رمزارز در ایران

اختصاصی میهن بلاکچین؛ برنامه صرافی های ایرانی برای به‌روزرسانی مرج اتریوم چیست؟

با نزدیک شدن به به‌روز‌رسانی مرج اتریوم، بسیاری از کاربران ابهاماتی در مورد نحوه عملکرد صرافی‌های ایرانی در زمان وقوع آپدیت و پس از آن دارند. موضوعاتی مانند وضعیت واریز و برداشت ETH در فرآیند مرج، پشتیبانی صرافی‌ها از ایردراپ رمزارزهای به وجود آمده از فورک‌های احتمالی اتریوم، وضعیت لیست شدن رمزارزهای شبکه‌های فورک شده و نگرانی‌های پیرامون وضعیت دارایی اتر آن‌ها ذهن بسیاری از کاربران را درگیر کرده است.

سوالات رایج درباره مرج اتریوم

ما برای روشن شدن این موضوعات ۳ سوال مهم در این خصوص را از صرافی‌های ایرانی پرسیده‌ایم و پاسخ آن را جویا شدیم. این سوالات عبارتند از:

۱- برنامه صرافی شما برای پشتیبانی از به‌روز رسانی مرج شبکه اتریوم چیست؟

۲- واریز و برداشت و وضعیت اتر و توکن‌های ERC-20 و معاملات آنها در صرافی شما برای این فرآیند متوقف می‌شود یا خیر؟

۳- در صورت پدید آمدن فورک‌های اتریوم، برنامه شما برای توکن‌های متناظر در شبکه فورک شده چیست؟ آیا توکن‌ها در صرافی شما لیست می‌شوند و از ایردراپ آنها پشتیبانی می‌کنید؟

این مطلب در تاریخ ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ بروزرسانی شده است

در ادامه به پاسخ صرافی‌ها در این خصوص می‌پردازیم. لازم به ذکر است که برخی از صرافی‌ها تا لحظه انتشار این مطلب پاسخی در این خصوص ارسال نکرده‌اند. به محض ارسال پاسخ از سمت این صرافی‌ها این مطلب به‌روز رسانی خواهد شد.

صرافی ارز پایا

۱- صرافی ارزپایا همگام با صرافی‌های معتبر بین المللی، از به روز رسانی مرج اتریوم پشتیبانی خواهد کرد. طبق اطلاعیه‌های منتشر شده توسط تیم توسعه دهنده اتریوم، ارتقای اتریوم در دو مرحله با فاصله زمانی ۱۴ روزه در تاریخ ۱۵ شهریور و ۲۴ شهریور انجام خواهد شد.

۲- در این دو روز، واریز و برداشت اتریوم و توکن‌های ERC-20 در صرافی ارزپایا (چین لینک (LINK)، مانا (MANA)، سندباکس (SAND)، اکسی اینفینیتی (AXS) و هگز (HEX)) متوقف خواهد شد که روش عملیاتی استانداردی در مواقع بروزرسانی بلاکچین است. گفتنی است معاملات اتریوم و توکن‌های ERC-20 در پلتفرم ارزپایا در تاریخ‌های فوق همچنان ادامه خواهد شد.

۳- پس از بروزرسانی، معاملات و واریز برداشت اتریوم (بر پایه الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS)) و توکن‌های ERC-20 ادامه خواهد داشت. در صورت ایجاد فورک جدید در شبکه اتریوم و تعلق گرفتن ایردراپ به دارندگان، بر اساس اسنپ شات‌هایی که از دارایی کاربران و طبق اعلام بنیاد اتریوم گرفته می‌شود، ایردراپ به دارندگان اتریوم در کیف پول‌های ارزپایا تعلق خواهد گرفت. مقدار و تاریخ ایردراپ دقیقا بر اساس اطلاعیه‌های منتشر شده توسط تیم توسعه دهنده اتریوم بوده و متعاقبا توسط صرافی ارزپایا و از طریق کانال‌های رسمی اطلاع رسانی می‌شود.

صرافی اکسبیتو

۱- با به‌روزرسانی شبکه، ما هم شبکه رو به‌روز رسانی خواهیم کرد.

۲- در بازه‌ای که شبکه متوقف میشه و تراکنش نداره، معاملات ما روی کوین‌ها و توکن‌های شبکه اتریوم در بازار اکسبیتو انجام میشه. اما واریز و برداشت رمزارزی این ارزها روی استاندارد ERC-20 تا پایان به‌روزرسانی متوقف خواهد بود.

۳- برای اضافه کردن توکن‌های جدید منتظر آپدیت خواهیم موند و اینکه کامیونیتی چه تصمیمی در این باره میگیره تا ما هم، هم راستا با اون اقدامات خودمون رو انجام بدیم. در صورت لیست کردن توکن های جدید، از ایردراپ‌ها هم پشتیبانی خواهیم کرد.

صرافی کوین کده

۱- صرافی ارز دیجیتال کوین کده نیز مانند اکثر پلتفرم‌های ارز دیجیتال از بروزرسانی مرج شبکه اتریوم پشتیبانی خواهد کرد و مشکلی در ارائه خدمات بعد از بروزرسانی نخواهد داشت.

۲- با توجه به آن که طبق پیش بینی‌های صورت گرفته به‌روزرسانی بلاتریکس در تاریخ ۶ سپتامبر (۱۵ شهریور) و مرحله دوم این به روز رسانی به نام پاریس در تاریخ ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور) انجام خواهد شد؛ صرافی کوین کده پس از اعلام زمان قطعی انجام این به روز رسانی اطلاعیه خود را در خصوص زمان تعلیق واریز، برداشت و معامله اتریوم و توکن‌های بر پایه ERC20 متعاقباً اعلام خواهد نمود.

۳- همچنین در صورت ایجاد فورک اتریوم، کوین کده از توکن‌های جدید پشتیبانی خواهد کرد و به طور قطع این توکن‌ها در پلتفرم کوین کده لیست خواهند شد. اما با توجه به اینکه صرافی کوین کده یک بازار معاملاتی OTC است و ارزهای کاربران بعد از خرید سریعاً به کیف پول‌های آن‌ها واریز خواهد شد، بنابراین کوین کده از ایردراپ توکن‌ها پشتیبانی نخواهد کرد.

صرافی تو ایکس

۱- برای پشتیبانی از بروز رسانی مرج شبکه اتریوم در ۲ مرحله اسنپ شات موجودی گرفته میشه :

اولیش : ۱۵ شهریور به نام بلاتریکس ( ساعت ۳:۳۰ ظهر )
دومی : ۲۴ شهریور به نام پاریس انجام میشه ( ساعت ۴:۳۰ صبح )

۲- در روزهای ۱۵ و ۲۴ شهریور تمامی واریز و برداشت های اتریوم و توکن های ERC-20 معلق می شوند ولی هیچ تاثیری در معامله و تبدیل این رمز ارزها ندارد و بدون مشکل می توان خرید و فروش کرد.

۳- سناریو اول : هیچ توکنی ایجاد نمی‌شه که در نتیجه تمامی واریز و برداشت‌ها از حالت تعلیق در میاد و به حالت قبل برمی‌گرده.

سناریو دوم : توکن جدید ایجاد بشه ، اون وقت هم توکن قبلی و هم توکن جدید را با نماد جدید پشتیبانی می‌کنیم که برای توکن قبلی از همون ETH برای زنجیره POS استفاده می‌کنیم و برای توکن جدید هم نماد جدید دیگه.
در صورتی که هر کاربر هر کدوم از توکن‌ها رو داشته باشه با نسبت ۱:۱ براش به اعتبارش اضافه و حساب می‌کنیم.

بصورت خلاصه ، صرافی توایکس از تمامی فورک‌های اتریوم پشتیبانی می‌کند و آنها را لیست می کند،‌ همچنین از ایردراپ آنها هم پشتیبانی می‌کند. واریز و برداشت های ERC-20 در زمان مرج معلق و سپس باز می‌شوند و در این مدت هیچ گونه اثری روی معاملات آنها ندارد.

صرافی آبان تتر

۱- صرافی آبان تتر از مرج شبکه اتریوم پشتیبانی خواهد کرد و روزهای آتی جزییات بیشتری را از طریق صفحات رسمی آبان‌تتر منتشر خواهد کرد.

۲- طبق اطلاعیه‌های اعلامی از صفحات رسمی‌ آبان‌تتر طبق برنامه‌ریزی معین واریز و برداشت بر روی این بستر متوقف خواهد شد و پس از اطمینان از استیبل شدن شبکه بازگشایی خواهد شد. از آنجایی که برخی توکن‌ها از مرج اتریوم پشتیبانی نمی‌کنند؛ دارایی کاربران بر سایر بسترها درصورت پشتیبانی قابل واریز و برداشت خواهد بود. معاملات تمام ارزهای موجود در آبان تتر بدون مشکل و طبق روال قبل انجام خواهد شد.

۳- آبان‌تتر توکن‌های فورک جدید را پس از فرآیند بررسی دقیق به مرور زمان لیست خواهد کرد. با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده و محتمل بودن وجود فورک، برای دارایی‌های کاربران در داخل آبان تتر، تغییرات لازم از جمله دادن ایردراپ‌های اعلامی از سمت هر پروژه و توکن، اعمال خواهد کرد.

صرافی افرا تتر

۱- تیم فنی افرا تتر در نظر دارد که پس از بروزرسانی اتریوم و انجام تست‌های نهایی سیستم خود را نیز بروز رسانی کند و این امر شاید چند روز طول بکشد.

۲- از ۸ ساعت قبل از مرج خرید و واریز و برداشت اتریوم و توکن های Erc20 در صرافی افراتتر به حالت تعلیق در می‌آید و تا پس از تست نهایی و تشخیص درستی شبکه در این حالت خواهد ماند. دارایی‌های افراد در صرافی در صورت نیاز مشتری توسط افراتتر خریداری می‌شود ولی فروش و واریز و برداشت بسته خواهد بود.

۳- سعی می‌کنیم توکن‌هایی که در صرافی‌های معتبر لیست شدن را ما نیز لیست کنیم اما بستگی به واکنش کاربران به این آپدیت هم تاثیر گذار خواهد بود که چه مقدار این تغییر توسط کاربران پذیرفته شود.

صرافی بیت ایمن

۱- نودهای اتریوم ما برای به روزرسانی مرج آپدیت شده و ساپورت خواهیم كرد.

۲- واریز و برداشت متوقف نخواهد شد.

۳- در صورت پدید آمدن فورک اتریوم و بعد گذشت مدت ۲ ماه در صورت محبوبیت شبکه جدید و ارزشمند بودن توکن به وجود آمده، توکن‌های جدید لیست خواهد شد.

لازم به ذکر است آن دسته از کاربرانی که موجودی اتر آن‌ها در کیف پول یا صرافی‌های خارجی قرار دارد، می‌توانند از دستورالعمل موجود در لینک زیر استفاده کنند.

صرافی موربیت

۱- تیم توسعه دهنده موربیت از مدت‌ها قبل این پلتفرم را برای مرج شبکه اتریوم آماده نموده و گره اعتبارسنج را راه اندازی کرده است. از این رو موربیت به طور کامل آمادگی خود را برای ساپورت این به روزرسانی اعلام می‌کند.

۲- مرج شبکه اتریوم با مکانیزم واریز و برداشت و همچنین ارزش‌گذاری توکن‌ها تداخلی ندارد و فقط مکانیزم شبکه تغییر کرده است. این درحالی است که به منظور محافظت از دارایی کاربران، در حین پیاده سازی این به روزرسانی، واریز و برداشت رمزارزهای ERC20 تا اطلاع ثانوی و تثبیت وضعیت شبکه، در پلتفرم موربیت متوقف خواهد شد.

۳- چنانچه در شبکه اتریوم فورک ایجاد شود، پلتفرم موربیت به طور کامل توکن‌های جدید را ساپورت خواهد کرد. به علاوه از آنجایی که ما برای تمامی رمزارزهای لیست شده کیف پول مخصوص ارائه داده و از تمامی شبکه‌های انتقال پشتیبانی می‏کنیم، ایردراپ توکن‌های جدید نیز در موربیت پوشش داده می‌شوند.

شما همواره می‌توانید از طریق سرویس «مقایسه قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها» از بهترین قیمت خرید و فروش اتریوم در صرافی‌های ایرانی اطلاع پیدا کنید.

در حال حاضر قیمت لحظه‌ای اتریوم برابر ۱۵۵۳ دلار است.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • پس از مرج چه اتفاقی برای موجودی اتریوم کاربران در صرافی‌ها می‌افتد؟

ارتقا مرج صرفا تغییری در مکانیسم ساخت بلاک اتریوم محسوب محسوب می‌شود و هیچ تاثیری روی تراکنش‌های کاربران و موجودی آن‌ها چه در صرافی و چه در کیف پول‌ها نخواهد گذاشت. لذا نگرانی از این بابت وجود ندارد و کاربران نیز نیاز به انجام فعالیتی پس از این رویداد نخواهند داشت.

  • آیا صرافی‌های ایرانی ایردراپ زنجیره‌های فورک شده از اتریوم را برگزار می‌کنند؟

این موضوع کاملا وابسته به تصمیم هر صرافی است. همان‌طور که در این مطلب نیز ذکر شد؛ برخی از صرافی‌های ایرانی از ایردراپ فورک‌های اتریوم پشتیبانی می‌کنند.

  • آیا معاملات مربوط به اتریوم در صرافی‌ها در زمان مرج متوقف می‌شود؟

خیر. اکثریت صرافی‌ها اعلام کرده‌اند که معاملات ETH آن‌ها تحت تاثیر مرج قرار ندارد اما برخی از صرافی‌ها واریز و برداشت اتر را در روز انجام این رویداد به حالت تعلیق درمی‌آورند.

  • آیا رمزارزهای ایردراپ شده از فورک اتریوم به اندازه ETH ارزش دارد؟

خیر. در شبکه‌های فورک شده از اتریوم به تعداد فعلی کوین‌های در گردش اتر؛ رمز ارز جدید خواهیم داشت که به دارندگان ETH ایردراپ خواهد شد. از آنجایی که پذیرش عمومی و اکوسیستم مشخصی برای ادامه حیات این زنجیره‌ها در نظر گرفته نشده است؛ احتمالا قیمت آن‌ها نیز بسیار پایین باشد. ضمن اینکه فروش احتمالی این تعداد کوین ایردراپ شده از سمت هولدرهای اتریوم، فشار فروش مضاعفی را به آن‌ها وارد می‌کند و قیمت این دسته از دارایی را بیشتر کاهش خواهد داد.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا