متوسط مقالات عمومیایردراپ

چگونه رمزارز شبکه‌های فورک شده از اتریوم را دریافت کنیم؟

با نزدیک شدن به به‌روز‌رسانی مرج اتریوم، امکان فورک شدن این شبکه و تشکیل شبکه جدیدی مبتنی بر گواه اثبات کار (PoW) افزایش یافته است. این موضوع باعث می‌شود بسیاری از هولدرهای اتر، یک نسخه از آن در هر شبکه فورک شده (هر چند با ارزش بسیار کمتر) داشته باشند. در این مطلب می‌خواهیم روش دریافت ایمن رمزارز شبکه فورک اتریوم را، برای آن دسته افراد که به این موضوع علاقه دارند تشریح کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

زمزمه‌های فورک اتریوم

تغییرات فورک اتریوم

شدت گرفتن زمزمه‌های فورک اتریوم پس از مرج، به طرز جالبی باعث صعودی شدن قیمت اتریوم شده است. یکی از علت‌های صعودی بودن این خبر برای قیمت ETH این است که فعالان بازار متوجه شده‌اند که با در اختیار داشتن کوین اتر در صورتی که فورک جدیدی از شبکه اتریوم شکل بگیرد، علاوه بر اتر خود، یک رمزارز دیگر در هر شبکه فورک شده نیز خواهند داشت و هر چند قیمت این رمزارز جدید بسیار پایین‌تر از قیمت اتر باشد، این اتفاق نوعی ایردراپ مجانی و قطعی محسوب می‌شود. بعضی کارشناسان از تاثیر مثبت این موضوع بر قیمت اتر با عنوان «رالی ایردراپ» یاد کرده‌اند.

با این حال باید توجه داشت که تلاش برای دریافت رمزارز شبکه فورک شده اتریوم با خطراتی همراه است؛ در یکی از مطالب پیشین میهن بلاکچین به نوعی خاص از سوءاستفاده به نام «حمله اجرای مجدد (Replay Attack)» که کاربران شبکه فورک شده را هدف قرار می‌دهد، پرداخته‌ایم.

البته حمله اجرای مجدد تنها یک بُعد از خطرات موجود است. در زمان فورک شدن یک شبکه مهم، کلاهبرداران به انواع روش‌ها کاربران کم‌تجربه‌تر را که به دنبال سود سریع هستند، مورد هدف قرار می‌دهند. میهن بلاکچین در مقاله‌ای جداگانه انواع روش‌های اسکم و کلاهبرداری که با نزدیک شدن مرج اتریوم کاربران را تهدید می‌کند، مورد بررسی دقیق قرار داده است. اما در این مطلب تلاش می‌کنیم به این سوال پاسخ دهیم که برای در اختیار گرفتن رمزارز شبکه فورک شده به صورت ایمن، چه مراحلی را باید طی کرد.

چگونه به روشی امن رمزارز اتریوم فورک شده را دریافت کنیم؟

کیف پول اتریوم چیست

در اینجا یک نسخه ساده از نحوه اطمینان حاصل کردن از واجد شرایط بودن برای دریافت رمزارز هر شبکه فورک اتریوم و دریافت ایمن آن را ارائه می‌کنیم. باید توجه داشت که فورک اتریوم اتفاقی استثنایی نیست و روش مطرح شده در این مقاله برای دریافت رمزارز شبکه فورک شده در موارد دیگر نیز صدق می‌کند. مراحل انجام کار به شرح زیر است:

  • برای آغاز این روند کیف پول جدیدی درست کنید یا یکی از کیف پول‌های خالی خود را به شرکت در این پروسه اختصاص دهید. اطمینان حاصل کنید که این کیف پول کنترل کلید‌های خصوصی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و کیف پول حضانتی نیست.
  • قبل از بلاک اسنپ‌شات (بلاکی که در آن شبکه فورک شکل می‌گیرد) رمزارز اتر خود را به این کیف پول منتقل کنید.
  • بعد از بلاک اسنپ‌شات (شکل گرفتن شبکه فورک) کلید خصوصی اتریوم موجود در این کیف پول را دریافت، ثبت و ضبط کنید. اتریوم و مابقی رمزارزهای موجود در این کیف پول را به کیف پول امن و اصلی خود منتقل کنید و از خالی بودن این کیف پول اطمینان حاصل کنید. عبارت بازیابی این کیف پول را هم به طور ایمن ثبت و ضبط کنید.
  • پس از انجام هاردفورک و گذر زمان، شبکه‌ جدیدی که شکل گرفته است، کیف پول‌های مناسب خود را اعلام می‌کند. برای دریافت رمزارز شبکه فورک شده، کیف پولی که توسط تیم آن مناسب اعلام می‌شود را دانلود و نصب کنید. دقت کنید که فقط کیف پول اعلام شده توسط تیم رسمی پروژه مورد نظر را دانلود و نصب کنید. مراقب انواع فعالیت‌های انواع اسکمرها در این مرحله باشید.
  • کلید خصوصی اتریوم خود را در کیف پول اعلام شده توسط شبکه جدید وارد کنید و رمزارز شبکه فورک شده را دریافت کنید.

همه کیف‌پول‌ها به راحتی امکان دسترسی به کلید خصوصی را نمی‌دهند. با توجه به این موضوع، اگر یک کیف پول جداگانه را به دریافت رمزارز شبکه فورک اختصاص داده‌اید و پس بلاک اسنپ‌شات آن را خالی کرده‌اید، می‌توانید از عبارت بازیابی آن کیف پول را در کیف پول شبکه جدید وارد کنید.

موجودی اتر در کیف پول شخص ثالث یا صرافی

کارمزد اتریوم صرافی بایننس رکورد فی اتر

گاهی اوقات کیف پول‌های شخص ثالث و صرافی‌های از فورک‌ها پشتیبانی می‌کنند، اما بعضی مواقع ممکن است پشتیبانی توسط صرافی صورت نگیرد؛ در مورد مساله مناقشه‌برانگیز فورک شبکه اتریوم، نمی‌توان در مورد سیاست صرافی‌ها پیش‌بینی قطعی کرد. تا زمان نگارش این مطلب، صرافی‌های بایننس و کوکوین در مورد فورک اتریوم اطلاعیه‌هایی صادر کردند که در ادامه محتوای آنها را بررسی می‌کنیم.

اگر اتریوم خود را در یک کیف پول شخص ثالث یا یک صرافی نگهداری می‌کنید و صرافی اعلام کرده است که از فورک اتریوم پشتیبانی می‌کند، باید دستورالعمل‌ آن کیف پول خاص یا صرافی را دنبال کنید و دستورالعمل ۵ مرحله‌ای ذکر شده در بخش قبل را نادیده بگیرید.

اطلاعیه صرافی کوکوین

در اطلاعیه صرافی کوکوین درباره امکان شکل‌گیری شبکه‌های جدید پس از فورک اتریوم، ذکر شده است که «یک هاردفورک بالقوه می‌تواند ابهامات زیادی را به وجود بیاورد» و صرافی کوکوین از نزدیک جامعه کاربران و تحولات اکوسیستم اتریوم را زیر نظر خواهد داشت و در صورت وجود توکن‌های فورک شده جدید، کوکوین با هر توکن فورک شده جدید به روش زیر برخورد می‌کند:

  • کوکوین قبل از هر هاردفورک‌ اتریوم جزئیات آن (از جمله زمان اسنپ‌شات، روند ایردراپ رمزارز شبکه فورک، واریز/برداشت توکن، به‌روزرسانی‌های نماد توکن و غیره) را اعلام می‌کند.
  • کوکوین در مورد لیست کردن رمزارز هر شبکه فورک شده، مورد به مورد بررسی انجام می‌دهد و با در نظر گرفتن کامل عواملی از جمله نظرات کاربران و مطابقت با استانداردهای امنیتی، مستقلا تصمیم‌گیری می‌کند.
  • کوکوین فارغ از جهت‌گیری‌ها، نگرش واقع‌بینانه‌ای نسبت به دارایی‌های فرعی ایجاد شده از طریق هارد فورک دارد و به اصل تضمین امنیت دارایی‌های کاربران پایبند است.

اطلاعیه صرافی بایننس

صرافی بایننس اعلام کرد که ضمن پشتیبانی از هاردفورک شبکه اصلی اتریوم، رمزارز شبکه‌های فورک شده از اتریوم را میان کاربران خود توزیع می‌کند. این صرافی تاکید کرد که تیکر ETH را برای اتریوم اثبات سهام حفظ خواهد کرد. باید توجه داشت توزیع توکن شبکه‌های فورک میان هولدرهای اتریوم در بایننس، با لیست کردن رمزارز شبکه فورک در این صرافی و راه‌اندازی بازار معاملاتی برای آن‌ها، ارتباط مستقیم ندارد. احتمال دارد که روش عمل صرافی بایننس، به عنوان بزرگترین صرافی بین‌المللی ارز دیجیتال، الگوی سایر صرافی‌های خارجی و داخلی قرار گیرد.

شاید یکی از انگیزه‌های صرافی بایننس برای اعلام پشتیبانی از توزیع رمزارز شبکه‌های فورک میان کاربران، حفظ کردن اتریوم کاربران در صرافی خود باشد. مدیران صرافی‌ها متوجه هستند که اگر از «ایردراپ» رمزارز شبکه‌های فورک شده از اتریوم پشتیبانی نکنند، میان کاربران برای خروج ETH از کیف پول صرافی و انتقال آن به کیف پول خصوصی یا صرافی دیگری که از ایردراپ فورک پشتیبانی می‌کند، انگیزه ایجاد می‌شود.

سایر صرافی‌های ارز دیجیتال

تا زمان نگارش خبر صرافی‌ها پولونیکس (متعلق به جاستین سان) از هواداران اصلی فورک اتریوم و صرافی‌های بیتمکس (BitMEX)، هوبی (Huobi)، Gate.io و MEXC از فورک اتریوم و تشکیل یک شبکه جدید مبتنی بر اثبات کار پشتیبانی کرده‌اند.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • رمزارز شبکه فورک شده از اتریوم را چگونه دریافت کنیم؟

در صورتی‌که هولدر اتریوم هستید، اگر صرافی مورد استفاده شما برای پشتیبانی از فورک اتریوم اعلام آمادگی کرده باشد، می‌توانید از خدمات صرافی استفاده کنید؛ در غیر این صورت برای دریافت امن رمزارز شبکه هاردفورک، می‌توانید دستورالعمل ۵ مرحله‌ای اشاره شده در این مقاله را پیاده‌سازی کنید. خلاصه این دستور العمل ۵ مرحله عبارت است از: ساخت کیف پول جدید، انتقال اتر به این کیف پول قبل از اسنپ شات، خارج کردن اتر و تخلیه کیف پول بعد از اسنپ شات، انتظار برای اعلام کیف پول مورد تایید شبکه فورک شده و نصب آن و در نهایت وارد کردن کلید خصوصی اتریوم خود یا عبارت بازیابی کیف پول مورد استفاده، در کیف پول اعلام شده توسط شبکه جدید.

  • آیا رمزارز شبکه‌های فورک شده از اتریوم به اندازه اتریوم ارزش دارد؟

خیر. هیچ‌کدام از شبکه‌های فورک شده از اتریوم به احتمال قریب به یقین به اندازه شبکه اصلی اتریوم کارایی و اعتبار نخواهند داشت و رمزارز این شبکه‌ها هم در مقایسه با اتر بسیار کم‌ارزش‌تر خواهد بود. با این حال این رویداد نوعی ایردراپ قطعی برای هولدرهای اتر محسوب می‌شود؛ مانند فورک شبکه اتریوم در سال ۲۰۱۶ پس از هک دائو، که به شکل‌گیری دو شبکه اتریوم و اتریوم کلاسیک منجر شد.

جمع‌بندی

همانطور که مشاهده می‌شود اکثر صرافی‌های رده اول، در کنار بیشتر شرکت‌های معتبر در فضای کریپتو مانند تتر، سرکل و چین لینک به طور کامل از به‌روزرسانی مرج پشتیبانی کرده‌اند. جالب است بدانید ویتالیک بوترین بنیان‌گذار اتریوم، زمزمه‌ها برای تشکیل فورکی از اتریوم با تکیه بر اثبات کار را «تلاشی از سوی چند صرافی برای کسب سود سریع» توصیف کرده است و جالب‌تر آنکه گزارش صرافی بیت‌مکس، که خود یکی از هواداران فورک اثبات کار اتریوم است نیز، این موضوع را تایید می‌کند. هدف از این مطلب به هیچ وجه هواداری از اتریوم اثبات کار نیست. همانطور که دیدیم، شبکه‌های اثبات کار هم امکان سانسور شدن دارند. هدف از نگارش این مطلب، تنها آموزش روش ایمن دریافت رمزارز شبکه فورک اتریوم برای آن دسته از افرادی است که اتر دارند و به هر دلیل قصد دارند رمزارز شبکه فورک اتریوم را دریافت کنند، تا اینکه در این پروسه برای دریافت یک رمزارز بسیار کم‌ارزش‌تر در مقایسه با اتریوم، اصل دارایی خود را به خطر نیاندازند.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا