پیشرفته کریپتو پدیا

زنجیره‌ سوپرنت شبکه پالیگان چیست؟ آشنایی با Polygon Supernet و کاربرد آن

شبکه پالیگان یکی از موفق‌ترین راهکارهای لایه دوم در شبکه اتریوم است. پالیگان به تازگی قابلیت جدیدی را در شبکه خود با نام سوپرنت (Supernet) راه‌اندازی کرده است. هدف پالیگان از راه‌اندازی این قابلیت کمک به پذیرش عمومی وب ۳ است. زنجیره سوپرنت پالیگان (Polygon Supernet) به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد پروژه‌های خود را در یک محیط منعطف، بدون نیاز به هزینه عملیاتی و با امکان پشتیبانی شبکه پالیگان، پیاده‌سازی کنند. در این مقاله به این می‌پردازیم که سوپرنت پالیگان چیست، چگونه کار می‌کند و کاربردهای آن را بررسی می‌کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

شبکه پالیگان چیست؟

شبکه پالیگان چیست
منبع: businesstoday.in

در ابتدا برای درک بهتر اینکه سوپرنت پالیگان چیست، توضیح اجمالی در رابطه با شبکه پالیگان و سرویس‌های آن ارائه می‌دهیم. شبکه پالیگان یک از اولین و موفق‌ترین راهکارهای لایه دوم اتریوم محسوب می‌شود. شبکه پالیگان پیش از تغییر نام، متیک (Matic) نام داشت و هدف آن افزایش مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم است. معماری شبکه پالیگان متشکل از ۴ لایه اتریوم، لایه امنیتی، لایه شبکه‌های پالیگان و لایه اجرایی است. در لایه اتریوم مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند اجرایی می‌شوند که ارتباط بین پالیگان و اتریوم را میسر می‌سازند. در لایه امنیتی، ایمن ماندن اعتبار‌سنجی تراکنش‌ها و ارتباط با اتریوم تضمین می‌شود.

لایه شبکه‌های پالیگان، اکوسیستم‌های ساخته شده بر بستر این شبکه هستند و هر کدام از آنها انجمن‌های خود را داشته و مسئولیت رسیدگی به اجماع محلی و تولید بلاک را دارند. لایه آخر یا لایه اجرایی قسمتی است که از آن برای پیاده‌سازی ماشین مجازی اتریوم (EVM) بر روی Polygon و برای اجرای قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود.

شبکه پالیگان خدمات و سرویس‌های مختلفی را در اختیار کاربران و توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد. سرویس‌های شبکه پالیگان را می‌توان به صورت زیر دسته‌بندی کرد:

 • Polygon PoS
 • Polygon Edge
 • Polygon Supernets
 • polygon ID
 • Polygon Nightfall
 • Hermez
 • Polygon Miden
 • Polygon Zero
 • Polygon Avail

هر کدام از سرویس‌های شبکه پالیگان قابلیت‌هایی را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهند که با استفاده از آنها می‌توانند شبکه‌های اختصاصی خود را ایجاد کنند یا از بستر پالیگان برای ایجاد آنها بهره‌مند شوند. سرویس Polygon Edge و Polygon Supernet خدماتی هستند که توسعه‌دهندگان بوسیله آنها می‌توانند شبکه‌های اختصاصی خود را با ویژگی‌های مد نظرشان ایجاد کنند. Polygon Supernet نسخه جدید‌تر و کارآمدتری نسبت Polygon Edge است و قابلیت‌های بیشتری را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد. در ادامه نحوه کارکرد و تفاوت این دو سرویس را تشریح می‌کنیم.

پالیگان اج (Polygon Edge) چیست؟

پالیگان اج (Polygon Edge) چیست
منبع: nownodes.io

پلتفرم Polygon Edge در می سال ۲۰۲۱ (اردیبهشت ۱۴۰۰) معرفی شد و هدف آن تبدیل شدن به پلتفرمی برای کمک به توسعه‌دهندگان برای ساخت برنامه‌های غیر‌متمرکز (Dapp) بود. Polygon Edge یک بستر بلاکچینی قابل سفارشی‌سازی است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد، شبکه‌های بلاکچینی اختصاصی را مطابق با نیاز خود طراحی، ایجاد و راه‌اندازی کنند.

پالیگان اج یک چارچوب ماژولار است که قابلیت‌های متنوعی را برای پشتیبانی از انواع راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری و زیرساختی، از زنجیره‌های سازگار با ماشین مجازی اتریوم مستقل و سازمانی گرفته تا راه‌حل‌های کامل لایه ۲ در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد.

مقیاس‌پذیری و توان عملیاتی بزرگترین چالش پیش روی توسعه‌دهندگان برای استفاده از شبکه‌های بلاکچینی است. Polygon Edge قابلیت‌هایی را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند که امکان مقیاس‌‌پذیری بالا حتی در صورت بارگذاری شدید تراکنش‌ها داشته باشند، بتوانند برنامه‌هایی با میلیون‌ها کاربر فعال روزانه بسازند و ده‌ها میلیون تراکنش را در روز مدیریت کنند.

برای درک پتانسیل Polygon Edge، باید به این نکته توجه کرد که این سرویس چگونه به ساخت برنامه‌های کارآمدتر کمک می‌کند. در گذشته توسعه‌دهندگان برای ساخت برنامه‌های خود باید از بستر یک شبکه استفاده می‌کردند. این موضوع باعث می‌شد بسیاری از ویژگی‌هایی که توسعه‌دهندگان برای اجرای برنامه‌های خود نیاز داشتند، قابل اجر نباشد.

اما اکنون با استفاده از خدماتی مانند پالیگان اج توسعه‌دهندگان می‌توانند برنامه‌های خود را در محیطی کاملا شخصی با همان سطح امنیت، مقیاس‌پذیری و عملکرد ایجاد کرده و وابسته به عملکرد یک شبکه نباشند. Polygon Edge به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد که به راحتی برنامه‌های Web3 خود را در شبکه بلاک چین اختصاصی خود بدون به خطر افتادن امنیت یا عملکرد آن ایجاد کنند.

قابلیت‌های Polygon Edge چیست؟

با استفاده از قابلیت‌های Polygon Edge و پشتیبانی آن از EVM، می‌توان قراردادهای هوشمند را که با زبان برنامه‌نویسی Solidity ایجاد شده‌اند، به راحتی و بدون نیاز به هیچ‌گونه تغییری به شبکه Polygon Edge منتقل کرد. تمامی توسعه‌دهندگان که تجربه ساخت برنامه‌های غیر‌متمرکز را بر بستر اتریوم داشته باشند، می‌توانند برنامه‌های خود را با استفاده از Polygon Edge ایجاد کنند و از ابزارهایی مانند Truffle suite، Hardhat، MetaMask، Remix و مرورگرهای بلاکچینی، که در ساخت اپلیکیشن‌های خود در اتریوم به کار برده‌اند، استفاده کنند.

همانطور که پیش‌تر بیان شد، Polygon Edge ماژولار و قابل تنظیم است. این قابلیت به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد محیط‌های اجرا، اجماع، دسترسی به داده‌ها، شبکه اختصاصی و غیره را داشته باشند. ابزار زیرساخت Polygon Edge به کاربران امکان می‌دهد زنجیره Edge اختصاصی خود را با نوشتن چند خط کد پیکربندی و راه‌اندازی کنند.

بدون استفاده از پالیگان اج، پروژه‌ها باید یک فورک از شبکه اصلی اتریوم را ایجاد کنند و ماه‌ها زمان برای توسعه سرمایه‌گذاری‌های خود انجام دهند تا بتوانند مطابق با نیازهای تجاریشان تغییراتی را در شبکه خود اعمال کنند. تا کنون بیش از ۲۰ برنامه و شرکت از Polygon Edge برای ایجاد شبکه‌های خود استفاده کرده‌اند.

همانطور که پیش‌تر بیان شد، سرویس Polygon Supernet یکی دیگر از خدمات شبکه پالیگان است که توسعه‌دهندگان بواسطه آن می‌توانند شبکه‌های خود را ایجاد کنند. این سرویس به عنوان مکمل و رفع‌کننده نواقص سرویس Polygon Edge معرفی شده است. در ادامه به بررسی چالش‌های پیش روی Polygon Edge می‌پردازیم.

چالش‌های سرویس Polygon Edge

همانطور که در بالا توضیح داده شد، Polygon Edge فرایند ساخت شبکه‌های بلاک چینی اختصاصی را بسیار آسان‌تر می‌کند. با این وجود همچنان چالش‌هایی در این سرویس برای پروژه‌هایی که از آن استفاده می‌کنند، وجود دارد.

 • نیاز به سرمایه اولیه بالا برای راه‌اندازی یک مجموعه اعتبارسنجی غیرمتمرکز و قابل اعتماد

این چالش می‌تواند به طور قابل توجهی بر امنیت شبکه ایجادشده تاثیر بگذارد. علاوه بر این راه‌اندازی مجموعه‌ای از ولیدیتورها اغلب نیاز به پهنای باند زیادی دارد که این مساله باعث می‌شود تیم توسعه‌دهنده برنامه نتوانند تمام تلاش خود را برای ارائه محصول مناسب و در راستای اهداف اصلی خود صرف کنند.

 • پیچیدگی فنی شبکه‌های بلاک چین، چالش‌ها و نگرانی‌های امنیتی

شبکه‌های بلاک چینی جدید که با استفاده از Polygon Edge ایجاد می‌شوند، کاملا مستقل هستند؛ اما اجرا، نگهداری و ارتقای آنها کار آسانی نیست. توسعه‌دهندگان این شبکه‌ها ممکن است دانش کافی برای مقابله با این چالش‌ها را نداشته باشند.

 • پیچیدگی‌ها و چالش‌های مربوط به طراحی توکن

پروژه‌هایی که می‌خواهند از رمزارز بومی خود برای ایمن کردن شبکه خود و از طریق مکانیسم اجماع گواه اثبات سهام (Proof of Stake) استفاده کنند، با چالش‌هایی مانند نحوه پاداش‌دهی، کنترل تورم در شبکه برای ایمن‌سازی، پایداری مواجه هستند. این موضوع باعث می‌شود:

 • بنیانگذاران پروژه همزمان با طراحی توکن از اهداف اصلی خود منحرف شوند.
 • بخش قابل توجهی از عرضه توکن پروژه را صرف فعالیت‌هایی کنند که باید برای توسعه و پذیرش خود پروژه استفاده شود.
 • چالش انتخاب یا جابه‌جایی شبکه بین معماری‌های مختلف

پالیگان یک پلتفرم چند زنجیره‌ای است که از زیرساخت‌های متعددی پشتیبانی می‌کند. پروژه‌هایی که بر روی Polygon Edge ساخته می‌شوند، باید خودشان یکی از روش‌های اجماع مانند گواه اثبات فعالیت (POA) یا اثبات سهام، راه‌حل‌های لایه ۲ با ویژگی در دسترس بودن داده‌های روی زنجیره یا خارج از زنجیره و غیره را انتخاب کنند. انتخاب راه حل بهینه یا ارتقا به راه حل متفاوت می‌تواند برای توسعه‌دهندگان چالش برانگیز باشد.

بنابر دلایل بیان شده تیم پالیگان تصمیم به راه‌اندازی Polygon Supernet گرفت که فرایند ایجاد و ساخت زنجیره‌های جدید را برای توسعه‌دهندگان آسان می‌کند.

زنجیره‌ سوپرنت شبکه پالیگان چیست؟

نجیره‌ سوپرنت شبکه پالیگان چیست
منبع: blog.polygon

می‌توان گفت زنجیره‌های Supernets شبکه‌هایی هستند که ایجاد و استفاده از آنها نسبت به Polygon Edge آسان‌تر است. سوپرنت‌ها شبکه‌های بلاک چینی با چندین ویژگی مهم هستند که هدف آنها کاهش چالش‌هایی است که پیش‌تر آنها را تشریح کردیم. مهم‌ترین ویژگی سوپرنت‌ها را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • هر سوپرنت برای یک برنامه کاربردی، پروژه یا موردی خاص ساخته و اجرا می‌شود.
 • زنجیره‌های سوپرنت‌ را می‌توان با استفاده از زیرساخت شبکه Polygon ایمن ساخت. توسعه‌دهندگانی که از سوپرنت برای ایجاد شبکه‌های خود استفاده می‌کنند، می‌توانند از الگوریتم اجماع شبکه پالیگان بهره‌مند شوند. با استفاده Supernet توسعه‌دهندگان نیازی به راه‌اندازی مجموعه‌ای از نودها و اعتبارسنجی جداگانه نداشته و می‌توانند از مزایای امنیت شبکه پالیگان استفاده کنند.
 • سوپرنت‌ها را می‌توان توسط شرکای تایید شده Polygon Edge مدیریت کرد. همانطور که در بالا ذکر شد، راه‌اندازی، نگهداری و ارتقا یک شبکه بلاک‌چینی، کار آسانی نیست و توسعه‌دهندگان اغلب تخصص لازم را برای اجرای درست آن‌ها ندارند. توسعه‌دهندگان می‌توانند با کمک شرکای مجاز پالیگان اج که گروهی از تیم‌های برنامه‌نویس معتبر هستند، تمامی وظایف فنی برنامه‌های خود را به آنها بسپارند.
 • سوپرنت‌ها می‌توانند از هر گونه معماری در ساختار خود استفاده کنند. تمامی معماری‌های ارائه شده توسط Polygon Edge در زنجیره‌های Supernets نیز در دسترس است. استفاده از سوپرنت‌ها استقرار و اجرای معماری‌‌های مورد نیاز توسعه‌دهندگان را آسان‌تر می‌کند. در جدول زیر چهار نوع معماری متفاوت که در سوپرنت‌ها قابل استفاده هستند، نشان داده شده است.
معماری‌های قابل استفاده در سوپرنت‌ها
منبع: blog.polygon

همچنین هر سوپرنت می‌تواند معماری زیربنایی خود را در هر موقع تغییر دهد؛ برای مثال یک سوپرنت می‌تواند تصمیم بگیرد که به‌عنوان یک شبکه با مکانیسم اجماع گواه اثبات فعالیت شروع به کار کند، سپس به Proof of Stake و در نهایت به راهکار لایه ۲ منتقل شود.

Polygon Supernet چگونه کار می‌کند؟

دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است یک پروژه بخواهد از زیرساختی غیر از شبکه اتریوم برای راه‌اندازی برنامه‌های خود استفاده کند. این دلایل می‌توانند مواردی مثل استفاده از ویژگی‌های نوآورانه‌، استفاده برای یک مورد خاص یا کنترل بیشتر بر هزینه‌ها باشد. زنجیره‌های Supernet به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا بتوانند روند آسان‌تری را برای ساخت بلاک چین‌های خاص طی کنند.

معماری زنجیره‌های سوپرنت را می‌توان به صورت زیر تشریح کرد:

Polygon Supernet چگونه کار می‌کند
منبع: blog.polygon

تمامی فرایندها برای ایجاد و راه‌اندازی یک شبکه در سوپرنت، از زیرساخت پایه‌ای libp2p آغاز می‌شود. libp2p یک چارچوب شبکه ماژولار، توسعه‌پذیر و سریع است که بستری مناسب برای اجرایی کردن ویژگی‌های Polygon Supernet فراهم می‌کند. نودها از طریق لایه شبکه libp2p با یکدیگر تعامل دارند که به آنها امکان می‌دهد در فرایندهای پیچیده مانند همگام سازی بلاک و اجماع شرکت کنند.

لایه بلاک چین مسئول هماهنگی افزودن بلاک‌ها و انتقال حالت با سایر ماژول‌های Polygon Supernet است تا مطمئن شود داده‌ها تایید شده و به درستی به زنجیره مقصد انتقال پیدا می‌کنند.

لایه بعدی یا TxPool محلی برای رسیدگی به وضعیت تراکنش‌ها است. هر تراکنشی که به صورت دستی اضافه شود یا از نودهای دیگر در شبکه دریافت شود، در این لایه TxPool پردازش می‌شود.

در نهایت توسعه‌دهندگان dApp‌ها و نودهای اپراتورهای با بلاک چین Polygon Supernet تعامل برقرار می‌کنند. این تعامل با استفاده از لایه استاندارد JSON-RPC میسر می‌شود و توسعه‌دهندگان می‌توانند به راحتی با بلاک چین اختصاصی خود تعامل داشته باشند. همچنین نودهای شبکه می‌توانند با استفاده از یک سری دستورات ساده با نودهای Polygon Supernet ارتباط برقرار کنند.

راه‌اندازی و اجرای یک شبکه بلاک چینی سفارشی با استفاده از Polygon Supernet بسیار آسان است. توسعه‌دهندگان فقط با طی کردن ۳ مرحله می‌توانند بلاکچین‌های اختصاصی خود را ایجاد کنند:

راه‌اندازی شبکه با استفاده از سوپرنت
منبع: blog.polygon
 • ایجاد کلید خصوصی برای نودهای شبکه


هر نود ایجادشده توسط سوپرنت در شبکه دارای یک جفت کلید است که برای برقراری ارتباط موفقیت‌آمیز و مشارکت با سایر نودها به آن نیاز دارد. این کلیدها شامل کلید خصوصی ولیدیتورها و کلید خصوصی شبکه است.

 • پیکربندی بلاک‌ها

بلاک جنسیس یا اولین بلاک ایجادشده قسمتی است که کار تمامی زنجیره‌ها از آنجا آغاز می‌شود. کاربران باید پیکربندی بلاک جنسیس را ایجاد کنند تا بلاک چین آنها از آن استفاده کند. این مرحله نقطه‌ای است که توسعه‌دهندگان مشخص می‌کنند که می‌خواهند از کدام مکانیسم اجماع استفاده کنند، اندازه بلاک‌ها چقدر است، کدام حساب‌ها دارای توکن‌های از پیش استخراج شده هستند و موارد دیگر.

 • راه‌اندازی شبکه

در این مرحله پس از پیکر‌بندی شبکه، شبکه آماده راه‌اندازی است.

چه شبکه‌هایی تا کنون از Polygon Supernet استفاده کرده‌اند؟

شبکه SX اولین زنجیره مستقلی است که با استفاده از بستر Polygon Supernet ساخته شده است. این شبکه یک شبکه تخصصی در زمینه امور مالی غیر‌متمرکز (Defi) است. در سال ۲۰۲۰ و با بالا گرفتن تب استفاده از دیفای و بالا رفتن کارمزد شبکه، SX پلتفرم خود را از بستر شبکه اتریوم به پالیگان انتقال داد؛ اما کارمزد تراکنش‌ها در در شبکه پالیگان نیز با افزایش محبوبیت آن شروع به افزایش کرد، به همین دلیل شبکه SX تصمیم گرفت بلاکچین اختصاصی خود را راه‌اندازی کند.

جولیان ویلسون (Julian Wilson)، مدیر ارشد فناوری در شبکه SX می‌گوید:

ما نیاز داشتیم برای خود خانه‌ای پیدا کنیم و بلاک چین خودمان که می‌توانیم آن را برای اکوسیستمی از بازارهای پیش‌بینی، شرط‌بندی و DeFi سفارشی کنیم، راه‌اندازی کنیم.

همچنین پالیگان برای کمک به پذیرش و استفاده از سوپرنت‌ها، ۱۰۰ میلیون دلار کمک مالی برای توسعه‌دهندگانی که می‌خواهند از این شبکه استفاده کنند، در نظر گرفته است.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • سوپرنت پالیگان (Polygon Supernet) چیست؟

زنجیره سوپرنت پالیگان (Polygon Supernet) یکی از سرویس‌های جدید شبکه پالیگان است. این سرویس به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد پروژه‌های خود را در یک محیط منعطف، بدون نیاز به هزینه عملیاتی و با امکان پشتیبانی شبکه پالیگان، ایجاد و راه‌اندازی کنند.

 • چگونه می‌توان برای ایجاد یک شبکه از Polygon Supernet استفاده کرد؟

توسعه‌دهندگان برای راه‌اندازی یک شبکه جدید کافی است قابلیت‌های شبکه، ویژگی‌های و نوع مکانیسم اجماع آن را مشخص کنند. پس از این مرحله تمامی فرایند ایجاد، راه‌اندازی، تامین امنیت و پشتیبانی از شبکه توسط تیم شبکه پالیگان انجام می‌پذیرد.

جمع بندی

پالیگان یکی از بهترین شبکه‌های لایه دوم اتریوم است. این شبکه سرویس‌ها و خدمات مختلفی را در اختیار کاربران و توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد. یکی از سرویس‌های جدید پالیگان سوپرنت (Polygon Supernet) نام دارد. این سرویس به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد به راحتی شبکه‌های بلاک چینی اختصاصی خود را ایجاد و راه‌اندازی کنند. در این مقاله به این موضوع پرداختیم که سوپرنت پالیگان چیست، چگونه کار می‌کند و کاربردهای آن چیست. به نظر شما ساخت بلاکچین‌های اختصاصی می‌تواند به بهبود عملکرد برنامه‌های غیر متمرکز منجر شود؟ فکر می‌کنید شبکه پالیگان در آینده بلاک چین چه تاثیری خواهد گذاشت؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
blog.polygon

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا