کریپتو کده

پلتفرم پری سرچ چیست؟ با جستجو در اینترنت توکن PRE دریافت کنید!

همه ما به طور روزانه از موتورهای جستجو مختلف برای انجام کارهای روزمره، پیدا کردن منابع علمی، آموزش، یادگیری و غیره استفاده می‌کنیم؛ به طوری که مردم روزانه بین ۶ تا ۷ میلیارد بار در موتورهای جستجو، سرچ می‌کنند. گوگل به تمام اطلاعاتی که کاربران خود جستجو کرده‌اند دسترسی دارد و با فروش آن‌ها به دولت‌ها یا شرکت‌های بزرگ می‌تواند درآمد بالایی کسب کند و تمام این درآمد سهم خود شرکت است. اینجاست که به یک مرورگر غیر‌متمرکز که از شفافیت برخوردار باشد و از اطلاعات کاربران فقط در راستای منافع خود بهره نبرد، نیاز پیدا می‌کنیم؛ پری‌سرچ قصد دارد یک موتور‌جستجوی غیر‌متمرکز راه اندازی کند که وابسته به شخص یا شرکت خاصی نباشد و تمام تصمیمات در آن بر مبنای نظرات جامعه کاربرانش گرفته شود. در این مقاله به این که موتور‌جستجوگر پری‌سرچ چیست، چطور کار می‌کند، چه خدماتی ارائه می‌دهد، رمزارز PRE چیست، نقشه‌ راه آن چیست، تیم توسعه دهنده آن چه افرادی هستند و نحوه خرید، فروش و نگهداری رمز ارز PRE، می‌پردازیم.

اغلب افراد از مرورگرهایی مثل، Google ,Yahoo ,Bing و غیره استفاده می‌کنند؛ طبق اعلام سایت reliablesoft سهم گوگل از این تعداد جستجوها تقریبا ۸۰ درصد است، که این نشان دهنده علاقه مردم به این موتور جستجوگر است. زمانی که گوگل این میزان محبوبیت را بین مردم داراست، نتایجی که از جستجو به ما نشان می‌دهد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است به طوری که اولین نتیجه‌ای که گوگل به ما نشان می‌دهد، می‌تواند درآمد چندین برابری نسبت به سایر نتیجه‌ها در فهرست نتایج گوگل داشته باشد و گوگل هیچ‌گاه به صورت شفاف طریقه رتبه‌بندی این سایت‌ها را در فهرست خود بیان نکرده است.

موتور جستجوی پری‌ سرچ چیست؟

موتور جستجوی پری‌ سرچ چیست؟

موتور‌ جستجو پری‌سرچ (PreSearch) یک موتور جستجوی نسل جدید است، که مانند سایر موتور‌های جستجو، کار آن جستجو در میان صفحات وب است و به دنبال اطلاعات جدید مورد نیاز کاربران خود می‌گردد. آن‌ها را فهرست ‌می‌کند و هنگامی که کاربرانش آن‌ها را جستجو می‌کنند، بهترین نتایج را برای آن‌ها نمایش می‌دهد. 

پری‌سرچ در سال ۲۰۱۷ (۱۳۹۶) با ایده راه‌اندازی اولین موتور جستجوگر غیر‌متمرکز، فعالیت خود را آغاز کرد. این شبکه مانند ویکی‌پدیا (Wikipedia) عمل می‌کند و هر کسی می‌تواند در ایجاد و تنظیم فهرست جستجو مشارکت کرده و در انتخاب نتایجی که در بالای صفحه اول نمایش داده می‌شود، نقش داشته باشد. همچنین این موتو‌جستجوگر از سانسور جلوگیری می‌کند؛ توکن این موتور‌جستجوی غیرمتمرکز به اسم PRE، روی شبکه بلاک‌چین اتریوم ساخته شده و از آن استفاده‌هایی مثل پاداش به گره‌ها یا نود‌های (Node) شبکه، تامین امنیت شبکه، پاداش به کاربرانش و غیره استفاده می شود.

هدف شبکه PreSearch چیست؟

پری‌سرچ یک موتور جستجو غیر‌متمرکز است که با ۱.۵ میلیون کاربر و ۱۰ میلیون جستجو در هر ماه، ۳ هدف را دنبال می‌کند؛

 • کنترل کاربرانش بر داده‌ها و حریم خصوصی خود 
 • راه‌اندازی شبکه پرداخت برای کمک به ارزش شبکه‌اش 
 •  تمرکز زدایی از موتورهای جستجوگر

 پری‌سرچ مشکل موتورهای جستجوی سنتی را شناسایی کرده و رفع این مشکلات را در دستور کار خود قرار داده است؛ این شبکه قصد دارد تا به جای کسب درآمد توسط موتورهای جستجو از داده‌های کاربران، کاربران خودشان از این داده‌ها درآمد‌زایی کنند.

 پری‌سرچ این کار را با پرداخت هزینه به کاربران خود برای استفاده از این موتور جستجو انجام می‌دهد. این شرکت به عنوان یک سازمان غیر‌انتفاعی طراحی شده است؛ در نتیجه طرح و برنامه‌های شرکت‌های انتفاعی که ممکن است بر‌خلاف منافع کاربران باشد، حذف می‌شود. همچنین به دلیل عملکرد نو‌دهای آن به عنوان اعضای جامعه، به غیر‌متمرکز بودن اکو‌سیستم خود دست می یابد و به هدف اصلی خود، که ارائه شبکه‌ای امن به کاربران، تمرکز‌زدایی از اکوسیستم جستجوگر‌ها و پاداش به کاربرانی است که برای سیستم جستجو ارزش قائل می‌شوند، دست می‌یابد.

شبکه پری‌سرچ چگونه کار می‌کند؟

هنگامی که کاربران موضوعی را در این موتور جستجو سرچ می‌کنند، جستجوی آن‌ها به سرور درگاه (Gateway Server) پری‌سرچ منتقل می‌شود و سپس این درگاه جستجوی کاربران را ناشناس می‌کند، اطلاعات و آدرس IP و هرگونه کد ردیابی را حذف می‌کند، تا جستجوی آن‌ها ناشناس و غیر قابل رد‌یابی شود؛ بعد از اینکه تمامی اطلاعات کاربر توسط این درگاه به صورت ناشناس در‌آمد، درگاه یک نود از بین نود‌های شبکه بر اساس موقعیت، سرعت و میزان مورد اعتماد بودن آن انتخاب می‌کند و این جستجو را برای آن می‌فرستد. سپس آن نود سرچ کاربر را بین فهرست‌های جستجو موجود به علاوه تعدادی منابع دیگر مثل موتور‌های جستجوی خارجی و پایگاه‌های داده توزیع می‌کند.

نود شبکه، نتایج دریافتی را بازیابی کرده و آن‌ها را به درگاه بر‌می‌گرداند، درگاه به نود‌هایی که این کار را انجام می‌دهند، پاداشی در قالب توکن PRE ارائه می‌دهد و بعد از آن تبلیغات و نتایج جستجو را به صورت دسته‌بندی شده در می‌آورد و در صفحه نخست در قسمت نتایج برتر، ابتدا تبلیغات کسانی که حداقل ۱,۰۰۰ توکن PRE سپرده‌گذاری یا استیک کرده باشند نمایش داده می‌شود؛ بعد از نمایش تبلیغات، سایت‌هایی با کیفیت محتوایی بالاتر یا میزان بازدید بیشتر نمایش داده می‌شوند، پس از انجام این مراحل درگاه این اطلاعات را به سرور پری‌سرچ ارسال می‌کند و پس از دریافت اطلاعات توسط سرور PreSearch، سرور آن‌را برای کاربران نمایش می‌دهد. همچنین کاربران هم برای هر بار جستجو در این موتور‌جستجو توکن پری دریافت می‌کنند.

برای تبدیل شدن به نود شبکه پری‌سرچ نیازی به فضای زیاد دیسک، RAM و CPU قوی ندارید و کافی است به اینترنت پرسرعت با اتصال مناسب که قطعی نداشته باشد، متصل باشید و با استیک کردن حداقل ۲,۰۰۰ توکن PRE، تبدیل به نود این شبکه شوید. هر چه تعداد توکن‌های بیشتری استیک کرده باشید، پاداش بیشتری از شبکه دریافت می‌کنید.

خدمات و سرویس‌های PreSearch چیست؟

موتور جستجو‌گر پری سرچ در سایت خود خدماتی را ارائه می‌دهد از جمله: 

 • مرورگر این موتور جستجو که با آن می‌توانید به سرچ در پری‌سرچ، گوگل، یاهو، یوتیوب و غیره بپردازید و با هر بار جستجو توسط پری‌سرچ، ۰.۱ توکن PRE پاداش بگیرید.
 • تبلیغات در موتور جستجو PreSearch که با استیک حداقل ۱۰۰۰ عدد از توکن PRE می‌توانید تبلیغ خود را در صفحه اول آن قرار دهید.
 • خرید و فروش توکن پری
 • فعالیت به عنوان نود شبکه پری‌سرچ، که با در اختیار داشتن یک سیستم معمولی، اتصال به اینترنت و استیک کردن توکن پری، می‌توانید به عنوان نود این شبکه  فعالیت داشته باشید و پاداش دریافت کنید. 

آشنایی با رمز‌ارز PRE

آشنایی با رمز‌ارز PRE

توکن پری رمز‌ارز شبکه پری‌سرچ است که در سال ۲۰۱۷، به صورت عرضه اولیه کوین (ICO) روی شبکه بلاک چین اتریوم با استاندارد ERC20 عرضه شد. شبکه پری‌سرچ از این توکن برای توزیع پاداش بین کاربران موتور‌ جستجو‌گرش، پاداش به نود‌های شبکه و پرداخت هزینه تبلیغات با استیک کردن این توکن، استفاده می‌کند.

به گزارش میهن‌بلاکچین عرضه کل این رمز‌ارز در ابتدا ۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ واحد بود که در آوریل سال ۲۰۲۰ (فروردین ۱۳۹۹) نصف آن‌ها سوزانده شد و اکنون مقدار آن ۵۰۰.۰۰۰۰.۰۰۰ واحد است. از این مقدار حدود ۳۹۶.۵۷۸.۴۳۵ واحد PRE در گردش است. رمز‌ارز پری در حال حاضر رتبه ۳۶۰ را در میان همه ارزهای دیجیتال دارد. ارزش کل بازار این توکن ۱۲۵.۵۲۰.۹۴۳ دلار و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن در زمان نگارش مقاله ۱.۰۴۵.۲۲۸ دلار است. قیمت PRE در زمان نگارش این مقاله ۰.۲۱۷۸ دلار است. این رمز‌ارز در تاریخ ۲۳ آبان سال ۱۳۹۸ با کمترین قیمت ۰.۰۰۱۳۷۳ دلار و در تاریخ ۱۳ دی ۱۳۹۶ با بیشترین قیمت ۱.۴۰ دلار معامله شده است.

از بین تعداد کل توکن‌های در گردش پری: 

 • ۲۰ درصد برای پاداش به نودهای شبکه
 • ۲۰ درصد برای انجام فعالیت‌های شبکه
 • ۳۰ درصد برای خرید مجدد توکن‌ها
 • ۵ درصد برای بهبود شبکه
 • ۵ درصد برای شرکای تجاری
 • ۵ درصد برای کمک به توسعه شبکه
 • ۱۵ درصد برای پاداش به کاربران شبکه می‌باشد.

نقشه راه شبکه PreSearch

تیم پری‌سرچ مراحل متعددی را که در نقشه راه خود ذکر کرده، به‌ دست آورده است، که شامل:

 •  دسترسی به بیش از ۲.۳ میلیون عضو و ۱.۷ میلیون سرچ روزانه
 •  راه‌اندازی سیستم پاداش‌دهی 
 • راه‌اندازی بازار توکن
 •  لیست کردن توکن پری در چندین صرافی و سایر موارد است.

نقشه راه آینده آن شامل افزودن ویژگی های زیر است:

۲ ماه اول سال ۲۰۲۱

 • راه‌اندازی موتور‌جستجو 
 • راه‌اندازی شبکه تست‌نت
 • راه‌اندازی سرویس پاداش‌دهی آلفا
 • راه‌اندازی سیستم نرم‌افزاری برای نودهای شبکه
 • آغاز پاداش دهی به نودهای شبکه تست‌نت 
 • راه‌اندازی سایت آموزشی (docs.presearch.org)

۲ ماه دوم سال ۲۰۲۱

 • راه‌اندازی حالت جستجو در شب (Dark Mode) 
 • فراهم کردن امکان چک کردن وضعیت برای نود‌ها
 • راه‌اندازی ابزار اشتراک گذاری لینک جستجو‌ها
 • بهبود بخشیدن به سرعت، امنیت، کیفیت و منابع در جستجو‌ها

ادامه سال ۲۰۲۱

 • تست بخش ترافیک سایت روی شبکه تست‌نت
 • ایجاد بستری برای انجام هر تعداد جستجوی روزانه بدون ایجاد اختلال 
 • نزدیک شدن درگاه شبکه به نودها برای کاهش ترافیک شبکه، بهبود تاخیر در پاسخ‌گویی و تجربه کاربران
 • جابجایی از Presearch.org به Presearch.com
 • استفاده از موتور جستجو پری‌سرچ در صفحه اول و تسهیل دسترسی به حساب برای کاربران
 • راه‌اندازی شبکه اصلی

معرفی تیم توسعه دهنده موتور جستجوگر PreSearch

کالین پاپ (Colin Pape): کالین پاپ بنیان‌‌گذار شبکه پری‌سرچ است؛ او کارآفرین و متخصص در فن‌آوری موتور‌های جستجو، بلاک‌چین، بازاریابی اینترنتی و راه اندازی پروژه‌های فن‌آوری‌محور است. او همچنین بنیان‌گذار سایت ShopCity.com است، که در زمینه کمک به رشد مشاغل محلی فعالیت می‌کند.

تری گرینجر (Trey Grainger): تری گرینجر مدیر ارشد فن‌آوری شرکت پری‌سرچ است. او مدرک تحصیلی کارشناسی خود را در رشته کامپیوتر از دانشگاه فورمن کسب نموده، مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه جورجیا در زمینه مدیریت اخذ کرده و دکترای خود را در رشته جستجوی وب و بازیابی اطلاعات از دانشگاه استنفورد گرفته است. او پیش از این بنیان‌گذارشرکت Searchkernel، که به عنوان یک شرکت مشاوره و توسعه جستجو مبتنی بر هوش مصنوعی بوده، فعالیت داشته است.

الکس کارابر (Alex Carrabre): الکس کاربر مدیر توسعه شرکت پری‌سرچ است. او تحصیلات خود را در رشته مدیریت بازرگانی در دانشگاه کنتاکی به اتمام رسانده و پیش از آن به عنوان بنیان‌گذار سایت ورزشی Imbuefitness.com، بوده است.

رمز ارز PRE را از کدام صرافی‌ها تهیه کنیم؟

رمز ارز پری را می‌توان از صرافی‌های متمرکز کوکوین (KuCoin)، کوینکس (Coinex) وهیت‌بیتی سی (HitBtc) تهیه کرد؛ همچنین این رمز‌ارز در صرافی‌های غیر‌متمرکز مثل یونی سواپ (نسخه ۲ و ۳)، زیروایکس پروتکل (0x Protocol) و وان اینچ اکسچنج (1inch Exchange) نیز لیست شده است.

کیف پول مناسب برای نگهداری رمز‌ارز PRE کدام است؟

از آن‌جایی که توکن شبکه پری‌سرچ روی بلاک چین اتریوم است، برای نگهداری ‌آن باید از کیف‌پول‌هایی که  خدمات خود را روی این شبکه ارائه می‌دهند، استفاده کرد. این رمز‌ارز را می‌توان روی کیف‌پول‌های نرم‌افزاری متامسک (MetaMask)، تراست ولت (Trust Wallet)، مای اتر ولت (MyEtherWallet) و کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر (Ledger) و ترزور (Trezor) ذخیره کرد.

جمع بندی

پری‌سرچ قصد دارد موتور‌جستجوی غیر‌متمرکزی راه‌اندازی کند، که وابسته به شخص یا شرکت خاصی نباشد و همه تصمیمات در آن توسط جامعه کاربران استفاده کننده از آن اتخاذ شود. هدف این شرکت این است که بتواند به تدریج در بازار جستجوی روزانه جایی برای خود پیدا کند و از ۷ میلیارد سرچ روزانه توسط افراد، سهمی کسب کند. این پلتفرم مدعیست که می‌خواهد با گوگل به رقابت بپردازد که با توجه به رشد سریع هوش مصنوعی موتور جستجو‌گر گوگل، این امر دست نیافتنی به نظر می‌رسد. این شرکت در تلاش است که با غیر‌متمرکز‌سازی کامل موتور‌جستجوی خودش، درآمد حاصل از کار موتور‌های جستجو را بین کاربران و نود‌های شبکه تقسیم کند و بستری برای حفظ حریم خصوصی کاربرانش ایجاد کند. در این مقاله به این که موتور‌جستجوگر پری‌سرچ چیست، چطور کار می‌کند، چه خدماتی ارائه می‌دهد، رمزارز PRE چیست، نقشه‌ راه آن چیست، تیم توسعه دهنده آن چه افرادی هستند و نحوه خرید، فروش و نگهداری رمز ارز PRE، پرداختیم.

منبع
presearch

نوشته های مشابه

34 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا