متوسط NFT

کالکشن MoonBirds چیست؟ بررسی مجموعه NFT جغدها

کالکشن پر سروصدای مون بردز که در ماه آوریل ۲۰۲۲ راه‌اندازی شد،‌ رکورد فروش و حجم معاملات فوق‌العاده‌ای را ثبت کرد و در همین مدت زمان کوتاه سر زبان‌ها افتاده است. این مجموعه NFT جغدها که شامل تصاویر پیکسلی مختلفی است، در هفته اول معاملات بالاتر از مجموعه‌های شناخته‌شده‌ای همچون باشگاه میمون‌های کسل، کریپتوپانک و Azuki قرار گرفت. در این مقاله از میهن بلاکچین، پس از پرداختن به این که کالکشن MoonBirds چیست و چه ویژگی‌هایی دارد، دلایل موفقیت آن را نیز بررسی می‌کنیم.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

کالکشن MoonBirds چیست؟

مجموعه Moonbirds جیست
منبع: cryptopotato.com

مون بردز مجموعه‌ای از ۱۰ هزار توکن غیرقابل تعویض است که تحت استاندارد ERC-721 در شبکه اتریوم منتشر شده‌ و در ۱۶ آوریل ۲۰۲۲ آغاز به کار کرده‌اند. MoonBirds تصاویر پیکسلی از جغدها است که دارای مجموعه‌ای بسیار متنوع و منحصربه‌فرد از ویژگی‌های کمیاب هستند. این توکن‌های یکتا فقط محدود به عکس‌های پروفایل نیستند و برای آن‌ها کاربردهایی تعریف شده که در ادامه بیشتر هم خواهد شد.

هر یک از ان‌اف‌تی‌های مون بردز،‌ حکم جواز عضویت در یک باشگاه خصوصی را دارد و مالک آن هر چه‌قدر بیشتر نگهش دارد، مزایای اضافه‌تری دریافت خواهد کرد. به این ویژگی Nesting گفته می‌شود و با توجه به پرنده بودن این کالکشن،‌ می‌توان آن را معادل ماندن در لانه نظر گرفت.

به عنوان مثال نگه‌داشتن Moonbirds، دسترسی به سرور دیسکورد را فراهم می‌کند. پس از ورود، کاربران به کانال‌های خصوصی Moonbirds دسترسی خواهند داشت که اطلاعاتی در مورد برنامه‌های آتی، رویدادهای جامعه، نستینگ و غیره ارائه می‌دهند.

این مجموعه با قیمت پایه ۲.۵ اتر برای هر توکن ساخته شد و ۵٪ حق امتیاز در هر فروش ثانویه به سازندگان می‌رسد. طبق اطلاعات وب‌سایت رسمی، صاحبان Moonbirds دارای حقوق کامل معنوی آنها هستند. در روزهای اولیه خرید و فروش این توکن‌ها، کف قیمت به بیش از ۱۰۰ اتر هم رسید،‌ اما در زمان نگارش این مقاله (۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱) قیمت پایه با ۷۵ درصد کاهش به حدود ۲۵ اتر رسیده است.

نستینگ (Nesting) چیست؟

طراحی توکن‌های مون بردز به صورت پیکسلی انجام شده است؛ زیرا این مدل طراحی قبلا در پروژه‌هایی مثل کریپتوپانک امتحان خود را پس داده است. جدای بحث جذابیت بصری، توکن‌های یکتای Moonbirds به صورتی طراحی شده‌اند که می‌توان آن‌ها را بدون خروج از کیف پول کاربر، قفل و از قابلیت نستینگ استفاده کرد.

به محض اینکه این توکن‌ها نست شوند، مزایای بیشتری به دست خواهند آورد و با افزایش کل زمان نستینگ، کاربران شاهد خواهند بود که NFTهای آن‌ها به سطوح جدیدی می‌رسند و لانه آن‌ها ارتقا پیدا می‌کند. توکن‌های نست‌شده را می‌توان از طریق قابلیت مخصوص طراحی‌شده در وبسایت انتقال داد، اما امکان سواپ یا فروش آن‌ها وجود ندارد.

قابلیت نستینگ از ابتدا در دسترس نبود، اما طبق قول تیم پروژه در کمتر از یک هفته شرایط برای آن مهیا شد. کاربران با مراجعه به این لینک و پس از متصل کردن کیف پول،‌ می‌توانند توکن‌‌های یکتای خود را نست کنند. صفحه پاداش‌ها هنوز تکمیل نشده و به زودی کاربران می‌توانند انواع پاداش‌های نستینگ را مشاهده کنند.

بررسی تیم پروژه مون بردز

شاید بتوان گفت یکی از دلایل اصلی موفقیت اولیه جغدهای NFT، تیم آن است. کوین رز (Kevin Rose)، رایان کارسن (Ryan Carson) و جاستین مزل (Justin Mezzell) چهره‌های بسیار شناخته‌شده‌ای در دنیای وب ۲ و وب ۳ هستند و تعداد زیادی از افراد موفق هم در تیم آن‌ها وجود دارند.

کوین رز در اوایل دهه ۲۰۰۰ پلتفرم شبکه اجتماعی Digg را تاسیس کرد که تا قبل از روی کار آمدن ردیت،‌ بسیار محبوب بود. او جزء سرمایه‌گذاران اولیه بسیاری از پروژه‌های بزرگ از جمله توییتر،‌ فیسبوک، مدیوم و سولانا بوده است. همچنین کوین به دلیل پادکست‌ها و مصاحبه‌هایش با افراد موفق نیز شناخته شده است، به عنوان مثال او حدود ۱۰ سال پیش،‌ مصاحبه‌ای با ایلان ماسک در مورد چشم‌اندازهایش داشته است.

کوین و تیمش ابتدا پروژه PROOF را راه‌اندازی کردند که قدم بزرگی برای ورود به دنیای NFT بود. PROOF دارای هزار آیتم NFT است و مجموعه‌ای از ۱۰۰۰ کلکسیونر و هنرمند ان‌اف‌تی را تشکیل می‌دهد که مالکیت توکن‌های آن‌، حکم جواز ورود به این جمع را دارد. آیتم‌های این مجموعه با قیمت یک اتر در ابتدا به فروش رسیدند و در زمان نگارش این مقاله،‌ قیمت پایه هر توکن یکتای PROOF با رشدی چشم‌گیر به ۹۳.۱ اتر رسیده است. بسیاری از افراد فعال در حوزه ان‌اف‌تی به دیدگاه‌های کوین باور دارند و آیتم‌های مجموعه پروف را بدون قصد فروش، خریداری کرده‌اند تا بخشی از آینده ساخته‌شده توسط او باشند.

دارایی های اعضای PROOF
منبع: collective.proof.xyz

PROOF یکی از معتبرترین سرورهای خصوصی دیسکورد برای اطلاعات و آموزش در مورد توکن‌های غیرقابل تعویض است و اعضای این مجموعه، صاحب بسیاری از برترین توکن‌‌های NFT هستند. مون بردز بعد از Grails، یکی دیگر از پروژه‌های تیم PROOF است.

نحوه توزیع توکن‌های Moonbirds

از مجموع ۱۰ هزار آیتم مون بردز،‌ ۱۲۵ توکن در کیف پول شرکت PROOF برای بازاریابی، مشاوران و همکاری‌های آینده باقی مانده است. هر یک از ۱۰۰۰ عضو مجموعه PROOF امتیاز مینت کردن دو توکن مون‌بردز را به دست آوردند تا به این ترتیب ۲۰۰۰ توکن دیگر ایجاد شود.

اجازه مینت کردن ۷۸۷۵ توکن دیگر، در یک فروش عمومی به افرادی که برنده شده و در لیست مجاز قرار گرفتند،‌ داده شد. به هر کیف پول تنها اجازه ایجاد یک توکن داده شده است. اگر برندگان اقدام به ایجاد توکن در مهلت مقرر نمی‌کردند،‌ به صورت تصادفی با کاربر دیگری جایگزین می‌شدند.

پروژه بعدی PROOF و کاربرد مون بردز

در مورد متاورس زیاد صحبت شده است و شاهد آن بودیم که شرکت‌های بزرگ دنیا، هر یک به طریقی به این جهان دیجیتال ورود کرده‌اند. PROOF اعلام کرده است که پروژه بعدی آن‌ها با برداشتی نوآورانه، روی متاورس متمرکز شده است. اسم رمز این پروژه Highrise است.

به عقیده آن‌ها متاورس فضایی است که به شدت شلوغ خواهد شد و فضای بسیار مناسبی برای جوامع و ارتباطات است. PROOF متاورسش را کاملا متفاوت نسبت به آن‌چه تاکنون وجود داشته است می‌داند و هولدرهای توکن‌های بی‌همتای مون بردز، دسترسی زودهنگام به این جهان بی‌پایان را خواهند داشت.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • مجموعه Moonbirds چیست؟
  مون بردز کالکشنی از ۱۰ هزار تصویر پیکسلی جغدها با ویژگی‌های مختلف است که علاوه بر عکس پروفایل کاربردهای دیگری هم دارند.
 • از کجا می‌توان توکن‌های مون بردز را خرید؟
  می‌توانید به مارکت‌پلیس‌هایی مثل اپن‌سی یا Looksrare مراجعه کنید.
 • چه تیمی مون بردز را ایجاد کرده است؟
  مون بردز پروژه‌ای از تیم PROOF است که کوین رز، رایان کارسن و جاستین مزل عضو آن هستند.
 • آیا مون بردز کلاهبردای است؟
  خیر؛ اما برای خرید آن باید تحقیق کافی انجام داد و مراقب کلاهبردارانی که از اسم این پروژه سوءاستفاده می‌کنند، بود.

جمع‌بندی

در این مقاله در رابطه با این که مجموعه MoonBirds چیست و چه ویژگی‌هایی دارد صحبت کردیم. مون بردز پروژه جدید تیم خوش‌نام PROOF و کالکشنی از ۱۰ هزار جغد پیکسلی در قالب توکن‌های یکتا است. این توکن‌ها فقط برای استفاده در عکس‌های پروفایل نیستند و قابلیت‌هایی برای آن‌ها تعریف شده است. یکی از این قابلیت‌ها نستینگ (Nesting) است که توکن در کیف پول شما قفل شده و در ازای آن پاداش‌هایی برای شما درنظر گرفته می‌شود. پیش از سرمایه‌گذاری و خرید این توکن‌ها،‌ حتما تحقیق و بررسی کافی را انجام دهید و مراقب کلاهبرداری‌ها نیز باشید. بهتر است بدانید اکانت‌های زیادی با تیک آبی در توییتر هک شدند و با استفاده از محبوبیت و ترند شدن مون بردز، اقدام به کلاهبرداری کردند. نظر شما در رابطه با این کالکشن چیست؟ آیا تجربه سرمایه‌گذاری در آیتم‌های NFT را داشته‌اید؟

منبع
moonbirds.xyz

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا