اخبار اتریوماخبار بلاکچیناخبار خارجیاطلاعیه صرافیایردراپ

داستان ادامه‌دار فورک اتریوم؛ توکن‌های ETHW و ETHS در برخی صرافی‌ها ظاهر شدند

ایده فورک شبکه اتریوم و شکل گرفتن نسخه اثبات کار جدیدی از شبکه اتریوم که توسط گالوآ کپیتال مطرح شد و با گزارش صرافی بیتمکس زمزمه‌ها در مورد آن بیشتر شد؛ با اعلام حمایت چندلر گو (Chandler Guo)، ماینر بزرگ چینی و پس از آن جاستین سان (Justin Sun)، بنیان‌گذار شبکه ترون، قوت گرفت. اما اکنون برخی صرافی‌های متمرکز رمزارز به رهبری پولونیکس، صرافی جاستین سان، این ایده را به مرحله اجرا گذاشته‌اند و ارائه و معامله رمزارزهای فرضی (Candy Token) فورک‌های بالقوه اتریوم را آغاز کرده‌اند.

به گزارش میهن بلاکچین، ویتالیک بوترین ایده فورک شبکه اتریوم را سوای دغدغه ماینرها، زاییده فرصت طلبی و خواست سود سریع و سوداگرانه از سوی چند صرافی دانست. همچنین فعالان معتبرتر صنعت کریپتو مانند مدیر عامل شرکت تتر و چین‌لینک، مهم‌ترین اوراکل شبکه اتریوم، اعلام کردند که از برنامه‌های پیش روی شبکه اتریوم و به روزرسانی مرج حمایت می‌کنند و ایده فورک جدید شبکه اتریوم را فارغ از درگیری میان اثبات کار و اثبات سهام، برای فضای دیفای در شبکه اتریوم مفید نمی‌دانند. جالب است که اتریوم کلاسیک که فورک قدیمی اثبات کار شبکه اتریوم است نیز با ایده ایجاد یک فورک اثبات کار جدید مخالفت کرده و اظهار داشته است که ETC به تنهایی می‌تواند خلا ماینینگ در شبکه اصلی اتریوم را پر کند. برای کسب اطلاعات دقیق در مورد ماجرای فورک اتریوم و ایجاد نسخه جدیدی از اتریوم اثبات کار، می‌توانید گزارش‌های زیر از میهن بلاکچین را به ترتیب مطالعه کنید.

صرافی بیت‌مکس (BitMEX) در گزارش خود درباره ایده فورک اتریوم گفته بود:

فورک جدید اثبات کار اتریوم (با نام فرضی ETHPoW) در صورت شکل‌گیری از نظر ارزش رمزارز بومی و حجم فعالیت در شبکه به هیچ وجه شانس تبدیل شدن به شبکه اصلی را ندارد. همچنین چنین شبکه‌ای در صورت شکل‌گیری با چالش‌های فنی زیادی مواجه خواهد بود اما اگر بتواند حداقل‌هایی را حفظ کند، آنقدر احساس نیاز به آن و روایت‌های مثبت حول آن وجود خواهد داشت که بتواند به بقا ادامه دهد و صرافی‌های متمرکز اصلی آن را فهرست کنند.

همان‌طور که تحلیل‌گران بیت‌مکس پیش‌بینی کرده بودند، با نزدیک‌تر شدن مرج اتریوم ایده تشکیل یک شبکه جدید اتریوم با تکیه بر اثبات کار در حال قوت گرفتن است. صرافی پولونیکس (Poloniex) متعلق به جاستین سان در این زمینه پیش‌قدم بود. در ادامه اظهارات پولونیکس و چند صرافی نسبتا مطرح دیگر درباره فورک جدید شبکه اتریوم را مطرح می‌کنیم.

صرافی پولونیکس

صرافی پولونیکس در پست وبلاگ رسمی خود اعلام کرد ضمن حمایت کامل از مرج اتریوم، از تمام فورک‌های بالقوه آن نیز حمایت می‌کند. این صرافی اظهار داشت قبل از به‌روزرسانی رسمی Merge، هولدرهای ETH در پولونیکس می‌توانند به صفحه سواپ بروند و اتریوم خود را با دو رمزارز فورک شده فرضی، ETHS و ETHW با نسبت ۱:۱ معاوضه کنند (کاربران قبل از به روزرسانی رسمی Merge قادر خواهند بود، ETHS و ETHW را با همان نسبت ۱:۱ با ETH مبادله کنند. پولونیکس بازارهای مربوطه را با جزییات زیر راه اندازی خواهد کرد:

 • ETHS نشان دهنده رمزارز زنجیره جدید اثبات سهام (PoS) خواهد بود.
 • ETHW نشان دهنده رمزارز زنجیره جدید اثبات کار (PoW) است که احتمالا پس از مرج نیز وجود خواهد داشت و معامله آن قطع نخواهد شد.
 • سواپ (ETH به ETHS/ETHW) از ۷ آگوست ۲۰۲۲ (۱۶ مرداد) ساعت ۹:۳۰ به وقت تهران آغاز شده است و تا به‌روزرسانی مرج ادامه خواهد داشت.
 • سواپ (ETHS/ETHW به ETH) نیز از ۷ آگوست ۲۰۲۲ (۱۶ مرداد) ساعت ۹:۳۰ به وقت تهران آغاز شده است و تا به‌روزرسانی مرج ادامه خواهد داشت.
 • جفت‌های معاملاتی در پولونیکس شامل ETHS/ETH و ETHW/ETH هستند و ممکن است جفت‌های بیشتری برای معامله در آینده اضافه شوند (مدتی بعد این جفت‌های معامله نیز به پولونیکس اضافه شدند: ETHS/USDT, ETHW/USDT, ETHS/USDD ETHW/USDD).
 • معاملات این جفت‌ها از ۷ آگوست ۲۰۲۲ (۱۶ مرداد) ساعت ۱۲:۱۰ به وقت تهران فعال شده است.
 • امکان واریز و برداشت ETHS و ETHW به یا از صرافی پولونیکس وجود نخواهد داشت و این رمزارزها فقط درون پولونیکس تعریف شده‌اند.
 • کارمزد معامله برای تمام این جفت رمزارزها صفر است.

اشاره به ادامه‌دار بود معلاملات ETHW و در نظر گرفتن کارمزد معاملات صفر برای تمام این جفت‌های معاملاتی نشان می‌دهد صرافی جاستین سان تا چه حد به ایده اتریوم اثبات کار پایبند است.

جالب توجه است که بر اساس اطلاعات کوین گکو، دو جفت معاملاتی ETHW/USDT و ETHS/USDT حجم معاملات ۲۴ ساعته حدود ۳.۴ میلیون دلار را به دست آوردند که در مقایسه با حجم معاملات ETC رقم قابل توجهی است. قیمت کشف شده برای ارزش ETHW نیز در زمان نگارش خبر حدود ۹۲ دلار است که نسبت به قیمت عصر دیروز (۱۴۴ دلار) افت قابل توجهی دارد و نشان‌دهنده Volitility بالا در این بازار کوچک است.

صرافی بیت‌مکس

جالب توجه است که صرافی BitMEX نیز یک ابزار معاملاتی برای رمزارز فرضی ETHPoW راه‌اندازی کرده است. این صرافی به کاربران امکان می‌دهد برای نماد ETHPOWZ22 معاملات آتی خطی با کارمزد صفر باز کنند. تاریخ انقضای این معاملات ۳۰ دسامبر ۲۰۲۲ (۹ دی ۱۴۰۱)، حداکثر لورج مجاز، ۲ و پایه قراردادها تتر ERC-20 است.

ایردراپ فورک‌های بالقوه اتریوم در صرافی دریبیت

صرافی دریبیت (Deribit) نیز در اطلاعیه خود اظهار داشت به‌روزرسانی مرج اتریوم که برای انتهای شهریور برنامه‌ریزی شده است احتمال دارد به شکل‌گیری چند فورک و توکن اقلیت منجر شود. این صرافی اعلام کرد در صورتی که ارزش توکن فورک شده بیشتر از ۰.۲۵ ارزش اتریوم اصلی (PoS) باشد و زنجیره جدید به حالت ثبات برسد و مطابق معمول کار کند، دریبیت این رمزارزهای فورک شده را برای کاربران خود ایردراپ می‌کند. دریبیت درباره این ایردراپ بالقوه اظهار داشت:

 • اعطای این توکن‌ها به کاربران به طور خودکار از طریق یک کیف پول غیر معاملاتی جدید و تنها با امکان برداشت از کیف پول انجام می‌شود.
 • توکن جدید (در صورت وجود) به عنوان مارجین برای معاملات دیگر قابل استفاده نخواهد بود.
 • برای توزیع این توکن‌ها صرافی دریبیت کمی قبل از به‌روزرسانی مرج، از کیف پول‌های کاربران خود اسنپ‌شات می‌گیرد و با توجه به موجودی اتر در این کیف‌پول‌ها، توکن جدید را به نسبت ۱:۱ میان کاربران توزیع می‌کند.

صرافی Gate.io

صرافی Gate.io نیز اعلام کرد «برای محافظت از دارایی کاربران در برابر نوسانات احتمالی حین به‌روزرسانی مرج» توکن‌های فرضی (Candy Token) های ETHS و ETHW را میان کاربران خود (در صورت تمایل) توزیع خواهد کرد. کاربران این صرافی می‌توانند ۱ ETH را با ۱ ETHS به علاوه ۱ ETHW و بالعکس معاوضه کنند. صفحه سواپ در این صرافی از ساعت ۸:۳۰ صبح امروز ۱۸ مرداد به وقت تهران آغاز به کار کرده است و جفت‌های معاملاتی ETHS/USDT;ETHS/ETH;ETHW/USDT;ETHW/ETH نیز در این صرافی فعال شده‌اند.

این صرافی اعلام کرد اندکی قبل از مرج از موجود ETHS در کیف پول کاربران اسنپ‌شات می‌گیرد و در صورتی که فورک انجام شود ETH کاربران به نسبت ۱:۱ به هولدرهای ETHS بازگردانده می‌شود و ETHS دیلیست می‌شود. همچنین از میان فورک‌های PoW بالقوه، آن زنجیره که بیشترین هش‌ریت را داشته باشد به عنوان زنجیره اثبات کار اصلی تلقی می‌شود و ETHW به نامی که در نهایت توسط موسسان و کاربران برای آن انتخاب خواهد شد، تغییر نام می‌دهد.

صرافی MEXC

این صرافی نیز درباره فورک اتریوم سیاستی مشابه با پولونیکس و Gate.io در پیش گرفته است با این تفاوت که بازارهای خود را از ۱۶:۳۰ عصر دیروز ۱۷ مرداد به وقت تهران راه‌اندازی کرده است و در بدو راه‌اندازی تنها جفت‌های معاملاتی ETHS/USDT و ETHW/USDT را ارائه کرد.

کاربران باید توجه داشته باشند که تا زمان نگارش خبر تنها صرافی‌های رده دوم از ایده فورک اتریوم پشتیبانی کرده‌اند و اطلاعات درج شده در متن خبر تنها برای اطلاع کاربران از فضای بازار بوده است و به هیچ وجه به معنای توصیه سرمایه‌گذاری یا معامله نیست.

 

 • آیا فورک‌های اتریوم به به‌روزرسانی مرج و شبکه اتریوم آسیب خواهند زد؟

خیر. ایده فورک اتریوم و تشکیل شبکه‌ جدیدی مبتنی بر اثبات کار تنها در این زمان که ماینرهای سابق اتریوم احساس خلا می‌کنند اندکی موجه جلوه می‌کند و بعضی فعالان بازار مانند برخی صرافی‌ها به این خلا به چشم فرصتی برای کسب سود نگاه می‌کنند. امکان فورک اتریوم و هر بلاکچین دیگری همیشه و برای همه وجود داشته و خواهد داشت و فورک‌های احتمالی نه از نظر اعتبار نه از نظر میزان فعالیت، تهدیدی برای شبکه اصلی اتریوم محسوب نخواهند شد.

 • آیا امکان دریافت ایردراپ ETHW وجود دارد؟

بله. این امکان به طور بالقوه وجود دارد ولی حداقل ریسکی که برای دریافت این ایردراپ‌ها باید تحمل کرد، منتقل کردن دارایی ETH خود به مجموعه‌ای از صرافی‌های رده C و نه چندان معتبر خارجی است که امکان دارد به انواع دلایل از جمله تحریم‌ها دارایی کاربر ایرانی را با مخاطره مواجه کند. در مورد Candy Tokenهایی که در ازای مبادله اتر معتبر خود دریافت می‌کنید انواع مخاطرات قانونی و غیره وجود دارد.

منبع
میهن بلاکچین

کوشیار حیدری

علاقه‌مند به ریاضیات، موسیقی و بیت کوین. میتونم در قالب یه بیت کوین مکسی فشار خون هواداران اتریوم رو بالا ببرم اما در عین حال به برنامه نویسی اتریوم هم شدیدا علاقه‌ دارم. مهندسی برق خوندم و دکترای نفت رو بعد از آشنایی با کریپتو ول کردم. روز و شبم رو با زیر و رو کردن داده‌های مختلف و تلاش برای بیشتر کردن آگاهیم در مورد اقتصاد کلان، برنامه‌نویسی و تحلیل آنچین می‌گذرونم.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا