است و حتی MOBOX هیچ حساب لینکدینی برای خود ندارد که بتوان از آن اطلاعات مربوط به افراد مرتبط با این پروژه را به‌دست آورد.

برخلاف اینکه موباکس وایت پیپر و صفحات مختلفی در شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌هایی مانند مدیوم دارد؛ اما مشخص نبودن تاسیس‌کنندگان و گردانندگان این پروژه اندکی جای تعجب دارد؛ زیرا معرفی و شناخت افرادی که با یک پروژه کار می‌کند، بر اعتبار آن تاثیر به‌سزایی دارد.

موباکس با چه پروژه‌هایی همکاری کرده است؟

موباکس با چه پروژه‌هایی همکاری کرده است؟

پلتفرم موباکس برای پیشبرد اهداف و عملیات خود با صرافی‌ها و موسسه‌های مختلفی وارد همکاری شده است. سایت mobox.io از این شرکا به‌عنوان شرکای استراتژیک نام برده و در صفحه اول خود، اسامی آن‌ها را قرار داده است. شرکای استراتژیک موباکس، کوین مارکت کپ، بایننس، پنکیک سواپ، مث ولت (Math Wallet)، سرتیک (Certik) و آلیانس (Alliance) یک کمپانی در زمینه ورزش‌های الکترونیکی، هستند.

توکن MBOX را در چه صرافی‌هایی می‌توان خرید و فروش کرد؟

صرافی‌های زیادی توکن MBOX را لیست نکرده‌اند. برای خرید و فروش این توکن می‌توانید از صرافی‌های بایننس، پنکیک سواپ نسخه دوم، XT.com، بیتز (BitZ) و هات بیت استفاده کنید.

کدام کیف پول‌ها مناسب نگهداری توکن MBOX هستند؟

توکن MBOX یک توکن Bep20 است و برای نگهداری آن، باید از کیف پول‌هایی که این استاندارد را پشتیبانی می‌کنند، استفاده کرد. کیف پول‌هایی مانند بایننس اسمارت چین و متامسک گزینه مناسبی برای ذخیره توکن پروژه موباکس هستند.

سخن پایانی

روش‌های درآمدزایی در برنامه‌های مالی غیرمتمرکز در حال گسترش است. در این مقاله سعی کردیم با بیان خدماتی که پلتفرم موباکس ارائه می‌کند، متوجه شویم شیوه جدید درآمدزایی پروژه موباکس چیست. این برنامه با ادغام دیفای، توکن‌های غیرقابل معاوضه و صنعت بازی، به‌دنبال ایجاد موقعیت‌های مناسب و بیشتر برای کسب درآمد کاربرانش است.

نکته‌ای که درباره MOBOX ابهام ایجاد می‌کند، افراد یا سازمان‌هایی است که پشت آن قرار دارند و پروژه را پیش می‌برند. عده‌ای معتقدند در حوزه دیفای گردانندگان پروژه اهمیتی ندارند و کارکرد و ماهیت پروژه مهم است؛ اما گروهی دیگر بر این باورند که مشخص نبودن این موضوع، شفافیت درباره آن را کم می‌کند و احتمال کلاهبرداری بیشتر می‌شود.

نظر شما درباره پروژه موباکس چیست؟ اگر تجربه کار با این پلتفرم یا پلتفرم‌های مشابه را داشته‌اید، با‌ ما به‌اشتراک بگذارید.

منبع
Mobox

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا